בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

קרן נאמנות לכל פועל

מהי קרן נאמנות, כיצד היא מתפקדת, מי מנהל אותה, איך נקבע מחירה וכיצד בוחרים אותה מבין מאות הקרנות האחרות? מדריך ראשוני

תגובות

10 קרנות הנאמנות הגדולות בישראל

קרנות נאמנות הן הנתיב העיקרי שדרכו מגיעים הכספים של משקי הבית לבורסה. בסוף 2006 שכבו בקרנות הנאמנות כ-120 מיליארד שקל ביותר מ-1,000 קרנות.

קרן נאמנות היא שותפות שמאוגדת לפי כללים משפטיים, במטרה לאפשר לאנשים רבים להשקיע במשותף בשוק ההון. הציבור אמנם יכול להשקיע בשוק ההון באופן ישיר, באמצעות רכישת מניות או איגרות חוב, אבל בחירת מניות דורשת זמן וידע מקצועי שאינו מצוי בידי הציבור הרחב. ההשקעה באמצעות קרן נאמנות מאפשרת לאדם פרטי להשקיע בשוק ההון בעזרת מנהל מקצועי, וכן מאפשרת לו פיזור של ההשקעה על פני ניירות ערך רבים.

מנהלי קרנות הנאמנות הם אנשים מקצועיים, שעיסוקם הוא ניהול כסף והשקעתו. תמורת השירות הזה ("ניהול הכסף") - מקבל מנהל הקרן שכר שקרוי "דמי ניהול".

"מנהל הקרן" הוא בעצם חברת ניהול שמעסיקה דירקטוריון האחראי על התוויית מדיניות הקרן. החוק מחייב את הדירקטורים המשתתפים בקבלת ההחלטות להיות בעלי רישיון לניהול תיקים. מנהל הקרן חייב לעסוק אך ורק בניהול קרנות, ועליו להיות בעל הון עצמי של לפחות חצי מיליון שקל.

כדי שמשקיעים יוכלו להשתתף בהשקעות הקרן, עליהם לרכוש אחוזים ממנה. לשם כך מנפיקה הקרן "יחידות השתתפות". רוב הקרנות בישראל מוגדרות כקרנות פתוחות. קרן פתוחה היא כזו שמספר יחידות ההשתתפות שלה אינו מוגבל. למעשה, מנהל הקרן מעוניין שהציבור יזרים אליו כמה שיותר כסף (שמניבים לו דמי ניהול). מספר מצומצם של קרנות הן "סגורות" במובן זה שמספר היחידות בהן קבוע מראש. כדי להיכנס לקרן שכזו, יש לרכוש את יחידות ההשתתפות ממי שמוכן למכור ולא ממנהל הקרן.

סוגי הקרנות

ישנם סוגים שונים של קרנות, בהתאם להתמחויות ההשקעה. "קרן אופציות", למשל, תשקיע עד 40% מהכסף שהיא מחזיקה באופציות על מניות או באופציות על מדדים. אופציה נחשבת להשקעה מסוכנת, ולכן קרן שאינה מגדירה עצמה כקרן אופציות רשאית להשקיע רק עד 10% מכספיה באפיק מסוכן זה ולרוב לא תשקיע בו כלל. "קרן מתמחה" היא כזו המשקיעה לפחות 50% מהכסף בתחום אחד. למשל: היי-טק, פיננסים או תעשייה.

"קרן חו"ל" היא כזו שרשאית (אך לא חייבת) להשקיע את כל כספי השותפים בה בניירות ערך הנסחרים מחוץ לישראל. "קרן גמישה" היא קרן שמשקיעה על פי דעתו הבלעדית של מנהל הקרן. בשנה האחרונה צמח בישראל אפיק רחב של קרנות משולבות, שמשקיעות גם באיגרות חוב ובמניות. למשל, קרן שמכונה 80/20 או 70/30 תשקיע בדרך כלל 70%-80% מנכסיה באיגרות חוב והיתרה במניות.

מרבית הקרנות בישראל הן "פטורות" במובן זה שמס רווחי הון אינו נגבה מהן, אלא ישירות מהציבור שמשקיע בהן. מי שהרוויח 100 שקל מהשקעה בקרן מנייתית, ישלם מס של 20%. תשלום המס מנוכה אוטומטית וניתן לראות אותו במכתב שמתקבל מהבנק.

כלב השמירה של הציבור

קרנות נאמנות מחויבות להציג תשקיף לרשות ניירות ערך, שתקף למשך 12 חודשים. בתשקיף אמורים להופיע פרטים אודות מדיניות ההשקעה של הקרן, רשימת הנכסים, פרטי מנהל הקרן וכל פרט אחר הרלוונטי למשקיע.

דירקטוריון הקרן חייב למנות "ועדת השקעות", שהיא הסמכות המקצועית. אלה האנשים שיחליטו באילו אפיקים ומניות כדאי להשקיע. על הוועדה להתכנס לפחות אחת לשבועיים. שני שלישים לפחות מחברי הוועדה צריכים להיות בעלי ידע מקצועי.

כל קרן מחויבת לחתום על הסכם עם נאמן, שאחראי לשמור על האינטרסים של ציבור המשקיעים. נאמן יכול להיות משרד רואי חשבון או חברה שמתמחה בכך ומסונפת לאחד הבנקים. הנאמן מוודא שהקרן אכן פועלת על פי התשקיף, ובהתאם לחוק. הנאמן הוא המפקח המשפטי בלבד, ואין לו נגיעה להשקעות הקרן.

איך משקיעים בקרן נאמנות

בניגוד למניה או לאיגרת חוב שמחירן משתנה לכל אורך המסחר, המחיר של קרן נאמנות נקבע רק פעם ביום. במובן זה קרן נאמנות נזילה פחות. הפיצוי על כך מגיע מהעובדה שמנהל הקרן חייב למכור לנו או לקנות מאתנו את יחידות ההשתתפות. חישוב מחיר הקנייה והמכירה מבוצע מדי יום עד לשעה מסוימת.

בתל אביב מקובל כי הקרנות משערכות את הנכסים על פי המחיר בשעת נעילת המסחר (17:30). הפרסום הפומבי מתבצע בשעה 20:00 באתרי האינטרנט ולמחרת בעיתונים. המחיר שנקבע כך יהיה מחירן של כל העסקות באותו יום מסחר. בקרן שמשקיעה בישראל ניתן בדרך כלל למסור הוראת רכישה עד 16:00. בקרנות שמשקיעות בחו"ל ניתן למסור הודעת רכישה בהתאם לשעות הפעילות בבורסות שבה הן משקיעות.

רכישת יחידת השתתפות בקרן נאמנות מבוצעת אצל "מפיץ". המפיץ הוא חבר בבורסה של תל אביב (בנק או חברה לייעוץ השקעות) שאצלו ניתן להזמין יחידות השתתפות בקרן. למעשה, המפיץ הוא קמעונאי שמשווק מוצר ששמו "יחידת השתתפות בקרן נאמנות", והיצרן של המוצר (הקרן) היא חברה שמתמחה בניהול השקעות.

במסגרת הרפורמות שביצעה ועדת בכר, וכדי להבטיח שהמפיץ יהיה אובייקטיווי, נאסר עליו להיות היצרן של הקרן. זו הסיבה שהבנק - המשמש כמפיץ - אינו יכול לנהל בעצמו קרנות נאמנות, וזו הסיבה שהבנקים מכרו בשנה האחרונה את קרנות הנאמנות שניהלו.

יוצא דופן הוא "משווק קרן" שהוא אכן "יועץ מטעם", כלומר, בעל זיקה למנהל הקרן. למשווק השקעות אסור לעסוק בייעוץ אובייקטיווי, ועליו להבהיר בצורה ברורה כי הוא משווק ולא יועץ אובייקטיווי. משווק המציג עצמו כיועץ עובר עבירה פלילית.

עלות הרכישה של יחידת ההשתתפות בקרן נאמנות משתנה מקרן לקרן. רוכש של קרן נושא בשלוש עלויות שונות: דמי ניהול, שיעור הוספה ועמלת הפצה. עמלת ההפצה משולמת למעשה על ידי מנהל הקרן, אבל חלק ממנה מגולגל אל הלקוח.

עמלות ההפצה נעות בתחום שבין 0.25% מדמי הניהול בקרן נאמנות סולידית ועד ל-0.8% מדמי הניהול בקרן מנייתית. זהו הכסף שמשלם היצרן (מנהל הקרן) למי שמפיץ את מוצריו (הבנק). תשלום נוסף הוא "שיעור הוספה". זהו סכום שמנהל הקרן רשאי להוסיף למחיר היחידה. בדרך כלל מנהל הקרן בוחר שלא לעשות זאת, ובישראל יש פחות מ-100 קרנות שבהן נגבית התוספת.

מצד שני, כמעט בכל הקרנות קיים הבדל בין "שער הקנייה" של הקרן לבין "שער המכירה". המטרה היא להציב חסם מסוים בפני הציבור, כדי שלא יקנה וימכור יחידות השתתפות בתדירות גבוהה מדי. הכסף הנגבה נכנס לקופתו של מנהל הקרן. למשל, מחיר הרכישה של הקרן יכול להיות 101 שקל ומחיר המכירה יהיה 100 שקל. רק לאחר ששווי הקרן יעלה ביותר מ-1% ייווצר למשקיע רווח כלשהו.

איך בוחרים קרן טובה?

בחירתה של קרן טובה מתוך יותר מ-1,000 קרנות היא משימה קשה. נתווה כאן רק כמה עקרונות כלליים. קרן טובה היא כזו שמניבה רווח מקסימלי בסיכון נמוך ככל האפשר. בחירת קרן היא למעשה בחירה במנהל, מתוך תקווה שהוא יבחר את ההשקעות הטובות ביותר.

כדי לעשות זאת מומלץ לבדוק את ביצועיו של מנהל הקרן בעבר: האם הצליח להציג תשואות טובות בשנים האחרונות? האם הצליח לעשות זאת גם בשנים בינוניות שבהן הבורסה דישדשה או אף ירדה?

אחת המשימות החשובות של משקיע פרטי היא לוודא מי מנהל את הקרן בפועל. לא אחת קורה שנתקלים בקרן המציגה ביצועים טובים לאורך שנים, אבל ייתכן שהאדם שאחראי להשגתן כבר לא מנהל אותה. קרן כזו, שנשענת על תשואות מהעבר, עלולה לאכזב את המשקיע בעתיד.

tal.levy@themarker.com

-

אופציה על מניה

נייר ערך שמקנה לבעליו זכות לרכוש מניה כלשהי במועד מסוים במחיר שהוסכם מראש. ערך האופציה נגזר מערך המניה, ומחירה עשוי לעלות בשיעור חד וגם להתאפס

-

יחידות השתתפות

"נתח" בקרן הנאמנות שאותו יכול כל אדם לרכוש. רכישת יחידת השתתפות הופכת את הרוכש לשותף בהשקעות שמבצעת הקרן, להצלחותיה ולכשלונותיה

-

ועדת בכר

הוועדה שהוקמה ב-2004 ואשר אחת מהמלצותיה היתה לאסור על הבנקים לנהל כסף באמצעות קרנות נאמנות וקופות גמל

-

תשקיף

מסמך משפטי ש אותו מוציא כל גוף המנפיק נייר ערך לציבור. בתשקיף מופיע מידע אודות הקרן, מדיניות ההשקעה, דמי הניהול ועוד. את התשקיף מאשרת רשות ניירות ערך

-

קרן נאמנות סולידית

קרן שמבצעת את השקעותיה באפיקים שלהם תנודתיות נמוכה (כמו איגרות חוב). היא מובדלת מקרן המחזיקה בנכסים תנודתיים יותר כמו אופציות ומניות
תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו