בדרך לשביתה הבוקר

הסתיים הדיון בבית הדין לעבודה: ממתינים להכרעת השופטים

למעלה מחמש שעות דן בית הדין לעבודה בבקשה להוציא צווי מניעה נגד השביתה. ההחלטה צפויה להתקבל בשעות הקרובות

בשעות הקרובות צפויה להתפרסם החלטת בית הדין לעבודה  בבקשה להוציא צווי מניעה נגד השביתה. הדיון הלילי ארך למעלה מחמש שעות, לאחר שמוקדם יותר נועד יו"ר ההסתדרות עופר עיני עם שר האוצר יובל שטייניץ ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אולם הפגישה הסתיימה ללא תוצאות.

אמש עזב עיני בכעס את הדיון בבית הדין לעבודה, שמתקיים במאמץ אחרון למנוע את השביתה הכללית היום. מאוחר יותר הוא שב לדיון. באולם נדונה בקשת לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים להוציא צו מניעה לשביתה הכללית במשק המתוכננת להיום בשעה שש.

עיני עזב את המקום בעת שדיבר הממונה על התקציבים באוצר גל הרשקוביץ, כשהוא מפטיר: "כמה אני יכול לשמוע את השטויות האלה?". מחוץ לאולם הדיונים אמר: "העובדים האלה כל היום עובדים בשביל 4,000 שקל. אני מקווה שבית הדין לא יפגע באותם עובדים, ששנים לא היתה להם תקווה. זו המשמעות של צדק חברתי".

מוקדם יותר הסתיימה פגישתם של עיני ונציגי האוצר ללא תוצאות. "לצערי האוצר נשאר בעמדתו גם הפעם, ואנו יוצאים מהפגישה הזו ללא בשורה", אמר עיני והוסיף כי "הדבר היחיד שיבלום אותנו זה בית הדין לעבודה - ואנו מקווים שזה לא יקרה. האוכלוסייה החלשה צריכה מענה ופתרון, ואני מקווה שבית הדין יאפשר לשביתה לצאת לדרך".

עובדי הקבלן יעבדו כרגיל בשביתה שנועדה להגנה על זכויותיהםאייל טואג

עיני דחה את הצעת הפשרה של השופטת בית הדין, נילי ארד, לפיה נציגי ההסתדרות והאוצר יקיימו משא ומתן בשבועות הקרובים, בחסות בית הדין, במאמץ לגבש הסכמה על תנאי העסקתם של עובדי קבלן.

לפי הצעת השופטת, בליבת המשא ומתן יעמדו שני סוגי עובדים: עובדי הניקיון ועובדי "שכם אל שכם" - עובדים המועסקים על ידי חברת קבלן, כשלצידם עובדים באותו תפקיד עובדים מן המניין.

נציגת המדינה טענה בדיון כי "ראש הממשלה נמצא בדיונים מרתוניים עם עיני מאז ערב סוכות. נערכות ישיבות כמעט יומיומיות בדרגים הכמעט בכירים ביותר. אי אפשר לפתור את הדיון הזה בתוך שבועיים, זה דורש אורך רוח. חוסר המידתיות וחוסר האחריות זועקים לשמיים". היא הוסיפה כי "מדובר בנושאים שקיימים במשק הישראלי מזה כמה עשורים, אי אפשר לפתור אותם ברגע אחד".

השביתה, אם תפרוץ, תקיף את מרבית המגזר הציבורי: נתב"ג, נמלי הים, רכבת ישראל, כל משרדי הממשלה והרשויות המקומיות, המועצות הדתיות, חברות ממשלתיות, יחידות סמך כמו הביטוח הלאומי, שירות התעסוקה ומינהל מקרקעי ישראל, הסוכנות היהודית, בתי המשפט ומינהלות האוניברסיטאות.

שינויים בזמני ההמראות מנתב"ג

למרבה האבסורד, על אף השבתת רוב המשק, דווקא עובדי הקבלן המועסקים ברשויות המקומיות ימשיכו בעבודתם - כך הודיע השלטון המקומי. "שירותים הניתנים על ידי הרשויות המקומיות באמצעות חברות חוץ כמו הסעות, מאבטחים, שירותי ניקיון וכו', יופעלו על ידי הרשויות המקומיות גם במהלך ההשבתה".

על פי ההודעה, "מרכז השלטון המקומי מכיר במצבם הקשה של עובדי הקבלן ותומך בכל לב בשיפור תנאי עבודתם על ידי מעסיקיהם, אולם אין באפשרותו לקבל את תביעת ההסתדרות שעובדים אלו יהפכו לעובדי רשויות מן המניין".

בשל השביתה המתוכננת הודיעה רשות שדות התעופה (רש"ת) לחברות התעופה הטסות לישראל וממנה, על השבתה של המראות מטוסים החל מהבוקר ב-08:00 ועד חצות. ל"הארץ" נודע כי עקב כך החלו חברות תעופה לבצע שינויים בלוח הזמנים המתוכנן
ומקדימות את שעות המראת טיסותיהן היום. כך לדוגמא, חברת ארקיע הקדימה את טיסתה מנתב"ג לאמסטרדם מ-09:00 ל-07.30.

בחברות התעופה ביקשו מקהל הנוסעים להתעדכן באמצעי התקשורת ובאתרי האינטרנט. לנתב"ג צפויים להגיע בבוקר עשרות פעילים של הפורום לצדק חברתי שיקיימו פעילות הסברה על תנאי העסקתם של עובדי הקבלן.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 24
  עופר עיני השבתת המשק

  להערכתי עופר האיש מתנהג באחריות ובאומץ ובאמת אינו צריך את המהלך
  לשם הבחירות הקרובות ,כאן מדובר על עשרות אלפי עובדים עשוקים שעופר
  בשלב הזה השיג עבורם הטבות, לשבת עם ראש הממשלה למען עובדי קבלן
  יישר כוח

 2. 23
  לפני

  לפני שמתקבל חוק לשון הרע החדש שהוא רע בפני עצמו אגיד זאת-- כאן בארץ ישראל אחרי אלפיים שנות גלות מתנהל מאבק עיקש וקיצוני מצד השלטון לשמור ולשמר עבדות, כל שאמר הוא אני מתבייש להיות ישראלי להיות יהודי, בושה בושה בושה.

 3. 22
  אולי זה לא נוח אבל באמת שחשוב לסיים את עבדות הקבלן

  זו בושה לכולנו שזה מה שקורה כאן.

 4. 21
  מספיק עם הדאויין, לפטר אותן מייד!!!!!
 5. 20
  חייבים לחקוק חוק נגד החלטות בית דין לגבי קיום שביתה בשעות כאלה !!! לא ייתכן שבכל פעם יש שבועות להחליט אם יש או אין שביתה ותמיד מחכים לפנות בוקר ותמיד השופטים מחכים עד הרגע שכבר צריכים לצאת לעבודה או ללימודים, זה פשוט לא ייתכן !!! חייבים לחוקק חוק שקובע שהמועד האחרון לעתירות נגד שביתה או לקבלת החלטות בנוגע לקיום או או קיום של שביתה יהיה לכל הפחות 24 שעות לפני המועד המיועד לתחילת השביתה. אם משרד האוצר רוצה לשחק משחקי כוח לפני העתירות שיסיים אותם בזמן ושבית המשפט ידון ויקבל החלטה מספיק זמן לפני מועד תחילת השביתה !!!
 6. 19
  להוציא את חברות כח אדם אל מחוץ לחוק
 7. 18
  איזה בכיינים וקשקשנים. התופעה של העסקת קבלנית

  היא קומבינה שלילית ואני יכל לנחש שב OECD התנאים של ההעסקה יותר טובים ואנושיים ממדינת ה״אור לגויים״ אוכלת יושביה שלנו

 8. 17
  שביתה?? תתחילו לעבוד!!!!
 9. 16
  עיני עילוי- מניפולציה גאונית

  ממתי אכפת לעיני מעובדי הקבלן? הוא הרי באותו צד כמו הטייקונים והאוצר, שכמותם הדבר המאיים ביותר עליהם היא המחאה. הרי לך דרך מושלמת לשפד את המחאה על קרנות הדילמה: אם יתמכו, יאבדו את תמיכת המעמד הבינוני הסובל; לא יתמכו, יתגלו כצבועים. לעיני לא אכפת, האי האזרח הקטן זה לא ציבור הבוחרים שלו. כך גם ישנה זהות אינטרסים בין כל המעורבים. ברגע שעיתוני הטייקונים יסיימו לשפד את המחאה ומנהיגיה, השביתה תיפתר מעצמה. כולם בטח מתמוגגים מתוכניתם, הרי מהם כמה ימי עבודה אבודים של המגזר הפרטי? שתישרפו באש בקבוקי המולוטוב שבוודאי יבואו בפרק הבא...

 10. 15
  האגו של עיני מחפש כותרת ולעזאזל הכלכלה . נקווה שבית דין לעבודה יעמידו במקומו
 11. 14
  אכן, עבד כי ימלוך!

  איך הוא מעיז לבזות את בית המשפט בצאתו בטריקת דלת? זילות בית המשפט היא יריקה בפניו של כל אזרח במדינה! למה הוא חושב את עצמו?

 12. 13
  עיני עזב.הוא התעיף.אם זה היה ועד עובדי חברת חשמל ולא עובדי נקיון,הוא היה נשאר.לעובדי נקיון אין לו כח.
 13. 12
  עיני "עושה שרירים" להרשים את דפני ליף- עיני הוא עבד כי ימלוך ותו לא
 14. 11
  זאת שביתה הכי מוצדקת שיש ... די להעסקה בתנאים מחפירים. ---------למה ח"כ טוב יותר מעובד ניקיון?
 15. 10
  המגלומניות של עיני תעלה לי מאות ש"ח ליום למטפלת ולמונית! מושחתים נמאסתם!
 16. 9
  ראשית יש לחסל את עבודות הקבלן מהארגונים הגדולים הועשקים

  מדוע להשבית את כל ה משק. ראשית יש להפסיק את עבודות הקבלנים בנמל בחברת חשמל וארגונים דומים , ולחלק את כך כל השכר בין כולם באופן הוגן. ( הרי אף אחד לא מצפה שהכסף יגיע מהשמים , ברור שיילקח מעובדים אחרים ויועבר לעובדי הקבלן - בצדק.). אם עובדי הניקיון בבתי החולים בבתי הספר ועד יהיו עובדים קבועים , יש לצפות שעוד מספר שנים לא ינקו וידרשו תפקידים אחרים. ( כפי שמניסיוני קרה בעבר בשנות השבעים והשמונים. ) יש לשפר את התנאים של עובדי הקבלן משמעותית אך לא לבטלן.

  1. לכל מי שבשבילו עובד קבלן = עובד ניקיון, רק שתדעו שבאירגונים שונים (קופות חולים למשל) עובדי קבלן עובדים ביחד עם עובדים אחרים שעושים בדיוק את אותה העבודה. אני פיזיותרפיסט בקופ"ח כללית. מפאת חוסר בתקנים אני עובד דרך חברת כוח אדם. הקולגות שלי הם פיזיותרפיסטים עם תקן, שעושים את אותה העבודה בדיוק כמוני. מחר כנראה שאני שובת (בלית ברירה) ואני בעצם היחיד במכון שלא יגיע לעבודה... ומישהו ישלם לי על היום הזה?
 17. 8
  אפשר לתבוע את עיני תביעה המונית על הוצאות הבייבי סיטר והמונית לעבודה מחר??

  300 ש"ח ליום לפחות יעלה לי התעלול של עיני ממשכורתי הדלה. מי ייתחשב באוכלוסיות החלשות בשביתה? בנוסעי האוטובוסים חסרי הממון-בחיילים, בעובדים הפרטיים במשכורת מינימום? בהורים לפעוטות ובגנים שלא נמצאו להם הורים להחליף הסייעת כי כולם עובדים??
  למה לא שובתים התיכונים שלא נדרש להם בייבי סיטר??
  אין שיקול דעת. רק נפנוף בלמי יש הכי גדול??!

 18. 7
  עוד בריון שכונתי.מה הוא נזכר להשבית את המדינה... יש בחירות באופק. הסתדרות אם כל חטאת.
 19. 6
  וגם האוצר עושה השרירים, שמדיניות האפליה לא מקובלת יותר..

  יש ציבור שלם של אנשיים שאומרים עד כאן, שאינם מוכנים להיות יותר אזרחים סוג ב',שלא מוכנים להיות יותר קורבנות,שחייהם הפכו מזמן להיות סיוט בלתי נסבל.משהו חייב להשתנות.כן, רק כשמישהו ילך לכלא על אפליה , ואפליה
  מסכנת חיים,כל הברדק הזה יגמר. והמחאה תמשיך.לא נוותר.

 20. 5
  עיני יתקפל - הוא תמיד מחפש דרך לבטל שביתות מוצדקות
 21. 4
  זה יגמר שחכי"ם יעבדו בתנאים של עובדי קבלן!!! הצעה לחוק:

  תוצמד משכורתם והזכויות הסוציאליות של חברי כנסת וממשלה לעובדי קבלן של המדינה!! אני מבטיח לכם תוך יומיים יהיה צדק חברתי....

 22. 3
  עיני האם דאגת שעובדי הקבלן יקבלו שכר עבור השביתה..... כי לעובדי החברה הועד ידאג

  רצית לדאוג לעובדי הקבלן.... אבל מחר אם תהיה שביתהדווקא אלו שרצית לדאוגלהם לא יהיה מי שישלם להם על יום השביתה. האם השכלת להודיע לכלל החברות שאולי לאור השביתהיספגו את השעות שלנו או ששוב גם בצעדך זה זרקת אותנו הצידה.....

 23. 2
  לא צריך לפרוץ את מסגרת התקציב

  פשוט להעסיק ישירות את העובדים, ואת הקופון שגורפות החברות הקבלניות - לחלק ביניהם.
  אגב, התירוצים של האוצר לא מחזיקים מים. המדינה לא יודעת לנהל אנשי אבטחה? ואני חשבתי שהיא מנהלת את הגוף שמאבטח את כולנו. יש יתרון לגודל בשירותי נקיון? ואני חשבתי שמשרדי הממשלה הם גוף גדול מספיק (אגב, למה לא נעסיק שרים דרך חברות קבלן? יש לנו רק עשרות בודדות מהם, ולא נראה שהם מתנהלים מי יודע מה).
  ואיך מסבירים את זה שבמשרדים ממשלתיים יושבים זה לצד זה עובדי מדינה ועובדי קבלן ועושים את אותה עבודה? ראה דוגמת אנשי מינהל התכנון במשרד הפנים, שחלקם מועסקים דרך "גיאודע" שגורפת עליהם קופון (אגב, כל הליך המיון והגיוס מבוצע על ידי משרד הפנים עצמו, כך שאין כל הצדקה לקופון הזה. למה לא לתת אותו למועסק - בלי לפרוץ שום מסגרת תקציב, ולהשיג כך אנשים טובים יותר?).

  1. מציע להעסיק את כל פקידי האוצר דרך חברה קבלנית בשכר מינימום, הם בטח יהיו פקידי אוצר יותר טובים,כנ"ל לגבי כל עובדי בנק ישראל, הגיע הזמן לשינוי המיוחל

   זה ישפר מאוד את הכלכלה שלנו

 24. 1
  ומי הכי יסבול? העצמאים שאינם מוגנים ע"י ההסתדרות אבל שלא יוכלו להגיע לעבודה כי אין להם כסף להחזיק אוטו!