מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

איראן והמעצמות חותרות להסכם, בישראל חוששים

רגע לפני שנפתח סבב השיחות השני בין המעצמות, גובר הלחץ על איראן. הדבר בא לידי ביטוי בהדלפות לתקשורת דוגמת השרטוט של מתקן הניסוי בפרצ'ין

שבוע ימים לפני פתיחת הסבב השני של שיחות הגרעין בין שש המעצמות לבין איראן גוברים הלחצים ומתרבים ההדלפות והספינים התקשורתיים בכל הקשור לגרעין האיראני. ישראל, שחרדה מעסקה קרובה בין איראן למעצמות, מסתכלת בחמיצות על השיחות שיתקיימו ב-23 במאי בבגדאד וייתכן שאף מייחלת לכשלונן.

הדלפת השרטוט של מתקן ניסוי המרעומים הגרעיניים בבסיס פרצ'ין באיראן, היה חלק מאותה מסכת לחצים סביב המו"מ בין שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, צרפת, גרמניה ובריטניה – לבין איראן. האינטרס להדלפה עשוי להיות של אחת המעצמות שרוצה לדחוף את איראן לפינה ולהוציא ממנה עוד וויתורים במו"מ על תוכנית הגרעין. לחילופין, ההדלפה עשויה להגיע מכיוונה של ישראל, שמנסה להבהיר שדרישות חלקיות מאיראן מצד המעצמות, לא יביאו לעצירת תכנית הגרעין הצבאית שלה.

להדלפת השרטוט והפרטים הרבים על המתקן הסודי בפרצ'ין, נוספה הודעה של ארגון האופוזיציה האיראנית מוג'הידין חאלק בסוף השבוע. הארגון, שב-2002 חשף לראשונה את מתקן ההעשרה בנתנז ושמחובר לארגוני מודיעין רבים במערב, טען כי 60 מדעני גרעין איראנים עובדים ביחידה סודית של משרד ההגנה האיראני שתפקידה להרכיב פצצה גרעינית.

ככל שקרב מועד השיחות בבגדאד מתחזקת התחושה בירושלים שאיראן והמעצמות חותרות בכל הכוח להסכם ראשוני בנושא תכנית הגרעין, שיהווה את הבסיס להסדר קבע בין איראן לארה"ב ולשאר המעצמות.

שגריר איראן לסבא"א עלי אשגר סולטניה בביקורו באוסטריה, היום
שגריר איראן לסבא"א עלי אשגר סולטניה בביקורו באוסטריה, היום. צילום: אי–פי

ביקורה של שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון בירושלים ביום רביעי שעבר ופגישתה הארוכה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושריו הבכירים, רק העצימו את התחושה הזו. אשטון, שמנהלת את המו"מ עם איראן מטעמן של שש המעצמות, אמרה לנתניהו, ברק, ליברמן ומופז, כי היא אינה נאיבית לגבי האיראנים וכוונותיהם. אולם, כשחזרה מהשיחות בירושלים אמרה לכתבים בבריסל שהיא מקווה שסבב השיחות בבגדאד יהיה "תחילת הסוף" של תכנית הגרעין הצבאית של איראן.

לפי המסתמן כרגע, המעצמות ואיראן חותרות להסדר ביניים. במסגרת הסכם כזה איראן תשעה את העשרת האורניום לרמה גבוהה של 20%, שמקרבת אותה לפצצה גרעינית. בכך למעשה ייפסקו פעולות ההעשרה במתקן התת-קרקעי המבוצר בפורדו שליד העיר קום. כמו כן תסכים איראן להוציא משטחה 100 ק"ג של אורניום מועשר ברמה של 20% שבידיה.

בתמורה יסכימו המעצמות להשעות חלק מהסנקציות שהוטלו על איראן. אמברגו הנפט של האיחוד האירופי אמנם ייכנס לתוקפו כמתוכנן ב-1 ביולי וכך גם הסנקציות האמריקאיות נגד הבנק המרכזי של איראן, אולם מעבר לכך לא יוטלו סנקציות. כמו כן תקבל איראן משלוח של מוטות דלק גרעיני לכורי המחקר שלה.

ההדמיה שנחשפה של תא הניסוי בפרצ'ין
ההדמיה שנחשפה של תא הניסוי בפרצ'ין. צילום: אי–פי

ארה"ב ושאר המעצמות סבורות שהסדר ביניים שכזה, גם אם לא יפתור לחלוטין את סוגיית הגרעין האיראני, יעצור בפועל את התקדמותה של איראן לעבר פצצה גרעינית. הסדר כזה יקנה זמן נוסף לשיחות ויכבול את ידיה של ישראל כך שלא תוכל לבצע פעולה צבאית חד-צדדית.

ישראל דוחה כל הסכם ביניים שכזה על הסף. בעמדה הישראלית אין עד לרגע זה אפילו מילימטר של גמישות. נראה שכל תוצאה שלא תהיה לסבב השיחות השני, זולת כישלון, תזכה לתגובות נזעמות מירושלים.

מספיק היה להאזין לדבריו של שר הביטחון אהוד ברק הבוקר כדי להבין עד כמה חרדה ישראל מהסכם כזה. "על המעצמות להציב דרישה שאם תתקבל על ידי איראן, אז תיעצר ההתקדמות לקראת יכולת גרעינית", אמר ברק בראיון לגלי צה"ל. "אם הדרישות בכניסה לשיחות מנוסחות כפי שאנחנו מתרשמים בצורה כל כך מינימליסטית, אזי אפילו אם איראן תקבל את כולן, היא עדיין יכולה להמשיך להתקדם לנשק גרעיני. במקרה כזה השיחות האלה לא תעזורנה בלעצור אותה".

עקבו אחר ברק רביד בטוויטר BarakRavid@

ברק ונתניהו
ברק ונתניהו. צילום: מוטי מילרוד

לפני כמה שבועות הפגין ברק נכונות לגלות גמישות רבה יותר בנוגע להמשך העשרת אורניום לרמה נמוכה של 3.5% ע"י איראן. אבל הבוקר הוא כבר יישר קו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וציין שישראל הבהירה לאשטון, לארה"ב ולגרמניה, צרפת ובריטניה שהדרישה מאיראן צריכה להיות להפסיק את כל העשרת האורניום, לא רק זו ל-20%.

"צריך להפסיק את ההעשרה ל- 3.5 אחוז ולהוציא את החומר ב- 3.5% אחוז או כמעט את כולו, גם כן מאיראן, כדי שבשום רגע נתון באיראן אי אפשר יהיה להמשיך אחרי השגת היעד של השיחות לנשק גרעיני", אמר ברק הבוקר. "אם מראש מבקשים פחות מזה והרוסים והסינים עוד ימהלו את זה... זה מעט מדי וזה לא ישיג את המטרה וישאיר את הנושא כולו פתוח, ואני חושש שזה המצב".

בכיר ישראלי שמעורה בצורה אינטימית בסוגיה האיראנית סיכם זאת בקצרה: "השיקול המרכזי של ישראל הוא 'האם השיחות עם איראן מביאות לעצירת תכנית הגרעין האיראנית או מהוות פלטפורמה לאיראנים להרוויח זמן ולשחוק את הסנקציות?'. מכל מה שאנחנו יודעים לא התקבלה בהנהגה האיראנית החלטה אסטרטגית לשנות כיוון בנוגע לתכנית הגרעין. כל ההתבטאויות החיוביות של האיראנים בשבועות האחרונים נועדו ליצור רושם של מתינות ואווירה טובה אצל המעצמות, אבל אין באמת שינוי עמוק ומהותי בטהראן".
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 צריך להבחין בין הרצוי למצוי,הין האפשרי לבלתי אפשרי. מלחמה באיראן-בשום מקרה לא !  (לת) רון
 • 15:08
 • 14.05.12

 •   למה לא? הסכם שיתיר לאיראן לפתח נשק גרעיני גרוע מאי תקיפה  (לת) ועל זה כולם מסכימים.
  • 16:34
  • 14.05.12

 •   למה לא? בוודאי שזאת אופציה עדיפה מהסכם גרוע שיאפשר לאיראן לבנות  (לת) פצצה בנחת.
  • 17:48
  • 14.05.12

 •   ברור שמלחמה עדיפה על הסכם רע ומטופש שיאפשר לאיראן להמשיך את ההעשרה ד
  • 20:23
  • 14.05.12

  לא יודע מהאיתך, אבל אני לא רוצה לעלות השמימה בפטרייה גרעינית, או לתת לילדים שלי לגדול תחת איום השמדה קבוע.

02 עיתון הארץ אויב גדול יותר לעם היהודי מאיראן סוריה וכל הקוראים להשמדת העם היהודי מתן
 • 15:11
 • 14.05.12

עובדה!!!!!

03 כשישראל הרשמית חוששת מהסדר, היא נוטה למעשי פרובוקציה, מהסוג שבוצע בעניין עסק הביש בקהיר ובאלכסנדריה בשנות החמישים. אז ישראל שלחה מחבלים שפיצצו פצצות בבתי קולנוע ובספריה ציבורית, אבל הם נתפסו והעמדו לדין והורשעו וישבו שנים ארוכות. ד"ר מרזוק הוצא להורג ועמו חבר מחתרת אחר ששכחתי את שמו. אני מקווה שמישהו למד לקח אבל אני ממש לא בטוח.  (לת) יוקנעם
 • 15:12
 • 14.05.12

04 כך היגבתי גם בעבר גק ברגיל
 • 15:24
 • 14.05.12

"אחמניג:אד הערמומי" עובד על כול העולם.
לכן !!! שיחות הגרעין בין אירן לבין שש המעצמות – ארצות הברית, בריטניה, צרפת, גרמניה, רוסיה וסין – לא יובילו לשום דבר חיובי..והלוואי שאני טועה..
news.walla.co.il
נשיא אירן קרא למדינות האזור לסרב למכור לישראל נפט על מנת להביא להתמוטטה. הוא המעיט בערך האיום הישראלי כלפי ארצו, והבהיר: "אין כל מלחמה באופק בין המדינות".

05 זה בכוונה שהאיראני נראה כפרופסור חביב מהרורד, המתקן הגרעיני נראה כמערכת מיחזור בקבוקי פלסטיק, והשרים הישראלים נראים כמו קפוס נחותי דרגא של הקוזה נוסטרה? שפו לבוחר התמונות.  (לת) הערה לעורך הגרפי
 • 15:24
 • 14.05.12

06 רוצים מלחמה, רוצים מלחמה, רוצים מלחמה....  (לת) בואו ניכנס בהם!
 • 15:41
 • 14.05.12

07 NOTHING NEW-THE WORLD ALWAYS SOLD OUT JEWS,IT's TRADITIONAL  (לת) nili
 • 15:44
 • 14.05.12

08 מדוע יש לי הרגשה שישראל לא תקבל שום הסכם ישראלי
 • 15:55
 • 14.05.12

גם אם יהיה מצויין. בדיוק כמו שלא תיסוג מהשטחים גם הפלשתינאים יהפכו להולנדים. הימין עושה הכל כדי לטרפד כל משא ומתן. הם יודעים שאם יהיה שלום, והבטחון לא יהיה בראש הדאגות, הנושא החברתי יתפרץ במלוא עוזו. מאות אלפי קולות של השכבות הנמוכות שמצביעים לליכוד בגלל נושא הבטחון יעברו למפלגות שיבטיחו להם בטחון סוציאלי. ואז כמו בכל מדינה מערבית השלטון ינוע מימין לשמאל וההפך.

09 אין שום סיכוי לשיחות. יש להפציץ בהזדמנות הראשונה!  (לת) סמי
 • 17:04
 • 14.05.12

10 THOSE WHO WILLINGLY DON'T SEE REALITY,WILL BRING ISRAEL'S DEMISE  (לת) nili
 • 17:23
 • 14.05.12

 •   אמר ראש אמ"ן לשעבר ידלין וכן הרמטכל גנצ שאין סיכוי שהאירנים ישליכו פצצה על ישראל כי יחששו תמיד ממכה שניה שלישראל היכולת להנחיתה גם אם תושמד כולה. כלומר כל הויכוח הוא כמה מסוכנת אירן או הערבים ואירן כשלישראל אין יכולת לאיים גרעינית. זה אכן משנה את מאזן הכוחות בצורה דרסתית, אך אינו שווה התקפה שרק תעקב (ואחר כך תחיש) שתוצאותיה הרות אסון לעשרות שנים, ושהמערב כולו ינזק (חסימת המיפרץ וכו') וישראל שתקפה ללא רשות תהפוך למצורעת. יתכן ביכלל שהסיכסוך הצבאי שיתפתח עם אירן וגרורותיה יעשה בצורת התשה (כלומר מילחמה ללא הפסקה) וברגע שישראל תראה חלשה יהיו מספיק קולות במצרים שיקראו להתקפה על ישראל עקב זה שנרסן את עזה וכו' כך שיתכן בהחלט שעימות עם אירן יסכן את קיומיינו. ובקיצור זה מישחק של המעצמות כפי שהיסבירו כל הביטחוניים ואולמרט ופרס.  (לת) גם אם נוכל להתקיף לבד, שהרי אי התקפה זו הברירה השפויה. ולהחמיץ פנים בהחלט מותר זה לא עולה כלום.
  • 18:44
  • 14.05.12

11 ביבי רוצה מלחמה, ישראל חרדה מפני ההרפתקנות של ביבי  (לת) צבי
 • 17:26
 • 14.05.12

12 Barak, the fact you are journalist, doesn't say you know all Daisey
 • 17:54
 • 14.05.12

The Israeli government and it's leaders are well aware of all the danger coming from setteling the iranian Nuke Program for less then what it's needed in order to prevent Nuke iran, so with all the respect to your knoledge you are trowing mud in the face of the Israeli readers, Your extreme left Opinion are Poisonest and does not reflect true correct info. You and people like you are causing Israel a great deal of damage, Please Stop

13 כשיש ראש ממשלה שכל עתידו הפוליטי קשור לפוזה ולהפחדה שעליה רץ בבחירות שעברו והבאות, והיא שרק הוא מסוגל להכות באירנים, ובכל שטח אחר עשה אפס או רק סיבך מצבינו, קשה מאוד ליסמוך עליו אם ההסכם שיושג אכן רג לישראל או רע לו אישית. כדאי שיקומו הביטחוניים לאחר ישיהיה הסדר ויסבירו לעם ישראל וליהודי ארה"ב אם ההסכם הוא הרע במיעוטו ורק לביבי האינטרס להמשיך לדבר על אופציה צבאית וכו" (אופציה שלדעתי איננה אם האמיקאים לא מיצטרפים או נותנים מיטריה, וגם ברור שנוכל רק לעקב)  (לת) ומה עם התעמולה הנחוצה לביבי בכדי להבחר שום?
 • 18:34
 • 14.05.12

14 ברק רביד היטיב להבין ולפרש את המו"מ המעצמתי בסוגייה האיראנית- אבל הוא במיעוט מול הקונצפציה הכוחנית שמושלת בכיפה אצלנו. נתניהו-ברק אכן מייחלים לכשלון הדיפלומטיה האמריקנית מול איראן כי כוחנות וזלזול בדיפלומטיה הוא בד.נ.א. שלהם. לא רק בסוגייה האיראנית. קורא טקסטים
 • 18:41
 • 14.05.12

אבל הספינים הישראלים בדבר "מרחב החסינות" לא עובדים על ארה"ב והיא נחושה בהשגת המטרה שאפשר להשיגה בדיפלומטיה: כן לתכנית הגרעין האזרחית באיראן (היתר להעשרה נמוכה שאינה אסורה עפ"י אמנת NPT ) ולא לתכנית גרעין צבאית.
נתניהו-ברק אוהבים לבלבל את הציבור בישראל באמצעות ספינים וההכללה "תכנית הגרעין האיראנית" שאינה מבחינה בין אסור למותר. אבל ארה"ב עושה הבחנה ברורה - וזה מה שקובע ביחסים בינלאומים.
ואגב, מי שקרא בין השורות בפרשנות של רביד - הבין כי ההדלפה של "התרשים הגרעיני" שהיה או לא היה - באה מישראל.

 •   נחמד. אבל המשא ומתן הוא על העשרה ל20%, מעגל דלק עצמאי ד
  • 21:51
  • 14.05.12

  וביקורים בפרצ'ין ובמקומות אחרים. כל זה לא קשור בכלל לתוכנית אזרחית ואסור על פי הNPT.

15 ברק רביד הוזה אם הוא סבור שאיראן מעוניינת להגיע לאיזשהו הסכם עם המעצמות בנושא הגרעין  (לת) עוד הזייה סמולנית
 • 21:29
 • 14.05.12

16 אני חושש מאוד מאוד דווקא מארהב ולא מאיראן.  (לת) הגוי..
 • 22:49
 • 14.05.12

17 יש להכשיל כל הסכם. פשוט שומטים את השטיח הפטריוטי מתחת רגלי נתניהו וברק. לא יקום ולא יהיה !!!!  (לת) הרשלה
 • 18:46
 • 18.05.12עקבו אחר ברק רביד בטוויטר BarakRavid@
פעילות
המלצות