מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

לראשונה בישראל, בחינת בגרות בסינית

לראשונה התקיימה אתמול בישראל בחינת בגרות בסינית. בבחינה התבקשו התלמידים לתרגם משפטים מסינית לעברית ולפתור תרגילי דקדוק. ארבעה תלמידים ניגשו לבחינה - שלושה מהם בהיקף שלוש יחידות, ולי לביא, ילידת סין שעלתה לארץ לפני ארבע שנים, בהיקף חמש יחידות.

"בשבילי זה היה ממש קל", סיפרה לביא, תלמידת כיתה י"ב בתיכון עירוני ד' בתל אביב. "לא למדתי לזה, אני מדברת עם אמא שלי סינית. ראיתי את דוגמת הבחינה שמשרד החינוך פרסם באינטרנט והחלטתי שאני לא צריכה ללמוד כי אני יודעת".

לא לכולם זה היה פשוט כל כך. עד לפני ארבע שנים, גאיה גבעון, תלמידת י"ב בתיכון למדעים ואמנויות בירושלים, לא ידעה מלה בסינית. "הגעתי לסינית דרך אמא שלי שאמרה שזה ייתן לי יתרון בעתיד. מובן שבגלל שיש לסין כזה כוח פוליטי וכלכלי בעולם חשוב ללמוד את השפה שלה". גבעון למדה עם מורה פרטית, ולדבריה בחינת הבגרות היתה מאתגרת. "הבחינה היתה נורא מעניינת, כי זו לא שפה שאנו רגילים אליה. לאיזה ציון אני מצפה? כמו כל תלמיד אני מצפה לציון 100. החברים שלי מפרגנים ולא חושבים שזה מוזר והתגובות מאוד דומות: אומרים לי 'תגידי משהו בסינית'. הכי מצחיק זה שזורקים לי הברות אסיאתיות ורוצים שאתרגם". בנוסף היא מציינת שכרגע היא לא מתכננת נסיעה לסין, "ביקרתי שם כבר פעם אחת לפני כמה שנים".

היום יש בישראל כ-100 תלמידי סינית ב-12 בתי ספר יסודיים ועל-יסודיים. בשנת הלימודים הבאה צפויים להשתלב בתוכנית עוד 20 בתי ספר. בינתיים נפתח בבית הספר לחינוך באוניברסיטת תל אביב מסלול להכשרת מורים ללימודי סינית, ומכללת לוינסקי פועלת לפתוח מסלול דומה.

לימודי הסינית הם יוזמה של שר החינוך, גדעון סער. השר מינה ועדת מקצוע שהרכיבה תוכנית לימודים הכוללת הוראה של יסודות הקריאה והכתיבה הסינית ושל התרבות הסינית העתיקה. במשרד החינוך אומרים כי סין היא מעצמה כלכלית ותרבותית שלא ניתן להתעלם ממנה. לימודי השפה, מדגישים שם, יסייעו לתלמידים בעתיד, במיוחד נוכח העובדה שהשפה הסינית היא כבר היום השפה המדוברת ביותר בעולם.גאיה גבעון, תלמידת י''ב. ''אמא שלי אמרה שזה ייתן לי יתרון''
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
פרוייקטים מיוחדים