ועדת החקירה הממלכתית: ילדי תימן לא נחטפו - כללי - הארץ
מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

ועדת החקירה הממלכתית: ילדי תימן לא נחטפו

בדו"ח הוועדה נקבע: רוב הילדים שנעלמו - מתו; נציגי הסוכנות לא הבטיחו הקשר בין התינוקות להוריהם

ועדת החקירה הממלכתית להיעלמם של ילדי תימן בשנות ה-50 קובעת כי אין בסיס לטענה שנחטפו תינוקות על ידי הממסד וכי רוב הילדים שנעלמו מתו; כך עולה מדו"ח הוועדה, המשתרע על פני כאלף עמודים, שהותר לפרסום.

הוועדה מונתה על-ידי הממשלה בראשות יצחק רבין בשנת 1995 וסיימה את עבודתה בשבוע שעבר. הדו"ח שלה הונח על שולחן הממשלה הבוקר. הוועדה בחנה מקרים של למעלה מ-800 תינוקות. לגבי 733 מהם נמצאו עדויות מהימנות בדבר מותם. לפיכך דחתה הוועדה את התיזה שהיא מכנה "החטיפה הממסדית", ולפיה נחטפו כביכול תינוקות של עולים מתימן על ידי הממסד האשכנזי לצורך מסירה למשפחות אשכנזיות. עם זאת, הוועדה קבעה כי דבר מותם של הילדים לא דווח להורים בזמן אמת והבאתם לקבורה נעשתה שלא בהשתתפות ההורים.

לגבי 56 תינוקות כתבה הוועדה, כי גורלם "עלום". כלומר, הוועדה לא מצאה קצה חוט לגבי גורלם ולא יכלה להתחקות אחריו. הוועדה כתבה כי קיימת אפשרות שתינוקות אלה נמסרו לאימוץ על-ידי עובדות סוציאליות מקומיות. הוועדה מותחת ביקורת על מחדלי הסוכנות היהודית במניעת חרושת השמועות על חטיפות ילדים, וקובעת כי הסוכנות יכלה למנוע זאת באמצעות פעולה יזומה.

הוועדה הממלכתית היא השלישית שחקרה את פרשת ילדי תימן. ראש העיר ראש העין, יגאל יוסף, שהיה חבר בוועדה השנייה שחקרה את עניין ילדי תימן (ועדת שלגי), אומר כי המדינה לא קיבלה עליה אחריות להיעלמם של הילדים. לדבריו, "זהו אות קלון על מצחם של מדינת ישראל ושל המפעל הציוני". הוא הוסיף והזהיר מפני התפרצות שעלולה לבוא בגלל הטיוח.

מלשכת דובר הסוכנות היהודית נמסר "היעלמותם של הילדים שעלו מתימן היא פרשה כואבת ולבנו עם המשפחות. האירועים התרחשו לפני למעלה מ-50 שנה ומטבע הדברים אין בידי הסוכנות מידע בנושא. הסוכנות עשתה בשנים האחרונות כל מאמץ לאתר את הילדים ולסייע לוועדות השונות שחקרו האטת הנושא".אשה הנשואה לישראלי ממוצא תימני מציגה את חולצת בנה הנעדר בכנס הורי ילדי תימן הנעדרים, ב-1985 בראש העין
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
פרוייקטים מיוחדים