בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

פרשת עמנואל | המשבר מציף את הנתק בין ש"ס לבוחריה

משבר בית הספר בעמנואל העלה אל פני השטח קרע נוסף, בין בכירי ש"ס למצביעיה. כשבוחרים רבים רואים בחברי הכנסת של המפלגה אליטיסטים שמתייצבים לימין הממסד האשכנזי, כמה מהם מעיזים לשאול אם ייתכן שהתנועה החרדית-חברתית נהפכת למפלגת לוויין של יהדות התורה

תגובות

דבר לא הכין את השרים והח"כים של ש"ס למעמד המביך שהיה ביום שני בחדר הסיעה שלהם בכנסת. היו"ר, השר אלי ישי, זימן כמה מחברי מפלגתו מעמנואל ואת נציגי התקשורת כדי לנסות למזער קצת את נזקי שתיקתו בפרשת הסכסוך הדתי והעדתי ביישוב. ישי גם רצה לומר למיקרופונים שהתשובה של ש"ס לאפליית החרדים הספרדים היא להקים "עוד ועוד מוסדות של רשת החינוך של ש"ס, ?מעיין החינוך התורני'", כפי שעשתה בעמנואל. אנשי היישוב הוזמנו כדי לאשר את דברי ישי, אבל אחרי שאחרון הכתבים והצלמים פינה את האולם, התמלא החלל בטונים צורמים.

"הפקרתם אותנו, בגדתם בנו", אמרו האורחים, רובם אנשי מפלגה, עובדים בשלטון המקומי ותושבים שבאו מההתנחלות החרדית והענייה בשומרון. הם לא צעקו, רק רצו לפרוק קצת את עלבונם. היו שם אבות לתלמידות "המגמה הכללית" בבית הספר החרדי לבנות "בית יעקב" ביישוב, זו שהופרדה בעבר במחיצה ובתלבושת מבנות "המגמה החסידית", האשכנזית ברובה, וכעת נותרה בדד בשל סירוב ההורים "החסידיים" לציית לפסיקת בג"ץ ולהחזיר את בנותיהם לכיתות משותפות.

אבות התלמידות "החסידיות" יושבים בכלא כבר יותר משבוע, בגלל סירובם לציית לפסיקה. הם טענו לפני שופטי בג"ץ שההפרדה נעשתה על רקע דתי ולא עדתי, והוכיחו זאת בכך ששליש מתלמידות המגמה הן ממוצא מזרחי. הם סיפרו, גם לעיתונות, שבנות המגמה הכללית באות מבתים לא חרדיים, שדפוסי החיים בהם בלתי נסבלים במושגים חרדיים; סיפרו על משפחות שיש אצלן טלוויזיה ואינטרנט, אבא שנצפה מעשן בשבת ואמא שמתהלכת בלבוש לא צנוע.

"שפכו את דמנו ואתם שתקתם", אמר אמנון אסף, חרדי למהדרין שבתו לומדת במגמה הכללית, לח"כי ש"ס. "אמרו מחללי שבת? בי מדובר, בי. שפכו את דמנו בתקשורת, בכל מקום, ואתם שתקתם, שפיכת הדם היא גם עליכם, כי שתקתם", הטיח בהם.

אחד מחברי הכנסת סיפר לאחר מכן ל"הארץ" שלא ידע את נפשו ממבוכה. "הם באו לישיבה, כולם עם זקנים עד הטבור. חרדים. באמת הופתעתי מאוד. חשבתי שיגיעו בעלי תשובה עם ג'ינס וטריקו. פתאום הם באים, חרדים לגמרי. אמרתי ?רגע, מה הולך פה?'" חבר הכנסת ביקש ששמו לא יפורסם, כדי שיוכל לדבר בחופשיות על ראשי מפלגתו.

הבטן החינוכית הרכה

זו היתה רק אחת ההפתעות שציפו השבוע לראשי ש"ס, עוד לפני שהתפרסמו תוצאות סקר ערוץ 2 שצפה תחרות שקולה בין ש"ס (שמונה מנדטים) למפלגה חדשה בראשות יו"ר המפלגה לשעבר אריה דרעי (שבעה מנדטים), אם תקום. דרעי, שמחכה לשעת כושר כדי לחזור לפוליטיקה, הסתער על החלל שהותירה ש"ס ועבר מאולפן לאולפן כמו חתן ביום חתונתו.

רק עכשיו, שלוש שנים וחצי אחרי שהחל המשבר בעמנואל, הבין אלי ישי ששתיקת מנהיג מפלגת ספרדים שומרי תורה, בתוספת הנשיפה של דרעי בעורפו, עולות לו ביוקר.

ישי אומר שהדרישה מש"ס להרים קול צעקה נגועה בצביעות. הרי אותם עיתונים שמבקרים אותו על שתיקתו האשימו אותו בעבר בליבוי יצרים עדתי כשבחר לדבר. אבל הוא מוטרד. הוא שומע ביקורת קשה גם מיועציו, מאנשים ברחוב ומתושבי עמנואל. תחנת הבית של ש"ס ברדיו, "קול ברמה", עשתה משאל טלפוני ומצאה שיותר מאזינים תומכים ביואב ללום, העותר בתיק, מאשר בקו הרשמי של התנועה.

בשיחות עם אנשי השטח של ש"ס מצטיירים חברי הסיעה כשכבת שמנת. זהו עניין אישי ורגיש מאין כמוהו, שנוגע לשאלה היכן הם מחנכים את ילדיהם. "זו הבטן הרכה שלנו", מודה ח"כ מש"ס, "זה יוצר תחושה לא נעימה כשאתה עומד מול הציבור".

"נכון שהקמנו מוסד לבנות בעמנואל", ממשיך הח"כ, "אבל לפעמים אין פתרונות. לציבור חשובה ההרגשה שיש לו גב. אצל האשכנזים יש שבר עמוק בהנהגה, אבל נתנו להורים גב. ציפייה כזו היתה גם בציבור שלנו. אנשי עמנואל באים ואומרים ?לפחות תגנו עלינו, הוציאו דיבתנו רעה ולא יצאתם להגנתנו. מה עשיתם? גיניתם את מי שהולך לבג"ץ'".

בשיחות פרטיות נוהג הרב עובדיה יוסף לומר שלבו כואב על "בני תורה" ספרדים שמאבדים מכבודם, מבריאותם ומכספם בניסיונות לדחוק את ילדיהם למוסדות האשכנזיים. לבו דואב, אך כל צאצאיו כמעט, כמו רוב ילדי הבכירים בתנועה, מקבלים חינוך חרדי-ליטאי מובחר. הבעיה היא לא רק קנאתם של מי שנשאר בחוץ: גריעת התלמידים המצוינים מנציחה את המוסדות הספרדיים כבינוניים, במקרה הטוב.

אתמול השיב ישי למבקרים. "הגיעה השעה שכל האברכים הספרדים ירשמו את בנותיהם לבתי ספר וסמינרים ספרדיים", אמר בראיון לביטאון ש"ס, "בכך נחזיר עטרה ליושנה".

בירור במועצת החכמים

בחדר הסיעה בכנסת יש תצלומים ואיורים של רבני ספרד וחכמיה, ותמונת שמן גדולה של הרב עובדיה יוסף. בסוף הקיץ ימלאו לו 90 שנה. חיבוריו ומפעלו ההלכתיים עצומים וגדולים, והם ימשיכו להשפיע על עולם ההלכה שנים רבות. אבל המהפכה ההלכתית שלו נוגעת בעיקר למי שכפופים לפסיקותיו, ואלה אינם אפילו מחצית מאוהדי ש"ס. אבל כעת, בצל פרשת עמנואל, המהפכה החברתית של ש"ס נראית חלולה יותר מאי פעם. האם נהפכה ש"ס ממפלגה חרדית-חברתית לעוד מפלגה חרדית? האם היא מפלגת לוויין של יהדות התורה, רק ימנית יותר?

מה שמחזק את הסברה הזאת הם שני מהלכים שעשתה בשבוע שעבר המנהיגות הרוחנית של ש"ס, כשהתייצבה לימין הממסד החרדי-אשכנזי. הראשון היה ההתבטאות הקשה של הרב עובדיה יוסף נגד העתירה לערכאות של ללום; השני היה כינוסה הבהול של מועצת חכמי התורה, ביום חמישי שעבר, יום עצרת התמיכה בהורים שנכנסו לכלא. דווקא ישי עמד בלחצים שהפעילה יהדות התורה ונמנע מלקרוא לאנשי ש"ס להצטרף להפגנה. אבל לא חלפו שעות אחדות, ומבית ש"ס נשמע ניגון אשכנזי מפתיע.

מועצת חכמי התורה, בראשות הרב עובדיה יוסף, התכנסה באופן נדיר למדי וזימנה לבירור דחוף את הרב חיים אמסלם, הח"כ העצמאי של הסיעה. על הפרק: הדחתו האפשרית. אמסלם הסתייג מזמן מהעתירה ומהתערבות בג"ץ בנעשה בעמנואל, אבל היה היחיד בתנועה שיצא חודשים רבים בגלוי נגד שתיקת התנועה. הח"כ, שמקפיד לשלוח את ילדיו למוסדות ספרדיים, קרא במאמרו האחרון לטפח את המוסדות הללו. "ספרדים, עורו משנתכם", קרא. המסר הראשון של הבירור היה אפוא: יש בש"ס דברים שאסור לומר. למשל, שהספרדים מופלים לרעה.

אבל הסיבה הרשמית לבירור היתה פרסום ספרו ההלכתי החדש של אמסלם בענייני גיור, שבו קבע שיש להקל בגיור עולים חדשים המשרתים בצה"ל. הספר הרגיז מאוד את הליטאים ומנהיגם הרב יוסף שלום אלישיב. בחודשים האחרונים מתנהל נגד אמסלם קמפיין ברוטלי, כמו שרק העיתון "יתד נאמן" יודע לנהל. הקולות האלה הגיעו גם לאוזניהם של הרב יוסף ושל ישי, שהבינו את הרמז וביקשו להעמיד את אמסלם במקומו. זה המסר השני של זימון אמסלם לבירור: אין חטא חמור יותר מלהפריע את מנוחת הצהריים של הרבנים האשכנזים.

ש"סניקים שמכירים את ישי טוענים שהוא נמנע מלהתערב בפרשת עמנואל בגלל איבה אישית כלפי העותר, ללום, ומשום שהוא מרבה לבקר בשנתיים האחרונות את הרבנים האשכנזים אלישיב, שטיינמן ואדמו"רים חשובים אחרים. אחד מחברי הסיעה מצביע בתמיהה על קשריו עם הרבנים. "לאלי יש פחד משתק מאשכנזים", אמר, בעילום שם. "אם הוא בא והולך בבתי הרבנים האשכנזים, לפחות שייצא מזה טוב. לא לאלי ישי, לספרדים. אם זה לא קורה, אז הרבנים רק מנצלים אותו לצד שלהם. למה אלי הולך? זה כאילו נותן לו הכרה של האשכנזים. הוא יגיד שזה בשם השלום, אבל מה הרווחנו מהשלום הזה?"

בין 100 אלף המפגינים בירושלים בשבוע שעבר היו חרדים ספרדים רבים שלא חיכו להוראות ש"ס. ש"ס לא מעניינת אותם, ובג"ץ מרתיח אותם. אחד מהם, משה פרץ, דיבר על המוסר הכפול של המפלגה, שאינה מוכנה להודות שהספרדים נסמכו מאז ומתמיד על שולחנם של האשכנזים. אמו היתה במעברה ביפו עד שהגיעו חסידי גור והכניסו אותה לבית יעקב. "אם היום אנחנו חרדים, זה רק בזכות האשכנזים. האם אנחנו הספרדים הצלחנו להרים את עצמנו? אמסלם אומר בואו נחזיר את התמימות הספרדית? זה שטויות. אף אחד בש"ס לא רוצה את התמימות הזאת".

האם יש עדיין לש"ס זכות קיום? אין סיבה לחשוב שהצלקת על פניה תישאר לנצח, עד הבחירות הבאות הרבה יכול להשתנות כאן. עד אז צריכה ש"ס להתפלל לשלומם ובריאותם של שני יהודים: יאיר לפיד, העשוי להגדיל את הכוח החרדי אם יתמודד בבחירות ויחריף את ההתבטאויות נגדם, כפי שמקווים החרדים; והרב עובדיה יוסף, שימשיך להנהיג את התנועה ולתת גב וגיבוי ל"נאמן ביתי רבי אליהו ישי".

ואריה דרעי? בש"ס אוהבים לומר שהסקרים אף פעם לא קולטים אותם. תפילה נוספת שלהם בוודאי תהיה להארכת תוקפו של הכלל הקוסמי הזה.


מאז ולתמיד? שלושה עשורים של ש"ס בפוליטיקה הישראלית

1982 ש"ס מוקמת בירושלים כרשימה בבחירות לעירייה, בידי חרדים מזרחיים שמאסו באפלייתם על ידי המפלגות האשכנזיות. נקבע שהסמכות העליונה בתנועה היא "מועצת חכמי התורה" בראשות הרב הראשי הספרדי לשעבר, עובדיה יוסף

1984 רשימת ש"ס, בראשות הרב יצחק פרץ, מתמודדת לראשונה בבחירות לכנסת, מקבלת ארבעה מנדטים ומצטרפת לממשלת האחדות הלאומית. באותה שנה מוקמת רשת החינוך של התנועה, "מעיין החינוך התורני"

1988 ש"ס מגדילה את כוחה לשישה מנדטים ומצטרפת לממשלת יצחק שמיר. אריה דרעי ממונה לשר פנים בגיל 29 - חבר הממשלה הצעיר בתולדות המדינה

1990 בעקבות "התרגיל המסריח", שבו תמכה תחילה ש"ס בהקמת ממשלה צרה בראשות המערך אך חזרה בה, פורש פרץ מראשות התנועה ודרעי מחליף אותו. הרב האשכנזי אליעזר מנחם שך, שתמך במפלגה מאז הקמתה, נוטש אותה

1992 ש"ס בראשות דרעי מצטרפת לממשלת רבין, אך פורשת ממנה לאחר חתימת הסכם אוסלו. דרעי מואשם בעבירות שחיתות

1996 ש"ס מכפילה כמעט את כוחה לעשרה מנדטים, ומצטרפת לממשלת בנימין נתניהו

1999 אחרי הרשעתו בפלילים של דרעי, מתחזקת ש"ס ומקבלת 17 מנדטים בבחירות. דרעי נדון לשלוש שנות מאסר ואלי ישי מתמנה ליו"ר התנועה במקומו. ב-2000 פורשת מרצ מממשלת אהוד ברק בעקבות עימות עם ש"ס על חינוך

2002 ראש הממשלה אריאל שרון מפטר את שרי ש"ס בשל התנגדותם לתוכנית החירום כלכלית. אחרי כמה שבועות הם חוזרים לממשלה, לאחר שהתחייבו לתמוך בתוכנית

2003 ש"ס מקבלת 11 מנדטים בבחירות, אבל נותרת לראשונה מחוץ לקואליציה

2006 ש"ס מקבלת 12 מנדטים, וחוזרת לקואליציה בממשלת אהוד אולמרט

2008 בית המשפט אוסר על דרעי להתמודד על ראשות העיר ירושלים, בגלל קלון שדבק בו

2010 ש"ס אינה נוקטת עמדה במשבר בית הספר בעמנואל, אך תוקפת את הספרדים שעתרו לבג"ץתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו