דליפה נוספת מצינור דלק בשמורת נחל צין - כללי - הארץ
מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

דליפה נוספת מצינור דלק בשמורת נחל צין

כלי הנדסי פגע בצינור. הדליפה הופסקה אחרי זמן קצר. לפני שלושה חודשים נפגעה השמורה קשה מדליפת דלק דומה

אנשי רשות הטבע והגנים עשו היום (שני) את דרכם לתל אביב לדיון מיוחד על הפעולות לשיקום שמורת נחל צין בנגב שנפגעה קשות מדליפת דלק בצינור לפני שלושה חודשים. זמן קצר לאחר שהגיעו, הם נאלצו לעשות את דרכם חזרה לשמורה כי התברר שכלי הנדסי שוב פגע בצינור ודלק זרם לשמורה.

בנחל צין עובר צינור המוביל דלק סילוני לבסיסי צה"ל. בצינור, השייך לחברת קצא"א, מתבצעות מספר חודשים עבודות שיפוץ. היום בשעה ארבע אחר הצהריים פגע מחפר הועסק בעבודות בצינור ודלק שנשמר בו לצרכי תחזוקה החל לזרום לשמורה. הזרימה הופסקה לאחר זמן קצר, ועדיין לא ברור מהי כמות הדלק שדלפה. ההערכה היא שמדובר בכמות נמוכה יותר באופן משמעותי מזו שדלפה באירוע הקודם. מייד לאחר שארעה התקלה הגיעו למקום אנשי קצא"א והחלו בפעולות לאיטום הצינור. כמו כן הובאה למקום כלים לאיסוף דלק שעדיין טפטף מהצינור. לקראת שעות הערב החלה התארגנות לשאיבה ופינוי הדלק שדלף לנחל.

עבודות לאיטום הדליפה, היום. תצלום: אלי הרשקוביץ

ב-29 ביוני אירעה באותו צינור, בנקודה הנמצאת במרחק כחצי קילומטר ממקום האירוע הנוכחי, דליפה שהתרחשה ככל הנראה על רקע דומה. גם אז ביצע מחפר עבודות ופגע בצינור. כתוצאה מכך זרמה כמות של כמאה אלף ליטרים דלק אל השמורה וזיהמה לעומק של כמה מטרים קטע באורך של כחצי קילומטר. בחודשים האחרונים ניהלה חברת קצא"א פעולות לניקוי הקרקע שזוהמה בדלק. בימים אלה היו אמורות להתחיל עבודות לשיקום הנוף שנפגע. בין השאר תוכנן להעביר קרקע מאתר אחר בנגב ולהשתמש בה למילוי החפירות שנערכו במסגרת פעולות הניקוי.

חברת קצא"א היא בבעלות ממשלתית ונמצאת תחת פיקוח משרד האוצר. היא מפעילה שורה של קווי דלק ומתקן גדול לתשתיות דלק וגז מדרום לעיר אשקלון. המשרד להגנת הסביבה מנהל בימים אלה חקירה פלילית נגד החברה ומנהליה בגין הזיהום שנגרם לפני שלושה חודשים לשמורה.

בעקבות הזיהום שהתרחש היום, אמר השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן: "אני רואה בחומרה את הפגיעות החוזרות ונשנות בשמורה ומטיל את מלוא האחריות על חברת קצא"א ומנהליה. בכוונתי לפנות לשר האוצר בדרישה לפעול לשינוי החוק על פיו פועלת החברה ומאפשר לה כיום חסינות מחוקים סביבתיים. זאת על מנת להחיל עליהם חובות ולאפשר כלים לאכיפה יעילה כלפי הפעולות הרשלניות של החברה".

מחברת קצא"א נמסר בתגובה:"בזמן פעולות לכיסוי קו שעבר שיפוץ לפני שלושה שבועות, ציוד כבד של קבלן חיצוני שעסק בשיפוץ פגע בקו הצינור. החברה זיהתה באופן מיידי את הנזילה מחדר בקרה ועל פי תרגולת הפעילה נוהלי חירום, בודדה את קטע הצינור והפסיקה את הנזילה. בקרוב תתחיל החברה בשאיבת הדלק והליכי תיקון ותחזוקה של השטח ותפעל להחזיר את המצב לקדמותו. כל זאת בתיאום מלא עם המשרד להגנת הסביבה. החברה גם ממשיכה לתחקר את נסיבות האירוע. בניגוד למה שטוען השר להגנת הסביבה, החברה כפופה לכל החוקים הסביבתיים ופועלת על פי תקנים מחמירים בתחום זה".
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 שהשר יחקור את המשרד שלו קודם... איל צפוני
  • 23:56
  • 05.09.11

מאז הזיהום הקודם עברו 3 חודשים, ועבודות הניקוי מתנהלות בעצלתיים- זה כי היועץ של המשרד להגנת הסביבה נגועה בניגוד אינטרסים, ובנוסף בתוך המשרד עצמו יש חילוקי דעות על רקע של מלחמות אגו. השר עצמו מרחף בעולם של עיתונים וכותרות, אין לו מושג מה קורה- או שיותר נכון לא מעניין אותו בכלל. בנחל צין הוא מעולם לא היה בחייו עד שזרם שם נפט, מבחינתו טבע זה גן לאומי אשקלון וכלבים משוטטים. האיש מינה את אתי אלטמן לבחור את מנכ"ל רשות שמורות טבע הבא, הצביע בעד הרפורמה של ביבי, הצביע בעד הפרטת גנים לאומיים, נפטר ממנכ"ל שקידם את הרשות מימי הביניים לאחת מהמובילות בעולם (ולא חייבם לאהוב את אמיתי בשביל להודות בזה)- וכל זה בשביל לא מנות אף אחד במקומו, ולשתק את הרשות לחצי שנה (עד שהגברת אלטמן מתנו לחיות שאפשר ללטף בםפינות חי לחיות תבחר את האיש הבא שינהל את הרשות, שאחראית בערך על רבע מהשטח ש מדינת ישראל). מתי סבב התיקים הבא?

02 איך נותנים לחברה של אנשים ככ מטומטמים לתחזק את הצינור????????????  (לת) ????????????????????
  • 22:11
  • 05.09.11
03 הפסיקו לזהם את הבית שלי!! דבי
  • 11:06
  • 06.09.11

אי אפשר להאמין - לא לומדו מהטעויות שלהם? הם הורסים פנינה מיוחדת במינה במדינה שלנו. צריך להעיף את הקבלן הזה וגם את המנהלים שבחרו בו. בושה!

פרוייקטים מיוחדים