רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לקראת פגישתו עם אובמה, יפגוש בנימין נתניהו ואשינגטון אחרת, תקיפה ונחושה

בביקורו הקרוב, נתניהו יפגוש ואשינגטון אחרת מזאת שהכיר - תקיפה, נחושה ולא מאוד מאוימת מהלחצים של "ידידי ישראל". ככה זה כשמולך עומד נשיא פופולרי שיכול לעשות כמעט כל מה שהוא רוצה

תגובות

אם לא יחולו שינויים של הרגע האחרון, יידרש ראש הממשלה בנימין נתניהו בביקורו ב-18 במאי בבית הלבן, למחווה של רצון טוב כלפי הפלסטינים. לא מדובר בהסרת קומץ מחסומים או בשחרור כמה עשרות אסירים בנוסח עידן בוש, אלא בצעד דרמטי, שיאפשר לנשיא ארה"ב ברק אובמה להוכיח שבניגוד לקודמו, ביכולתו להביא לשינוי ממשי בשטח.

סגנו של אובמה, ג'ו ביידן, השמיע השבוע בוועידה השנתית של אייפא"ק דרישה מפורשת מישראל להקפיא את הבנייה בהתנחלויות ולפנות את המאחזים. הציפיות הללו אינן רק נחלת הבית הלבן. גם בקונגרס, במשרד החוץ ואפילו בקרב חוגים פרו-ישראליים מובהקים בוואשינגטון, מקווים לצעד משמעותי מצדו של נתניהו, ולו כדי להסיר את עננת המשבר האפשרי בין ישראל לארה"ב. הכרזה בכלי התקשורת (ולא בתוך החדר הסגלגל) על רצונו במו"מ לשלום עם הפלסטינים, כדי להביא לפתרון על בסיס עיקרון "שתי המדינות", תתקבל בברכה. כך גם אימוץ יוזמת השלום הערבית, אפילו בניסוח מעורפל. וכמובן: הפסקת הבנייה בהתנחלויות.

אם נתניהו יתחמק, הלחץ האמריקאי עתיד להתגבר. "לא, אינני יכול", אינה מסוג התשובות הנשמעות כעת באהדה בוואשינגטון, בחודשיו הראשונים של נשיא המעצב מנהיגות מסוג חדש - ומתקבל בינתיים על-ידי האמריקאים בהערצה ובאהדה שהיו שמורות עד היום לענקים הוליוודיים או לכוכבי רוק.

אף שחלפה חצי שנה מהבחירות לנשיאות, פולחן האישיות, האובמה-מניה, מסרב לגווע. להפך: בחנויות המזכרות של שדות התעופה האמריקאיים רק גדל מספרם של החפצים הנושאים את דיוקן הנשיא. מלבד חולצות וכובעים, מייצרים אפילו סוכריות מנטה בקופסת פח שעליה תמונת אובמה. לילדים אפשר לקנות בובה בדמות הנשיא ה-44. קשה לדמיין הורים ישראלים שירכשו לילדיהם "בובת ביבי", או סוכריות בעטיפת אולמרט או ברק.

אבל זו כנראה הפחותה בבעיותיו של נתניהו לקראת יציאתו לוואשינגטון. המחלוקת בין נתניהו לאובמה באשר לסוגיות קריטיות, כמו דרך הטיפול באיראן ועתיד המו"מ עם הפלסטינים, עלולה להגיע לידי משבר גלוי. לעת עתה, לא ניכר מאמץ פומבי של הצד הישראלי להרגיע את הרוחות. הבית הלבן בוודאי אינו נוהג כך. דווקא ועידת אייפא"ק, זירה קבועה להצהרות אהבה וידידות בין שתי המדינות, סיפקה הפעם במה להמחשת חילוקי הדעות. נאום נתניהו בוועידה, ששודר באמצעות לוויין, נפתח אמנם בקו פייסני למדי, תוך הכרזה שתהליך השלום יתנהל בשלושה ערוצים: מדיני, ביטחוני וכלכלי (עד כה דיבר ראש הממשלה רק על תהליך כלכלי וביטחוני). אבל נתניהו נמנע במתכוון מלהזכיר מפורשות את שתי המדינות. לעומת זאת, הדגיש את התביעה הישראלית שלפיה על הפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית, אף שברור לו שהממשל האמריקאי אינו מתכוון לפעול בעניין זה, במיוחד לאחר סירובו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס לעשות כך.

ביידן, למחרת, אמנם תיאר את נתניהו כ"חברי הטוב", אבל הדגיש שארה"ב תמשיך לפעול לפי עיקרון שתי המדינות לשני העמים. ואז הוסיף סגן הנשיא "משהו שאולי לא תאהבו לשמוע": רשימת דרישות בעניין ההתנחלויות והמאחזים, לצד חופש תנועה לפלסטינים בגדה. בדרך כלל פועל בוואשינגטון מערך מורכב של בלמים ואיזונים, שישראל ידעה לנצל לא פעם לטובתה. גם תחת ממשלים עוינים יחסית בעבר, דאג הקונגרס להגן על האינטרס הישראלי, כשהסנאטורים וחברי בית הנבחרים ראו לנגד עיניהם את מערכות הבחירות הקרובות. אולם, כרגע שיעור התמיכה באובמה כה גבוה עד שלרגעים נדמה שהוא יכול להגיד ולעשות כמעט הכל. גם האווירה בוואשינגטון, בכל מה שקשור למזרח התיכון, עוברת שינוי ממשי. הלובי היהודי החדש, "ג'יי-סטריט" המתחרה באייפא"ק משמאל, נהנה לראשונה מנגישות לדרגים משמעותיים בממשל.

תפישת אובמה באשר לערוץ הפלסטיני אינה מתקבלת בהתלהבות בישראל. גידי גרינשטיין, מנכ"ל מכון המחקר "ראות", אומר שהממשל שוגה בחתירתו להסדר קבע בין ישראל לרשות, בנסיבות הנוכחיות. לא רק שהסיכויים לכך קלושים, הניסיון האמריקאי לרתום לכך ממשלת אחדות בין פתח לחמאס, נועד לכישלון. זו משימה בלתי אפשרית במציאות הקיימת, אומר גרינשטיין. מוטב לאמריקאים לבחור בנתיב של העברת יותר סמכויות מישראל לרשות בגדה וחיזוק משמעותי של כוחות הביטחון הכפופים ליו"ר עבאס ולראש הממשלה, סלאם פיאד.

מטרידה אף יותר מבחינת ישראל היא גישתו המסתמנת של הממשל החדש לאיראן. ביידן הסביר השבוע שארה"ב מבקשת לדון ישירות עם טהראן בסוגיית הגרעין ולא נקב במועד קבוע מראש לסיום הדיאלוג הדיפלומטי. סגן הנשיא אף נמנע מההצהרה שבאי ועידת אייפא"ק ציפו לשמוע, שלפיה איראן גרעינית היא בלתי קבילה (unacceptable) בעיני ארה"ב. בירושלים חוששים שמכאן משתמע שבתרחיש קיצוני, הדבר יהיה דווקא קביל בוואשינגטון.

במעגלים הולכים ומתרחבים בבירה האמריקאית, גם אם אינם כוללים בינתיים בגלוי אנשים בממשל עצמו, הדיון עובר לשאלה כיצד חיים עם הגרעין האיראני, או לחילופין איך להחזיק את איראן, באמצעות חבילה של איומים ופיתויים, במרחק של כמה חודשים מהפצצה. טהראן, כבר ברור, אינה בראש האג'נדה האמריקאית. נתניהו שמע בחודש שעבר משרת החוץ הילרי קלינטון דאגה עמוקה מתסריט בלהות אטומי אחר: השתלטות של הטליבאן על נשק גרעיני בפקיסטאן השבירה.

הישראלים תוהים אם הנשיא החדש רואה כמוהם את חומרת האיום מטהראן, את לחץ הזמן, את ההשלכות הצפויות. האירופאים, לעומתם, מרוצים. דיפלומט ממדינה מרכזית באיחוד, שביקר בארץ באחרונה, אמר שהיעדים האמריקאים באשר לאיראן ברורים: הראשון - גיבוש קואליציה בינלאומית לקראת סנקציות קשות יותר, כשהמו"מ ייכשל, תוך מאמץ לגייס אליה את רוסיה וסין. השני - מניעת הפצצה ישראלית. תקיפה אמריקאית באיראן? "זה כלל לא מונח על השולחן".

ביום ראשון נאם ראש הסגל של הבית הלבן, רם עמנואל, בן להורים ישראלים, בפני התורמים הכבדים של אייפא"ק. גם יו"ר האופוזיציה, ח"כ ציפי לבני (קדימה), היתה שם. עמנואל אמר לתורמים שפתרון הסכסוך עם הפלסטינים יאפשר לארה"ב התקדם בטיפול באיום העיקרי, הגרעין האיראני. אף שדברים דומים ("יצהר תמורת בושהאר") יוחסו לעמנואל בפורום סגור אחר, עורר נאומו של ראש הסגל תדהמה בקרב חלק מהשומעים.

ההתניה לכאורה של פעולה אמריקאית נגד איראן בוויתור ישראלי בשטחים אינה מובנת מאליה. בקהל הולידו הדברים גל חשדות ותיאוריות קונספירציה. אחת מהן גרסה שהממשל החדש חושש כל כך מעימות ישיר עם האיראנים, עד שהוא קושר במתכוון את הסוגייה הפלסטינית לאיראנית, ביודעו ששלטון החמאס ברצועת עזה מחסל מראש כל סיכוי להתקדמות.

גרסה אחרת, המסתמכת כנראה על דברים שהפטיר עמנואל עצמו, היא שראש הסגל "חיפף" בהכנת המסר ואילתר חלק מנאומו, באופן החורג מהקו הרשמי של הנשיא. סברה שלישית, הגובלת בפסיכולוגיה בגרוש, גורסת שה"ישראליות" עלתה לראשו, ושהוא סבור שהוא מכיר את הישראלים טוב מכולם ולכן יכול להציג כלפיהם יחס בוטה ונוקשה.

לעמנואל אין זכות יוצרים על הנוסחה הקושרת בין איראן לפלסטינים. מנהיגים ערבים מתונים כבר העלו אותה לפני כמה חודשים, בין השאר בטיעון שבכך ניתן יהיה לגייס את דעת הקהל במדינות הסוניות להצטרפות לקואליציה עתידית נגד איראן. אך יש משהו מפוקפק בטיעון הזה: ספק אם אפילו מו"מ ישראלי-פלסטיני מתקדם ישליט סדר ושקט ברחובות עמאן במקרה של הפצצה בנתאנז. העניין הופך אפילו מורכב יותר כשהוא עולה בנאום עמנואל. ומה יקרה אם לא תחול התקדמות בערץ הפלסטיני? האם אז תתיר ארה"ב לאיראן להתקדם לפצצה, כעונש הולם לישראל?

סגן הנשיא ביידן ניסה להסביר בנאומו שתהליך מדיני אמיתי בערוץ הפלסטיני יקשה על איראן להרחיב את השפעתה באזור. לדבריו, מדיניות הבידוד של ממשל בוש לא הסיטה ולו לרגע את האיראנים ממסלול העשרת אורניום. ועדיין, אפילו אם ישראל והרשות יגיעו בדרך נס להסכם שלום, טהראן לא תעצור את המירוץ אחר הפצצה. בסולם העדיפויות שלה, איראן אינה מעוניינת בפצצה רק כדי להשמיד את ישראל ולסייע לפלסטינים, אלא כדי לבצר את מעמדה כמדינה אזורית וליצור מאזן הרתעה משופר מול המדינות סביבה, שברבות מהן היא רואה איום.

פקיד בכיר לשעבר בממשל בוש ניסח השבוע את הדברים בבוטות בשיחה עם "הארץ". "זה חיבור פסול", אמר על הצהרות ביידן ועמנואל, "כיצד הסרת מאחזים או הפסקת הבנייה בהתנחלויות קשורות לצנטריפוגות באיראן? מובן שהם (אנשי אובמה) רוצים לעשות את הדברים אחרת מאשר בעידן בוש, אך נעשות כאן כמה טעויות בסיסיות. מדוע שר ההגנה רוברט גייטס פוסל פומבית את האפשרות שישראל תתקוף באיראן? גם אם אינך רוצה שישראל תעשה זאת, יש כלים פחות גלויים להעביר מסר כזה. בעצם אמירת הדברים בתקשורת, ארה"ב מרפה את הלחץ על איראן, במקום לעשות את ההפך".

הפקיד צירף הערת הסתייגות: מוקדם עדיין לקבוע מה חושב הנשיא אובמה עצמו. "הממשל עוד מעצב את המדיניות שלו. הם חדשים בעסק ומנסים להבין מה פני הדברים. עמנואל אמר את מה שאמר, אך הילרי קלינטון והשליח ג'ורג' מיטשל עשויים לחשוב אחרת. הפגישה בבית הלבן תהיה הזדמנות פז עבור נתניהו, עבור כולם, להבין מי הנשיא ומה עמדותיו".

דייוויד מקובסקי, מבכירי מכון ואשינגטון לחקר המזרח התיכון, טוען שלממשל אובמה אין כוונה אמיתית לקשור בין הטיפול באיראן לשלום עם הפלסטינים. מקובסקי סבור שהממשל רוצה לקיים תהליך מדיני כדי שתשומת הלב הבינלאומית תתמקד באיראן ולא במשברים שוליים יותר. "נתניהו, במובן זה, נדרש בעיקר לא להפריע. לא אובמה ולא ישראל מחפשים עימות. אבל החשש הוא שאם לא תימצא נוסחה לפתרון סוגיה כמו ההתנחלויות, להתפתחויות בשטח תהיה דינמיקה משלהן והעסק יירד מהפסים".

היפוך תפקידים

קיימת נטייה עיתונאית להרים במתכוון את רף הציפיות לפני "מפגש פסגה", בוודאי בין שני נבחרים טריים כמו אובמה ונתניהו. ובכל זאת, נראה שהפעם יש לפגישה ב-18 במאי חשיבות מיוחדת. אובמה היטיב להעביר את המסר שלפיו האתגרים העצומים העומדים בפני ארה"ב מחייבים שינויים קיצוניים באסטרטגיה שלה. הנשיא החדש החל את הקדנציה שלו הישר בהילוך הרביעי.

בירושלים מבינים זאת: כמעט בכל יום עורך נתניהו, לא פעם בהשתתפות שר הביטחון אהוד ברק, דיוני הכנה ומדיניות לקראת הביקור בארה"ב. אין כמעט ספק שמיד בתום הפגישה בבית הלבן יטפטף הצד הישראלי סיפורים ורודים לתקשורת בדבר הכימיה המופלאה שהופגנה בין שני המנהיגים. יעבור כנראה זמן עד שתתברר מידת חריפותה של המשלחת. אבל נתניהו זוכר בוודאי שהאמריקאים כבר הפגינו בעבר יכולת מוכחת לחבל בכהונת ראש ממשלה ישראלי ואפילו בסיכוייו בקלפי (יצחק שמיר ב-1992).

ראש הממשלה ימצא ואשינגטון שונה מזו שהכיר. חרף מספרם הרב של ידידי ישראל בקונגרס, הם אינם צפויים לצאת נגד הנשיא הפופולרי, גם אם יפגין קו תקיף מול ישראל. הרפובליקאים עדיין בהלם מתוצאות הבחירות ומההשפעות ארוכות הטווח של הגילויים המצטברים על תפקוד ממשל בוש.

אפילו העמדות המסורתיות של הבית הלבן ומשרד החוץ ביחס לישראל עברו היפוך תפקידים: קלינטון ומיטשל, בעלי ההיכרות הממושכת עם הישראלי-פלסטיני, זהירים יותר בהערכותיהם באשר לסיכוי לקדם את התהליך, בזמן שהבית הלבן נראה כמי שלוחץ על ישראל. מנגד, בכיר ישראלי שנטל בעבר חלק מרכזי בשיחות מדיניות עם ארה"ב והפלסטינים מבקש להרגיע: "בסופו של דבר, כדור הארץ לא יעמוד מלכת ביום של פגישת אובמה ונתניהו. המגעים בין הצדדים יימשכו גם לאחר מכן".אובמה וביידן. ארה''ב תמשיך לפעול למען שתי מדינות


נתניהו בכנסת, למעלה, וסגן נשיא ארה''ב ג'ו ביידן באייפא''ק, השבוע. ההתנגדות האמריקאית לתקיפה ישראלית מדאיגה את מדינות ערבתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות