בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הדוד העני מאמריקה

דו"ח חדש מגלה, כי היקף העוני בקרב יהודי העיר ניו יורק גדל בשנים האחרונות והוא כולל היום 244 אלף בני אדם - שהם 15% מבני הקהילה. בין הסיבות: ההגירה בשנות ה-90 מחבר המדינות וריבוי החרדים שלומדים ולא עובדים. בארגוני סעד יהודיים טוענים, כי בקהילה מתחילים להבין שאין ברירה אלא לדבר על זה

תגובות

ניו יורק

שלושים אלף חבילות מזון ובהן ערכות לליל הסדר חולקו בערב פסח השנה ליהודים בניו יורק. זהו גידול של 5,000 בהשוואה לערב פסח בשנה שעברה. מדובר ביהודים ששמותיהם מופיעים ברשימות מיוחדות של עניים ושהמידע על מצבם נאסף ונרשם על ידי ארגונים קהילתיים.

"אלו יהודים שאין להם כסף לקנות אוכל", אמר בשיחה עמו קלמן ייגר, פקיד בכיר ב"מועצה לעוני יהודי באזור המטרופולין". העלייה בשיעור היהודים בקטגוריה של רעבים אינה מפתיעה את ייגר ואת עמיתיו העסקנים הקהילתיים. זו תופעה המתיישבת עם ההתרחבות המתמשכת בהיקף הכללי של אוכלוסיית המצוקה בקרב יהודי ניו יורק. ההערכה המקובלת בקרב פעילי ארגונים קהילתיים באזור המטרופולין היא, שהתהליך צפוי להימשך לפחות בעתיד הנראה לעין.

בחברה יהודית המתהדרת במסורת פילנטרופית, ההנחה המקובלת היא שהעניים זוכים לטיפול נאות ולכן דיון בעוני היהודי ומודעות לקיומו מוגבלים במקרה הטוב רק לפונקציונרים החשופים לתופעה במסגרת תפקידיהם בארגונים קהילתיים. אלה מאשרים כי ניסיונות להתריע על גידול מתמשך בפלח העניים באוכלוסייה היהודית בניו יורק לא עוררו תגובות של נכונות לפעולת חירום. "דיון בשכבת המצוקה בקהילה ובמיוחד בעניים שהגיעו לסף חרפת רעב אינו פופולרי", אומר בכיר בארגון סעד יהודי. "העניין שמגלה הקהילה המאורגנת בעניים היהודים הוא מזערי בהשוואה לתשומת הלב שהיא מפגינה כלפי נושאים פוליטיים הנוגעים לישראל". גם החיים בתוככי ההוויה האמריקאית, הסוגדת למרוץ אחרי הצלחה חומרית, אינם יוצרים אווירה תומכת לדיון ציבורי נוקב בתופעה.

55% מהעניים נשים

קלמן ייגר, הנחשב לאחד הפעילים הוותיקים בניו יורק בתחום העוני היהודי, טוען כי באחרונה גברה המודעות בקהילה למצוקתם של יהודים נצרכים. "לפני שנים אחדות העדיפו עסקנים יהודים מניו יורק לטוס לארגנטינה ולבדוק את ממדי העוני בקהילה היהודית שם במקום לסור לאחת השכונות בברוקלין ולבדוק את צורכיהם של העניים המקומיים", הוא אומר. "סדר העדיפויות בקהילה השתנה והיום קל יותר לעורר דיון בבעיית העוני". ייגר מבקש להבהיר כי ארגונו ומוסדות סעד אחרים בקהילה מודעים למצוקתם של יהודים במדינות שונות, אבל "תפקידנו לדאוג בראש ובראשונה לעניי עירנו".

ויליאם ראפפוגל, הנמנה גם הוא עם בכירי המועצה לעוני יהודי, חושש כי התפרצות גילויי האנטישמיות באירופה והדיווחים על קשייה של ישראל בתחומי הכלכלה והמאבק בטרור "יסיטו שוב את תשומת הלב של הקהילה והגורמים המשפיעים על סדר יומה מתופעת העוני הגובר בחצר האחורית שלנו".

עם זאת, פעילים של ארגוני סעד מודים כי לפחות בתחום של איסוף נתונים על היקף אוכלוסיית הנצרכים בקהילה נעשית עבודה חשובה. המקור הסטטיסטי המוערך והנחשב כמוסמך ביותר הוא "הדו"ח על העוני היהודי", שפורסם לפני שבועות אחדים בניו יורק. הדו"ח הוכן והושלם במימון משותף של המועצה לעוני יהודי ומשרד המגבית היהודית המאוחדת והפדרציות בניו יורק.

זהו הדו"ח השלישי על עוני יהודי בניו יורק. הראשון התפרסם בשנת 1981 והשני ב-1991. הנתונים בדו"ח הנוכחי מבוססים על מידע שנכלל במחקר על הקהילה היהודית בניו יורק, שהמגבית המאוחדת פירסמה ב-2002. הדו"ח, המחזיק 68 עמודים, חובר על ידי יעקב יוקלס ודוד גרוסמן - שני מומחים מקומיים בעלי מוניטין לתנודות דמוגרפיות ולבעיות סוציאליות בקרב האוכלוסייה היהודית באזור המטרופולין. משיחות עם פעילים קהילתיים עלתה תמימות דעים לגבי חשיבות הדו"ח ואמינותו.

ההגדרה של עוני בדו"ח היא בהתאם להנחיות שנקבעו על ידי הממשל הפדרלי ולפיהן, מספר העניים בבתי אב יהודיים באזור המטרופולין עומד על 244 אלף, לעומת 167,500 בשנת 1991 ו-143,700 ב-1981. מספר זה, מדגישים המחברים, מהווה 15% מ-1.66 מיליון בני האדם החיים בבתי אב יהודיים באזור המטרופולין. בנוסף נטען בדו"ח, כי כ-104 אלף בני אדם ב-53 אלף בתי אב יהודיים נמצאים בסטטוס המוגדר "קרוב לעוני". בפרק המסקנות מתריעים המחברים כי "בתחילת המאה ה-21, העוני היהודי בניו יורק הוא בהיקף המעורר דאגה מרכזית לקהילה".

הרובע עם מספר היהודים העניים הגדול ביותר הוא ברוקלין - 156,200. אחריו רובע קווינס, עם 42,700 יהודים עניים. השלישי ברשימת הרובעים הוא מנהטן, עם 12,800 יהודים עניים ואחריו ברונקס, שבו מתגוררים 10,400 יהודים עניים וסטטן איילנד - עם 3,900. הנתון המעורר דאגה מיוחדת בקרב פעילים של ארגוני סעד הוא, שמקרב היהודים העניים 52 אלף הם ילדים - מהם 45 אלף בברוקלין. באוכלוסיית העניים היהודים בברוקלין קיים גם רוב משמעותי של נשים - 55%.

כמו כדי לנחם את הקוראים מציינים מחברי הדו"ח, כי היקף העוני במגזרי אוכלוסייה אחרים בניו יורק הוא חמור יותר. לפי מפקד האוכלוסין שהתקיים ב-1 ביולי 2000, מיליון בני אדם המתגוררים בניו יורק הוגדרו כבעלי הכנסה נמוכה מקווי ההנחיה של הממשל הפדרלי. מחקר אוכלוסין מעודכן יותר, שפורסם ב-2002, העלה כי בקרב האוכלוסייה "הענייה מאוד" בניו יורק - 29% הם היספאנים ו-25% שחורים. "פלח העניים באוכלוסייה היהודית הוא קטן בהשוואה להיקף העוני בקרב היספאנים ושחורים", הובהר בדו"ח.

כ-50% מניצולי השואה עניים

עיקר הגידול בהיקף העוני היהודי בניו יורק נובע מאוכלוסיית המהגרים מחבר המדינות, שהשתקעו באזור המטרופולין בעשר השנים האחרונות. מתוך 231,680 היהודים שהיגרו משם לארה"ב בשנים 105,598 ,2000-1991 השתקעו בניו יורק רבתי. ההשערה המקובלת בקרב פעילים של ארגוני סעד היא, שמספר גדול של מהגרים יהודים מחבר המדינות נוספו לאוכלוסיית המהגרים בניו יורק גם בשנים האחרונות. לא ידוע אם שיעור העניים בקרבם גבוה או נמוך מזה שבקרב המהגרים הוותיקים יותר.

"העוני היהודי בניו יורק הוא בשיאו היום כתוצאה ישירה מתנועת ההגירה של יהודים מרוסיה בעשור של שנות ה-90", אמר בשיחה עמו דוד גרוסמן, ממחברי הדו"ח. "מדובר בפליטים שנמלטו מתנאי חיים עלובים בברית המועצות לשעבר. למעשה, כל הפליטים האלה היו עניים כשהגיעו לניו יורק". עם זאת, גרוסמן טורח לציין כי חלק מהמהגרים היהודים מרוסיה, במיוחד הצעירים ובעלי ההשכלה מביניהם, הצליחו להיחלץ מהקטגוריה של עניים.

מאגר נוסף שהזין את הגידול בשיעור היהודים העניים בניו יורק הוא מגזר היהודים האורתודוקסים באזור המטרופולין. לפי האומדן המופיע בדו"ח, 60 אלף בני אדם, שהם 27% מכלל העניים בבתי אב יהודיים, שייכים למשפחות של יהודים אורתודוקסים. כ-95% מהמשפחות האלה מתגוררים בריכוזי חרדים בברוקלין, מהם 46% בשכונת ויליאמסבורג, 28% בשכונת בורו פארק, 16% באזור פלטבוש ועוד 6% בשכונת קראון הייטס.

גם בקרב יהודים ניצולי שואה, שהיגרו לניו יורק בשנות ה-50 של המאה הקודמת, קיים שיעור גבוה של עניים. לפי האומדן המקובל, בניו יורק מתגוררים 55 אלף ניצולים. ההערכה בקרב עסקנים קהילתיים היא שכמחצית מהם עניים וזקוקים לסיוע קבוע.

אשר לעוני המתפשט במגזר האורתודוקסי מסביר ויליאם ראפפוגל: "הגברים במשפחות אורתודוקסיות אינם עובדים ומעדיפים ללמוד בכוללים. כבר ספגתי ביקורת על התבטאויותי, אך איני יכול להחשות". הבעיה היא, לדבריו, ש"במקום שרק אברכים מובחרים ילכו לכולל, המגמה בקהילות רבות היא שכולם לומדים בכולל".

פעיל אחר בארגון סעד הצביע במיוחד על שכונת ויליאמסבורג, שבה קיים ריכוז גדול של יהודים חרדים. "בשכונה זו נעשה מאמץ מיוחד לטפח אברכים לומדי כולל, יותר מאשר לעודד אברכים ללמוד מקצוע". התוצאה היא, ששיעור הנחלצים ממעגל העוני במגזר האורתודוקסי הוא מזערי ובד בבד גדל באופן מתמשך פלח העניים.

חבר בית הנבחרים של מדינת ניו יורק, דוב הייקינד, אמר בשיחה עמו כי התופעה של אברכים הלומדים בכוללים במקום ללמוד מקצוע ולפרנס את משפחותיהם היא "בעיה חמורה". הייקינד, שהוא אורתודוקסי אדוק, ציין כי חומרת הבעיה נובעת מכך שמדובר בתלמידי כוללים לא מעטים שהם אבות למשפחות מרובות ילדים ושבגין לימודיהם בכולל המשפחות האלה נשארות במעגל העוני.

הגידול בשיעור העניים היהודים הניב התחלה של דיון פנימי בשאלה מה אפשר לעשות. ייגר נמנה עם הפעילים הגורסים כי יש ליזום מאבק ציבורי במטרה לתקן את הנחיות הממשל הפדרלי להגדרת העוני. "ההנחיות הנוכחיות גורמות עוול ומונעות זכאות לסיוע מאלפי בני אדם ומשפחות שהם עניים בעליל", הוא טוען. גם העובדה שההנחיות הפדרליות אינן מבדילות בין יוקר המחיה בניו יורק ובמדינה כמו קנזס, למשל, מערימה קושי לא צודק על עניים.

שינוי מיוחל, שלדעתם של פעילים בארגוני סעד יהודיים עשוי לתרום באופן משמעותי למאמץ לבלימת העוני היהודי, הוא תיקון בחוק הפטור במסים הנהוג לגבי תרומות. "תרומה לבניית מגרש טניס במוסד חינוכי ותרומה למטבח המחלק מרק חם לעניים מקבלות פטור שווה במסים", קובל ייגר, "וזה נוהג מעוות, שפוגע בשירותים המיועדים לעניים ולרעבים".

כמו כן משוועים הפעילים לשינוי מהותי בסדר העדיפויות של הנדבנים היהודים. "נדבן יהודי מעדיף תרומה של 100 אלף דולר למוזיאון על פני תרומה בהיקף דומה למטבח לנצרכים, שיכולה לממן רכישת מזון לאלפי בני אדם", טען בשיחה עמו עסקן קהילתי בברוקלין. "הקהילה היהודית יכולה ומסוגלת לעשות הרבה יותר למען העניים והנצרכים החיים בקרבה".חלוקת מזון ליהודים עניים בברוקלין. 60 אלף מהיהודים העניים במטרופולין ניו יורק הם אורתודוקסים; כ-95% מהם מתגוררים בברוקליןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו