בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

חשיפת "הארץ": תיק בועז הרפז - המסמך המלא

למרות שורה של פעולות תמוהות שהיוו סכנה לפגיעה בביטחון המדינה גוננו בכירים בצה"ל על סא"ל בועז הרפז, שנחשד בזיוף מסמך גלנט. "הארץ" מציג את דרכו המפותלת של הרפז מחד וסלחנותו של הצבא מאידך

תגובות

שורה של החלטות תמוהות, הקלות ועדויות אופי חיוביות ליוו את פרישתו של סא"ל במיל. בועז הרפז מצה"ל. הרפז, המקורב למשפחת אשכנזי, שוחרר ב-2004 מצה"ל לאחר שנחשד בהפצת מסמך מסווג ובאי סדרים נוספים. כיום הוא חשוד כמי שיצר את המסמך המזויף הידוע בכינויו 'מסמך גלנט'.

הרפז החל את שירות הקבע שלו בשנת 1988, ועשר שנים מאוחר יותר הוא מונה לתפקיד קצין אג"ם של יחידה רגישה בחיל המודיעין וקודם לדרגת סגן אלוף. מעדויות שהגיעו לידי "הארץ" עולה כי בשלהי 2002 יצא הרפז לחופשה בת שנה מהצבא ללא תשלום. ערב יציאתו הוא כתב מכתב לרמטכ"ל דאז, משה (בוגי) יעלון, ובו הציג את הסתיגויותיו באשר להתנהלות היחידה הסודית והרגישה שבה שירת. הרפז לא העביר עותק מהמכתב למפקדו, ראש אמ"ן דאז האלוף במיל' זאב פרקש.

בדצמבר 2003 התברר לראשי אמ"ן כי המסמך ששלח הרפז לרמטכ"ל והכיל פרטים מסווגים ורגישים דלף. בעקבות מידע זה פתח חיל המודיעין בחקירה, שבמהלכה התגלה כי המסמך המסווג נכתב במחשבו של הרפז. במכתב ששלח באותם ימים הממונה על ביטחון המידע בחיל המודיעין שבדק את הפרשה לראשי החיל הוא ציין כי שיתוף הפעולה של הרפז בחקירה היה חלקי ביותר, "תוך ביצוע פעולות מכוונות, מחיקה, שינוי וזיוף לטשטוש ממצאים במחשבו". ההמלצה של הבודק הייתה להקפיא את המשך העסקתו של הרפז בחיל.

הרפז. שיתוף פעולה חלקי ביותר. תצלום: אלון רון

למרות שממצאי החקירה הראו סבירות גבוהה מאוד לכך שהרפז עמד מאחורי דליפת המסמך ואף שביקש לטשטש את העקבות שיובילו אליו, פנה קצין מודיעין ראשי, תת אלוף משה שחורי, אל הפרקליט הצבאי הראשי באותה עת וביקש שלא לפתוח בחקירה פלילית נגד הרפז. הפצ"ר הסכים לכך במידה והרפז ישתף פעולה בהמשך הבדיקה.

אלא שכאן לא הסתיימה מסכת המחוות של צמרת הצבא כלפי הרפז. באותה תקופה הודיע נציג אמ"ן להרפז כי הוחלט להפסיק את שירותו בחיל, אלא אם יסכים לבדיקת פוליגרף אשר תוכיח כי ידיו נקיות. שלושה ימים לאחר מכן, כתב הרפז מכתב לרמטכ"ל דאז יעלון בו הביע את סירובו הנמרץ להיבדק במכונת אמת. הרפז טען כי לאחר שהתייעץ עם עורך דינו, דורי קלגסבלד, ועם גורמים נוספים, הוא הגיע למסקנה שאם יופלל בבדיקה עקב בעיית אמינות של מכשיר הפוליגרף, לא יוכל בהמשך להוכיח את חפותו.

כעבור חודש העביר תא"ל שחורי לאלוף פרקש מכתב סיכום בעניינו של הרפז בזו הלשון:"סא"ל בועז הרפז העלה בפני את השתלשלות האירועים... מזווית הסתכלותו האישית... בועז טען כי הוא מבין את הנזק שגרם והוא מביע על כך חרטה, התנצלות וצער. לאור זאת נראה לי כי עליך להביט בשנית על החלטתך. נכון שהקצין פעל שלא על פי אמות המידה שאנו מכירים אך נראה לי וגם נשמע לי שהוא מבין שהוא טעה הוא מצטער על כך, ומשום כך עלינו להפעיל את בינת הלב".

בסיום המכתב המליץ קצין מודיעין ראשי, שחורי, כי הרפז יועמד לדין משמעתי ולא יהיה עוד חלק מהיחידה המסווגת בה שירת. הרפז עמד לדין משמעתי באשמה של אי קיום הוראות הצבא ועונשו הסתכם בנזיפה בלבד.

זמן קצר לאחר מכן, בינואר 2004, נערך להרפז ראיון אצל ראש אמ"ן, האלוף פרקש. במהלך הראיון הסביר הרפז את הרקע לכתיבת המסמך וציין כי הוא מודע לטעויות שעשה. פרקש מצידו הבהיר להרפז במהלך הראיון כי הוא פגע באמון שלו, וכי לאור זאת בשלב הזה הוא לא יוכל להמשיך את שירותו במסגרת היחידה למבצעים מיוחדים.

בהמשך לשיחה זו סוכם כי הרפז יצא ללימודים על חשבון הצבא ושבקיץ 2004 הוא יצא לשנת חופשה ללא תשלום. במהלך שהייתו בלימודים, התגלו חשדות נוספים נגד הרפז. באוגוסט 2004 מינה תא"ל שחורי ועדת חקירה של יחיד לבדיקת אירוע ביחידתו של הרפז. החקירה העלתה כי שימוש שעשה הרפז באמצעים שהועמדו לרשותו במהלך ביצוע תפקידו חשפה "כשלים מערכתיים ומשמעתיים. התנהגותו של הרפז הוגדרה אמנם כ"רשלנית" אך למרות זאת החליט הקצין הבודק שלא לנקוט נגד הרפז בצעדים אישיים.

באותה תקופה הגיע לראשי אמ"ן מידע מדאיג נוסף הנוגע להרפז: לראשי החיל התברר כי בין החודשים פברואר-יולי 2004, שבה היה אמור הרפז לשהות בלימודים אינטנסיביים על חשבון הצבא, הוא שהה 86 ימים בחו"ל. עוד התברר, כי באותה עת לא השתתף הרפז בקורס לימודים כלשהו.

הרפז זומן לחיל לתשאול, שם טען כי הסיבה לנסיעותיו התכופות לחו"ל והיעדרותו מהלימודים נובעת ממצבו הבריאותי של אחד מבני משפחתו. גם אירוע זה הסתיים ללא הסקת מסקנות אישיות כנגד הרפז.

פרקש. פגיעה באמון. תצלום: תומר אפלבאום

באוקטובר 2004 נפגש הרפז עם תא"ל שחורי, שאמר לו כי לדעתו עליו להשתחרר שחרור מוקדם מצה"ל במסגרת גילאי הביניים. במקור מיועדת עילת השחרור הזו למקרים שבהם משוחרר חייל בשל צמצומים ונתוני הערכה נמוכים. לראשי אמ"ן היתה אפשרות להתיר את ההתחייבויות בינה לבין הרפז ובכך למנוע ממנו את ההטבות המיוחדות המקנה שחרור בגילאי הביניים, אך שוב, באופן מעורר תמיהות, הוחלט לטפל בהרפז בדרך בית הלל. לפי פקודות הצבא ניתן להעלות את עניינו של קצין בפני הוועדה להתרת התחייבויות בין השאר בעילות הבאות: חשש של ממש כי החייל ביצע עבירה פלילית, מקרה בו חייל התנהג באופן החורג מאמות המידה הנדרשות מחייל. על פניו הרפז עמד בשני הקריטריונים האלה, אולם צה"ל בחר שלא לנקוט כלפיו בצעד זה שבו היו נשללות ממנו כל זכויותיו והעדיף לשחררו בדרך של הליך שחרור בגילאי הביניים על מנת להיטיב עימו.

הרפז התלבט ולבסוף השיב בחיוב ובתנאי אחד: שפרשת המחשב תיסגר בלא כלום. 5 ימים לאחר סיכום זה פנתה רעייתו של הרפז לרמטכ"ל יעלון והלינה על ההחלטה לשחרר את הרפז בגילאי הביניים. פנייתה של רעיית הרפז הועברה ללשכתו של ראש אמ"ן פרקש, שהכין טיוטת תשובה בה נטען כי מלבד הפצת המסמך התגלו בעבודתו של הרפז "תקלות נוספות... במקביל נפתחו הליכים לקביעה מחודשת של סיווגו הביטחוני של סא"ל הרפז. נודע לי כי במהלך בדיקת התאמתו הביטחונית לא שיתף סא"ל הרפז פעולה עם גורמי השב"כ ואף נסתבר כי העלים מידע מגורמי צה"ל שבדקו את תקלת הפצת המסמך... שחרורו של הרפז בנוהל גילאי הביניים נעשה לאחר שהקצין הביע הסכמתו לכך... הטיפול בפרשה כולה נעשה ברגישות המרבית ותוך התחשבות לקולא בסא"ל הרפז וזאת חרף מעשיו החמורים שיש בהם כשל ערכי חמור".

כפפות של משי

היו כאלה בחיל המודיעין שתמהו מדוע ראשי החיל מתנהגים בכפפות של משי למי שחשרת עננים נקשרה מעל ראשו. כך, למשל, פנתה ראש מחלקת הסגל באמ"ן לפצ"ר בשאלה בכתב: "האם נוכח חומרת הטענות המיוחסים להרפז יש מקום לשחרורו בנוהל המקנה לו הטבות מיוחדות". בעקבות הפנייה נערך דיון בראשות פצ"ר ובו הוחלט למרות הנסיבות החמורות ולפנים משורת הדין לשחרר את הרפז בהליך גילאי הביניים.

בדצמבר 2004 נמסרה להרפז ההחלטה לצמצם את סיווגו הביטחוני בנימוק של "מסירת מידע לגורם בלתי מוסמך". הרפז ערער על ההחלטה בפני השב"כ ועניינו נדון בפני ועדה בראשות השופט בדימוס א. לרון המנוח.

באוגוסט 2005, בעקבות המלצת חברי הוועדה, הושג סיכום בין באי כוחו של הרפז לבאי כוחו של השב"כ שאלה עיקריו: השב"כ מושך את בקשתו לאי התאמה ביטחונית של הרפז, ובמידה והרפז יהיה מועמד לתפקיד מסווג שאינו במסגרת צה"ל תיערך לו בדיקת התאמה ביטחונית לתפקיד זה. כמו כן הוחלט כי סיווגו הביטחוני של הרפז יהיה בדרגה 3 ("סודי ביותר"), וכי לא יימנע ממנו בעתיד להגיש מועמדות לתפקידים ברמה מסווגת יותר, בכפוף לבדיקת התאמה נוספת.

בכך לא נגמרה ההליכה של המערכת הביטחונית לקראת הרפז: עוד סוכם כי היה והשב"כ יקבל להתייחסותו בקשה של הרפז לקבלת רישיון סחר באמצעי לחימה מטעם מנכ"ל משרד הביטחון, יעביר השירות אישור ביטחוני לבקשה זו.

"העננה הכבדה לא הוסרה מעל ראשו"

בינואר 2006 פנה הרפז אל הרמטכ"ל דאז, רא"ל דן חלוץ, וביקש שיערוך בירור מקיף בעניינו לנוכח מה שהגדיר הרפז כעוול קשה שנגרם לו על ידי רשויות הצבא בעקבות רדיפה אישית בידי ראש אמ"ן, האלוף פרקש. הרפז קבל על כך כי בעקבות יחסו של פרקש כלפיו, הוא נאלץ להשתחרר מהצבא בהליך "גילאי הביניים" על אף שהוא אינו עומד בתנאים שנקבעו לעניין זה בפקודת הצבא. בעקבות פניית הרפז לחלוץ, החליט ראש אמ"ן, עמוס ידלין, לפתוח בבדיקת התלונה בידי נציב קבילות החיילים דאז אבנר ברזני. הרפז יוצג באותה תקופה על ידי עו"ד יורם דנציגר, היום שופט בית המשפט העליון.

במסגרת הבדיקה הממושכת שערך פגש ברזני נושאי תפקידים בכירים בצה"ל ובהם האלופים גבי אשכנזי, עמוס מלכא ופרקש.

בסיכום הדו"ח שנשלח לרמטכ"ל חלוץ קבע ברזני כי "שורת הצדק מחייבת לבטל את שחרורו של הקצין בנוהל גילאי הביניים ולראות בו בהתאם לסיכומו של קמנ"ר תא"ל שחורי מאפריל 2004, כמי ששהה בחל"ת (חופשה ללא תשלום) מקיץ 2004 ועד למועד המוקדם ביותר שבו ניתן על פי דין לאשר פרישתו מצה"ל לגמלאות, או לחילופין להחזירו לשירות קבע במידה שרשויות הצבא ימצאו לנכון לעשות כן".

את החלטתו להיענות לדרישת הרפז ולבטל את שחרורו מצה"ל בנוהל גילאי הביניים נימק ברזני באופן מעורר התמיהות בו טיפלה צמרת הצבא בחשדות שהתגלו נגד הרפז. "לא נסתרו מעיני החשדות שיוחסו לקצין בשנה האחרונה לשירותו בצה"ל", כתב ברזני, "אלא שרשויות הצבא בחרו משיקולים שונים שלא למצות את הליכי החקירה בגין חשדות אלה וממילא שלא נתקיימו בעקבותיהם הליכים משפטיים כלשהם למעט העמדה לדין משמעתי".

ברזני הוסיף וכתב כי "יתר על כן, לאחר שהועלו כלפיו חשדות כבדים ביותר על ידי גורמי ביטחון המידע, הוצא הקצין בינואר 2004 ללימודים על חשבון צה"ל... זאת הגם שבאותה עת עמד הקצין בהתנגדותו לקיום בדיקת פוליגרף והעננה הכבדה לא הוסרה מעל ראשו".

ברזני מתח ביקורת חריפה על אופן שחרורו של הרפז. "הנני סבור כי משהוחלט שלא להעלות את עניינו של הקצין בפני הועדה להתרת ההתחייבויות ראוי היה למצוא לו תפקיד אחר או לממש את סיכומו של הרפז עם הקמנ"ר תא"ל שחורי בדבר יציאתו של הקצין לחל"ת החל מקיץ 2004".

כמו כן מציין ברזני כי ממכלול העדויות שהובאו בפניו הוא התרשם כי "לא מן הנמנע כי הטיפול הפיקודי בעניינו של הרפז הושפע במישרין או בעקיפין ממורת רוחו האישית של האלוף פרקש כלפיו, על רקע כתיבת המסמך הביקורתי אודות יחידה מסווגת ושליחתו על ידי הקצין לרמטכ"ל".

חרף הטענות הקשות שהועלו נגד סא"ל הרפז בטשטוש העקבות בכל הנוגע למסמך שהופץ ולסירובו להיבדק בפוליגרף קבע ברזני כי "אפשר שהקצין כשל בהתנהלותו בעניינים מסויימים. עם זאת בהסתמך על מכלול העדויות שהוצגו בפניי התרשמתי כי לא הייתה כוונת זדון מצידו בכל הנוגע להתנהלותו בהליך הבדיקה של גורמי ביטחון המידע. כמו כן הבאתי במניין שיקוליי את עדויותיהם של המפקדים הבכירים בפני וביניהם האלוף גבי אשכנזי והאלוף עמוס מלכא אשר העלו ספק באשר לצדקת הליך הפיטורין של הקצין".

ברזני קבע בסיכום שהכין כי "מצד אחד רבים מהעדים הדגישו את מסירותו של הקצין לשירות השקעתו הרבה בתפקידו כקצין... ותרומתו המשמעותית ליחידה מסווגת... מן הצד השני עלה כי במהלך שירותו "רכש" הקצין חוסר אהדה בלשון המעטה מצד בעלי תפקידים רבים, נוכח התנהלות שנתפסה על ידם ככוחנית ומניפולטיבית מצידו".

בסיום המליץ ברזני כי "יבוטל שחרורו של סא"ל הרפז בגילאי הביניים וכי רישומי הצבא אודותיו יתוקנו באופן שיראה כמי ששהה בחל"ת ברצף החל מתאריך 9 באוגוסט 2004. עם סיום לימודיו ועד למועד הראשון שבו ניתן על פי דין להוציא לפרישה לגמלאות או לחילופין להחזירו לשירות קבע במידה שרשויות הצבא ימצאו לנכון לעשות כן".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו