בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

גבריאלה פוגל, אם חד הורית, רוצה ללמוד. המדינה לא מאשרת

ניתוח של התוכנית הכלכלית החדשה מלמד שהנשים יהיו הנפגעות העיקריות ממנה, ומתוכן יספגו את המכה הקשה ביותר חד הוריות עולות, הנשענות על הבטחת הכנסה או השלמת הכנסה ועל הטבות נלוות. 40% מן הנשים ההחד הוריות הן עולות, ורובן אינן מקבלות דמי מזונות. מטה המאבק של ארגוני המשפחות החד הוריות יוצא למלחמה

תגובות

גבריאלה פוגל יוצאת למלחמה נגד המדינה. בעצם, היא משיבה מלחמה למלחמה שהכריזה עליה המדינה. מלחמתה של פוגל מתמצה בהתמודדות ממושכת ועקרונית עם תביעה משפטית שהגיש נגדה הביטוח הלאומי. בפראפרזה על האמרה כי "פטריוט הוא אדם המגן על ארצו מפני ממשלתו" אפשר לומר, כי בהתעקשותה מגינה פוגל על בנות ארצה החד הוריות מפני ממשלתן.

פוגל, בת 38, תושבת כרמיאל, היא חד הורית המגדלת לבדה ילד בן שש. מאז הולדת בנה התקיימה מהבטחת הכנסה. בשנת 1998, מונעת בעיקר על ידי הרצון לספק תשתית גידול טובה לבנה המוצלח, החליטה לשנות את חייה. פוגל נרשמה לכמה קורסים בחינוך ובספרות באוניברסיטה הפתוחה. הביטוח הלאומי גילה עירנות מרשימה. בתוך זמן קצר מצאו חוקריו שגבריאלה פוגל לומדת באוניברסיטה הפתוחה, דבר האסור על מקבלי הבטחת הכנסה. פוגל, מודעת למגבלות מצבה, פנתה אל האוניברסיטה וחתמה על הצהרה שהיא אינה לומדת לתואר אלא רק לוקחת כמה קורסי העשרה. אלא שהביטוח הלאומי נחרץ בעמדתו שאסור לפוגל ללמוד כל קורס אקדמי; היא רשאית ללמוד להיות מטפלת או מזכירה, שני מסלולים של הכשרה מקצועית הפתוחים לפניה, שלא ממש הולמים את אישיותה.

הביטוח הלאומי החליט איפוא למצות עמה את הדין. לא זו בלבד שהפסיקו את קצבת הבטחת ההכנסה שלה, אלא גם תבעו ממנה החזר של 40 אלף שקל שכבר קיבלה. משסירבה לשלם, תבע אותה הביטוח הלאומי למשפט. "זה החוק, אין מה לעשות", נמסר בתגובה מן הביטוח הלאומי, "אולי השופט יוכל לעזור לה". מי שניסתה לעזור עוד קודם לכן היא חברת הכנסת לשעבר נעמי חזן ממרצ, שהגישה הצעת חוק לביטול הסעיף הזה. ההצעה לא עלתה לדיון, משום העלויות המיידיות הכרוכות במימוש החוק.

בדירתה הקטנה בכרמיאל, בין דפי לימוד פזורים על פני החדר וכשצלילי מוסיקה עתיקה מתנגנים ברקע, אומרת פוגל: "בואי נראה מה כן מותר לעשות בכסף של הביטוח הלאומי: מותר, למשל, לקנות בו סמים. היה לי שכן כזה, שהקים כאן תחנת סמים מכספים שקיבל מהביטוח הלאומי. זה מותר, כי צריכת סמים מוגדרת כמחלה. לחלופין, מותר לקנות אלכוהול בכסף של הביטוח הלאומי. אני יכולה להראות לך את השיכורים של הביטוח הלאומי. אפשר גם לעשן את כספי הביטוח הלאומי, נניח בסכום של 400 שקל לחודש על סיגריות. כל זה מותר. מה אסור לעשות בכספי הביטוח הלאומי? אסור ללמוד, כדי לשפר את עצמי ולהיחלץ מן המצב הזה. אסור אפילו ללמוד על מלגות, כך שברור שזה אפילו לא עניין של כסף, זו פשוט מניעת השכלה. וממי מונעים השכלה? הרי רוב מקבלי הבטחת ההכנסה הם קשישים או נשים חד הוריות. קשישים לא נוהגים ללמוד באוניברסיטה, כך שהקורבן העיקרי של מדיניות זו הן נשים, המשתייכות לקבוצה פגיעה במיוחד של חד הוריות.

"לא מספיק שהגברים פגעו בנו, באה הממשלה ופוגעת בנו. אסור לנו גם להחזיק רכב, כך שאני לא יכולה לקחת שום עבודה שמצריכה רכב. אני לא יכולה לעבוד במשמרות, כי יש לי ילד קטן. אני גם לא יודעת רוסית, תנאי מוקדם ברוב מודעות הדרושים בכרמיאל. ההיצע העומד לרשותי מוגבל מאוד".

מעגל סגור

כעת פוגל עובדת בליווי של הסעות תלמידים מטעם העירייה ובהוראה בתפן בשכר מינימום, וממשיכה בלימודי ערב באוניברסיטה הפתוחה, לשמחתו של הביטוח הלאומי ששש לנפות אנשים ממאגר מקבלי הבטחת ההכנסה. אלא שלא לכל החד הוריות יש תעצומות נפש כשל פוגל, ורובן מוותרות על השכלה או מיצוי כישוריהן על מנת שלא לאבד את הבטחת ההכנסה.

בתוכן גבוה במיוחד שיעורן של העולות מחבר המדינות. בראש 45 אלף משפחות מכלל 110 אלף המשפחות החד הוריות בישראל (שבהן יש ילד מתחת לגיל 18) עומדת אם עולה מחבר המדינות. לשון אחר: 40% מן המשפחות החד הוריות הן משפחות של אמהות עולות, הרבה מעבר לשיעור העולים בכלל האוכלוסייה. "הזכות ללמוד היא זכות בסיסית שנשללת מאתנו", אומרת ילנה קים, מנכ"ל איגוד משפחות חד הוריות עולות וחברת מועצת עיריית נתניה מטעם "ישראל בעלייה". "הישראליות אולי התרגלו לחיות כך, אבל לרוסיות זו ממש טרגדיה. ברוסיה ראש המשפחה היתה אשה עובדת. 75% מאתנו הן בעלות השכלה אקדמית. בשבילנו לא לעבוד ולא לבסס סטטוס מקצועי זו טרגדיה אמיתית. הרי כל מהנדסת, רופאה, אחות ומורה צריכה לעבור קורס מקצועי כדי לקבל רישיון ישראלי. אם היא לוקחת קורס כזה, היא מאבדת את הבטחת ההכנסה. זהו מעגל סגור, שבתוכו אין לנו עתיד".

קים יודעת היטב על מה היא מדברת. היא עצמה עלתה לפני 11 שנה ממוסקווה, שם היתה מורה לפילוסופיה ובמאית. היא אם לשני ילדים, ילד בן 12 וילדה בת שש. את איגוד החד הוריות הקימה ב-1998 וכבר הנהיגה מאבקים סוערים של משפחות חד הוריות, שכללו הפגנות ושביתות רעב. כל הארסנל הזה נשלף עתה שוב, לקראת המאבק הצפוי בתוכנית הכלכלית החדשה.

קים אינה לבדה. מניתוח התוכנית הכלכלית החדשה, ועל פי הערכות מקצועיות של גופים חברתיים, הנשים יהיו הנפגעות העיקריות מן התוכנית; מתוך הנשים, החד הוריות יהיו הקבוצה הנפגעת ביותר; מתוך החד הוריות, העולות יספגו את הפגיעה הקשה ביותר. קרוב למחצית הנשים העובדות מחוץ לבית מועסקות בשירותים ציבוריים, כמו חינוך, בריאות ורווחה. קיצוץ בשירותים אלה פירושו פגיעה בפרנסתן של נשים.

זאת ועוד, על פי נייר עמדה שפירסמה ברברה סבירסקי ממכון "אדוה" לחקר החברה עוד בעקבות התוכנית "חומת מגן כלכלית", לפני כמה חודשים, שני שלישים מכלל 144 אלף מקבלי הבטחת הכנסה בדצמבר 2001 היו נשים, וכ-35% ממקבלי הבטחת הכנסה היו משפחות חד הוריות.

לדברי סבירסקי, גם השינוי בדמי אבטלה יפגע יותר בנשים מאשר בגברים, משום שאף על פי שהנשים הן רק 46% מכוח העבודה, שיעור האבטלה בקרבן עולה על 50% מכלל המובטלים. זאת אף שהנשים המובטלות הן משכילות יותר: 35.8% מהנשים שקיבלו דמי אבטלה בשנת 2000 היו בעלות השכלה של 13 שנות לימוד לפחות. מקבלי הבטחת הכנסה, שהם ברובם נשים, היו זכאים להטבות נלוות כמו סיוע בשכר דירה והנחה בארנונה. ביטול ההטבות האלה יפגע בעיקר בנשים.

קים, שבעמותה שלה מאוגדות 9,500 משפחות חד הוריות של עולות, טוענת כי מצבן של אלו חמור מסיבה נוספת: הישראליות הוותיקות המתגרשות מבני זוגן מקבלות ברוב המקרים דמי מזונות בעבור הילדים. העולות, שמגיעות כבר גרושות, אינן מקבלות דבר ולכן הן חרדות יותר מן הגזירות הצפויות.

קיצוץ של 2,158 שקלים

אנה סוייבסקי, בת 24, חווה את החרדה הזאת על בשרה. היא אם לתאומים בני כמעט ארבע, שנולדו לה מיחסיה עם עובד זר שנעלם מאז הרתה לו. אין לה מושג אם הוא עדיין ארץ. סוייבסקי עלתה לישראל מבלארוס בגיל 11, עם סבתא קשישה המתגוררת בהוסטל. "זה כל העזרה שיש לי בחיים", היא אומרת, "סבתא בכיסא גלגלים". היא עצמה מתגוררת עם ילדיה בדירה שכורה באשקלון. דמי השכירות החודשיים: 380 דולר.

המשפחה הקטנה מתקיימת מ-3,200 שקל הבטחת הכנסה, 300 שקל קצבת ילדים וכ-1,200 שקל סיוע לשכר דירה. לגן הילדים משלמת סוייבסקי 1,400 שקל לחודש. עוד כ-800 שקל היא מוסיפה מדי חודש לתשלום שכר הדירה. כ-200 שקל לחודש היא מוציאה על תרופות לתאומים, הסובלים מאסתמה וברונכיטיס חוזר. אחרי תשלום החשבונות השוטפים, כמעט שלא נשאר כסף לאוכל, שלא לדבר על בגדים וצעצועים לילדים. את אלו היא מקבלת בסיוען של משפחות החוסים בהוסטל עם סבתה. לאחרונה עבדה במסעדה בבית מלון וקיבלה 600 שקל. אחרי שבועיים פוטרה ומאז הפיטורים אינה מצליחה למצוא עבודה אחרת.

עד לא כבר היתה סוייבסקי ברשימת הזכאים לדיור ציבורי. היא זקוקה לדירה בקומה נמוכה, משום שהטיפוס במדרגות מכביד על ילדיה החולים. משרד השיכון ביקש אישור רפואי. באמצע ינואר השנה המציאה את האישור, שבו כתבה רופאה מקופת חולים כללית "בבקשה לעזור במתן דירה לא יותר מאשר קומה שנייה, כפי שמתאים למצבם של שני הילדים". בתגובה קיבלה סוייבסקי מכתב ממשרד השיכון המודיע לה כי "נאלצנו להוריד אתכם מרשימת הממתינים לדירה בשכירות בשיכון הציבורי", לאחר שהוועדה הרפואית של המשרד דחתה את האישור הרפואי. בנוסף טענו במשרד כי סוייבסקי דחתה דירה שהוצעה לה בעבר. סוייבסקי לא מבינה למה סירבו לבקשתה וטוענת כי מעולם לא דחתה דירה שהוצעה לה. עכשיו מאיים עליה הקיצוץ בהבטחת הכנסה ובקצבת הילדים.

אלא שמצבה טוב עדיין מהמצב של אילנה, מצטרפת חדשה למשפחת החד הוריות, קבוצה שעליה יחולו גזירות קשות במיוחד. סיפורה של אילנה, בת 35, מובא לדוגמה בדפים שהכין מטה המאבק של ארגוני המשפחות החד הוריות בישראל כדי להמחיש את עומק הפגיעה.

אילנה היא אם לשני ילדים, בני שבע ושנתיים. היא עובדת במשרה חלקית ומשתכרת 2,500 שקל בחודש. אילנה גרה בשכירות. סך כל הקיצוצים שיחולו על אילנה יגיע ל-2,158 שקל - קיצוץ בהשלמת הכנסה, קיצוץ קצבת ילדים, ביטול פטור מאגרת טלוויזיה למצטרפים חדשים, ביטול פטור אוטומטי מארנונה, ביטול הנחות של 33% בתחבורה הציבורית למצטרפים חדשים וקיצוץ של כ-50% בסיוע לשכר דירה למצטרפים חדשים. עוד יקוצצו 50-30 שקל בחודש לכל ילד במענקי לימודים לילדים בכיתות א'-ח'.

עם הדפים האלה, המתעדים את גורלה של אילנה ועמוסים בטבלאות, מסתובבת עתה ילנה קים בין ארגונים וחברי כנסת. היא זועקת לא רק את זעקת האמהות, אלא גם את זעקת הדורות הבאים. על פי התוכנית הכלכלית החדשה, לדוגמה, תחויב מעתה אם חד הורית שילדיה בני יותר משלוש שנים (במקום שבע, כפי שהיה מקובל עד כה) לעבוד 40 שעות בשבוע כדי להיות זכאית להשלמת הכנסה. "הממשלה זורקת את הילדים שלנו לרחוב", מתריסה קים, "חד הוריות לא יוכלו לעמוד בכל הגזירות, אלא אם כן הילדים יסתובבו ברחובות. אחר כך תבוא הממשלה ותזעק על רמת הפשע והסמים הגבוהה אצל ילדי עולים, כשהיא בעצמה מייצרת את המציאות הזאת.

"במקום להשקיע בנו, החד הוריות, לאפשר לנו ללמוד ולקבל בתמורה אזרחים פרודוקטיוויים, סוגרים אותנו במעגל של אילוצים 18 שנה. גם מחלקים תמיכות כספיות וגם מקבלים את הילדים בקבוצת נוער בסיכון. אבל ככה זה בממשלה ובכנסת, שבהן הרוב הם גברים שוביניסטים. הם פשוט לא רוצים להבין וניאלץ להסביר להם בכוח".

במאבק הזה מוצאת קים בעלי ברית בכל ארגוני הנשים ובהסתדרות. תחת הסיסמה "נשים נלחמות באטימות חברתית" התקיים ביום ראשון השבוע כנס חירום של תנועות נשים וארגוני נשים, שהכריזו על פתיחת מאבק בגזירות הכלכליות הצפויות במסגרת "תוכנית ההבראה". לדברי נציגות הארגונים, ובהם נעמת, שדולת הנשים, ויצ"ו, אמונה, ארגוני המורים והעובדים הסוציאליים, "80% מנפגעי תוכנית נתניהו הן נשים". הפגיעה בהן תגיע, על פי ההערכות של ארגונים אלה, ל-2.1 מיליארד שקלים בשנת 2003. אבל אי אפשר לכמת את ההשפלה, את הפגיעה בדור הבא ואת הסד המקבע את מעמדן הנחות של הנשים ומונע מגבריאלה פוגל ללמוד.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו