תמיד בחזית המדע - כללי - הארץ
מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

תמיד בחזית המדע

פרופ' אריה דבורצקי, מתמטיקאי, נשיא האקדמיה למדעים, נשיא מכון ויצמן, 1916-2008

  • אורי דרומי
  • 18.05.2008
  • 00:00
  • עודכן ב: 03:14

אריה דבורצקי נולד בחורול שבאוקראינה, ובגיל 6 עלה עם הוריו לארץ. הוא למד בבית הספר הריאלי בחיפה, ובאוניברסיטה העברית למד מתמטיקה מפי הפרופסורים אברהם דוד פרנקל ומיכאל פקטה. בהדרכת פקטה כתב ב-1941 דוקטורט על "מחקרים בתורת טורי דיריכלט כלליים". הוא היה הבוגר הראשון של האוניברסיטה שמונה לפרופסור מן המניין.

הפרופסור למתמטיקה שמואל אגמון אומר כי דבורצקי, חתן פרס ישראל למדעים מדויקים (1973), היה "מייסד תורת ההסתברות בארץ". חתן פרס נובל, פרופ' ישראל אומן, מספר כי "דבורצקי הביא אותי ארצה", וכי היה "אבי תורת המשחקים בישראל". "משפט דבורצקי", הקרוי על שמו, האומר שלגוף קמור במרחב רב-ממדי יש חתכים שהם כמעט מעגליים, פתח שטח מחקר חדש בגיאומטריה של ממדים גבוהים.

הוא היה דיקאן הפקולטה למתמטיקה ומדעי הטבע באוניברסיטה העברית (1955-1957) ו"סגן הנשיא המיתולוגי של האוניברסיטה", כדברי פרופ' מנחם יערי, נשיא האקדמיה למדעים, "אשר בסוף שנות החמישים הצעיד אותה מהדגם המרכז אירופי המסוגר אל העידן המודרני". מעבר זה לא היה קל, אך לדברי פרופ' אגמון, "הוא היה עקשן, אבל עקשן חיובי".

אחרי מלחמת ששת הימים כיהן פרופ' דבורצקי כמדען הראשי של מערכת הביטחון. המהנדס אורי רכב מרפא"ל, שהיה עוזרו, אומר כי העובדה שמדען ברמתו הצטרף למערכת הביטחון הפחיתה את ההתנגדות של מדענים אחרים לעשות כן בשל ההגבלה על פרסום מאמרים. ב-1972 נפטרה אשתו, שרה לבית שניאורסון, אם ילדיו גדעון וגינה. במלחמת יום הכיפורים נהרג גדעון בחזית המצרית, כמה ימים אחרי שפינה תחת אש את נפגעי החווה הסינית, מבצע שעליו זכה בעיטור העוז.

ב-1974 התמנה פרופ' דבורצקי לנשיא האקדמיה הלאומית למדעים, ובכך סגר מעגל, שכן היה מאחרוני החברים בוועדה שיעצה לדוד בן גוריון להקים את האקדמיה בשנות ה-50. במקביל, הוא היה מנהל-מייסד של המכון ללימודים מתקדמים באוניברסיטה העברית, אשר לפי פרופ' יערי, נועד "לשמש אכסניה לקבוצות מחקר העוסקות בנושאים מחקריים בחזית הידע האנושי". הוא שימש פרופסור אורח באוניברסיטאות המובילות בעולם, אך התרחק מכיבודים, ועם הגיעו לשבעים, ואחר כך לגבורות, סירב שיערכו לכבודו חגיגות.
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
פרוייקטים מיוחדים