בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מה באמת חושב ראש המינהל האזרחי על הכיבוש

תגובות

מעניין כמה קוראים היו מגיעים עד סוף הקטע הזה לו הכותרת שלו היתה: "דו"ח בצלם: מדינת ישראל קבעה שרק הכובשים הנאורים ייסעו בכבישי הגדה". האם מישהו היה מתרגש לו קרא ב"הארץ" ציטוט מדברי רן כהן על כך ש"עקירת מטעים שלא לצורך מגבירה את השנאה לישראל". חשיבותו של הטקסט הזה אינו בגילויים חדשים. דברים מעין אלה נכתבו ונאמרו אין ספור פעמים מאז ראשית שנות הכיבוש, וביתר שאת - מאז פרוץ האינתיפאדה האחרונה. ייחודו של הטקסט הבא נעוץ בדובר ובאכסניה.

להלן קטעים נבחרים משיחות שקיים כתב "במחנה" גיא זקהם עם תא"ל דב (פופי) צדקה, ראש המינהל האזרחי בגדה המערבית ("במחנה", 28.12.01). הכתב נלווה לקצין הבכיר, בוגר סיירת מטכ"ל, לסיור שנועד "לתקן את הרושם המוטעה לגבי הנעשה בשטחים". ואמנם, הכתבה מתארת את המינהל האזרחי כגורם ששומר על מידה של שפיות ביחסה של ישראל לאוכלוסייה האזרחית בשטחים. במלים של צדקה, המינהל "תורם לתהליכים יותר גדולים מאשר ירי פה ושם", או "אני היום רוצה להימנע מלהגיע לבית הדין הגבוה בהאג על פשעי מלחמה. אז איך אני עושה את זה? אני משמר, במידת האפשר, ואתה תראה שזה די עצוב, אורח חיים אופטימלי, אפילו פחות מזה, באוכלוסייה הפלשתינית".

זה ההקשר שבו יש לקרוא את הטקסטים הבאים. אפשר גם להיזכר בהטפת המוסר של הרמטכ"ל שאול מופז ליאסר ערפאת על כך שסבלם של הפלשתינאים אינו מטריד את מנוחתו. "צדקה מתבונן בפקק ארוך של מוניות התקועות במחסום שצה"ל הקים בצדי הכביש הראשי של גוש עציון", מתאר הכתב. "'מדינת ישראל קבעה שרק אדוני הארץ ייסעו על הציר, הכובשים הנאורים', אומר צדקה. 'אני אסתכן ואגיד שזה לפעמים מביא אותי אפילו לידי תיעוב של אלה שלא נותנים להם (לנסוע על הציר)'".

"זה עוד כלום", ממשיך צדקה, "לפני שבועיים ראיתי אבא הולך עם שני סלים ועל כתפיו ילד בן חמש, מאחוריו מדדה אמא עם תינוק, אולי בן יומו, והם הולכים מצומת איו"ש ועד ביתין. בחייך. מה זה תורם? אני מדמיין לעצמי את אשתי הולכת ככה עם הילדה, מדדה בבוץ. וואלה, אני מקבל חררה... אני מנסה לעזור, שיהיה יותר נחמד ונעים, אך מה נעים בלגרור תינוק לאורך קילומטר. בעיני זו בושה... במקרים כאלה אני הולך לאלוף ואומר שזה לא רציני, אני מתריע למח"ט. אבל מה אני יכול לעשות? אני יכול להפוך את העולם? לא". הכתב מעיר: "מראות כאלו לא ייפסקו כל עוד ישראל נמצאת בשטחים". צדקה לא מוחה: "אם לא נגיע להסדרים משולבים", הוא אומר, "זה לא ייגמר".

גרסת שר הביטחון, גרסת הקצין

לפי שר הביטחון בנימין בן אליעזר, ישראל עקרה לפלשתינאים כ-5,500 דונם מטעים, וכן "חישפה" (מונח צה"לי ל"גילחה") 4,500 דונם שטחי פלחה. "הסמכות להרוס בתים או לעקור עצים במסגרת אירועי הלחימה המתנהלים בחודשים האחרונים בשטחים", הסביר מנהיג מפלגת העבודה לח"כ רן כהן, במכתב ששיגר לו ב-24.11.01, "ניתנת למימוש עת קיים צורך צבאי המחייב ביצוע פעולות תשתית, וכאשר קיים יחס סביר בין הצורך בביצוע הצעד לבין הפגיעה האפשרית באוכלוסייה האזרחית, בהעדר חלופה שתענה על הצורך הצבאי במידת פגיעה פחותה בפרט".

גרסתו של ראש המינהל האזרחי בגדה בעניין עקירת עצים יכולה ללמד ששר הביטחון, במלים פשוטות, ניסה למרוח את חבר הכנסת. הכתב שואל אם ישראל לא הגזימה בשימוש בשיטה של עקירת עצים והריסת בתים. צדקה: "בעזה - מאוד. לטעמי עשו כמה דברים שחורגים. אחרי האירועים של אלי סיני ודוגית ביצעו חישוף מאוד מסיווי. הם עקרו מאות דונמים של תות ומטעים וחממות. לדעתי זה לא הגון... זה יגרור שנאה והתלהמות, ולכך שעוד אנשים יצטרפו למעגל האיבה. זה פשוט לא חכם. גם באיו"ש יש מקומות שאנחנו לא נקיים מזה. לפעמים אני מאשר היקף מסוים של חישוף, אבל כשאני מגיע לשטח אני מוצא היפראקטיוויות של הכוחות".

צדקה אומר שיש מקרים שבהם אין מנוס מעקירת מטעים וחישוף שדות, אך ממהר להוסיף: "האם הגזמנו במקומות מסוימים? עם יד על הלב - כן. בטח. בטח. אתה מתיר להוריד 30 עצים, ולמחרת אתה בא ורואה שהורידו 60 עצים. החייל או המ"פ שבמקום נסחפים. היו מקרים כאלה, ואסור להתעלם מהם. אנחנו ערבים לעניין הזה. מבוצעים תחקירים בעניין הזה. מביאים אנשים לדין". הכתב מקשה: "עד היום נשפט מישהו על זה?" צדקה (צוחק) "לא. אבל עשו לו נו-נו-נו. חד משמעית". מעניין מה יהיה לפרקליט הצבאי הראשי לומר על העדות הזאת של הקצין הבכיר.

לא רק ביחס למציאות בשטח יש הבדל ניכר בין הגרסה של השר לבין זו של הקצין מהשטח. גם בנוגע לנוהל עקירה והריסה אין ביניהם תמימות דעים. בן אליעזר: "הגורם המוסמך להחליט על עקירת עצים הינו מפקד החטיבה או מפקד האוגדה". צדקה: "הבקשה מגיעה אלי. אני בודק את הצידוק שלה, מעביר אותה ליועץ המשפטי, ורק לאחר מכן אנחנו ממליצים לאלוף לאשר דבר כזה. לזכותו של אלוף פיקוד מרכז, אני יכול לומר שהוא מקפיד על קוצו של יו"ד".

הריגה קולקטיווית

בהשוואה לדברים של תא"ל צדקה, דו"ח "בצלם" בעניין פעולת צה"ל באזור בית לחם למחרת ההתנקשות ברחבעם זאבי נראה צמחוני משהו. במהלך אותה פעולה נכנסו כוחות צה"ל לעומק שטחי A ותפסו עמדות בלב האוכלוסייה האזרחית במרכז העיר בית לחם, בבית ג'אלה, במחנה הפליטים עאידה ובבית סאחור. בשבוע שבין 19.10.01 ל-25.10.01 נהרגו באזור בית לחם 15 פלשתינאים מירי של צה"ל. 11 מההרוגים היו אזרחים, בהם שני קטינים ושלוש נשים. ארבעת האחרים היו אנשי מנגנוני הביטחון הפלשתיניים. מתחקיר "בצלם" עולה, כי לפחות תשעה מהאזרחים לא היו חמושים. שום חייל צה"ל לא נהרג באזור בתקופה זו.

להלן תמצית המקרים המתוארים בדו"ח:

ארבעה פלשתינאים לא חמושים נהרגו בשעה ששהו בביתם. שלושה מהם נהרגו במחנה הפליטים עאידה, מירי צה"ל שנורה ממלון אינטרקונטיננטל; שום פלשתינאי חמוש לא נהרג במחנה הפליטים באותו זמן. פלשתינאי נוסף נהרג בביתו בבית ג'אלה.

שני בתי החולים המרכזיים בבית לחם, בית החולים הצרפתי ובית החולים אל-חוסיין, נפגעו מירי ומהפגזות במשך כמה ימים.

מסוק ירה טילים לעבר מבנה במרכז העיר בית לחם ופצע עוברי אורח.

נער בן 16, ג'וני ת'לג'ייה, נהרג בזמן ששהה במתחם כנסיית המולד מירי מעמדת צה"ל על הר הינדאזה. באותו זמן היה אמנם ירי פלשתיני לעבר עמדה זו, אך הוא נורה מבית הקברות הלטיני המרוחק מכנסיית המולד.

שני תושבים נהרגו מאש לא מכוונת שנורתה מנגמ"שים במהלך כניסתם לבית לחם ולכפר אל-חאדר.

ירי צה"ל גרם נזק נרחב לרכוש בבתי מגורים ובחנויות.

תושבת הכפר וולג'ה, שכרעה ללדת, עוכבה כמה פעמים על ידי חיילים במחסומים בדרכה לבית החולים בבית לחם. כתוצאה מכך היא נאלצה ללדת באמצע הדרך. היולדת הגיעה לבית החולים רק לאחר כמה שעות ותינוקה היה במצב קשה. הוא מת מיד לאחר מכן.

בתגובה לטענות על פגיעה בחפים מפשע בזמן הפעולה בבית לחם, מסר דובר צה"ל כי "החיילים בשטח הונחו להשיב אש רק לאחר שזיהו את מקורות הירי". בדו"ח נטען כי הצהרה זו אינה מתיישבת עם העובדה שבמקרים שתוארו נהרגו רק אזרחים שלא היו מעורבים בלחימה. מאחר שלא מדובר במקרים בודדים, נראה כי גם אם לא היתה כוונה לפגוע באזרחים, לא נעשה מאמץ אמיתי להימנע מפגיעה כזאת.

מחברי הדו"ח מזכירים כי בתחילת הפעולה התחייב דובר צה"ל כי צה"ל יקפיד להימנע מפגיעה בחפים מפשע. התחקיר מעלה כי הצהרה זו לא עמדה במבחן המציאות. "אין מחלוקת על כך שפלשתינאים חמושים ניסו לפגוע בחיילי צה"ל שתפסו עמדות בתוך שטח A באזור בית לחם. אולם אין בעובדה זו כדי להפוך את האוכלוסייה האזרחית כולה מטרה לגיטימית, והיא אינה מצדיקה פגיעה בחפים מפשע. כל הפלשתינאים, שנסיבות מותם מתוארות בדו"ח, לא היו חמושים ולא נורתה אש פלשתינית מקרבתם המיידית. בכך הפר צה"ל את אחד העקרונות הבסיסיים במשפט ההומניטרי הבינלאומי הקובע את חובת ההבחנה בין אלה המעורבים בלחימה לבין אלה שאינם נוטלים בה חלק".

ח"כ רן כהן פנה אתמול לשר הביטחון וביקש לדעת אם צה"ל קיים תחקיר על הפעולה ומהן המסקנות שצה"ל הפיק מהתוצאות הקשות שלה.

האירועים היו מוכרים, עכשיו כבר לא

תגובת דובר צה"ל: "בעקבות ירי בלתי פוסק לעבר שכונת גילה, נכנס צה"ל לבית ג'אלה ולחלקים מן העיר בית לחם ותפס במקום עמדות. כניסת צה"ל לאזורים אלה נועדה להבטיח את שלומם של תושבי ירושלים. צה"ל שהה באזורים אלה תקופה מוגבלת. במהלך שהיית כוחות צה"ל במקום היו הכוחות נתונים תחת אש בלתי פוסקת, ופעמים רבות פתחו הפלשתינאים באש מלב מרכזי אוכלוסייה, בתי חולים ומקומות קדושים, תוך שהם מסכנים את חייהם של אזרחים חפים מפשע המצויים במקומות אלה, ותוך הפרה בוטה של עקרונות דיני המלחמה המנהגיים.

"חיילי צה"ל הונחו להשיב אש לעבר מקורות הירי בלבד, ולהימנע מלהשיב אש לעבר מקומות קדושים, בתי חולים ואוכלוסייה שאינה מעורבת בלחימה.

"הטענות ביחס למותו של ג'וני ת'לג'ייה נבדקו ונמצאו כבלתי נכונות, שכן בין כוחות צה"ל ששהו באזור לבין כנסיית חג המולד לא היה קשר עין או קו ירי ישיר, שיכול היה לאפשר את הירי".

הדובר מוסיף כי האירועים האחרים המוזכרים בדו"ח אינם מוכרים והועברו לבדיקה יסודית של הגורמים הרלוונטיים. יצוין כי בניגוד לכך, סמוך למועד האירועים פירסם "הארץ" את תגובת דובר צה"ל לרוב האירועים שהוא טוען כי הם אינם מוכרים לו.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו