נהרג חוקר פילים ישראלי בפיגוע באתיופיה - כללי - הארץ
מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

נהרג חוקר פילים ישראלי בפיגוע באתיופיה

פרופ' יחזקאל שושני נהרג בהתפוצצות מיניבוס באדיס אבבה. שושני היה מבכירי חוקרי הפילים בעולם

חוקר הפילים הישראלי, הפרופ' יחזקאל שושני, נהרג ביום שלישי בפיצוץ מיניבוס בבירת אתיופיה, אדיס אבבה. חוץ משושני נהרגו בפיגוע במרכז הבירה, שני בני אדם נוספים ותשעה אחרים נפצעו באורח קשה. כל ההרוגים והפצועים היו בתוך המיניבוס. הפיצוץ התרחש על כביש בין משרדי משרד החוץ, ומלון הילטון בעיר.

שושני, בן 65, היה מבכירי חוקרי הפילים בעולם. הוא הקדיש את חייו לחקר הפילים, שבו עסק ב-35 השנים האחרונות. במשך שמונה שנים, הוא חקר את הפילים באריתראה שבמזרח אפריקה, על גבול אתיופיה. בשנה האחרונה עבר לאתיופיה, ולימד באוניברסיטת אדיס אבבה. בריאיון ל"הארץ" בעת ביקור בישראל לפני חודשים אחדים, הוא אמר שעבר לאתיופיה בין השאר בגלל המתח הביטחוני באזור הגבול בין שתי המדינות היריבות.

שושני גדל בשכונת התקווה, והתחיל להתעניין בפילים אחרי שקרא בצעירותו ספר על היחסים שנרקמו בין נער לפיל. הוא נסע לארה"ב ולמד זואולוגיה במישיגן, וחקר פילים בסרי לנקה ובקניה. הוא הפך לאחד מחוקרי הפילים הבכירים בעולם, ואף הקים עמותה של חובבי פילים בארה"ב. הוא עסק באנטומיה ובהתפתחות האבולוציונית של הפילים. ובדק בין השאר את הזיקה בין הפיל לחיות הקרובות אליו ביותר שפן הסלע והתחש. לצורך כך, הוא גם גידל שפני סלע בביתו. אשתו של שושני חיה בארה"ב, וכמה מבני משפחתו האחרים חיים בישראל.

שושני פעל למען שימור אוכלוסיית הפילים המצטמקת של אתיופיה בפארק קפטא-שירארו פארק לאומי שהוכרז לפני כמה חודשים כדי להגן על הפילים, באזור הגבול בין אתיופיה לאריתראה. זהו אזור מתוח ורגיש מבחינה פוליטית, שבו התנהלו בשנים האחרונות כמה מלחמות בין שתי המדינות, אשר זרעו הרס וגרמו להרוגים רבים. בשנים האחרונות הוא בדק את המגוון הגנטי של אוכלוסיית הפילים. בריאיון הוא אמר ש"אני לא יודע אם אספיק לאסוף מספיק חומר בחיי, אבל אחרים ימשיכו במלאכה".

לשושני היה יחס רגשי לפילים, והוא חש צער על כל פיל שניצוד."כשצייד הורג פיל, הוא הורג מסורת של דורות. הם אוגרים הרבה ידע במהלך החיים שלהם, ומעבירים אותו מדור לדור. ברגע שהורגים אותם, כל זה הולך לאיבוד. בגלל זה זה כל כך כואב לי", הוא אמר בריאיון.

כתבות על פרופ' שושני

פילים ללא גבולות

חוקר ישראלי גילה: אבי הפיל המודרני היה בגודל של פרה
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
פרוייקטים מיוחדים