איך ואיפה נכשלה בית"ר ירושלים מבחינה טקטית

בית"ר הבקיעה העונה שלושה שערים בלבד בבעיטות מחוץ לרחבה, ולשם כך שיגרה לא פחות מ-123 בעיטות (2.4% הצלחה!). אולי זה לא מה שגרם לפיטורי מנחם קורצקי, אבל זה בטח לא עזר. "נבדל" - בלוג ניתוחים טקטיים של הכדורגל הישראלי

מנחם קורצקי הלך הלילה (רביעי) הביתה, כשאחת הטענות של הבעלים אלי טביב היתה על סגנון המשחק ההגנתי של בית"ר ירושלים. ניתוח טקטי של המחזורים האחרונים מעלה כי אחד המאפיינים הבולטים והבעייתיים בהתקפת בית"ר הוא המהירות שבה שחקניה סיימו התקפות בבעיטות מרחוק, ואולי כאן למעשה נעוצה כל הבעיה.

בתחילת העונה ראינו את בית"ר מחפשת כדורים ארוכים מהמגן, מהבלם או מקשר האמצע, וגם אם הכדור לא היה מגיע ליעדו, המשיכו השחקנים להפעיל לחץ עד שזכו בכדור, וכך הגיעו במהירות אל השער. כך היה, למשל, מול מכבי חיפה בטדי: לחץ שהפעילו שלומי אזולאי ודושאן מאטוביץ' לאחר כדור ארוך וחסר כתובת הפך להתקפה מהירה, שהסתיימה בשער מצוין.

במחזורים האחרונים התמודדה בית"ר מול קבוצות שמשחק הלחץ מולן אינו רלוונטי – הן לא חיפשו להחזיק בכדור והעדיפו שהיריבה היא זו שתיזום. קושי זה בא לידי ביטוי מול קבוצות כמו הפועל חיפה (בטדי) ובני סכנין (בדוחא), שתיים שהעדיפו לחכות מאחור ולצאת למתפרצות. המסקנה שהסיקו עקב כך בבית"ר היתה להתחיל להניע את הכדור.

על הנייר, שיטה כזו, כאשר היא מבוצעת באופן סבלני ומדויק, מאפשרת ליותר שחקנים להשתתף בהתקפה ולהיכנס לרחבה. בפועל, קשרי בית"ר בחרו פעמים רבות מדי לסיים את ההתקפות הטובות האלה דווקא בבעיטות מרחוק. אפשר לזהות את הנטייה לכך בשתי דוגמאות משתי התקפות רצופות מהמשחק מול הפועל תל אביב:

1. חנן ממן עם הכדור. מאטוביץ' ואלי דסה – פנוי לחלוטין – מרווחים יפה את המגרש. ברחבה ובקרבתה ארבעה שחקני בית"ר, ובסך הכל שבעה שחקנים בהתקפה הזו היו עם הפנים לשער ובמרחק של עד 30 מטר ממנו. למרות זאת, ממן בחר בבעיטה לא נוחה מרחוק.

2. מיד אחרי כדור השוער של אפולה אדל, יזמה בית"ר התקפה נוספת. ההתחלה טובה, עם הנעת כדור סבלנית, וגם הפעם מאטוביץ' ודסה – שוב פנוי לחלוטין – מרווחים יפה את המגרש. ברחבה נמצאים שני שחקנים, שאליהם מצטרף דסה בסיום המהלך, ושחקן נוסף עם הפנים לשער (ממן). למרות זאת, אזולאי סיים את ההתקפה בבעיטה מרחוק.

יכול להיות שבחינה נקודתית של רבות מהבעיטות של שחקני בית"ר תמצא בהן הצדקה. ממן, אזולאי ועומר אצילי נהנים מטכניקת בעיטה די טובה, ובחלק מהמצבים הבועטים היו בעמדה טובה, אבל מבחינה סטטיסטית נראה כי אין תכלית ממשית בבחירות האלו: בית"ר הבקיעה העונה שלושה שערים בלבד בבעיטות מחוץ לרחבה, לא כולל מצבים נייחים ישירים. לשם כך, שיגרה לא פחות מ-123 בעיטות לעבר השער – 2.4% הצלחה, כמעט 41 בעיטות בשביל גול (ראו טבלה). כנראה זו לא הסיבה הישירה לפיטורי קורצקי, אך היא בוודאי לא הועילה.

"נבדל" הוא בלוג שהוקם בתחילת עונת 2013/14 מתוך תחושה בהולה של חוסר בדיון טקטי וענייני על כדורגל ישראלי ומתוך רצון לעורר דיון כזה. מהיום, פוסטים נבחרים יעלו לאתר "הארץ". עוד ניתוחים טקטיים בבלוג "נבדל" 

* הנתונים מתייחסים למחזורים הבאים:
הפועל תל אביב: סיבוב 1 (מחזורים 13-1)
מכבי חיפה: מחזורים 15-1 (למעט מחזור 14)
הפועל באר שבע: מחזורים 16-1 (למעט מחזורים 8, 13, 15)
מכבי תל אביב: מחזורים 18-1
בית"ר ירושלים: מחזורים 18-1