בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בני הרבי רבים, והחסידות על סף פילוג

כסף, פוליטיקה ויצרים ב"טלנובלה" חרדית בחסידות ויז'ניץ בבני ברק

תגובות

המאפיין החיצוני הבולט ביותר של חסיד ויז'ניץ - אחת החסידויות הגדולות והעשירות שמקורה ברומניה - נמצא בכובעו. בניגוד לחסידים מחצרות אחרות, קשר הפרפר בסרט המקיף את הכובע פונה לצד ימין, ולא לשמאל. בפסח האחרון נוספו לחסידי ויז'ניץ סימני היכר נוספים: לא מעט חסידים התהלכו בקרית ויז'ניץ שבבני ברק בבגדי חג מוכתמים בביצים, בקפה או במיץ. גם אבנים התעופפו בקריה ולפחות ילד אחד, נינו של האדמו"ר, מנהיג החסידות, נפצע באחד מקרבות הירושה הסוערים ביותר בעולם החרדי זה שנים.

קרבות הרחוב שככו בחסות המשטרה, וכעת מנסים הקצינים לתווך בין הצדדים. אבל איש לא משלה את עצמו: במשבר שבו שקועה החסידות אין דרך חזרה. ויז'ניץ הולכת בעקבות חצרות אחרות שנקרעו בשנים האחרונות במאבקי ירושה ושליטה, כמו סאטמר ובובוב, מהחסידויות המרכזיות בארה"ב, וכן "תולדות אהרן" הירושלמית. השונה בוויז'ניץ הוא שאף צד במלחמה אינו טורח לייחס לה רקע אידיאולוגי. זו מעין טלנובלה רוויית יצרים, סאגה משפחתית שרבבות חרדים גומעים בצמא כל פרק שלה.

גיבוריה הראשיים: רבי משה יהושע הגר, בן 92, האדמו"ר זה 35 שנים; בחמש השנים האחרונות הוא חולה ומנותק, ספון בבית מידות בקרית ויז'ניץ, שקירותיו מצופים טיח מצהיב ותריסיו מוגפים. האדמו"ר מופיע באירועים מיוחדים ולעתים מקבל קהל, אך כמעט שאינו מדבר ולא ברור באיזו מידה הוא מודע לנעשה סביבו.

בנו בכורו הוא הרב ישראל הגר, בן 62, המנהיג בפועל של חצר ויז'ניץ ומי שמסומן כיום כיורש העצר. הבן הצעיר הוא הרב מנחם-מנדל הגר, בן 49, שאינו נושא בתפקיד רשמי וקורא תיגר על מנהיגות אחיו; הוא הקים בית מדרש משלו ומנהיג כמה מאות משפחות מחסידי ויז'ניץ.

לעלילה שותפים גם קבוצה גדולה של גבאים, עסקנים ואילי הון, וגם הנשים: אמא דומיננטית, הרבנית המנוחה לאה-אסתר הגר; אם חורגת דומיננטית לא פחות, הרבנית שיינדל הגר, בת 70. בקלחת מעורבות גם אחיותיהם של שני הבנים, ששלוש מהן נשואות לאדמו"רים מכהנים בישראל וארה"ב, וגם נשות הבנים. רבים סבורים שהנשים הן, בעצם, הגיבורות הראשיות.

בן תחת בן

לפני כמעט 25 שנים הוכה העולם החרדי תדהמה, כשהאדמו"ר מוויז'ניץ סילק מביתו את בכורו, ישראל, והרחיקו מהחסידות. עד אז, היה ישראל יורש העצר הבלתי מעורער, שאביו כבר הספיק למנות כרב הקריה והעולם החסידי ראה בו ממשיך הדרך.

האדמו"ר נתן למנדל את השליטה ברוב מוסדות ויז'ניץ וסימן אותו כיורשו. הרבנית לאה-אסתר, התברר במשך השנים, בחשה בקלחת: לא רק שאהבה במיוחד את הבן הצעיר, מנדל, אלא גם הסתייגה מישראל, שהתקרב באותן שנים לדודו, רבי מרדכי הגר.

הדוד היה מעורב בתחילת שנות ה-70 במאבק ירושה מר עם בעלה, האדמו"ר, וסופו שגלה מישראל והקים בארה"ב חצר משלו, ויז'ניץ-מונסי. בשביל הרבנית, רבי מרדכי היה סדין אדום. כך גורש ישראל מגן עדן, ונאלץ למצוא מקום מגורים מחוץ לקריה.

שנות הגלות שנכפו עליו היו רוויות רגשות בוויז'ניץ ובחצרות אחרות, עם ניסיונות לאחות את הקרע ולפייס את האב. בניסיונות התערב גם האדמו"ר מבעלז (הנשוי לאחת מבנות האדמו"ר מוויז'ניץ) שניסה לקרב את ישראל בחזרה לאביו.

ובינתיים בגן עדן, מנדל החל לקנות לו תומכים, אבל לא הכל הלך חלק. אמו האוהבת מתה, וכעבור כמה שנים ביקש האב להתחתן שוב.

הבן התנגד לשידוך עם המיועדת משום שהתברר לו שהיא מקורבת לאדמו"ר מבעלז. הוא ראה בכך איום על שלטונו. אבל האב היה נחוש, ולפני כשבע שנים, בגיל 85, הוא נישא לשיינדל, אלמנה ירושלמית הצעירה ממנו ב-20 שנים. כמעט מההתחלה שררה איבה גלויה בין שיינדל למנדל, וזאת גלשה גם לעימות עם גבאי האדמו"ר ועם איש סודו, איל הנדל"ן הלונדוני, חיים משה פלדמן. נראה היה, כי מנדל החל לאבד נקודות ברחוב בעימותיו נגד בכירי החצר.

הפיכת חצר

ב-2002, במקביל להידרדרות בבריאות האדמו"ר, רקמו הרבנית שיינדל ופלדמן תוכנית להחזרת ישראל לחצר. בערב סוכות של אותה שנה הוכנס הבן האובד בחשאי לבית האדמו"ר, ממנו גורש 18 שנים קודם לכן. הפיכת החצר היתה כהרף עין: בתוך שבועות ספורים נטל האדמו"ר מידי מנדל את השליטה בכל המוסדות, ששוויים מיליוני דולרים וכוח פוליטי עצום, והעבירה לידי ישראל. זה זכה שוב במעמד של יורש העצר.

תומכיו של מנדל טוענים, כי הרבנית והגבאים ניצלו את דעתו המעורפלת של האדמו"ר כדי לנשלו מכל נכסיו. תומכי ישראל טוענים, כי הרבי היה צלול לחלוטין. הפעם, האדמו"ר נמנע מלגרש את הבן הצעיר מהקריה. מנדל הקים איפוא בית מדרש משלו ומקפיד להשתתף עם אנשיו בכל אירוע שבו נוכח האדמו"ר. ה"מנדליסטים", כמו הצד השני, טוענים כי הם מקיימים את רצונו האמיתי של האדמו"ר. לטענתם הם סובלים זה כמה שנים מ"רדיפות", בעיקר הרחקתם ממוסדות החינוך של החסידות.

הבעבוע של השנים האחרונות התפרץ בפסח האחרון כלבה רותחת. הפרק האחרון כלל, כאמור, מיני מזונות כשרים לפסח שהתעופפו וקריאות גנאי שנצעקו לעבר מנדל ועשרות מאנשיו, רגע אחרי שסולקו בבושת פנים מבית המדרש המרכזי בקריה. לטענת ה"מנדליסטים", היה זה האחרון בסדרת "מעשי טרור" נגדם, אלא שבצד השני, של ה"שרוליסטים", מסבירים את התפרצות היצרים בפריצה שהיתה לפני כמה ימים למשרד בקריה. אלמונים גנבו את העותק היחיד של אוסף מסמכים המתעד שיעורים שנתן האדמו"ר, בשנים שבהן היה פעיל. המהומות גלשו לרחוב בחול המועד פסח, והופסקו רק לאחר התערבות המשטרה ולאחר ששני האחים הורו לחסידיהם להבליג נגד "המעשים המגונים" של הצד השני.

השפעה הולכת וגוברת של בעלי ההון

קרית ויז'ניץ בבני ברק, השבוע. האדמו"ר אינו מתקשר עם סביבתו
תצלום: ניר כפרי
חסידות ויז'ניץ ידעה לאורך השנים משברים וסכסוכים, אלא שמעולם לא היתה השפעתם של בעלי ההון עצומה כפי שהיא כעת. כל אח הקיף עצמו באילי הון, רובם מחסידי ויז'ניץ בחו"ל, הנותנים לו גב כלכלי, בתקווה שיום אחד יימשח לאדמו"ר. כל צד מכשיר את הקרקע לפילוג, ולטענת החסידים, הדבר היחיד שמונע כעת את הפילוג הוא כושר ההישרדות של האדמו"ר.

הרבי הישיש, הספון בבית שברחוב אהבת שלום, הוא כנראה התושב היחיד בבני ברק שאינו משתתף בשיחות בנושא. מצבו אינו מאפשר לו להכריע בריב בין שני בניו המדברים בשמו.

אחד הגבאים בביתו אמר שלשום ל"הארץ", ש"אנחנו דואגים שלא ישמע כלום, שלא יכאב לו. לתוך הבית לא נכנס כלום. הוא יודע שיש לו שני בנים שרבים ביניהם, אבל גם אם הוא היה בתקשורת מלאה עם הסביבה שלו - לא היה יכול לגמור את הריב הזה".

הסאגה בחסידות 1984 האדמו"ר מרחיק את יורשו, הבן הבכור ישראל, וממנה תחתיו את הבן הצעיר, מנדל

1999 האדמו"ר מתחתן עם שיינדל, שמגלה איבה כלפי מנדל; הידרדרות במעמדו הבכיר של מנדל

2001 האדמו"ר המזדקן נוטל השליטה ממנדל ומחזירה לישראל; מנדל מקים מחנה משלו בתוך ויז'ניץ

2007 מתיחות ועימותים במהלך פסח בין תומכי שני האחים; המשטרה מתווכתהגיבורים, מימין לשמאל: הרב מנחם מנדל, האדמו"ר מוויז'ניץ והרב ישראל הגר


קרית ויז'ניץ בבני ברק, במהלך פסח. בתצלום הגדול: האדמו"ר משה יהושע הגר (יושב מימין) עם בנו הבכור, ישראל (לשמאלו); בתצלום הקטן: הבן הצעיר, מנחם מנדל. לעימות שותפים גבאים ועסקנים רביםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו