רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הדיווח על הגרעין המצרי - לוחמה פסיכולוגית ישראלית

תגובות

הפרסומים האחרונים על כוונות מצרים לפתח נשק גרעיני היו ככל הנראה תוצאה של לוחמה פסיכולוגית ישראלית, ולא משקפים את התמונה המודיעינית האמיתית בירושלים. בשבוע שעבר פירסם העיתון הגרמני "די ולט" כי מצרים מעוניינת להעשיר אורניום, שהיא מפיקה במכרות בסיני, בעזרת סין.

גורם ישראלי בכיר אמר אתמול: "אין לנו הוכחות שמצרים עוסקת בפרויקט גרעיני צבאי. יש לה יכולת ותשתית מסוימת, אבל כידוע לנו היא קיבלה החלטה שלא לצעוד בנתיב הגרעיני". פקיד בממשל האמריקאי כינה "דיסאינפורמציה" את הפרסום ב"די ולט", ואמר בשיחה סגורה בסוף השבוע שארה"ב אינה רואה בעיה עם מצרים בתחום הגרעיני.

הגורם הישראלי הבכיר אמר, עם זאת, שהמודיעין אינו יודע תמיד הכל על המתרחש במדינות האזור, וכל מדינה נוטה להסתיר יותר מכל את פעולותיה בתחום הגרעיני. שירותי המודיעין של ישראל והמערב הופתעו אחרי מלחמת המפרץ ב-1991, כשגילו עד כמה התקדמה עיראק לקראת השגת יכולת גרעינית. לפני חודשים אחדים התברר שלוב מפתחת תוכנית גרעינית, והתקדמותה בהקמת התשתית הפתיעה את המודיעין האמריקאי והישראלי.

ישראל רואה את הופעתו של נשק גרעיני במדינה ערבית או באיראן כאיום החמור ביותר על ביטחונה. בעולם הערבי נתפשת ישראל כמעצמה גרעינית, ופצצה ערבית או איראנית תשבור את המונופול הזה, תציב את ישראל בנחיתות אסטרטגית ותעורר "תגובת שרשרת" אזורית. השר דן מרידור, העוסק כבר שנים רבות בעניינים אסטרטגיים, אמר בעבר ש"אם תהיה מדינה גרעינית ערבית או מוסלמית באזור, עלול להתפתח מירוץ חימוש גרעיני בין מדינות ערב, הנאבקות ביניהן על ההגמוניה בעולם הערבי ובאזור המפרץ".

ברשימת האיומים שרואה ישראל נמצאות איראן, עיראק ולוב, והיא פועלת לסכל את התחמשותן בנשק להשמדה המונית, בתיאום עם ארה"ב. בימים הקרובים יבוא לירושלים ג'ון בולטון, סגן מזכיר המדינה לביטחון ובקרת נשק, לשיחות תיאום והחלפת מידע על בלימת התפוצה (פרוליפרציה) של נשק גרעיני, כימי, ביולוגי וטילים.

לפי ההערכה הישראלית, איראן מנסה להשיג נשק גרעיני במסלול כפול - בניית הכור להפקת חשמל בבושהר, שיוכל לייצר פלוטוניום, והקמת צנטריפוגות להעשרת אורניום, כפי שעשתה פקיסטאן. הכור שמקימות חברות רוסיות הוא מתקן גלוי, הנתון לפיקוח בינלאומי, אך הצנטריפוגות ניתנות להסתרה. ישראל וארה"ב סבורות שאיראן תשיג יכולת גרעינית ראשונית בעשור הקרוב, אך יש ביניהן מחלוקת על לוח הזמנים. ראש הממשלה, אריאל שרון, הזהיר בביקורו האחרון בוואשינגטון שאיראן תהפוך למעצמה גרעינית כבר ב-2005.

מאמצי הסיכול המדיניים של ישראל וארה"ב מתמקדים ברוסיה, הספקית העיקרית של טכנולוגיה גרעינית לאיראן. נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, העלה את העניין בתקיפות בפגישתו עם עמיתו הרוסי, ולדימיר פוטין, בסוף מאי. לדברי עוזר מזכיר המדינה למניעת פרוליפרציה, ג'ון וולף, "תגובת הרוסים היתה מעורבת". רוסיה עידכנה בשנה שעברה את חוקי הפיקוח שלה על הייצוא, וגם הגבילה כמה עסקות מסוכנות. אך גורמים רוסיים ממשיכים למכור ל"מדינות מדאיגות" רכיבים וטכנולוגיה לנשק השמדה המונית ולנשק קונוונציונלי מתוחכם (כמו טילים מתקדמים נגד מטוסים). "הבהרנו לרוסים שעליהם להפסיק את הסיוע הזה, ולא רק לאיראן, אחרת ניאלץ להטיל סנקציות", אמר וולף, בעדותו בסנאט בחודש שעבר.

ארה"ב הסכימה שהרוסים ימשיכו בבניית תחנת הכוח הגרעינית באיראן, אך היא דורשת להדק את אמצעי הפיקוח עליה. הכלי העיקרי הוא התחייבות להחזיר לרוסיה את מוטות הדלק הגרעיני שיוקרנו בכור, כדי שהאיראנים לא יוכלו לנצל אותם להפקת פלוטוניום. לירושלים הגיעו סימנים שהרוסים לקחו הפעם את האזהרה האמריקאית ברצינות. בישראל חוששים גם שעיראק ממשיכה במאמציה להשיג נשק גרעיני, מאז שגירשה את פקחי האו"ם מתחומה בסוף 1998. אין מידע ברור, לפחות לא לפרסום, על פעולות העיראקים ומידת התקדמותם. המצטרפת האחרונה לקבוצת "החותרות לגרעין" בעולם הערבי היא לוב, שמאמציה נדונו במפגש הדיאלוג האסטרטגי בין ישראל לארה"ב בחודש מאי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות