בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

במקום פסיכומטרי - שקלול ציונים של 3 בגרויות

מהשנה הבאה תתאפשר קבלה לאוניברסיטאות גם ללא פסיכומטרי

תגובות

הבחינה הפסיכומטרית היא סמל האליטיזם של האוניברסיטאות, ומשום כך התאמצו הפוליטיקאים להביא לביטולה. לאחרונה החליטה הממשלה, לפי הצעת שר האוצר, סילבן שלום, לבטל את הבחינה הפסיכומטרית כתנאי לכניסה לאוניברסיטאות. גם יו"ר האופוזיציה, יוסי שריד, הגישה הצעת חוק ברוח זו. האוניברסיאות התנגדו בתוקף להתערבות הפוליטיקאים בחופש האקדמי שלהן, וכדי למנוע מעורבות ממשלתית בנעשה בפקולטות, החליטו לשנות בעצמן את מדיניות הקבלה לאוניברסיטאות.

בתחילת השבוע הבא יפרסם ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה), שחבריו הם נשיאי שבע האוניברסיטאות והרקטורים שלהן, את החלטתו כי הסטודנטים לא יחוייבו יותר לעמוד בבחינה הפסיכומטרית. כיום קובעת הבחינה הפסיכומטרית את מחצית ציון הקבלה של המועמד, לצד ציוני תעודת הבגרות.

במקום הבחינה הפסיכומטרית, ישתמשו האוניברסיטאות בציוני שלוש בחינות בגרות - מתמטיקה, אנגלית ושפת אם (לשון והבעה, בעברית או בערבית). משרד החינוך יציין בתעודת הבגרות של כל תלמיד את ציוניו בבחינות הבגרות החיצוניות בשלושת המקצועות, ללא מרכיב בחינות המגן. ציון הקבלה הסופי לאוניברסיטאות יורכב מ-50% ממוצע כל ציוני הבגרות, ו-50% שיקלול של מתמטיקה, אנגלית ושפת אם.

לפי החלטת ור"ה, כל פקולטה תהיה רשאית להחליט על משקל שונה לכל אחת מבחינות הבגרות החיצוניות בשלושת המקצועות. כך למשל, החוג למדעי המחשב או בית הספר לרפואה יוכלו לקבוע שמרכיב הבחינות במתמטיקה ואנגלית גבוה יותר ממרכיב בחינת הלשון וההבעה, בעוד שהפקולטה למשפטים תוכל להחליט אחרת.

החל משנת הלימודים שתיפתח בעוד שנה, יצטרכו המועמדים לאוניברסיטאות להחליט אם ברצונם לעמוד בבחינה הפסיכומטרית, או לוותר עליה ולהשתמש בציוני בחינות הבגרות החיצוניות בשלושת הנושאים.

אך אם בעוד חודשיים הכנסת תאשר את ביטול הבחינה הפסיכומטרית, יישענו מנגנוני הקבלה של האוניברסיטאות רק על ציוני הבגרות.

החלטת ור"ה היא פרי עבודתה של ועדה משותפת לאוניברסיטאות ולמשרד החינוך, בראשות ד"ר עמי וולנסקי, סמנכ"ל התכנון של המשרד והיועץ לענייני אקדמיה של שרת החינוך, לימור לבנת, המכהנת גם כיו"ר המועצה להשכלה גבוהה.

יו"ר ור"ה ונשיא אוניברסיטת תל אביב, פרופ' איתמר רבינוביץ, אמר כי האוניברסיטאות יחייבו את משרד החינוך לאפשר להן לקיים בעתיד פיקוח הדוק על רמת בחינות הבגרות, וכתיבת שאלוני הבחינה. לדברי רבינוביץ, "אם אנחנו נשענים על בחינות הבגרות כתנאי קבלה לאוניברסיטאות, עלינו להבטיח שבחינות אלו יהיו קנה איתן ולא קנה רצוץ".

הביקורת הציבורית שהוטחה בבחינה הפסיכומטרית שללה את קיומה בשם טובת תלמידי הפריפריה. שר האוצר, למשל, טען כי ביטול חובת הבחינה הפסיכומטרית יביא אל החוגים למשפטים ולכלכלה את תלמידי ערי הפיתוח, שכיום נרתעים מלהגיע אליהם בגלל החסם הפסיכומטרי.

ואולם, שינוי שיטת המיון לא צפוי לשנות את ההרכב האנושי בפקולטות היוקרה (רפואה, מדעי המחשב וניהול), שעל כל מקום בהן ניטשת תחרות אכזרית בין המועמדים. הרקטור החדש של אוניברסיטת תל אביב, הפרופסור לפיסיקה שמעון ינקלביץ, שהחל את תפקידו לפני כחודש, אומר כי "הבחינה הפסיכומטרית כוללת ממילא שלושה פרקים: חשיבה מתמטית, אנגלית ושפת אם, ולכן אפשר להחליף אותה בשלוש בחינות הבגרות החיצוניות, שבודקות את הידע באותם תחומים בדיוק".

פרופ' ינקלביץ טוען שגם בעתיד, לאחר ביטול חובת הפסיכומטרי, לא ינהרו לפקולטות התחרותיות של אוניברסיטת תל אביב סטודנטים ממערכות החינוך של הפריפריה. לדבריו, "התלמידים שיכולים להשיג ציונים גבוהים בבחינות הבגרות במתמטיקה, אנגלית ושפת אם, ציונים הנחוצים לקבלה לחוגים המבוקשים, לומדים בבתי הספר המובחרים ביותר במרכז הארץ. כשאנחנו בוחנים את ציוני הבגרות, אנחנו מגלים כי את הממוצעים הגבוהים ביותר משיגים התלמידים שבאים מהאוכלוסיות המבוססות, שיכולות לעזור להם להשיג ציונים גבוהים, בעזרת מורים פרטיים".

מאחר שינקלביץ מודע לעובדה כי "יש מתאם גבוה בין ציוני בגרות גבוהים לבין ציון פסיכומטרי גבוה", הוא מעריך כי דפוסי הקבלה לאוניברסיטאות לא ישתנו.

גם ד"ר עמי וולנסקי לא צופה שינוי בפרופיל הדמוגרפי בפקולטות היוקרה. "אם יש 70 מקומות בבית הספר לרפואה", אומר וולנסקי, "שיטת המיון החדשה תמשיך להיות מאוד סלקטיווית, ולכן לא תביא הרכב אוכלוסייה שונה. לרפואה ימשיכו להגיע אותם סטודנטים, אלא שתוקף הניבוי להצלחה אקדמית ייעשה בעזרת בחינות הבגרות ולא הבחינה הפסיכומטרית".

הכוכב החדש של אוניברסיטת תל אביב הוא החוג לביו-אינפורמטיקה, שכדי להתקבל אליו יש צורך בהשגת ציון הקבלה הגבוה ביותר בשנת הלימודים האקדמית הקרובה: 725. כדי להתקבל ללימודים, המשלבים פיתוח טכניקות במדעי המחשב בפתרון בעיות במדעי החיים, בחרה אוניברסיטת תל אביב את מועמדיה מהאלפיון העליון של התלמידים.

השנה הקצתה אוניברסיטת תל אביב 25 מקומות בחוג לביו-אינפורמטיקה, עליהם התחרו 154 מועמדים, שלכולם היתה מלכתחילה תעודת בגרות מעולה וציונים פסיכומטריים גבוהים. יחס היצע מול ביקוש של שישה מועמדים על כל מקום פנוי, הכתיב סלקציה קשה. חתך הקבלה, כלומר הדרישות המינימליות שהציבה האוניברסיטה מהמועמדים לחוג זה, היה תעודת בגרות שהממוצע שלה 110.92, לצד ציון פסיכומטרי 720.

כדי להגיע לממוצע כזה בתעודת הבגרות, יש צורך להיבחן בבחינות בגרות רבות ברמה המורחבת של 5 יחידות לימוד - כלומר מתמטיקה, מדעים ואנגלית ברמה מורחבת, לצד מקצועות בחירה נוספים - ולקבל תעודת בגרות רצופה עשיריות. ספק אם התיכונים של אופקים, קרית שמונה או דימונה יכולים להתחרות ברמת ההוראה וההשכלה של המורים המלמדים בתיכוני העלית של צפון תל אביב, רמת אביב או רמת גן.

גם חוגים תחרותיים נוספים של אוניברסיטת תל אביב מכתיבים מדיניות קבלה נוקשה. בחוג למדעי המחשב, שבו מתחרים חמישה מועמדים על כל מקום פנוי במעבדות המחשבים, התקבלו השנה ללימודים תלמידים שהשיגו ציון קבלה של 720, וכך גם בפקולטה לניהול ובחוג למדעי המוח.

שוללי הבחינה הפסיכומטרית טענו נגדה שהיא מעודדת תעשיית מכונים פרטיים משגשגת, על חשבון התלמידים שיד הוריהם אינה משגת מימון קורס הכנה. ואולם, ביטול חובת הבחינה הפסיכומטרית יחייב, לדברי ינקלביץ, היערכות מצד משרד החינוך. "שינוי מדיניות הקבלה לאוניברסיטאות יחייב את התיכונים לרמת לימודים גבוהה ביותר בשלושת מקצועות הבגרות האלה. הדבר ייאלץ את משרד החינוך להביא לבתי הספר, בעיקר של הפריפריה, את כוחות ההוראה המעולים ביותר, וגם יכניס את התלמידים למשטר לימודים נוקשה יותר", אמר.

סביר להניח שהורים שלא יסמכו על רמת ההוראה של המורים שמעסיק משרד החינוך, יוכלו לממן לילדיהם קורסים אינטנסיוויים במתמטיקה, אנגלית ולשון לקראת מועד בחינות הבגרות - במקום קורס הפסיכומטרי שאותו מימנו עד כה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו