הרב שלמה עמאר בראיון ל"הארץ": לרבני צהר אין דרך ארץ

הרבנים הראשיים, שלמה עמאר ויונה מצגר, מטרפדים את ההסדר שאמור לאפשר חתונות אלטרנטיביות עם רבני צהר

הרב הראשי הספרדי שלמה עמאר תוקף את רבני צהר, מאשים אותם ב"יצר התנצחות", בהכפשת עמיתיהם, בחוסר "דרך ארץ", ואף מצטט רבנים עלומי שם שתהו אם כלל רבני הארגון הדתי-לאומי מצייתים באופן מלא להלכה בחתונות שהם עורכים. הראשון לציון אמר את הדברים בראיון ל"הארץ", שחלקים ממנו מתפרסמים היום לקראת ישיבה מיוחדת שתקיים מועצת הרבנות הראשית על המשבר עם צהר. המתקפה היא חלק ממאמץ של הרב עמאר והרב הראשי האשכנזי יונה מצגר לטרפד את ההסכם בין צהר לשר לשירותי דת יעקב מרגי (ש"ס).

בעולם הרבנות אין רגע דל. זמן קצר אחרי שחגגו בצהר את סיום המשבר במודעות "מזל טוב" בעיתונים, מתברר כי שמחתם היתה מוקדמת. הרבנות הראשית לישראל, שעד כה ישבה על הגדר, משיבה אש לעבר ארגון הרבנים הדתי-לאומי, שאנשיו עדיין פועלים תחת חסותה. מועצת הרבנות, לפי החלטת שני הרבנים הראשיים, תקיים היום דיון מיוחד במשבר ובהבנות שהושגו בשבוע שעבר בין ראשי צהר לבין השר מרגי.

ספק אם הדיון יביא לביטול ההבנות, אבל ברור כי יישפכו סביבן הרבה צוננים שלכל הפחות יסכנו את המשך קיומן בטווח הארוך. רוב חברי מועצת הרבנות, הפורום הקובע את מדיניות הרבנות בתחומים שונים ומורכב רובו ככולו מרבני ערים, מתנגדים ללב לבו של ההסדר בין צהר לשר מרגי.

הרבנים עמאר ומצגר בטקס מכירת חמץ בירושלים, השנה תומר אפלבאום

עיקר ההסכמה נוגעת לפתיחת אזורי הרישום לנישואים באופן שיאפשר לרבני צהר להמשיך לרשום זוגות בלוד, בשוהם, בגוש עציון ובמקומות נוספים - בלי קשר למקום מגוריהם של החתן והכלה.

גורמים בוועדה אמרו כי הם מתנגדים לפתיחת אזורי הרישום, ואילו הרב הראשי עמאר הדגיש כי כל עוד לא התקבלה הצעת החוק של ח"כ עתניאל שנלר לביטול אזורי הרישום, אין הצדקה לתת לרבני צהר אישור להפוך לארגון על-אזורי. "לא צריך לצאת מהשגרה", בניסוחו של הרב.

איש מחברי מועצת הרבנות הראשית המכהנים לא מזוהה עם צהר, ונשיא המועצה הרב מצגר לא הזמין לישיבה נציג מהארגון. מלשכתו נמסר כי אילו היו מוזמנים, "הדבר היה מביא להתלהמות מיותרת, היות שארגון צהר נמצא בעיצומו של קמפיין תקשורתי". הרבנים הראשיים, לעומת זאת, מבקשים "למצוא פתרון אמיתי לבעיה שנוצרה". השר מרגי הוזמן להופיע בפני המועצה.

הרב הראשי עמאר סבור כי הקמפיין התקשורתי שניהלו בשבוע שעבר רבני צהר היה "מיותר", נוכח מה שהגדיר מחלוקת מינהלית בינם ובין שר הדתות, הנוגעת למספר תעודות הנישואים שיוכל הארגון להנפיק. "אני לא רואה את הדרך הזו כדרך טובה", אמר על הקמפיין, "חבל שרבנים צעירים וחכמים ילכו להילחם ולכרות את הענף שהם יושבים עליו. כשמתחילים בוויכוח, לפעמים מתערב גם היצר של ההתנצחות, ‘הוא אמר לי ואמרתי לו'. צריך לדעת להתרומם מעל זה ולראות מה נכון לעשות, כי בסופו של דבר כל זה הבל. ניצחתי וניצחת - זה הכל הבל".

הרב גילה כי לפני כמה חודשים הוא עצמו דאג ליישב מחלוקת שאותה הגדיר מהותית, כשבצמרת הרבנות עלתה דרישה לשלול מרבני צהר באופן גורף רישיונות לערוך חופות. המשבר נפתר רק כאשר הארגון התחייב בפני הרבנות כי הוא מציית לצו ההלכה ואף החתים רבנים בכירים כערבים לכך.

"היתה אווירה שחשבו שהם לא עושים בדיוק הדין", אמר הרב עמאר על הקפדת רבני צהר בענייני הלכה, "יש כאלה שאמרו שהם לא הקפידו שהכלה תטבול, זו דוגמה. יש הרבה דברים שדיברו. שאלתי אותם (את רבני צהר - י"א) ואמרו לי לא נכון, ואם יש אדם כזה נעמיד אותו על מקומו, אנחנו מקפידים לא פחות מכל הרבנים".

הרב עמאר התייחס במיוחד לטענות של רבני צהר שלפיהן רבני ערים רוצים ברעתם משום שהם מסכנים את פרנסתם. זאת כיוון שרבני צהר אינם נוהגים לגבות תשלום על חופות. "הם טענו שיש רבנים שצרה עיניהם כי הם לוקחים כסף", אמר הרב, "הם (רבני צהר) עשו פה דבר מאוד לא יפה. הולכים על כל מקום שמוכן לשמוע אותם ואומרים הרבנים לוקחים כסף. רבנים מתקשרים נעלבים מאוד יום-יום ושעה-שעה. למה אתם שותקים? אנחנו לא שותקים. אנחנו סובלניים כדי לא להוסיף אש, אבל זה לא יפה בשום פנים להעליב. בכל ציבור גדול יש איזה שוליים, אולי. אבל לבוא להאשים את כל עדת הרבנים? זו דרך ארץ? זה נקרא חס ושלום ‘מתכבד בקלון חברו'. זה לא טוב".

לכך הוסיפו אתמול בלשכת הרב מצגר כי אגרת הרישום לחתונה אצל רבני צהר גבוהה מזו שבמועצות הדתיות - 780 שקל לעומת 600.

מצהר נמסר: "במשך שש שנים לא נענו כל הפניות להסדיר את עריכת החופות על ידי רבני הארגון. רק הזעקה הציבורית בשבוע האחרון הביאה לשינוי דרמטי. אנו מקווים שהרבנות הראשית לא תקבל החלטות שהכתיבו לה, אלא תזכור את אחריותה לכלל ישראל. לא נגיב להשמצות אנונימיות ושקריות על אופי החופות שלנו".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 49
  עצה לרבני צוהר, לכו לרב אבי זרקי הוא יסדר לכם הכל מול עמאר

  בידיו של אבי זרקי יש מידע רגיש שעמאר לא רוצה שידלוף החוצה. רק זרקי הזה יודע איך לטפל ברבנים צרי עין כמו רבני הערים חומדי הכסף ושות' שבאים בתואנות שוא שזה לא על פי ההלכה וזה

 2. 48
  כתושב שוהם אני מתבייש ברב סתיו. לארגן קמפיין תקשורתי כה משפיל ומכפיש? רב?

  סתיו חזק רק אצל התקשורת .בוודאי לא ברבנות( האם הוא כתב משהו בעל שיעור קומה תורני??). הגיע הזמן שישנה מקצוע ליחצ"ן.

 3. 47
  כסף,כסף,כסף

  עושים את התורה קרדום לחפירה מתי יתעורר העדר שקרוי חרדים ויבין שהמושג רבנים מיצה את עצמו לפני מאות שנים

 4. 46
  אלו שגרים בבתי זכוכית שלא יידו אבנים

  "מאורות הגולה" הרבנים עמאר ומצגר. לכל אחד מהם קופת שרצים והם מטיפים מוסר וטוענים כי רבני צהר חסרים דרך ארץ.

  על מצגר נאמר ע"י היועץ המשפטי לממשלה באפריל 2006 הודיע מני מזוז, היועץ המשפטי לממשלה, כי לא ייפתח תיק פלילי נגד הרב מצגר, אך ביקר בחריפות את מעשיו, קבע ששיקר בחקירותיו במשטרה והודיע כי עליו להתפטר מרצונו או שמזוז ימליץ על הליכי הדחה מידיים נגדו...

  ב 10/5/2005פורסם כי נחקר הרב הראשי הספרדי עמאר באזהרה בלשכתו בירושלים במשך כמה שעות בפרשת החטיפה וההתעללות בנער החרדי שחיזר אחרי בתו. לבקשתו החקירה הופסקה והיא תחודש מאוחר יותר היום. היום נחקרה שוב במשטרת מרחב דן אשתו של הרב, מזל עמאר, ובתו איילה. כמו כן, נחקרו שני בני מיעוטים נוספים בחשד למעורבות בחטיפה. כל החשודים שוחררו בערבות...


 5. 45
  מצגר הזה הוא אבי המושחתים
 6. 44
  הכל ענין של כסף והרב מצגר כמה אתה לוקח קידושין

  שלא יספרו לנו סיפורים אין רב אחד צדיק ברבנות כולם דורשים כסף והרבה שלא יבלבלו אתכם, רבני יצהר לא גובים כסף. כל אוכלי חינם ברבנות מגיעים ודורשים כסף רבני צוהר היו חזקים.

 7. 43
  זה הכל עניין של כסף
 8. 42
  על יהדות, הלכה וחשכה תרבותית ואנושית

  שני האנשים האלה, ספק בעיני אם הם יהודים, בודאי לא על-פי תפישת מוסרם כנראה (האחד נחקר ביחס לקבלת טובות הנאה והשני בקשר לכליאת אדם בניגוד לרצונו). שניהם יונקים משכורות ציבוריות במנשרות שמכבר היה צורך לבטלם. את שניהם ואת עמיתים המפשפשים בפינות חיינו האינטימיות צריך מכבר להגדיר ככת שנפרדה מהיהדות - ולנסח הלכה חדשה הקובעת בצורה הקצרה ביותר כי פרשנות היהדות הוא נחלת כל אדם ואדם. אין מעמד שהקים את עצמו לתפארת כיסו כמו מעמד "הרבנים".

 9. 41
  מאכילים את רבני צוהר מן המנה

  שהם מאכילים את הרבנים הלא-אורתודוכסים.
  צדק פואטי

 10. 40
  במלחמה בין הרבנות לצהר אני מאחל ניצחון מלא וסופני לשני הצדדים. ככשניהם ייעלמו עם ישראל ירוויח!
 11. 39
  מצויין

  צעד נוסף שאולי יעזור סוף סוף למוחות האטומים של מנהיגי הציונות הדתית להבין שאת הרבנות הראשית "אוכלי שולחן איזבל" צריך להשליך לפח האשפה של ההיסטוריה.

 12. 38
  קקטוס ובקטוס-נבלה וטריפה
 13. 37
  אין רב אחד במדינה שמעריך את מצגר

  אין. רב אחד בכל המדינה שמעריך את מצגר. הציוניים יודעים שהוא ליצן מושחת. החרדיים יודעים שהוא סך הכל בובה ריקה שלהם. והחילוניים פשוט לא מכירים אותו, חוץ מקומץ עשירים ברחבי המדינה שהוא מתחנף להם כדי לשמור על מניות פוליטיות. בחוץ לארץ ממש מכירים אותו, שם הוא מבלה את רוב זמנו.

 14. 36
  דרושה הפרדת הדת מהמדינה
 15. 35
  בביתו של מר עמאר כמעט והרגו במכות בחור מסכן שהעז לדבר עם בתו .הצדיק היה בחדר סמוך 'ולא שמע כלום' .והוא עוד מעז לפשוק שפתיים....
 16. 34
  הכי טוב - חתונה לפי מה שמתאים למתחתנים - כמו ב"הויה"

  אני עורך טקסים חילוניים, ותמיד זה יוצא מאד משמעותי
  פשוט בגלל שאני בונה את הטקס עם הזוג,
  וכך יוצא שמה שעושים ואומרים בערב הכלכך מיוחד הזה
  הוא באמת מה שמבטא את המשמעות שחשוב לזוג לתת לדברים.

  רבאק, זה הערב של הזוג המתחתן, תיכף יקחו אחריות על תינוקות, אז למה שהארוע לא יבטא את המשמעויות שלהם?

 17. 33
  צוהר לא אלטרנטיבה ולא בטיח, עורו החילונים החרימו את הרבנות התחתנו רק חתונה חילונית
 18. 32
  צהר

  צריך ציד להפריד דת ממדינה נמאס מכל הרבנים שמקשקים בלי סוף
  כאילו הם אלהים . חיים על חשבון הציבור שמאס בהם.

 19. 31
  רק מסלול לנישואין אזרחיים יחזק את הרבנות והתורה
 20. 30
  רק הסכם זוגיות אצל עורך דין, וחסל סדר הרבנות האורתודוכסית ואפליית הנשים!!
 21. 29
  לרבני צוהר: אין לכם סיכוי. הכנעו! התחרדו או חזרו בשאלה.

  אין לאורתודוקסיה המתונה (רבנים ומאמינים) כל סיכוי. החינוך שלהם נשלט ע"י רבנים חרדלים ומקצים משנה לשנה. החרדים עשו להם טובה שהם בכלל מכהנים כרבנים ערים או שכונות. ועכשיו החרדים רודפים אותם. אין להם כל סיכוי. תוך דור לא יהיו חובשי כיפות סרוגות מתונים דתית. כאלה שלוקחים חלק בחיי התרבות של המדינה. כאלה שלא חושבים על ערווה כשהם שומעים זמרת שרה. לא יהיה בית ספר אחד או גן דתי שבו לא יופרדו ילדים מגיל 0. אתם הולכים ונכחדים. אז תחליטו: או שתתחרדו או שתחזרו בשאלה. אפשר גם להפוך לרפורמים או מסורתיים.

  1. ורפורמים יותר טוב?? גם הם מבקשים כסף מהמדינה ושיבנו להם בתי כנסת על חשבוננו.. לא תודה
 22. 28
  כח ועוד כוח= כסף ועוד כסף

  זה מה שעומד לעיני הרבנים. אני לא דתיה לא הרבנים הראשיים מענינים אותי וגם לא רבני צהר. כל הממסד הדתי דאג להרחיקני מהדת. היהדות שלי כנראה אינה היהדות שלהם. אבל המיסים שאני משלמת מפרנסים אותם טוב מאוד ועל זה אני כועסת. זו לא המדינה שגדלתי בה כשהייתי קטנה. זו לא המדינה שהורי ניצולי השואה שבאו לכאן ותרמו לבנייתה ייחלו לה. ולכן זו גם לא המדינה של ילדי הגדולים שלומדים מקצועות שיאפשרו להם לעזבה. כנראה שאין למי שרוצה לחיות במדינה שפויה חילונית ולא קיצונית פנאטית ברירה אחרת. חבל.

 23. 27
  שיעבירו את התקציב ישירות לעיריית לרנקה וחסל.
 24. 26
  הרישום בצהריים עולה 600

  ויש גם הנחה לחיילים ולסטודנטים.

 25. 25
  רב כבד, ע"פ ההלכה שי עדים ותו ל. כל השר זה שימון ה
 26. 24
  לכל הרבנים הצבועים- תזכירו את העובדה שרב של הרבנות מתנה את הגעתו בתעריף

  גבוהה שהזוג הצעיר צריך לשלם לו וזאת לעומת רב מצוהר שאינו גובה כל תמורה. הרי קידוש לנישואין הינו מצווה!!! שלא צריך לקבל עבורה כל תמורה, אבל הפרימיטיבים האלה מהרבנות רוצים כסף!!כסף!!!כסף!!! על זה כל העניין
  אנשי חושך עלובים שלקחו את הבעלות על הדת, הם לא דתיים בכלל, אנחנו החילוניים יותר דתיים מהם

 27. 23
  מצגר לוקח 50 אלף שקל להופיע בחתונה אז למה שיאפשר למתחרים ???
 28. 22
  לידיעת הרוצים להתחתן, אין שום צורך ברב לביצוע של חתונה

  היהדות הדתית מנסה להחזיק בכל הסמכויות הקשורות לחיי אישות.
  אך ע"פ היהדות כל שצריך בכדי להתחתן הוא שני עדים והכרזה הדדית על קידוש מוסד הנישואין.
  זוג הרוצה להתחתן צריך ללכת לעו"ד מוכר לנסח חוזה (כתובה) חוזה זה יאשרו העדים בטקס הקידוש. - אתם נשואים.
  במידה והרבנים יתנגדו לכך , קחו אותם למקורות היהדות.
  כל הסיפור בישראל הוא רק תאוות כוח של המגזר הדתי.

 29. 21
  שני רבנים וורדוורדי לחיים קובעים לנו איך -איפה-למה-ומתי נתחתן.
 30. 20
  צריך לבטל את הרבנות, וכך יחסכו כספים רבים המפרנסים טפילים שונים, ביניהם עמר ומצגר.
 31. 19
  אין ספק

  אין ספק שהרב עמר בקיא בכל תג ואות בתורה ושאר ספרי קודש אלא שמרוב בקיאות שכח הרב הנכבד לחשוב.

 32. 18
  ספק

  ספק אם יש לרב עמר טיעון אמיתי נגד רבני צהר וזאת לאור הזדקקותו לטיעוני גן ילדים, או שמא... לא,,, לא יכול להיות.

 33. 17
  אנו בתהליך למלחמת אחים: הציבור החילוני חייב להאחד ולפעול להפרדת הדת מהמדינה
 34. 16
  טוב די.

  לא יכול להיות שאף אחד לא יגן עלינו מפני הרבנות. אנחנו משלמים פה מסים, עושים פה צבא וגם מילואים. אי אפשר שהמדינה שלנו לא תספק לנו פתרון הגיוני להרשם כנשואים, ולנסוע לחול זה לא פתרון הגיוני זה עקום בצורה שלא תיאמן. צהר זה פתרון ביניים, אבל זה לא פותר את המדינה לתת לנו שירות בסיסי כמו נישואים באופן שיכבד אותנו. אם המאבק לא יהיה על צהר הוא יהיה על נישואים אזרחיים או כל אלטרטיבה אחרת בגבולות המדינה לרבנות. האמת, לא מעניין אותי סכסוכי כל מיני רבנים בינם לבין עצמם. מעניין אותי שהמדינה שלי מתכחשת לי ולא מנסה לתת לי פתרון הגיוני.

 35. 15
  רבני צהר = רבני מה יפית
 36. 14
  למה זאת צריכה להיות בעייה של חילונים?

  דחוף להפריד את הדת מהמדינה ולאפשר נישואין אזרחיים!
  PS
  הרבנים של הרבנות לוקחים הרבה כסף מזוגות ל"תרומה"

  1. זו לא בעיה של חילונים- פשוט לא להתחתן!
 37. 13
  הרב המהולל שסידר לחבר של ביתו מכות רצח על ידי בנו העבריין וחבריו שחטפו 33

  אותו, וקבלו 3 שנות מאסר, ואשתו שהיתה בבית כל אותו זמן שיקרה שלא ידעה בכלל מה קורה ויצאה ללא עונש, וגם הוא סידר לעצמו אליבי בתאילד (מה רב עושה בתאילנד??)
  אז לא ברור איך אחד כזה קיבל משרה ציבורית כה רמה, ובטח צריך לשתוק כשמדובר בשאלות מוסריות.
  ולא ששרלו יותר טוב ממנו...

 38. 12
  ספק אם מישהו עומד בכל כללי ההלכה.

  נו באמת תודה לרבני הפנקסנות.
  א)העניין החשוב הוא לא לעמוד בכלל הכללים, אלא השתדלות.
  ב) רבני צהר וודאי מקרבים חילונים ליהדות יותר משאר הרבנים.
  הבעיה של רבנים רבים זה שהם חושבים שהם יכולים באמת לשנות את בני התרבות החופשית (AKA חילונית).
  אין ל"חילונים" עניין אמיתי ביהדות ודת, אלא רק במסורת והמשכיות *סימלית*. ברמה הזאת העבודה עם רבני צהר עושה משהו שהרבנות האורתודוקסית הקיימת לעולם לא תצליח לעשות, וכנראה גם לעולם לא תבין.

  קירוב לבבות מתחיל בהבנת האחר, והכרה בכך שיש לו לגיטימציה. 39. 11
  רואה כיצד מתנחלים גוזלים אדמות לא להם, הורגים חפים מפשע, שוללים זכויות מבינ אדם והרב עמאר שותק. זו הלכה זו?
 40. 10
  אוסף של פרמיטיבים שזמנם עבר שכופים עצמם על הכלל. פשוט תתחתנו בקפריסין.
  1. רק שאם תרצו לפרק את החבילה, שוב תיאלץ לחזור לרבנות. את זה לא ניתן לעשות בקפריסין....
 41. 9
  It is quite remarkable that the Israelis allow this primitive bunch to control their life
 42. 8
  כולנו קנינו פתקה מהאשה במקווה שטבלנו. זה עלה גרושים. אני מדברת על שנות השבעים לפני שצהר נפתח. בתי לא תעלה על דעתה להתחתן ברבנות ואפילו לא בצהר
 43. 7
  נכון, הם לא עומדים בקריטריון הראשי

  לפיו צריך להיות מושחת ולקחת אלפי שקלים מזוג צעיר.
  שמעתי מחבר שאותו חיתן הרב מצגר (לפני 10 שנים) את סיפור חתונתו ולא האמנתי כמה שחיתות קיימת (ואני בא מהמגזר הדתי, כך שקשה להדהים אותי)

  1. שתף אחי, שתף - למה לשמור את הסיפורים הטובים לעצמך?
 44. 6
  מצגר זה לא זה שהיועץ המשפטי לממשלה קבע שהוא צריך להתפטר והוא נאחז

  בקרנות המזבח
  מעבר לכך שהוא היה ידוע שהוא לוקח כסף גדול על חתונות שהוא עורך

 45. 5
  רק להפריד דת ממדינה..היתר יהיה כמו כצפת לעוגה.
 46. 4
  כבחורה חילונית שמגדירה את עצמה יהודיה חופשיה אני רוצה לחזק את הרב עמאר שהוא שומר על היהדות האמיתית שהיא המורשת שלנו.
  1. ליצן חרדי על מי אתה חושב שאתה עובד ״חיולונית״ אלעק......
 47. 3
  ״הארץ״ יעשה הכל כדי לעודד נישואים אזרחיים, אז צהר הפך לאוייב העיתון

  מדהים עד כמה הכותרת הראשית של המאמר סותרת לחלוטין את הציטוטים הנאמרים בתוכה. הרי במאמר מצויין שהרב עמאר דחה במפגיע את הטענות האנונימיות (אותן ציטט) כאילו יש פגם הלכתי בחתונות צהר, ווכן הכשיר את רבני צהר, אך מהכותרת משתמע שאימץ אותן... פתטי.

  1. החרדים אפילו לא מבינים כמה הם טיפשים

   אפילו לא מנסים להיות שנונים בתגובות.

 48. 2
  those parasites have nothing to do with Judaism
 49. 1
  עולם הולך ונעלם

  מוסד הנישואים הדתי - הולך והופך לא רלוונטי לחלקים גדולים מהציבור החילוני.
  האלטרנטיבה של הסכם ואפילו טקסים אזרחיים נוחה ומספקת לעין ערוך.
  ה"מחיר" הוא אי-רישום כנשואים במשרד הפנים, רישום שאין לו שום משמעות מעשית.

  1. אי רישום במשרד הפנים הוא יתרון גדול מכל הבחינות.. אפילו כתכנון מס זה עדיף על פני זוג נשוי