בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

עו"ד לדור נבחר כמועמד לפרקליט המדינה, אף שמסר תצהיר שקרי

7תגובות

בית הדין האזורי לעבודה קבע לפני כחודשיים בפסק דין, כי תצהיר שמסר פרקליט המדינה המיועד, עו"ד משה לדור, כולל עובדות שאינן אמת, כך נחשף אתמול באתר האינטרנט של "הארץ". למרות שפסק הדין הוצג לחברי הוועדה לאיתור פרקליט המדינה, החליטה הוועדה שלשום לבחור בלדור כמועמדה. בנוסף, לדור מעורב בשני עניינים שעשויים להגיע לשולחן פרקליט המדינה. משרדו ייצג את אחד המתמודדים על רכישת בנק לאומי, פרשה שבה חשוד ראש הממשלה שפעל לטובת פרנק לואי, ולדור עצמו מייצג את אחד החשודים בפרשת רשות המסים. ממשרד המשפטים נמסר שלדור אינו מתכוון לפסול את עצמו מלהכריע אם להעמיד את אולמרט בפרשת לאומי.

לדור מסר את תצהירו לבית הדין לעבודה במסגרת תביעה שהגיש נגד המדינה שלמה ברובנדר, ששימש בתפקיד בכיר במשרד התשתיות בין 1996 ל-2001. ב-2001 הגיש ברובנדר, באמצעות עו"ד אלי בן-טובים, תביעה לבית הדין לעבודה בדרישה להכרה בתנאי שכר, גימלה וזכויות נוספות. פרקליטות מחוז ירושלים לא העבירה כתב הגנה, ולאחר פסק הדין לא יישמה אותו, ולא העבירה לברובנדר את כספו.

רק לאחר שהתובע עתר לבג"ץ נגד הפרקליטות ב-2003, הגישה הפרקליטות בקשות להארכת ביצוע פסק הדין, בנימוק שהפרקליטה שטיפלה בתיק היתה נתונה במצב נפשי קשה ובטיפולים רפואיים.

לדור הגיש תצהיר לבית הדין בספטמבר 2003, ובו טען שלא ידע בזמן אמת על השתלשלות האירועים בתיק, וכי למד עליו לראשונה רק לאחר שיחה עם אנשי מחלקת הבג"צים, זמן קצר לפני הגשת התצהיר. ואולם שופטי בית הדין האזורי לעבודה קבעו שהדברים שנכתבו בתצהיר אינם אמת.

השופטים אמרו כי "עו"ד לדור מטיל בתצהירו את האחריות על הפרקליטה והמזכירות של פרקליטות המחוז (...) ואולם, לאחר ששמענו את עדותו (...) ואף עיינו בתיק הפרקליטות שהוגש לנו כנספח במהלך החקירה, התברר שפסקי הדין עברו תחת ידיו של לדור, שכן הוא חתם עליהם והעביר אותם לפרקליטה לטיפולה, ובכך יש סתירה לכל דברי עו"ד לדור בתצהירו, באשר לידיעותיו על עצם קיומם של פסקי הדין".

לדברי השופטים "לא ניתן כל הסבר מדוע לא נערך פיקוח על עבודת הפרקליטה. מכלול העובדות שנחשפו בפנינו הביאו אותנו למסקנה כי הפרקליטות, כגוף האחראי על ייצוג המדינה (...) התעלמה מהחלטות ומפסקי דין של בית הדין".

בית הדין קובע כי "התגלה בפנינו היקף הרשלנות ואוזלת היד של הפרקליטים שהיו אמונים על הטיפול בתיק זה, ושבהתנהלותם הביאו לשרשרת אירועים שבכל קנה מידה יש לראות בה רשלנות של מי שהופקדו על תיק זה".

אתמול אמר לדור ל"הארץ" כי אין ספק שהביקורת על המערכת בפרשה הזו היא מוצדקת, אבל זה היה כשל שבשום מערכת אי אפשר היה למנוע אותו. מדובר אולי במעידה הקשה ביותר שאירעה בכהונתי בפרקליטות מחוז ירושלים. אבל העדויות מצביעות על כך שהוכשלתי במכוון כפרקליט המחוז". ממשרד המשפטים מסר כי "ועדת האיתור לא סברה שיש בפסק הדין כדי לפגוע בכשירותו של לדור לתפקיד". עוד נמסר כי לדור העביר את התיק, מבלי לבדוק את הפניות לגופן, לפרקליטה במחוז, שהזניחה את הטיפול בתיק עקב מצוקה נפשית קשה.

בהקשר זה ניתן לציין את פרשת מינויו של יעקב נאמן לשר המשפטים בממשלת נתניהו ב-1996. העיתונאי יואב יצחק עתר לביהמ"ש העליון, בטענה שנאמן הגיש תצהיר כוזב ומסר עדות שקר. היועץ המשפטי הודיע על פתיחת חקירת משטרה, ונאמן התפטר. הוא זוכה לחלוטין במאי 1997 בשל העדר כוונה פלילית הנדרשת.

לא יפסול את עצמו

עוד התברר אתמול שלדור איננו מתכוון לפסול את עצמו מקבלת החלטה בשאלת העמדתו לדין של ראש הממשלה אהוד אולמרט בפרשת מכירת גרעין השליטה בבל"ל. זאת, אף ששותפו של לדור, עו"ד אפרים אברמזון, ליווה את מועמדותה של אחת הקבוצות שהתמודדו על המכרז להפרטת בל"ל. לדור ציין זאת בפני ועדת האיתור, אולם לדבריו "לא היתה לי שום נגיעה או ידיעה, במישרין או בעקיפין, ולא טיפלתי בנושא זה בשום צורה".

ממשרד המשפטים נמסר כי לדור לא יפסול את עצמו מקבלת החלטה בעניין אולמרט, מאחר שמסר שהוא אינו קשור לתיק, ואין בכך ניגוד עניינים. ההחלטה תתקבל על ידי לדור עצמו, משום שהיועץ המשפטי לממשלה מני מזוז פסל את עצמו מלטפל בתיק בשל מעורבותה בפרשה של אחותו, עו"ד ימימה מזוז, שהיתה היועצת המשפטית של משרד האוצר. התיק יגיע להכרעה סופית רק אחרי שפרקליט המדינה הנוכחי, ערן שנדר, יעזוב את תפקידו.

היבט נוסף המעורר קושי סביב ההחלטה על מינויו לדור, נובע מהעובדה שהוא מייצג את אחד החשודים בפרשת השחיתות ברשות המסים, הסמנכ"ל גידי בר-זכאי. אם הפרשה תגיע לשולחנו של לדור כפרקליט המדינה, הוא צפוי לפסול את עצמו מטיפול בנושא. "עדיין אין החלטה בשאלת הפסילה", אמר אמש לדור, "המידע כולו בנוגע לייצוג שנתתי הועבר מראש ובכתב לוועדת האיתור".

שר המשפטים דניאל פרידמן יזמן את לדור לפגישה בימים הקרובים לפגישת היכרות. אחרי פגישתם יביא פרידמן את ההמלצה לאישור הממשלה באחת מישיבותיה הקרובות. מזוז יודיע לראש הממשלה אהוד אולמרט שעליו להימנע מהשתתפות בדיון ובהצבעה על אישור המינוי.

לדור גבר על מספר מועמדים, בהם העורך דין הפרטי יהודה וינשטיין, והמשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן. "תפקיד פרקליט המדינה מחייב מנהיגות ואוטוריטה מקצועית", כתבה הוועדה בנימוקיה לבחירה בלדור, "בקיאות וניסיון מקצועי, בעיקר בתחומי המשפט הפלילי, מנהיגות מערכתית ויכולת ניהול, ארגון והנעת המערכת, יכולת לעבודת צוות, היכרות טובה עם המערכת וכמובן יושר ויושרה". הוועדה התייחסה גם לניסונו העשיר של לדון, הן בפרקליטות המדינה והן כעו"ד פרטי.

שנדר: יש קשר בין ארגוני פשע לשלטון

את מועמדותו של לדור יזם יו"ר הוועדה, היועץ המשפטי מזוז, ובלשכתו שררה אתמול קורת רוח רבה מהבחירה בו. מזוז הצליח לשכנע כמעט את כל חברי הוועדה לתמוך בלדור, למעט נציגת לשכת עורכי הדין, עו"ד רחל תורן, שתמכה במועמדותו של וינשטיין. ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד יורי גיא-רון, הודעת תמיכה בלדור.

שנדר חלק גם הוא מחמאות ללדור ושיבח את הבחירה בו ליורשו. בראיון בערוץ 1 הוסיף שנדר כי "יש קשר בין ארגוני פשע לבין גורמי שלטון בישראל, אבל הקשר איננו בדרג הבכיר". בנוגע לעסקת הטיעון עם הנשיא לשעבר משה קצב, ציין שנדר שלדעתו גם אם בג"ץ יתערב בעסקה, מזוז איננו צריך להתפטר מתפקידו. "בהתחשב בקשיים הראייתיים שהיו לנו, לא היינו יכולים להחליט אחרת", אמר שנדר.

יובל יועז

פרשת התצהיר של משה לדור

? עובד המדינה שלמה ברובנדר תבע ב-2001 את המדינה בבית הדין הארצי לעבודה - וזכה

? הפרקליטות לא יישמה את פסק הדין. ברובנדר עתר לבג"ץ

? ב-2003 מסר פרקליט המחוז משה לדור, תצהיר, לפיו לא ידע על העיכוב ביישום פסק הדין

? לאחרונה קבעו השופטים שלדור ידע על העיכוב, בסתירה לתצהיר שמסרתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו