רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אוני' בן גוריון מעמידה לדין משמעתי סטודנטים שהפגינו בקמפוס בעד עובדי ניקיון והמשט לעזה

מרצים באוניברסיטה בב"ש מותחים ביקורת על הגבלת חופש הביטוי הפוליטי

תגובות

אוניברסיטת בן-גוריון החלה השבוע להעמיד לדין משמעתי סטודנטים שהיו מעורבים בהפגנות בשטח הקמפוס, בניגוד לנהלים במוסד האקדמי. אתמול נשפט סטודנט שהיה ממארגני הפגנה למען זכויות עובדות הניקיון באוניברסיטה, והיום יתקיים דיון בעניינם של כמה סטודנטים שהשתתפו בהפגנה בפרשת המשט לעזה. משפטים נוספים יתקיימו בעוד כשבועיים. בסך הכל יועמדו לדין שבעה סטודנטים, והעונשים עשויים להגיע עד הרחקה מלימודים.

סטודנטים ומרצים באוניברסיטה מתחו בימים האחרונים ביקורת על החלטת ההנהלה, שמעוררת ויכוח על גבולות הפעילות הפוליטית בקמפוסים. כמה מהמרצים אף התנדבו לייצג את הסטודנטים בבית הדין המשמעתי. "לא צריך להפוך סטודנטים, שמבטאים מסר מרכזי של האוניברסיטה בדבר חשיבות המעורבות החברתית, למפרי חוק ותקנון. צריך לשמוח שיש לנו סטודנטים כאלה", אומר ד"ר דני פילק, ראש המחלקה לפוליטיקה וממשל, שייצג את הסטודנטים הנאשמים.

באגודות הסטודנטים באוניברסיטאות תל אביב וירושלים, שבהן התקיימו בשנים האחרונות הפגנות בעלות אופי פוליטי, לא זוכרים מקרים שסטודנטים הועמדו לדין משמעתי בגללן. לדברי גורמים בבן-גוריון, מדיניות האוניברסיטה היא של אישור מוגבל ומצמצם של הפגנות פוליטיות, משמאל ומימין. "האוניברסיטה רוצה ?שקט תעשייתי', אבל אפשר לנהל את הדברים אחרת. עובדה שבאוניברסיטאות אחרות לא שורפים כיתות לימוד כל יום בהפגנות פוליטיות", אומר גורם באוניברסיטה. "הגישה כאן היא שהסטודנט המפגין נחשב מפר חוק עוד לפני שהפגין, במקום להעניש את מפרי החוק. התוצאה היא פגיעה בחופש הביטוי של הסטודנטים".

אתמול נשפט באוניברסיטה טל בהרב, סטודנט בחוג לחינוך ולפוליטיקה וממשל, ממובילי המאבק באוניברסיטה למען זכויות עובדות הניקיון. לפני כחצי שנה ארגן הפגנה, שקיבלה את אישור האוניברסיטה. כיוון שהמקום שהוקצה להפגנה היה צדדי יחסית, קרא בהרב למשתתפים להגיש מכתבי מחאה לנשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי. בהרב הואשם "בהפרת תנאי האישור לקיום ההפגנה". העונש שקיבל הוא קל יחסית: נזיפה ואזהרה מעבירות נוספות.

בהרב אמר אתמול, לאחר סיום המשפט בבית הדין: "להעמדה שלי לדין יש מסר ברור: סטודנטים שמבקשים להיות מעורבים חברתית ולפעול בקמפוס נמצאים בסכנה, כולל פגיעה בלימודיהם. לקחתי אחריות על מעשי, אבל האשמה שלי כביכול מתגמדת מול ההשלכות העקרוניות של ההעמדה לדין".

לטובת בהרב התגייס יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, בועז טופורובסקי, שכתב לפני כמה ימים לפרופ' כרמי כי מדובר ב"פעיל מסור לזכויות עובדי קבלן, שעושה כל שביכולתו, בהתנדבות ומבלי לפגוע בסדר הטוב, למען מימוש זכויות עובדי הקבלן. אני מבקש ממך לשקול את התנהגותו של בהרב, לאור כל הפעילות החברתית הענפה שלו למען צדק חברתי".

היום יועמדו לדין משמעתי שני סטודנטים, רן צורף ונועה סלור, המואשמים בהשתתפות בהפגנות בעניין המשט לעזה, בתחילת יוני. מדובר בהפגנת מחאה על עצירת המשט, והיא התקיימה למחרת הפגנה אחרת, רבת משתתפים, שיזמה תנועת "אם תרצו" והביעה תמיכה בפעולת צה"ל. "אכן, לא ביקשנו אישור להפגנה, אבל זה קרה בגלל שהאוניברסיטה דורשת הגשת בקשה כזו כמה ימים מראש, דבר לא-ישים בהפגנות על רקע אירועים אקטואליים", אומר צורף. לדבריו, גם הפגנת "אם תרצו" לא קיבלה אישור, ו"לכן האמנו שיש כאן נסיבות מיוחדות. לא ברור גם מדוע אנחנו נבחרנו לעמוד לדין".

"אוניברסיטת בן-גוריון מפורסמת במעורבות החברתית של הסטודנטים שלה, והעמדות לדין פוגעות במעורבות לגיטימית ומבורכת זו", אומר יו"ר אגודת הסטודנטים בבן-גוריון, אורי קידר.

מאוניברסיטת בן-גוריון נמסר בתגובה כי "בתקנות לפעילות פוליטית באוניברסיטה נקבע שהמפר אותן יובא לדין משמעתי, או שתוגש נגדו תביעה משפטית. הסטודנטים שהועמדו לדין לא קיבלו אישור להפגנה ולא קיימו את נוהלי האוניברסיטה". עוד נמסר שהסטודנטים "מואשמים בהפרת התקנון ללא קשר לנטייה פוליטית".

רקטור בן-גוריון לסגל: "גופים מקרתיסטיים קמים עלינו, ואינם בוחלים בסחיטה ואיומים"

"ימים לא קלים עוברים על האקדמיה בישראל ובעיקר על אוניברסיטת בן-גוריון. גופים מקרתיסטיים קמים על האקדמיה ?לתקנה מן היסוד', ותוך כדי כך אינם בוחלים בשיטות של סחיטה ואיומים" - כך כתב רקטור האוניברסיטה החדש, פרופ' צבי הכהן, לחברי הסגל. בדברים אלה מתייחס פרופ' הכהן לדרישת תנועת "אם תרצו" מנשיאת האוניברסיטה, פרופ' רבקה כרמי, לתקן את ההטיה האנטי-ציונית כביכול במחלקה לפוליטיקה וממשל, תוך איום לפעול לעצירת התרומות למוסד האקדמי.

"הרצאותיהם של חברי סגל מוקלטות, לא כדי לשננן, אלא כדי שיהיה ניתן לדלות מהן אמירות שיאפשרו המשך המתקפה על החופש האקדמי", כתב פרופ' הכהן, "חברי סגל אחרים אף קיבלו איומים על חייהם ומרחבי האינטרנט שורצים בהסתה נגדם ובקריאות לפגיעה בהם. המרחק מכאן ועד לפגיעה ממשית הוא קטן, ובסופו של דבר עלול להימצא עשב שוטה אשר יעשה מעשה".

פרופ' הכהן מתייחס גם לתמיכה של מרצים בחרם על ישראל. "לחברי הסגל עומדת גם הזכות לחופש הדיבור והביטוי, גם אם דבריהם אינם תואמים לקונסנזוס או להשקפת עולם של ממונים מטעם עצמם על הדעות הנכונות. עם זאת, הזכות לחופש דיבור אינה כוללת את החובה לכך. לא ראוי לחבר סגל לקרוא לחרם על האוניברסיטה, במישרין או בעקיפין", כתב פרופ' הכהן.הפגנת 'אם תרצו' בבן-גוריון נגד המשט. 'גם הם לא קיבלו אישור להפגין', טען סטודנט שיועמד לדין


טל בהרב, שהועמד לדיןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות