בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

חובות המפלגות לבנקים: 200 מיליון שקל

המתמודדים לכנסת והמפלגות מתחילים לגייס תרומות למימון ההוצאות הכבדות שייגרמו להם במערכת הבחירות הצפויה ובפריימריס

תגובות

>> הבחירות לכנסת ה-18 עדיין לא הוקדמו באופן רשמי, אך האפשרות להקדמתן תופסת את המפלגות עם חובות לבנקים הנאמדים ב-200 מיליון שקל. במצב כזה המפלגות יתקשו לממן את מערכת הבחירות לכנסת ואת הבחירות המקדימות - ואכן, המפלגות והמתמודדים כבר נערכים לגיוס תרומות מאנשי עסקים.

כמעט כל המפלגות, למעט מפלגת הגמלאים, שרויות בחובות. לעבודה חובות בכ-118 מיליון שקל, לליכוד חובות בכ-27 מיליון שקל, חובות קדימה מוערכים ב-3.5 מיליון שקל, חובות המפד"ל ב-18 מיליון שקל, חובות מרצ ב-9.5 מיליון שקל, וחובות ש"ס ב-8-9 מיליון שקל.

המפלגות תיכננו להחזיר את ההלוואות שנטלו מהבנקים מכספי מימון המפלגות החודשי המשולמים להם מהכנסת. גובה המימון 61 אלף שקל לכל חבר כנסת, ונוסף על כך מקבלת כל מפלגה מימון מפלגות חודשי בסך 61 אלף שקל בלי קשר למספר חברי הכנסת מטעמה.

גובה ההחזר החודשי של החובות לבנקים התבסס על כך שהבחירות לכנסת ייערכו בנובמבר 2010. לנוכח הקדמת הבחירות הצפויה, יצטרכו המפלגות לממן כעת הן את הוצאותיהן במערכת הבחירות והן את החזר החובות.

יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, אמר: "המפלגות נטלו הלוואות עד סוף 2010, מועד הבחירות המקורי. כעת ניאלץ לגרור גירעון כבד לקדנציה הבאה. רוב הכסף שאנו מקבלים מהכנסת, בסך 366 אלף שקל בחודש, משמש להחזר חובות". גם יו"ר המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, אומר שרוב הכסף שמקבלת מפלגתו מהכנסת, בסך 244 אלף שקל בחודש, משמש להחזר חובות.

גם רוב הכספים שמקבלת העבודה מהכנסת, בסך 1.2 מיליון שקל בחודש, משמש להחזר חובות. כמו כן, לעבודה חוב לכנסת בגובה 12 מיליון שקל, שנפרס עד 2011. באחרונה ביקש מזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל, לפרוס אותו לתקופה ארוכה יותר.

כבל אמר אתמול שמפלגתו עסוקה כעת בפעילות נמרצת למכירת נכסיה. אם תבוצע המכירה, המפלגה תוכל לשפר את מצבה הכספי - אלא שהיא מנסה זה זמן להיפטר מרוב נכסיה בלא הצלחה.

היקף החובות של הליכוד, טוענים במפלגה, צומצם בשנתיים האחרונות לכ-27 מיליון שקל כתוצאה מצמצום הוצאות ופיטורי עובדים. הסקרים המנבאים לליכוד 29 מנדטים ויותר גורמים לתחושת הקלה לא רק בשל ההשלכות הפוליטיות: גידול במספר המנדטים פירושו גידול בהכנסות ממימון בחירות וממימון מפלגות.

1.22 מיליון שקל על כל חבר כנסת

כל מפלגה מקבלת מהמדינה מימון בחירות בסך 1.22 מיליון שקל בעבור כל אחד מחברי הכנסת שלה. המימון מועבר בתשלומים: בעת הגשת הרשימות של המפלגות לוועדת הבחירות המרכזית מקבלת כל מפלגה 732 אלף שקל (60%) בעבור כל אחד מחברי הכנסת שלה בכנסת היוצאת. מפלגות שאין להן ייצוג בכנסת, למשל הירוקים, ממומנות לפי שלושה חברי כנסת.

סכום נוסף, 305 אלף שקל לחבר כנסת (25%), מקבלת כל מפלגה עם הפרסום הרשמי של תוצאות הבחירות ברשומות. מספר חברי הכנסת המשמש לחישוב הוא ממוצע של מספר החברים בכנסת היוצאת ובכנסת החדשה; מפלגות חדשות מקבלות מימון לפי מספר המנדטים שבו זכו בכנסת החדשה. סכום נוסף, 183 אלף שקל לכל חבר כנסת (15%), מקבלת המפלגה אם מבקר המדינה מעניק לה דו"ח חיובי על מימון הבחירות.

החישוב הסופי של מימון הבחירות נעשה, כאמור, לפי ממוצע של המנדטים בכנסת החדשה ובכנסת היוצאת. כך קרה שבמערכות הבחירות האחרונות שילמה הכנסת מימון בחירות לפי כ-140 חברי כנסת, אף שמכהנים בה רק 120 נבחרים. עלותו של מימון הבחירות לכנסת ה-17 היתה 160 מיליון שקל.

הנבחרים מחפשים תרומות

המפלגות וחברי הכנסת מחפשים כעת תורמים. אנשי עסקים רבים שמחים לפתוח את הארנק - ובמקרים מסוימים הם עושים זאת לא רק בשל האידיאולוגיה: התרומה יכולה להיות במקרים רבים בבחינת "שלח לחמך".

על המפלגות נאסר לקבל תרומות מתאגידים, ועליהן לחשוף את שמו של כל מי שתורם להן יותר מ-1,000 שקל. בשנת בחירות יכולות המפלגות לקבל תרומה מיחיד עד תקרה של 2,000 שקל. זהו סכום נמוך, שלא יאפשר למפלגות לגייס את סכומי העתק הנחוצים למימון מערכת הבחירות.

אנשי העסקים והתורמים מעדיפים לתרום ישירות למתמודד ולא למפלגה - קשר ישיר עם מי שעשוי לשבת בצומת קבלת ההחלטות הרי עדיף על קשר כללי עם המפלגה. ואכן, בבחירות 2006 רוב הכספים זרמו ישירות לקופות של המתמודדים, ולא למפלגות.

לא רק ההתמודדות לכנסת עולה ממון רב: גם הפריימריס במפלגות הגדולות - קדימה, העבודה והליכוד - יחייבו את המתמודדים לגייס תרומות. עליהם לממן בין השאר שלטי בחירות, מכתבים לבוחרים, עצרות בחירות וחוגי בית. הפריימריס במפלגות אלה עולים לכל מתמודד בין 500 אלף שקל למיליון שקל.

במפלגות שבהן נערכות בחירות פנימיות - כמו במפד"ל, שבה הגוף הבוחר מונה 1,070 איש, או מרצ, שבה הוא מונה 1,100 איש - העלות למתמודד נמוכה יותר ונאמדת בעשרות אלפי שקלים. במפלגות האלה מסתפקים בדרך כלל בחוגי בית ובמשלוח מכתב לבוחר. בישראל ביתנו, ש"ס ויהדות התורה אין בחירות פנימיות.

מחר תמשיך ועדת החוקה בגיבוש הצעת חוק שתגביל גיוס תרומות למתמודדים בפריימריס. התרומה המקסימלית בפריימריס מיחיד לאדם המתמודד על ראשות מפלגה גדולה תהיה 40 אלף שקל. התרומה המקסימלית לאדם המתמודד על מקום ברשימה תהיה 10,000 שקל.

לסכום המגויס על ידי כל מתמודד תיקבע תקרה שתהיה מדורגת בהתאם לגודל הגוף הבוחר. בעבודה ובליכוד, שבכל אחת מהן כ-120 אלף מתפקדים, יוכל כל מתמודד על מקום ברשימה לכנסת לגייס עד 445 אלף שקל. מתמודד על ראשות הרשימה יוכל לגייס עד 1.78 מיליון שקל - לעומת כ-2 מיליון שקל בבחירות האחרונות. בקדימה, שבה כ-70 אלף מתפקדים, יוכל מתמודד על מקום ברשימה לכנסת לגייס עד 320 אלף שקל, ומתמודד על ראשות הרשימה - עד 1.28 מיליון שקל.

יורים לכל הכיוונים

בבחירות 2006 התברר שכמה אנשי עסקים העדיפו לפזר את תרומתם למתמודדים מכמה מפלגות שונות. איש העסקים שלמה אליהו תרם 40 אלף שקל לח"כ סילבן שלום (הליכוד), והסתפק בתרומה של 35 אלף שקל בלבד לשר בנימין בן-אליעזר (העבודה). בבחירות על ראשות הליכוד שנערכו באוגוסט 2007 תרם יוסף חכמי לבנימין נתניהו 39,900 שקל. לאהוד ברק, שהתמודד ביוני 2007 בעבודה, תרם חכמי 40 אלף שקל.

תרומות נוספות קיבלה העבודה ב-2006 מבני גאון המנוח (1,900 שקל), מיובל פרנקל (1,900 שקל), מעמרם מצנע (1,500 שקל) ומאפי שטנצלר (1,000 שקל). אהוד ברק קיבל ביוני 2007 תרומות של 39 אלף שקל ממוזי ורטהיים ו-40 אלף שקל מיונתן ועירית קולבר.

תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו