המהדורות הדיגיטליות של הארץ - באתר בסמרטפון ובאייפד - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

משרד החינוך עשה בדיקות פוליגרף לעובדים כדי לאתר את מדליפי הנתונים על הנשירה

בעקבות פרסום ב"הארץ"

משרד החינוך עשה לאחרונה בדיקת פוליגרף לכמה עובדים, ובהם בעלי תפקידים בכירים, בניסיון לאתר את הגורמים שהדליפו ל"הארץ" נתונים פנימיים שהצביעו על עלייה בשיעור נשירת התלמידים ממערכת החינוך. מדובר בצעד קיצוני, שמקורות במשרד החינוך לא זוכרים כמוהו בעבר. ממשרד החינוך נמסר שאת ההחלטה קיבל המנכ"ל שמשון שושני, ושהשר גדעון סער לא היה מעורב בעניין.

לפני כשלושה שבועות פורסמו נתונים פנימיים של משרד החינוך, ולפיהם עלה בשנת הלימודים האחרונה שיעור הנושרים מבתי ספר בפיקוח משרד החינוך מכ-29 לכ-40 אלף תלמידים. הפרסום עורר מבוכה אצל ראשי המשרד, שטענו שהנתונים "לא רשמיים", ושאינם משקפים את היקף התופעה. במשרד החלו בפעולות לאימות הנתונים.

במקביל השקיעו במשרד מאמצים באיתור המדליפים. במסגרת זו נשלחו כמה עובדים לבדיקת פוליגרף. "יש תחושה שלמשרד החינוך חשוב למצוא את המדליפים לא פחות מהניסיון לדעת בדיוק כמה תלמידים נשרו מבתי הספר", אמר אתמול גורם במשרד.

לדברי גורם אחר, "יש עכשיו שלטון פחד במשרד החינוך ברמות שלא היו מעולם, גם לא בתקופה הסוערת ביותר של לימור לבנת. כשהידיעה על בדיקת הפוליגרף החלה להתפשט, אנשים סירבו להאמין. יש פקידים שמפחדים להביע את דעתם המקצועית, ומתיישרים לפי הוראות בכירי המשרד, כדי לשרוד".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "מסירת אינפורמציה ללא סמכות לגורמים חיצוניים על ידי עובד מדינה היא עבירת משמעת, כפי שמגדירות זאת הוראות התקשי"ר . עוד קובעות ההוראות שלא ימסור עובד ללא סמכות כדין ידיעה שהגיעה אליו בתוקף תפקידו, לאדם שלא היה מוסמך לקבלה. עבירה זו היא עבירה פלילית לפי חוק העונשין".

הנחיה שפרסם ב-2003 היועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין, המכהן היום כשופט עליון, קובעת כי ניתן לעשות בדיקת פוליגרף לגילוי הדלפות מגוף ציבורי. אבל לפי ההנחיה, בדיקת פוליגרף כזו אפשרית רק אם מטרת החקירה כרוכה בהגנה על אינטרס חיוני.

לפי ההנחיה, בכל מקרה אין לייחס לתוצאות הבדיקות משקל ראייתי עצמאי בגיבוש תוצאות ומסקנות החקירה או הבדיקה, אלא יש לראות בכך רק כלי עזר ראייתי משלים, ולפיכך אין לנקוט הליך או סנקציה על בסיס ממצאי בדיקת הפוליגרף בלבד.

כאשר התמנה רובינשטיין ליועץ המשפטי לממשלה הוא סירב להיבדק בפוליגרף, כמקובל במינוי בכירים בשירות הציבורי, בטענה שהוא מתנגד עקרונית לבדיקות כאלה. בסופו של דבר, לאחר שהתנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ לחייבו להיבדק, הסכים רובינשטיין לבדיקה.

בהנחיות שפרסם רובינשטיין בשלהי כהונתו, ביחס לשימוש שעושות רשויות המדינה בפוליגרף, הוא טען שבשימוש במכשיר יש פוטנציאל ממשי להטלת כתם חברתי קשה בחפים מפשע, חדירה בלתי נעימה לפרטיות הנבדק, והגדירו כפגיעה חמורה בגרעין הקשה של זכות האדם לפרטיות.

משרד החינוך משנה את הקריטריונים כדי לצמצם את מספר הנושרים מבתי הספררובינשטיין. סירב להיבדק
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
פרוייקטים מיוחדים