מחקר קובע: רשויות ערביות גובות 50% ארנונה פחות מיהודיות - כללי - הארץ
המהדורות הדיגיטליות של הארץ - באתר בסמרטפון ובאייפד - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

מחקר קובע: רשויות ערביות גובות 50% ארנונה פחות מיהודיות

אם הרשויות הערביות היו גובות ארנונה, בשנים 2002-2000, בשיעורים דומים לאלה שגובות רשויות יהודיות בעלות מאפיינים דמוגרפיים וחברתיים-כלכליים דומים, היו הכנסותיהן מארנונה גדלות בכ-50% - כ-150 מיליון שקל בשנה. כך עולה ממחקר שעשה ד"ר עדי ברנדר, כלכלן בכיר במחלקת המחקר של בנק ישראל.

מהמחקר עולה כי שיעור גביית הארנונה ברשויות המקומיות הערביות נמוך ב-34% מהמקובל בכלל הרשויות היהודיות.

הפער בין שיעורי גביית הארנונה ברשויות הערביות והיהודיות נותר קבוע בשנים האחרונות, בהשוואה לשנים שלפני האינתיפאדה. לא נמצא במחקר פער מובהק בשיעורי גביית מסי הארנונה בין היישובים המוסלמים והנוצרים, מחד גיסא, ליישובים הדרוזים והצ'רקסיים מאידך גיסא.

לדעת ברנדר, יש צורך בהפעלת סמכויות משרד הפנים כדי להתערב בתהלכי גביית הארנונה ברשויות שאינן פועלות בצורה מספקת לגבייה מתושביהן. הדבר ניתן להיעשות, למשל, באמצעות הפעלת גובי מס ממונים, כדי להגדיל את המשאבים הזמינים של הרשויות הערביות, וכדי לתרום לחלוקת נטל השירותים בין תושביהן, על פי החוק. במחקר לא נמצאו הבדלים בין היישובים היהודים ליישובים שבהם אוכלוסייה יהודית-ערבית.

ממצאי המחקר עולים בקנה אחד עם ממצאי מחקרים שנעשו במדינות שונות, בתחומי הפסיכולוגיה, הסוציולוגיה והחינוך, המצביעים על כך שתפקודם של בני מיעוטים במצב חברתי כלכלי נחות, נוטה להיות ברמה נמוכה יותר, גם כאשר מדובר בפעילויות המיועדות לרווחתם.

לעומת זאת, הממצאים אינם תומכים בגישה העולה מכמה מחקרים בספרות הכלכלית, שהצביעו על יתרונות פוטנציאליים לריכוז של אוכלוסייה בעלת מאפיינים דומים באותם יישובים. לפי גישה זו, התרכזות מרבית האוכלוסייה הערבית ביישובים נפרדים, מאפשרת לציבור זה, לכאורה, פעולה קבוצתית לשיפר מעמדו, בביטחון שהמשאבים המגויסים יופנו רק לטובתו.

ראש המועצה המקומית יפיע, שווקי חטיב, העומד בראש הוועד הארצי של ראשי הרשויות הערביות, דחה אתמול את ממצאי המחקר, בטענה שאין להשוות בין יישובים יהודיים וערביים בלי להביא בחשבון את הרכב הארנונה שהרשות צריכה לגבות.

לדבריו, נתונים רשמיים מורים על כך שמבני התעשייה והמסחר החייבים במס, ביישובים ייהודיים, מגיע ל-70% מסך כל הארנונה, בעוד שרק 30% אמורים לבוא מבתי מגורים. לעומת זאת, הרשויות הערביות נדרשות לגבות ארנונה שעיקרה ממגורים: 88%, לעומת 12% בלבד ממבנים המשמשים למסחר ותעשייה.

עם זאת, בשלטון המקומי הערבי מודים, בשנים האחרונות, כי שיעורי הגבייה הדלים הם בעיה כרונית הטעונה טיפול. יותר ויותר מועצות מקומיות ועיריות ערביות שוכרות בתקופה האחרונה חברות גבייה חיצוניות ביישובים, וועד ראשי הרשויות פנה לציבור הערבי בפומבי, בקריאה לשלם את מסי הארנונה.דרוזים מפגינים בצומת רמה בגליל, נגד איחוד הרשויות. בשלטון המקומי הערבי מודים, בשנים האחרונות, כי שיעורי הגבייה הדלים הם בעיה כרונית הטעונה טיפול
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
פרוייקטים מיוחדים