חודשו החפירות במוזיאון הסובלנות בי-ם, למרות החשש מהימצאות שלדים

החפירות, שמתבצעות בהיתר רשות העתיקות, חודשו לפני כשבוע, תוך מאמצים להסתירן מעיני הציבור. על פי עדויות, לאחרונה נחשפו במתחם קברים נוספים

החפירות הארכיאולוגיות במתחם מוזיאון הסובלנות בירושלים חודשו לפני כשבוע. הגורמים המעורבים בהן סירבו למסור פרטים על הממצאים, אולם ההערכה היא שבמקום נמצאו שלדי מוסלמים שנקברו שם במשך מאות שנים. כמו בחפירות קודמות, גם הפעם השקיעו יזמי המוזיאון מאמצים גדולים כדי להעלים את החפירה מעיני הציבור. במקום הוקמה גדר פח גבוהה והחפירה מתבצעת מתחת ליריעות בד גדולות.

למרות התפטרותם של שני האדריכלים שתיכננו את המוזיאון, בשבועות הקרובים יחלו העבודות להקמתו. האתר שנבחר נמצא בממילא שבמרכז ירושלים, ושימש במשך כמעט אלף שנים בית הקברות המוסלמי העיקרי של העיר. בעשרות השנים האחרונות, לפני שמרכז ויזנטל, שיזם את הקמת המוזיאון, קיבל את השטח לידיו, שימש האתר מגרש חנייה.

בחורף 2008-2009 ערכו יזמי המוזיאון, באמצעות המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב ובאישור רשות העתיקות, חפירה ארכיאולוגית גדולה שנועדה לפנות יותר מאלף שלדים שנקברו במקום. בתחקיר שפרסם "הארץ" במאי 2010 נחשפו עדויות של עובדים בחפירה, שסיפרו כי אולצו לשלוף את השלדים במהירות ותוך פגיעה בחלק מהם. לדבריהם, נאלצו לעבוד בלילות ובתנאי מזג אוויר קשים כדי לסיים את העבודה.

על פי העדויות, בכל שטחי המוזיאון הגיעו החופרים לסלע האם, שמתחתיו אין יותר קברים. אולם לאחרונה, כחלק מההכנות לקראת תחילת עבודות החפירה באתר, הוזז צינור ניקוז ישן של העירייה ומתחתיו נחשפו שטחים נוספים שגם בהם ככל הנראה, מצויים קברים. החפירה נערכת על ידי הארכיאולוג ד"ר אלון שביט, מטעם עמותת המכון הישראלי לארכיאולוגיה ובחסות אקדמית של אוניברסיטת תל אביב. החפירה נעשית על פי רישיון שהונפק על ידי רשות העתיקות.

אתר החפירות במוזיאון הסובלנות, אתמול. יזמי המוזיאון הסתירו את החפירה באמצעות יריעות בדאוליבייה פיטוסי

"הארץ" ביקש לברר עם הגורמים המעורבים בחפירה אם נחפרים עדיין קברים באתר, אולם אף אחד מהגופים לא השיב באופן ברור. הארכיאולוג גדעון סולימני, שהיה הראשון שחפר באתר ממילא ושימש מנהל מחוז ירושלים ברשות העתיקות, מעריך כי באתר החדש יש עדיין שלדים. "הם חופרים בגבול החפירה שאני ניהלתי", אמר סולימני, "בצד השני של גדר הפח יש עדיין קברים". למרות ההערכה, ייתכן שבאזור מצויה אמת מים עתיקה מתקופת בית שני או מהתקופה הרומית המאוחרת.

ברשות העתיקות סירבו להגיב והפנו את "הארץ" למכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב ולד"ר אלון שביט, שלא מסר את תגובתו. מאוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה כי "העמותה מבצעת מדי פעם חפירות הצלה, כדוגמת החפירה באתר מוזיאון הסובלנות, הנעשית ברישיון רשות העתיקות ובחסות מדעית בלבד של המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל אביב. המכון לארכיאולוגיה של האוניברסיטה אינו עוסק בעבודת חפירה בשטח. כידוע, בג"ץ אישר את החפירות במקום".

ממכון ויזנטל נמסר בתגובה כי "העבודות מתבצעות כנדרש, על פי חוק ובהיתר חפירה מאת רשות העתיקות, על כל המשתמע מכך.סיכום ממצאי החפירות יועבר לנו, כמו גם לגורמים האחרים, לאחר סיום החפירות".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  כשמדובר במוסלמים הארץ הופך להיות יתד נאמן

  נגמר הלעג לחרדים על התנגדות לקידמה. פתאום הקברים קדושים.

 2. 9
  כמה עניינים לסדר:...

  1. הארכיאולוג בדימוס סולמני, בתקופת עבודתו באגף העתיקות, היה הארכיאלוג שאישר את בניית המוזיאון. מה קרה מאז?
  2. בג"צ אישר את החפירות גם על בסיס הסכמה דתית של אנשי דת מוסלמים בכירים.
  3. אם למוסלמים אין בעיה עם החפירות מדוע הארץ מתרעם.
  4. ככל שידוע לי אין זו הפעם היחידה בארץ שמפנים קברים עתיקים. כל נעשה מאז הקמת המדינה ועד לימנו.
  5. אני מציע לאנשי המוזיאון להעסיק את סולמני, מתברר שהוא מובטל שמחפש פרנסה. בדוק!
  6. מעניין מי השטינקר התורן?

 3. 8
  סובלנות בירושלים הצחקתם אותי עיר חשוכה בירת האופל
 4. 7
  אז מה אם יש שלדים...

  המופתי של ירושלים קבע שבית קברות של כברו בו 40-30 שנים כבר לא נחשב מקום קדוש

 5. 6
  הארץ שלנו

  פעם עתון הארץ היה שלנו של העם היהודי ההיתישבותי
  היום הארץ של הערבים
  מה קורה לכם

 6. 5
  לכל מקדשי המוות וסוגדי הגופות.

  לדעתי אפשר להזיז שלדים גם של יהודים וגם של ערבים.

 7. 4
  מתי מחליפים את שם העיתון לאתרא קדישא?

  את מי מעניינים שלדים עתיקים? את קיצוני החרדים, ואת הארץ... מה, גם תמונות של בנות בביקיני מרתיחות את הארץ והחרדים! אחוות המתוסכלים. או משהו.

 8. 3
  כאשר חרדים הפגינו נגד פינוי קברים ביפו ובאשקלון, בשמאל שתקו
 9. 2
  הקמת מוזיאון להנצחת שואת יהודי ערב

  היות ושואת יהודי ערב אינה מונצחת כלל בישראל אנו פועלים למען הסבת מוזיאון הסובלנות למוזיאון שינציח את "שואת יהודי ערב".
  פנינו למר ניר ברקת ראש עיריית י-ם בבקשה להנצחה באמצעות מוזיאון הסובלנות. מר ניר ברקת הביע אהדה לרעיון הנצחת שואת יהודי ערב במוזיאון הסובלנו, אולם מכון ויזנטל לא ענה ליוזמתנו. אנו מבקשים דיון נוסף בסוגית הקדשת המוזיאון להנצחת "שואת יהודי ערב".
  על העמותה:
  http://www.shoaaj.com/


 10. 1
  בושה

  בושה לאוני' תל אביב ובושה למכון ויזנטל. כל קשר לסובלנות מקרי בהחלט.