זבובים רואים את העולם בחוש ריח - כללי - הארץ
המהדורות הדיגיטליות של הארץ - באתר בסמרטפון ובאייפד - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

זבובים רואים את העולם בחוש ריח

אף על פי שאנו חיים על אותו כוכב לכת, העולם החושי שבתוכו מתקיימים בעלי החיים בכדור הארץ שונה באופן קיצוני מזה של בני האדם. צלילים, צבעים, רעידות וריחות מסוגים ותדירויות שונים, שבהם אנו איננו מבחינים, הם בעלי תפקיד מרכזי בעולמן של חיות מסוימות. אצל חלקן, מערכת החושים מסוגלת לתרגם רעידות או ריחות למעין תמונה, הדומה לזו המתקבלת אצל האדם באמצעות חוש הראייה.

מחקר שהתפרסם בשבוע שעבר פיענח את האופן שבו רואים החרקים את העולם באמצעות חוש הריח. החוקרים, מאוניברסיטת רוקפלר בניו יורק, ניסו ליצור הדמיה של "תמונת הריח" שמתקבלת אצל זבובי פירות (דרוזופילה). הם עשו זאת בעזרת שימוש במכשיר מדידה אופטי, המזהה ריכוזים של גזים על בסיס קרינה אינפרה-אדומה. "חומרים מסוימים שיוצרים ריח בולעים אור אינפרה-אדום", הסבירה ל"הארץ" הפרופ' לסלי ווסהאל, ראש צוות המחקר. "אנחנו יכולים למדוד כמה אור אינפרה-אדום נבלע בכל נקודה בשטח נתון, ואז לעבד את המידע במחשב וליצור תמונה של פיזור הריח". בדרך זו, הם טוענים ששיחזרו את האופן שבו מופיע הריח בתודעתו של הזבוב.

לזבוב יש אלפי תאי חישה המזהים ריחות, שמפוזרים על פני שני אזורים, בחלק הקדמי של הראש - בדומה לשני הנחיריים של האדם. אבל איבר זה ממלא אצל הזבובים תפקיד משמעותי הרבה יותר מאשר אצל האדם. לפי ממצאי המחקר החדש, האף הכפול מאפשר להם ליצור תמונה תלת-ממדית של המרחב, או לפחות של מרכיבים מסוימים בו.

במסגרת המחקר, שהתפרסם בכתב העת המדעי Nature Neuroscience, ביצעו החוקרים מניפולציה גנטית באיבר ההרחה של זחלי הזבוב, וכך ניטרלו אחד משני האפים, הימני או השמאלי. הזבובים שעברו שינוי נחשפו לריחות של כימיקלים שונים המזכירים ריח של אוכל, בהם אניסול (ריח דמוי אניס) ואיזואמיל אצטט (ריח דמוי בננה). על סמך תצפית בהתנהגותם של הזבובים, גילו החוקרים שאצל זבובים שאחד מאיברי ההרחה שלהם הושבת, הניווט לעבר מקור הריח נעשה פחות מדויק.

מתברר, אם כן, שהזבובים משתמשים בחוש הריח כדי להתמצא במרחב. "באמצעות שתי עיניים, יש לנו תחושה של עומק, ובאמצעות שתי האוזניים אנחנו מסוגלים לזהות כיוון שממנו מגיע הקול. לזבובים יש גם יכולת להריח בסטריאו", הסבירה ווסהאל.

המחקר החדש מתוסף לכמה מחקרים שהתפרסמו בתקופה האחרונה, החושפים את עולמן החושי של חיות שונות. כך, למשל, מחקר אחר שפורסם השנה גילה שציפורים נודדות "רואות" את השדה המגנטי של כדור הארץ, שבאמצעותו הן מנווטות. השדה המגנטי משפיע על איבר דמוי מצפן המצוי בעיניהן של הציפורים, והמוח שלהן מתרגם ככל הנראה את המידע למעין תמונה, הדומה לזו המתקבלת אצל האדם באמצעות חוש הראייה. באמצעות מחשב, ניתן ליצור היום הדמיה של צורות חישה שונות, שאינן קיימות אצל האדם. אך כדי להבין את האופן המדויק שבו חשים הזבובים את העולם, צריך ככל הנראה להיות זבוב.

איך מנווט הזבוב?

לזבוב יש אלפי תאי חישה המזהים ריחות, שמפוזרים על פני שני אזורים בחלק הקדמי של הראש. לפי ממצאי המחקר החדש, האף הכפול מאפשר להם ליצור תמונה תלת-ממדית של המרחב, או לפחות של מרכיבים מסוימים בו, ומסייע להם לנווטלמעלה: הגדלה של ראש זבוב, עם אפו הכפול.למטה: זבוב פירות בשעת תזונה
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
פרוייקטים מיוחדים