מת מנכ"ל תע"ש לשעבר מיכאל שור

בתקופתו פותחו כמה מאמצעי החימוש שנחשבו אז לסודיים ומתקדמים כגון פצצות אוויר 20 מ"מ ופצצות מפצחות מסלולים, ששימשו את חיל האוויר במלחמת ששת הימים

מיכאל שור, ששימש מנכ"ל התעשייה הצבאית (תע"ש) במשך שבע עשרה שנים, הלך אתמול (שני) לעולמו בגיל 91. שור ניהל את התעשייה הצבאית החל בין 1972-1989, שנים שנחשבו לשנות השגשוג של החברה. היצוא בתקופתו זו עלה מעשרות מיליוני דולרים לכחצי מיליארד דולרים.

התעשייה הצבאית ייצאה לעשרות מדינות, כולל כאלה שלא קיימו עם ישראל קשרים דיפלומטיים, אך במקביל בתקופת ניהולו נזרעו גם כל זרעי הבעיות שתע"ש נאלצת להתמודד איתם בעשור וחצי האחרון: פיטורי עובדים, גירעונות קשים, אובדן קווי ייצור ושווקים ותהליכי הפרטה.


מיכאל שור נולד באודסה שבברית המועצות ב-1920 ועלה לישראל ב-1938. הוא למד בטכניון הנדסה כימית והצטרף לארגון ההגנה שבמסגרתו השתלב במפעל המחתרתי של הארגון, לפתוח נשק ואמצעי לחימה. לאחר מלחמת השחרור הוא עבד בתע"ש במפעל לחומרים הודפים, ובהמשך ניהל את אגף חומרי הנפץ והחומרים ההודפים. מאגף זה צמחה חטיבת הטילים והרקטות של החברה.

מיכאל שור טכניון

בתקופתו פותחו כמה מאמצעי החימוש שנחשבו אז לסודיים ומתקדמים כגון פצצות אוויר 20 מ"מ, פצצות נפל"ם ופצצות מפצחות מסלולים, ששימשו את חיל האוויר במתקפת ההפתעה שהשמידה על הקרקע את חילות האוויר של מצרים וסוריה במלחמת ששת הימים ביוני 1967.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 9
  יהי זיכרו ברוך. זה כל מה שיש לכתוב עליו?נאמן ישראל, בתקופתו תע"ש העסיקה

  13500 עובדים , כולל עובדי חוץ , בתקופתו ניבנו פצצות המצרר - כן מה לעשות- צריכים גם דברים כאלה. הוא התקשה לפטר עובדים גם בזמן שתע"ש הקיזה מזומנים והתחזיות היו מזופתות. הוא הגדיל היצוא למערב גרמניה באופן אישי... מאוד מיליוני מרקים גרמנים בזכות הכרות אישית. הוא לבדו!!!
  רבין הכיר לו תודה וידע באופן אישי על פעילותו....שרי האוצר של הליכוד הניחו לו.. ידיו היו נקיות...!!!כל שעשה עשה למדינתו.. הוא העריך את בעלי הביצים וגמל למלקקים...ידע לנהל את החצר הביזנטית שלו... חסרונו - לא ראה את השינויים הפוליטיים בעולם ולא הכין את התעש מבית מלאכה ענקי לשינוי גלובלי.. אבל איזה מנהיג ישראלי כן עשה כן בסוף שנות השמונים? תהה נישמתו צרורה בצרור החיים.

 2. 8
  לתגובה 3

  ברור שאינך מכיר את הבן אדם שהיה מיכאל.

  אם במקום כתיבת טוקבקים מעליבים על אנשים שנפטרו היית עושה שליש מהמעשים הטובים, דרך הארץ והכבוד לאנשים שהיו לו היית בהחלט בן אדם יותר טוב ממי שאתה.

 3. 7
  איש גדול נפטר, יהי זיכרו ברוך
 4. 6
  הוא היה יותר מגיבור...

  איש צנוע ומיוחד... איש משפחה מדהים ודוד נהדר! אהבה גדולה למשפחה!

 5. 5
  המילה "מת" מאוד לא נעימה ומתאימה

  יותר לבעלי חיימ.‏ מכובד ומכבד יותר לורמר נפטר או הלך לעולמו

 6. 4
  ל3

  בילעדיו אתה לא הייתה כאן היום יא חתיכת 7;₪,7&;

 7. 3
  בכל מקום נורמלי איש כזה לא היה גיבור. רק אצלנו מי שממציא חומר נפץ ועוד הודף הוא גיבור
 8. 2
  איש מעשה תעשיין, מענקי דור מקימי המדינה.

  בין השאר מיכאל הוא אביו של אריק שור מנכ"ל תנובה יל״א

 9. 1
  Michael Schor

  He was a true giant; a great man and a great, quiet leader. They don't make them like it any more.