הגדר טווח תוצאות
הצג רק כתבות ממדור
הצג רק כתבות מאת
תוצאות חיפוש עבור " "
כתבות
01 איראן

הרפובליקה האיסלאמית האיראנית הוקמה באיראן (פרס) בעקבות המהפכה האיסלאמית ב-1979. המהפכה, שקטעה את שלטונו של השאה החילוני והפרו-מערבי מוחמד רזא פהלאווי, העלתה לשלטון את איש הדת אייתולה חומייני והפכה את איראן לדיקטטורה שיעית תיאוקרטית.

בראש המדינה עומד המנהיג העליון, שהוא הסמכות הפוליטית והדתית העליונה באיראן. המנהיג העליון נבחר על ידי מועצת מומחים והוא הממנה את מפקדי הצבא, מנהלי התקשורת, השופטים ואנשי הדת, וביכולתו לפסול כל חוק ולפטר את הנשיא. כיום נושא בתפקיד עלי חמנאי, יורשו של חומייני.

נשיא המדינה, שנבחר בבחירות כלליות, הוא מחמוד אחמדינג'אד. בהנהגת אחמדינג'אד הפכה איראן לגורם בעייתי בזירה הבינלאומית, כשהיא במסלול של התנגשות עם המערב וישראל. דו"ח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית קבע בסוף 2011 שפרויקט הגרעין האיראני מיועד לפיתוח נשק גרעיני. בעקבות הדו"ח, הטילו האיחוד האירופי וארצות הברית סנקציות כלכליות על איראן. בנוסף, כחלק מתפיסת ייצוא המהפכה, איראן תומכת בארגון חיזבאללה השיעי בלבנון, וכן במשטר בסוריה. פעולות אלה, יחד עם ההצהרות המפורשות של אחמדינג'אד למחיקת ישראל, הפכו את איראן לאיום הנתפש בישראל כקיומי. בעת האחרונה מתרבה השיח סביב אפשרות של תקיפה הדדית של ישראל ואיראן, עד כדי מלחמה ישירה ביניהן. איראן נהנית מגיבוי בינלאומי של רוסיה וסין.
 

)