רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

ישראל נותרה ברשימת מפירות זכויות היוצרים

אם לא ישונה חוק הפטנטים הישראלי לגבי התרופות, תשקול ארה"ב צעדים נוספים נגד ישראל

תגובות

משרד הסחר האמריקאי (USTR) הודיע אתמול כי הוא משאיר את ישראל ברשימה המחמירה של המדינות המפירות זכויות יוצרים, Priority Watch List, למרות ההתקדמות שנרשמה בישראל בתחום זה.

נציג הסחר הראשי של ארה"ב, רוברט זואליק, פירסם את ההחלטה במסגרת הדו"ח השנתי של משרדו, שדירג את כל המדינות המפירות זכויות יוצרים על פי קטגוריות של חומרת ההפרות. ישראל ממוקמת בקטגוריה השנייה בחומרתה, מתוך שלוש.

עם זאת הודיע המשרד כי צוות אמריקאי מיוחד יבחן את ההתקדמות של ישראל בתחום לפני הבדיקות השנתיות, בעוד כשנה. אם יתברר כי ישראל תרשום עד אז התקדמות משמעותית - ניתן יהיה להוציא אותה מהרשימה המחמירה, כתב זואליק.

בראש הסיבות להשארת ישראל ברשימה המחמירה מנה הדו"ח את המדיניות הישראלית שמאפשרת פיתוח תרופות גנריות לפני פקיעת הפטנט המגן על החברה האמריקאית, יוצרת התרופה, ומאפשרת לחברה הגנרית הישראלית להתקדם עד לשלב קבלת אישור השיווק לאותה תרופה אמריקאית. בכך, טוענים האמריקאים, מפירות החברות הישראליות את זכויות היוצרים של החברות האמריקאיות.

בנוסף, נמסר כי אין בישראל הגדרה ברורה של פשע בגין שימוש בתוכנות עסקיות לא חוקיות. לכך נוספו עיכובים בבתי המשפט וענישה לא מרתיעה, שהחלישו כמה מצעדי האכיפה בהם נקטה ישראל. הדו"ח קבע כי השוק המקומי בישראל נשלט על ידי תקליטורי תוכנה, מוסיקה ווידיאו פיראטיים. יתר על כן, ישראל היא חלק מרשת פיראטית בשפה הרוסית.

עוד צוין בדו"ח כי קיימת דאגה אמריקאית מעמדת משרד המשפטים הישראלי, ולפיה אין יותר צורך בתשלום תמלוגים בגין השמעת יצירות אמריקאיות. הממשל האמריקאי קרא לכנסת להעביר בהקדם את חוק זכויות היוצרים, שכולל את כל סוגי ההפרות ומחמיר בעונשים המושתים בגינן כיום.

זואליק אמר כי ישראל רשמה ב-2001 התקדמות משמעותית בסוגיה, כאשר הגדילה בצורה ניכרת את התקציב למאבק במפירי זכויות יוצרים, הגבירה את פעילות החינוך לשמירת זכויות אלה והרחיבה את המשאבים המשטרתיים והמשפטיים לצורך אכיפה יעילה יותר של החוק.

הדו"ח פירט עוד כי המאמצים הישראלים הניבו תוצאות ממשיות שהתבטאו בפשיטות, החרמת תקליטורים לא חוקיים וירידה בפיראטיות במוצרים אמריקאים. לפי הדו"ח, הכנסת עתידה לאשר את חוק זכויות היוצרים שיחמיר את הענישה על הפרת הזכויות, ויהיה "התפתחות חיובית במיוחד", לשון הדו"ח.

ישראל נמצאת ברשימה אחת עם 16 מדינות נוספות, בהן ארגנטינה, קוסטה ריקה, מצרים, רוסיה, טייוואן, האיחוד האירופי והודו. ברשימה הפחות מחמירה נכללות 32 מדינות, ובזו הכוללת אפשרות לסנקציות מסחריות נמצאת אוקראינה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות