רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מחאת האוהלים בשדרות רוטשילד בתל אביב: כאן מוחים בכיף

ערב השירה במאהל, הקצאת ארבע דקות לפוליטיקאי ומחשבות האם לקרוא לכינון מדינת רווחה. יום שישי למעברת רוטשילד

תגובות

1. ל"מטבח המהפכה" בעיר האוהלים של מעברת רוטשילד תל אביב החלו לזרום אבטיחים יפים, ואחד המתנדבים ספר אותם. התברר שהם מתנת איל-הסופרים רמי לוי. גם בקרב הצלמים חלפה שמועה שרמי לוי עומד להגיע. זה הביא את אחת המארגנות, שהיתה לבושה כובע קש, לצאת בנאום נגד הפיכת המחאה לגימיק מסחרי. "אנחנו מוכנים לוותר על כמה קילו עגבניות בשביל לשמור את המחאה", היא אומרת. והקהל מסכים ונלהב.

תצלומים: תומר אפלבאום, ירון קמינסקי, אלי הרשקוביץ, מור דניאל (א.הסטודנטים מכללת ספיר)

2. הידיעה ב"ישראל היום" שניסתה לרמוז שההפגנה היא יוזמה של אלדד יניב ממפלגת "השמאל הלאומי", מי שהביא כמה אוהלים אפורים למקום, בוודאי עצבנה את המארגנים. כמעט אף אחד לא יודע כאן מי זה אלדד יניב. הוא נראה לא כל כך קשור לעניינים ולסגנון הפרוע. ראיתי את דן מרגלית מגיע. באופן טבעי הוא נבהל מהאנרגיות ההיפיות ונדבק אל אלדד יניב המוכר והטוב. ראיתי אותם מסתודדים יחד. זה כנראה מה שהוליד את הכותרת הזו ב"ישראל היום", שנועדה לנגח את המחאה. כולם מחכים לספין הבא נגדם. איזה אדם שיפרוש ואז יגידו שהמחאה התפרקה. במאהלים מניחים שנתניהו זומם איזו תקרית בטחונית כדי לפוגג אותם. "אל תפחדו מאיראן. הפצצה האטומית היא פה בכיכר", אמר רגב קונטס.

3. עיר האוהלים הגיעה עד שינקין. ללכת מקצה לקצה שלה לוקח כבר כמה דקות. מלבד זה, באיזור רוטשילד 16, מול הבית שבו הוכרזה המדינה, נפתח סניף נוסף, עם מספר מפגינים בעלי אג'נדה נגד הון-שלטון. "צריך גם לפטר את כל חברי הכנסת ואנחנו צריכים להנהיג את המדינה", אומרת לי בצהריים אחת היזמות. בכל השטח כמות עולה של צוותי כלי תקשורת זרים, חלקם של עיתונות יהודית מחו"ל. גם תיירים מחו"ל באים לראות את הגימיק ומצלמים את המפגינים הפוטוגניים. לא רחוק משינקין יש אוהל גדול, בחצות היה שם קונצרט מרגש של מפגינים שעירים יחד עם חסידי נחמן מאומן שתופפו, מתחת לדגל הגאווה.

4. המחאה מזרימה מתוכה מחאות צד, שאחד מהם הוא "שבוע הזעם" במסגרתו נערכים אירועי מחאה נגד הקפיטליזם החזירי, בין השאר תעלולים בבנקים ובסופרמרקטים וזריקת קוטג' במצודת זאב. הגר אוחנה יושבת וגוזרת קרטונים כדי להכין דמויות אדם שיתלו על העצים, לרמוז על כך שיוקר המחיה הורגים את כולנו. היא גם צריכה לשמור על עגלת קניות. מגיע ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ והוא נראה עגום. הוא שב מהכנסת ומאוכזב מכך שהסופרטאנקר הנדל"ני של נתניהו עבר ללא סעיף על דיור בר-השגה. הורוביץ נראה לי תמיד אלגנטי, אבל הוא אומר שהוא הולך לצעוק על המארגנים על כך שהם מתבצרים בא-פוליטיות.

5. בינתיים מתברר שבזמן ששוחחנו עם הורוביץ גנבו את העגלה של הגר. היא מרגישה נורא, חם לה מאוד, היא לא יודעת מה לעשות. אבל בסוף מתברר שחדשות ערוץ 2 לקחו את העגלה ומשתמשים בה. ככה זה להיות רדיקלי בישראל, תוך שניה אתה מגיע למרכז. כמו כל נואם, ניצן הורוביץ מקבל ארבע דקות להסביר למה המחאה הזו פוליטית. אבל סקייטבורדיסט זועם על דבריו.

6. אמש בשש וחצי נקבע אירוע "גרילה תרבות" שסייעתי לארגן לצד יודית שחר, של תמיכת משוררים במחאה. במפתיע, הודיעה לי אחת המארגנות שיר נוסצקי, המוכרת גם מהסדרה "מחוברות", שזמר הלהיטים המזרחי ליאור נרקיס נקבע גם לאותה שעה בערך. המארגנים נעלמים. האוהל מוצף באנשים שרוצים לתמוך כמונו (למשל, הקאוצ'ר הקרח אלון גל). לבסוף, נרקיס נדחה איכשהו, ואנחנו מופיעים. שעת הפריים מביאה אנשים, שמשולבים בין המשוררים. אחד מהם הוא השר לשעבר מאיר שטרית שמבקש לדבר, ובינתיים ממתין במיזוג של האוטו. ואז אומרים לדובר לקרוא לו והוא עדיין צריך להמתין כמו כולם וזוכה לשריקות בוז שהמארגנים קוטעים. "בואו נצביע עליו", אומרים המוחים, וכולם מצביעים על האיש שזוכה להאשמות. הוא עומד עם חליפה ונראה מבויש ופגוע, הוא מרגיש שזה לא מגיע לו. מאשימים אותו בהרס הדיור הציבורי, וצעקות "לגיליוטינה" עולות באוויר. גם שטרית כמו כל אחד מקבל 4 דקות ומנסה להגן על עצמו. הקהל שונא אותו.

7. מיד לאחר שיר של אהרון שבתאי שפונה לצעירים לשרוף את דיזנגוף סנטר, עולה לפתע לנאום פלאטו שרון, הבעלים של הסנטר. בניגוד לשטרית הקפוץ והמתנצל, פלאטו שרון כריזמטי וחינני ומביע תמיכה במחאה. "אני לא פוליטיקאי", פותח פלאטו שרון את דבריו. כמו רמי לוי, ענבל אור, מירי רגב ופוליטיקאים רבים שהגיעו, ההגעה הזו של אישים לכיכר הזו, מראה את המרכזיות של המאבק, את העובדה שרוטשילד כרגע הוא המרכז הפוליטי שצריך להקשיב לו, ולא זה הירושלמי. אפשר לדבר על "מבחן רוטשילד" של פוליטיקאים, משהו שמזכיר אולי את ההגעה שלהם לשוק מחנה יהודה לפני הבחירות.

8. כדאי לשים לב שחלק ניכר שהמארגנים מגיעים מהמעמד היוצר. דפני ליף היא עורכת וידאו ורגב קונטס הוא במאי. אחרים שחקנים. המעמד הזה הפך את תל אביב לעיר שוקקת וצבעונית ועכשיו הוא משלם על זה ומגורש מהעיר, מרוט נוצות. זה המאבק שלו. בגלל זה הוא נעים כל כך. כשישנתי אמש בבאר שבע בבית הוריי אחרי סיקור המעברה המקומית, לא נרדמתי עד חמש בבוקר. רציתי להיות עם החברים ברוטשילד.

9. אני מחזיק שליש דירה בבאר שבע, ירושה מסבא, שמושכרת לסטודנטים. בעקבות המאבק, אמא שלי שאלה אותי אם אני רוצה בשנה הבאה שנעלה את מחיר הדירה במאה ש"ח. אמרתי לה שלא. היא אמרה שהיא גם חשבה ככה. מבחינתי, המאבק הצליח.

10. אם בתחילת המאבק הכול עסק בנישה הצרה של דיור לצעירים, נראה היה המארגנים יותר ויותר מבינים את הכוח שיש בידיהם. בנאומי ההייד פארק נידונות יותר ויותר שאלות מהותיות של הון ושלטון, הפרטה ובגידת הפוליטיקאים. זו למעשה פוליטיקה, במובן הבסיסי שלה. גם כשמדברים על דיור, מדברים על דיור ציבורי לא רק לצעירים ולא רק בתל אביב. לאחר נאום נמלץ נגד צריכה, הגיעו למקום גם חתן וכלה עם הצלמים, מסמנים את הפיכת המקום לחלק מהישראליות. "זה היסטורי", אומרים פה לא מעט. הערב או מחר תתקיים הצבעה האם לקחת את המהלך צעד אחד קדימה לכיוון קריאה למדינת רווחה. "הדיור זה רק ההתחלה. העובדות הסוציאליות כבר הצטרפו אלינו ואנחנו מחכים לעובדי חיפה כימיקלים", אומר אחד ממייסדי האירוע.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות