בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ניצני השלום

חברת משהב המבקשת להקים פרויקט בנתניה מנסה לפתור את העימות עם התושבים המתנגדים באמצעות גישור. אם הניסיון הייחודי יצליח הוא עשוי לסמן דרך יעילה יותר ממסלול ההתנגדויות המפרך שנהוג כיום בוועדות התכנון. מזרח תיכון חדש?

תגובות

"לוקח הרבה זמן לדון ב-140 התנגדויות בוועדה המחוזית. לזמן יש ערך כספי - רצינו לקדם את הפרויקט ולמצוא פתרונות מזורזים וטובים לכולם", אמר הוגו שפנגנטל, מנהל מחלקת תכנון ומקרקעין בחברת הבנייה משהב. הדברים נאמרו לאחר סיומה של פגישה משולשת שהתקיימה בשבוע שעבר בין נציגים של תושבי שכונת קרית השרון בנתניה, עיריית נתניה ומשהב, שמטרתה היתה למצוא את שביל הזהב בין עמדות הצדדים. זהו ניסיון ראשון לפתור מאבק ציבורי נגד הקמתו של פרויקט בדרך של גישור - במקום באמצעות ההליך החוקי של הגשת התנגדויות לוועדה המחוזית.

מדובר בניסיון של גוף מתכנן לשתף את הציבור בעיצוב תוכניות בנייה. במפגש הוצגה תוכנית חלופית, שהושגה בהליך הגישור, בפני תושבי קרית השרון - לעומת התוכנית של היזם, שהופקדה בוועדה המחוזית. את הליך הגישור הובילו המגשרות מיטל להבי ודפנה טרינין מנגן, שאת שירותיהן שכרה עיריית נתניה. השתיים ניצבו מול המשימה השאפתנית להפגיש בין האינטרסים המנוגדים של הצדדים ולהציע חלופה שמקובלת על כולם.

שכונת קריית השרון ממוקמת במזרח נתניה. רוב המבנים בשכונה, שאוכלסה בשנים האחרונות, הם בני 12-6 קומות. בשכונה מתגוררים כיום כעשרת אלפים תושבים. הפרויקט של משהב אמור להיבנות בצפון הקריה, ליד מכללת נתניה. מדובר ב-5 בניינים בגובה 16 קומות וב"מפלצת" - כך מכנים אותה התושבים - בגובה 22 קומות. התוכנית שהועלתה בגישור היא להקמת שני בניינים בני 15 קומות במקום המגדל, שבגינו הוגשו מרבית ההתנגדויות.

"בומבה" או "מפלצת"

המתנגדים העיקריים להקמת הפרויקט הם שכניו הישירים. כשרכשו את ביתם ידעו כי על האדמה הבתולית סביבם יבנו בניינים חדשים ביום מן הימים. מי מהם שטרח לנבור במסמכי העירייה היה יכול לדעת מה תוליד הקרקע - בניינים בגובה של כ-16 קומות. התכנון קמצני בשטחים ירוקים ונדיב בבטון ובחניות עיליות. יעל דורי, ראש תחום תכנון בעמותת אדם טבע ודין, מכנה את התוכנית "מגעילה. תוכנית רעה לציבור".

הבעיה העיקרית עם תוכנית זו, מגעילה ככל שתהיה, היא שזו התוכנית המאושרת. ואולם החלופה השלישית - בנוסף על התוכנית המאושרת וזו שהוצעה בגישור - כנראה גרועה יותר. מדובר בתוכנית שהפקידה משהב בוועדה מחוזית.

זה לא סוד שכל תוכנית מאושרת היא רק בסיס לשינוי. התוכנית שהפקידה משהב בוועדה המחוזית היא להקמת 5 בניינים בגובה 15 קומות ומגדל של 24 קומות. שפנגנטל ממשהב מעדיף את הכינוי "בומבה".

ה"בומבה" הזו הקפיצה את תושבי קרית השרון. כ-140 התנגדויות הוגשו לוועדה המחוזית בגין התוכנית של משהב - ועד השכונה, בסיוע עמותת אדם טבע ודין, יזם את הגשת ההתנגדויות - מבול של התנגדויות שמבטא קשת בעיות ואינטרסים. השכנים של "המפלצת" רוצים להמשיך לשבת במרפסות שלהם עם כוס קפה מול הנוף הפתוח. יתרה מזאת, כל תושבי השכונה חרדים מפני התקדים המסוכן של רב קומות, חריג בגובהו משאר בתי השכונה, שיוביל לדרישות מצד קבלנים להגביה את תוכניותיהם.

התושבים גם חוששים מפני עומסי התנועה שייווצרו באזור. "יש פקקים עוד לפני שהבניינים קמו - אתם מתארים לעצמכם מה יקרה כשהמגדלים יקומו?", זעקה אחת התושבות שהגיעה לכנס. "כשרכשנו את הדירות אמרו לנו שיהיה גן ציבורי, שיהיו בניינים נמוכי קומה - לא נאמר לנו על מפלצות בגודל כזה".

עץ המריבה

בלבו של מתחם התוכנית ניצב עץ אקליפטוס בן 60. לא עץ מרשים במיוחד, אבל במאבק על עתיד השכונה העץ נהפך לסמל. מתנגדי התוכנית הצליחו להכריז עליו כעץ מוגן, שאין להזיזו ללא אישור הקק"ל, והוא אומץ ככלי חשוב בדרך לביטול הפרויקט.

בצדה השני של הזירה נמצאת החברה היזמית, משהב. לא ברור לגמרי כיצד השתכנעו מנהליה להצטרף אל שולחן הדיונים. לדברי שפנגנטל, המספר הרב של ההתנגדויות הוא שגרם לחשוב על אופציית הגישור בצורה רצינית. "אף אחד לא יודע למה הוא נכנס ועם מה הוא יוצא מבית משפט. חשוב לנו להמשיך בבנייה ולקבל אישור לתוכנית כמה שיותר מהר". במשהב אמרו כי אם יוסרו 100 מ-140 ההתנגדויות, החברה תמשוך את התוכנית מהמחוזית ותגיש במקומה את התוכנית שהושגה בגישור.

בעיריית נתניה, שאישרה את התוכנית בוועדה המקומית, גם לא צפו התנגדות כה מאסיווית. אבל התוכנית כבר אושרה ועכשיו צריך לקדמה בצל הבחירות לרשות העיר שיתקיימו בשנה הבאה. זה כנראה מה שהביא את קברניטי העירייה ליזום ולממן את תוכנית הגישור, שאמורה להוביל לפתרון בדרך של שיתוף הציבור.

במשך חצי שנה נפגשו בעלי העניין בפרויקט - נציגי העירייה, משהב וועד השכונה - כדי להציע חלופות הוגנות למגדל. בשבוע שעבר הגיע לשיאו ההליך בפגישה שבה הוצגה לתושבי השכונה תוכנית הגישור כחלופה לתוכנית המופקדת: שני בניינים בני 15 קומות במקום ה"מפלצת".

בפגישה נחשפו העצבים הרופפים של תושבי השכונה: בחירה לא נכונה של מלים, ויכוח על סמנטיקה - כל טעות קטנה נתפשת בעיניהם כניסיון לפגוע ולהטעות. כל דיון בעניין מספר הקומות, גולש לשאלה אם מדובר בחישוב נטו או ברוטו (כולל לובי וגג), כל מלה נבחנת בזכוכית מגדלת. גם כינויו של המגדל "מפלצת" פותח דיון שלם, שאינו נוגע למהות המפגש.

אחרי שהוצגו שתי התוכניות - המופקדת וזו שהוצעה בגישור - התנהל ויכוח בין המגשרות לתושבי השכונה. התושבים, מתוך תסכול, סירבו להקשיב לאמירות כמו "יעדים עירוניים" ו"הצורך להגדיל את השכונה". מבחינתם, אם מישהו רוצה להגדיל את השכונה, שיעשה את זה במקום אחר, לא בחצר האחורית שלהם. כמה מהם אף ייחלו בסתר כי גורלה של משהב יהיה דומה לזה של חפציבה.

"שיתוף הטעיית הציבור"

המגשרות הציגו את התוכנית שהוצעה בגישור: את הפחתת גובה הבניינים ומספר יחידות הדיור ואת הגינות והשטחים הציבוריים, שנעלמו לגמרי בתוכנית שהציע היזם. אבל התושבים שנפגעים ישירות מהפרויקט התבצרו בעמדותיהם - הם סירבו להאמין כי מישהו חיצוני מנסה לדאוג לטובתם. בין השאר התעוררו החשדות כי את תוכנית הגישור תיכנן אדריכל של משהב, או שהמגשרות משרתות אינטרס של אחד הצדדים.

תושבים רבים כעסו גם על דרך הצגת התוכניות, בצורה לא ברורה מספיק למי שאינו בקיא ברזי התכנון. אחד מהם קרא להליך בציניות "שיתוף הטעיית הציבור". התושבים הסמוכים לפרויקט טענו כי התחשבו מאוד במניעים הכלכליים של היזם ופחות בטובתם הכלכלית. לדבריהם, ערך הדירות שלהם עלול לרדת עם הקמת הפרויקט.

ואולם כאשר הוצגה ברירת המחדל - תוכנית בנייה מאושרת וקיימת - חלה תפנית. התושבים הבינו כי יגיע היום שבו הנוף הפתוח ילבש בטון, וכי עץ האקליפטוס יוחלף במגרש חניה.

תושבי השכונה הפנימו כי עליהם לבחור בין 3 חלופות. מדובר בתקדים - בדרך כלל מוקמים פרויקטים בלא התייעצות עם התושבים וחרף התנגדויות רבות. גם בתוכניות שבהן שותף הציבור, הדבר לא נעשה בדרך של גישור, המעניק לתושבים כוח רב.

לאחר שהוצגו התוכניות נשארו תושבי השכונה לבדם, כדי להחליט מה החלופה הטובה ביותר בעבורם. אחד התושבים העלה את השאלה שבערה מתחת לפני השטח: "בתוכנית של ה-24 קומות, המפלצת, מי בעצם נפגע? רק האקליפטוס נפגע. חוץ ממנו לכולם זה עדיף".

מסתבר שהשכנים הקרובים לפרויקט מעדיפים מפלצת גבוהה ומכוערת, גם במחיר עקירתו של עץ האקליפטוס הוותיק, בתנאי שהיא רחוקה יותר מהאלטרנטיווה המוצעת. אחד מהם טען כי אין הבדל בין בניין בגובה 15 קומות או 22, העיקר שיהיה רחוק ממנו. התוכנית של משהב התגלתה כאופציה שאין לזלזל בה. "ירינו לעצמנו כדור ברגל, כשהגשנו את ההתנגדות", אמרה לי דיירת שגרה בגבול הפרויקט.

ועד השכונה טען כי בראייה כוללת עדיף לשכונה שני מגדלים נמוכים על פני מגדל אחד גבוה. מגדל כזה יהיה בבחינת פתח לכל יזם לבוא בדרישה להגבהת מבנים. מאחד המושבים האחוריים נשמעה קריאה: "צריך להגיד את האמת, אנחנו דואגים לטובת השכונה על חשבון 'דגניה 52' (בניין שכן לפרויקט)". בכך נהפך המאבק ביזם ובעירייה לוויכוח פנימי על האופי העתידי של השכונה, על האינטרסים של הפרט מול אלה של הכלל.

בחודש הבא הוועדה המחוזית אמורה להתחיל לדון בהתנגדויות שהוגשו בגין התוכנית של משהב. מוועד השכונה נמסר כי יותר ממחצית המתנגדים כבר הודיעו שיסירו את התנגדותם לתוכנית, וכי הם מקבלים את התוכנית שהוצגה בגישור. נותר לראות אם אכן יוסרו 100 מההתנגדויות - המספר בו נקבו במשהב כתנאי למשיכת התוכנית מהמחוזית - ואם מדובר בתחילתה של דרך חדשה לשיתוף הציבור בעיצוב התוכניות שעתידות להשפיע על חייו.נסים שביט מוועד שכונת קרית השרון (מימין) והמגשרת מיטל להבי


תושבי קרית השרון. מחלוקות פנימיות בין תושבי השכונהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו