רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

שבר חותמת מימי בית ראשון נחשף בהר הבית

עדות כתובה ראשונה מימי בית ראשון: שבר בולה (חותמת) שסונן בידי ארכיאולוגים משפכי העפר שהוצאו על ידי הווקף המוסלמי מההר

תגובות

הארכיאולוג ד"ר גבי ברקאי הציג אתמול (שלישי) ממצא ארכיאולוגי כתוב ראשון מימי בית המקדש הראשון, שמקורו בתחום הר הבית. מדובר בשבר בולה (חותמת) שנמצא בשפכי העפר שהוצאו על ידי הווקף המוסלמי מהר הבית, ושמסוננים עתה בידי ד"ר ברקאי וקבוצת ארכיאולוגים.

הממצא הוצג בכנס הארכיאולוגים השישי של עיר דוד שהחל אתמול. החותמת נמצאה אתמול בצהריים בידי אחד מאנשי צוות של ברקאי. מדובר בגוש קטן של טין שגודלו לא יותר מסנטימטר, ששימש לחתימת חוט שקשר תעודות ומכתבים.

ד"ר ברקאי מעריך כי הממצא הוא מהמאה השישית לפני הספירה, כלומר שלהי ימי בית ראשון. על הבולה שלוש שורות של כתב עברי קדום, ואחת המלים היא "יהו", מרכיב נפוץ של שמות פרטיים באותה תקופה. לדברי ברקאי, זוהי "דרישת שלום ישירה ממלכי בית דוד". הוא מסביר כי ייחודו של הממצא בכך שהוצא מתוך הר הבית עצמו. "אפשר ללמוד כנראה דברים חדשים משלוש השורות על הבולה, אבל מכיוון שהן טרם פוענחו סופית, לא נפרסם בינתיים את תוכנן, עד שהפענוח יהיה מדויק, מדעי ומוסמך".

באחרונה הושג תקציב לסינון עפר הר הבית

שפכי העפר שהארכיאולוגים, ד"ר ברקאי וצחי צווייג, מסננים כבר חודשים ארוכים, הוצאו מהר הבית לפני כשש שנים בידי הווקף, לאחר שנחפרו בעבודות לא חוקיות לפריצת שערי כניסה חדשים למבנה התת קרקעי של אורוות שלמה, בדרום מזרח הר הבית. השפכים הושלכו למזבלה בכפר אל-עזרייה ממזרח לירושלים ולאפיק נחל קדרון.

כתוצאה מחפירת הווקף והשלכת השפכים, פרצה סערה ציבורית, וראש הממשלה באותם ימים, אהוד ברק, הורה להגביר את הפיקוח על עבודות הווקף במקום. היועץ המשפטי לממשלה באותה תקופה, אליקים רובינשטיין, אמר שמדובר ב"בעיטה בהיסטוריה של העם היהודי", ואילו מנכ"ל רשות העתיקות באותה תקופה, אמיר דרורי, אמר כי מדובר ב"פשע ארכיאולוגי".

רק לאחרונה הושג תקציב לסינון השפכים. עתה העבודה מבוצעת בחסות מדעית של אוניברסיטת בר-אילן. בכנס ביום שלישי הציגה ד"ר אילת מזר, מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית, סיכום ביניים של החפירות החדשות בצפון עיר דוד, שבהן נתגלה מבנה מונומנטלי, ככל הנראה מהמאה העשירית לפני הספירה. "בשלב זה של החפירות", קיימת לדבריה סבירות, שמדובר בארמון, ויתכן שמדובר בארמון שעל פי התנ"ך נבנה עבור המלך דוד על ידי הפניקים (שמואל ב', פרק ה', פסוקים 11-12).

החפירה, שנמשכה כחצי שנה, נערכה בתיאום ובסיוע של רשות העתיקות, רשות הטבע והגנים והחברה לחקירת ארץ ישראל ועתיקותיה. גם ד"ר מזר סיפרה על מציאת בולה (Bulla) בשטח שבו חפרה. בולה זו שקוטרה כסנטימטר אחד, מכילה שלוש שורות של כתב עברי האופייני לסוף ימי בית ראשון, ומציינות את שמו של יהוכל בן שלמיהו בן שבי. יהוכל, על פי התנ"ך, היה שר בכיר בממלכת צדקיהו ושמו מופיע בספר ירמיהו, פרק ל"ז פסוק 3 ובפרק ל"ח פסוק 1.שבר הבולה. שלוש שורות של כתב עברי קדום, שכוללות את המלה "יהו"תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות