בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

סימני שאלה על השימוש בכספי המדינה באגודת חב"ד

מה עשתה עמותת "צעירי אגודת חב"ד" עם עשרות מיליוני השקלים שקיבלה מהמדינה? לטענתה, השתמשה בהם כדי ללמד יהדות ולעזור לנזקקים. לטענת רשם העמותות, יש סימני שאלה רבים על הדרך בה חולק הכסף, שהועבר בחלקו לחשבון הבנק הפרטי של מנכ"ל העמותה. צא"ח בתגובה: פעלנו כראוי וההוכחה היא שהוחלט לא לפרק את העמותה

תגובות

עמותת "צעירי אגודת חב"ד" (צא"ח) היא הזרוע המרכזית של תנועת חב"ד בישראל. היא מובילה את פעילותה החינוכית, מפעילה את עשרות "בתי חב"ד" ומפיצה את מורשת הרבי מלובביץ'. לפי אתר העמותה, פעיליה מעבירים שיעורי יהדות לילדים, מפעילים מועדונים לחינוך משלים, פועלים בקרב יהודי חבר המדינות ומקדמים את העלאתם לארץ של "ילדי צ'רנוביל". ב-1996 עלתה העמותה לכותרות, כשסייעה לבנימין נתניהו להיבחר לראשות הממשלה תוך הפצת הסיסמה השנויה במחלוקת "נתניהו טוב ליהודים".

ב-13 השנים האחרונות קיבלה העמותה תקציב בסך כולל של לפחות 20 מיליון שקל ממשרדי החינוך והדתות. אבל ממצאי בדיקה שערך רשם העמותות, הכלולים במסמך מהחודש שעבר המתפרסם כאן לראשונה, מעלים טענות על שורת ליקויים בשימוש בכסף זה: מיליוני שקלים הועברו לחשבונו הפרטי של המנכ"ל שלה; ערבוב כספים בין חשבונות פרטיים לחשבונות העמותה; והפקדות במזומן של כספים שמקורם לא ברור. מהמסמך עולים סימני שאלה על השימוש שנעשה בכספים שהתקבלו מהמדינה, ועל מיליוני שקלים נוספים שקיבלה העמותה, שמקורם לא ידוע.

אין זו הפעם הראשונה שהעמותה סופגת ביקורת מהרשם, הפועל במשרד המשפטים ומפקח על פעילות העמותות בישראל. לפני כשנה וחצי נקבע בדו"ח אחר שלו, ש"בעלי השליטה (בעמותה) עושים בכספים כבשלהם". העיתון "ידיעות אחרונות" דיווח אז על ליקויים רבים בפעילות בעמותה. בנוסף, מאז 2007 חוקרות המשטרה ורשות המסים חשד לפיו צא"ח התחמקה מתשלום מס בהיקף של עשרות מיליוני שקלים.

אבל למרות החקירה ואף שבמסמך האחרון קבע הרשם שיש עילה לפירוק העמותה - הוא החליט שלא לסגור אותה, אלא להעבירה תוכנית הבראה. ההחלטה התקבלה אף שהעמותה כבר עברה פעמיים תהליכי הבראה, ב-2004 וב-2006.

רשם העמותות לשעבר, עו"ד ירון קידר, אומר שההחלטה תמוהה. לדבריו, לרוב עוברת עמותה להבראה כשמתגלים בפעילותה ליקויים קלים יחסית, ולא כשיש חשש לאי-סדרים משמעותיים.

הלוואה ללא כתובת

חקירת המשטרה נגד העמותה החלה דווקא בעקבות תביעה שהגישה היא עצמה, בקיץ 2006, נגד מנהל הכספים שלה לשעבר, יוסף סגל. העמותה טענה בתביעה שסגל העביר כ-17 מיליון שקל מחשבונה לחשבון בשליטתו. סגל טען בכתב ההגנה שהכספים הועברו לחשבון הזה כדי לחלקם כ"השלמת משכורת" למנכ"ל העמותה, הרב יוסף יצחק אהרונוב, ולמקורביו, מבלי לדווח לשלטונות המס. המשפט טרם החל.

טענותיו של סגל היו נקודת המוצא לחקירה סמויה, שבה נבדק אם חלק מפעילות העמותה נועד להסתרת העלמות המס ולהעברת כספים לפעיליה, מעבר לאלה שדווחו כמשכורות. בנובמבר 2007 נהפכה החקירה גלויה, כששוטרים פשטו על משרדי העמותה בכפר חב"ד ועצרו כמה מראשיה. בימים אלה משלימה היחידה לחקירות הונאה את החקירה ואחר כך תגיש את מסקנותיה לפרקליטות המדינה.

במקביל לחקירה, החל רשם העמותות לבדוק את פעילות העמותה. המסמך החדש הוא סיכום הבדיקה, אותו שלח לעמותה ב-19 באוגוסט רואה החשבון אלי גוף ממשרד הרשם. הוא קבע שמיליוני שקלים מחשבונות העמותה הועברו לחשבון בסניף בנק הפועלים בתל אביב. החשבון נרשם על שם "שמואל", שלפי רשם העמותות אינו אלא המנכ"ל אהרונוב. "מבדיקה מדגמית שערכנו עלה, כי העמותה העבירה לחשבון זה בשנים 2000-2003 סך של לפחות 7.5 מיליון שקלים באמצעות צ'קים שנרשמו לפקודת ש. שמואלי", כתב גוף.

בתגובה לפניית הרשם, טענה העמותה שבחשבון לא התנהלה פעילות פרטית ושהסכומים שהועברו לשם היו החזרים של הלוואות שניתנו לה באמצעות אהרונוב. צא"ח הסבירה שאחד מעובדיה, לייב בליניצקי, קיבל בעבורה את ההלוואות מאהרונוב, וכשפרעה אותן, הפחיתה את הסכום מכרטיס שפתחה על שמו.

אלא שהרשם לא קיבל את הסברי העמותה להפקדות התמוהות והגדיר את אופן התנהלותה בעניין "פסול מכל וכל". גוף תמה על כך שלא נערכו הסכמי הלוואות; שהכרטיס נרשם על שם בליניצקי ולא על שם נותן ההלוואות לכאורה - אהרונוב; ועל שהעמותה לא הסבירה מה מקור הכספים שנתן אהרונוב כהלוואה. "עצם השימוש בחשבון פרטי להעברת הלוואות או תרומות פסול... ומכל מקום נדרש תיעוד מדויק של מקור הכספים", סיכם גוף.

עירוב תמוה

תחת הסעיף "ערבוב כספים בין חשבונות פרטיים לחשבונות העמותה", מוזכר חשבון פרטי נוסף, שפתח אהרונוב עם חבר ועד אחר בסניף של בנק המזרחי, תחת השם "ילדי חב"ד צ'רנוביל". "ב-2004-2005 הועברו לחשבון זה כספים רבים מתנועת חב"ד בארצות הברית וכן נרשמו מחשבון זה צ'קים לעובדי העמותה... והועברו כספים לחשבון העמותה", כתב גוף.

גוף הצביע על עוד סימנים לערבוב כספים בין חשבונות פרטיים לחשבונות העמותה: עשרות אלפי שקלים שהפקידו במזומן עובדי צא"ח בחשבונה של אשתו של אהרונוב; משיכת צ'קים מחשבון זה עבור העמותה; בינואר 2007 הפקידו שני עובדי העמותה מיליון שקל במזומן בחשבון של צא"ח בסניף בנק לאומי בלוד. "גלגול כספים" כזה, כתב גוף, אינו תקין וההפקדות במזומן "מעלות חששות באשר למקור הכספים (הלבנת כספים, תרומות במזומן שלא הופקדו במלואן וכדומה)".

קידר, רשם העמותות לשעבר, מסביר שהערבוב בחשבונות "גורם לכך שספרי העמותה אינם משקפים את התנהלות הכספים בה. אם הכל היה טוב, למה זה לא עבר בחשבונות העמותה? הפקדה במזומן זה אור אדום נוראי. יש הנחיות של הרשם לא לעבוד במזומן".

העמותה טענה בתגובתה לרשם, שההפקדות במזומן נעשו כדי לקצר את משך הזמן העובר בין ההפקדה ועד שהבנק מזכה את חשבונותיה.

בנוסף, חושף המכתב טפח משיטת חלוקת המשכורות בעמותה: היא העבירה צ'קים מחשבונותיה לחברת חלפנות, שתמורת עמלות בסך אלפי שקלים, הסבה אותם לכסף מזומן, שחולק לעובדים. לטענת העמותה, פעלה כך משום שהיתה נתונה בגירעונות, ואם היתה מפקידה את הצ'קים בבנק, לא היתה יכולה לשלם לעובדים.

ההסבר לא שיכנע את הרשם. "אם עמותה אינה יכולה להתנהל בצורה תקינה עקב גירעונות, עליה לפעול בדרכים אחרות, כגון תוכנית הבראה", כתב גוף. "תשלום עמלות המצטברות לאלפי שקלים... מהווה בזבוז משווע של כספי ציבור".

עוד טען גוף, שהעמותה העבירה כשלושה מיליון שקל בשנה לאוקראינה, בדרך כלל במזומן, בצורה ש"מונעת מעקב ממשי על השימוש בכספים". בנוסף, בעמותה משתמשים בכרטיסי אשראי בניגוד להנחיות הרשם ולעתים צ'קים נחתמים על ידי מורשה חתימה אחד ולא שניים, כמתחייב. העמותה מסרה בתגובה לטענות, שחדלה מהעברת כספים לאוקראינה ומשימוש בכרטיסים מגנטיים.

"מכל האמור לעיל, עולה חשש ממשי שהוצאו כספים מחשבונות העמותה שלא בהתאם למטרותיה ובניגוד לכללי מינהל תקין", סיכם גוף, "העמותה וראשיה ניהלו חשבונות פרטיים שהועברו אליהם כספים מהעמותה, ללא הסבר סביר וללא תיעוד מתאים... (מתעורר) חשש לגבי מקור הכספים ולגבי השימוש בהם". התנהלות זו, קבע, "מהווה עילה לפירוק העמותה".

עוד צ'אנס

למרות זאת, החליט הרשם שלא לפרק את צא"ח. "לאור הצהרות העמותה כי בכוונתה לפעול לתיקון הליקויים", כתב גוף, "תיק העמותה מועבר לטיפול מחלקת תוכניות הבראה... על העמותה יהיה להתחייב לתת גילוי נאות לכל חשבונותיה, לצמצם את מספרם ולגבש נהלים מסודרים". להחלטה צורפה אזהרה, שיישקלו הליכי פירוק נגד צא"ח, אם לא תשתף פעולה או אם יתגלו ליקויים נוספים.

משרד המשפטים מסר בשם רשם העמותות, שהחוק מאפשר לפרק עמותה רק לאחר שניתנה לה הזדמנות לשפר את דרכיה. "הוחלט שתינתן (לעמותה) אפשרות לתקן ליקויים תחת פיקוח צמוד", נאמר. עוד נמסר, שבמהלך בדיקת הרשם את העמותה, היא לא היתה זכאית לתקצוב ממשלתי.

בתגובה לפניית "הארץ" מסרה צא"ח, ש"במכתב האחרון... מסיר הרשם את סכנת פירוק העמותה ומודיע לשמחתנו על העברתה להליך שגרתי של הבראה. כלומר מכתבו של גוף, עליו מתבסס הפרסום הזה, מבטא שיפור לחיוב בגישת הרשם כלפי העמותה. הצגתו כמסמך שכולל מסקנות חמורות (היא) מעוותת ומכפישה, ותגרום נזק לפעילות העמותה למען מאות אלפי משפחות נזקקות, נכי צה"ל ונפגעי טרור".

העמותה חזרה והדגישה, שהכספים שהעבירה לחשבונות חיצוניים היו החזרי הלוואות ולא סכומים שנמשכו מתקציביה, "כך שלכל היותר מדובר בליקוי טכני ובטח שלא בחשש למעשים אסורים". על אף האמור במכתב רשם העמותות, צא"ח מסרה, ש"העמותה הוכיחה שניהלה רישום מדויק של כל כספיה והפריכה את כל הטענות שהועלו נגדה".כרזה של חב''ד, שצא''ח היא זרוע שלה, בירושלים. פעילי העמותה מעבירים שיעורי יהדות לילדים, מפעילים מועדונים לחינוך משלים ופועלים בקרב יהודי חבר המדינות


מנכ''ל העמותה, יוסף אהרונובתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו