דו"ח ה-OECD: תוחלת החיים בישראל - במקום החמישי בעולם

עם זאת, נקבע שבנוגע למשאבים המופנים לבריאות, מצבה של ישראל הוא מהגרועים במדינות המפותחות

דו"ח השוואתי חדש של ארגון ה-OECD מגלה כי תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם: הישראלים חיים בממוצע 81.6 שנים, שנתיים יותר מתוחלת החיים הממוצעת במדינות החברות בארגון שעומדת על 79.5 שנים. ישראל ממוקמת במקום החמישי בעולם מבחינת תוחלת חיים ועוקפת מדינות כמו שוודיה, קנדה, צרפת והולנד. תוחלת החיים הגבוהה ביותר היא ביפאן, 83 שנים, ואילו הנמוכה ביותר היא טורקיה שאזרחיה חיים בממוצע עד גיל 73.8 בלבד.

בארצות הברית, שבה מערכת הבריאות היא פרטית ברובה, תוחלת החיים נמוכה מהממוצע ועומדת על 78.2 שנים בלבד. גם מבחינת המדד החשוב של תמותת תינוקות מצבה של ישראל טוב ביחס לשאר מדינות הארגון: השיעור הממוצע של תמותת תינוקות בישראל נמוך יחסית ועמד לפני שנתיים על 3.8 לאלף לידות חי לעומת 4.4 במדינות ה-OECD בממוצע. ככלל, שיעורי תמותת התינוקות בישראל כמו ביתר המדינות בארגון צנחו בעשורים האחרונים.

הדו"ח מציג גם נתונים מעודדים בכל הקשור להישרדות של חולים במחלות אקוטיות וכרוניות: בשיעור התמותה מהתקף לב חלה ירידה משמעותית: בעוד בשנת 2000 מתו מהתקף לב בבתי החולים כ-8.1% בתוך 30 יום מהאשפוז, לפני שנתיים עמד הממוצע על 4.1% מהחולים בלבד. בישראל הירידה מתונה מעט יותר: מ-7.1% תמותה בשנת 2000 ל-4.5% בשנת 2009. גם שיעורי ההישרדות של חולי סרטן נמצאים בעלייה בעקבות עליית המודעות לגילוי מוקדם ושיפור בטיפול. שיעור ההישרדות של נשים חמש שנים לאחר אבחון סרטן השד עלה במדינות ה-OECD מ-79% בשנת 2002 ל-84% לפני שנתיים. בישראל שיעורי ההישרדות גבוהים יותר ועלו מ-80.5% בשנת 2002 ל-86% בשנת 2008. בישראל שיעורי הישרדות גבוהים מהממוצע גם בקרב חולי סרטן המעי הגס חמש שנים לאחר אבחון המחלה והם עלו מ-58.7% בשנת 2002 ל-64.7% בשנת 2008.

ירון קמינסקי

ואולם, בכל הקשור למשאבים הפיזיים, לתשתיות ולחלוקת ההוצאה לבריאות, מצבה של ישראל הוא מהגרועים בקרב המדינות המתפתחות: מספר המיטות לאשפוז כללי בישראל בשנת 2009 עמד על 2.0 ל-1,000 תושבים, נמוך בהרבה מהממוצע במדינות ה-OECD שעמד על 3.5 מיטות ל-1,000 אנשים. שיעור נמוך זה בא לידי ביטוי בשלל מדדים המעידים על הצפיפות בבתי החולים: השהייה הממוצעת של הישראלים באשפוז הכללי היא נמוכה מאוד יחסית למדינות הארגון - 4.5 ימים בישראל לעומת 7.2 ימים במדינות ה-OECD בממוצע. אחוז תפוסת המיטות באשפוז הכללי בישראל הוא הגבוה ביותר מבין מדינות הארגון. 96.3% ב-2009 לעומת 76% במדינות ה-OECD בממוצע. עוד מצביע הדו"ח על מצוקה בתחום האשפוז הסיעודי: מספר המיטות למחלות ממושכות (LTC) במוסדות סיעוד ובבתי חולים בישראל נמוך מ-32 ל-1,000 תושבים בגיל 65 ומעלה בהשוואה ל-50 מיטות ל-1,000 אנשים בני 65 ומעלה במדינות ה-OECD בממוצע. גם מספר יחידות ה-MRI וה-CT בישראל נמוך בהשוואה למדינות ה-OECD כמו גם במקסיקו ובהונגריה.

מבחינת ההוצאה לבריאות, ישראל ממוקמת בתחתית הרשימה: ההוצאה הלאומית לבריאות בישראל היא מהנמוכות בארגון OECD והסתכמה לפני שנתיים ב-7.9% מהתמ"ג, בהשוואה לממוצע של 9.6% במדינות אחרות בארגון.

השיעורים הגבוהים ביותר היו בארה"ב (17.4%), בהולנד (12%) ובצרפת (11.8%). בנוסף, החלק הציבורי (ממשלה ומסים) בהוצאה הלאומית נמוך במיוחד ביחס לשאר המדינות: בישראל לפני שנתיים, 58% מההוצאה לבריאות מומנה ע"י מקור ציבורי, שיעור נמוך בהרבה בהשוואה לממוצע במדינות ה-OECD שהיה 72% באותה תקופה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  תוחלת חיים

  אני הומו רצח ואני רובצה

  1. תוחלת חיים

   זה אני קובה זה אני הומו

 2. 18
  תוחלת החיים בישראל - במקום חמישי בעולם

  למרות במתח הרב בחיי היום יום כאן זאת התוצאה, מסקנה " זה באמת
  עם קשה עורף "

 3. 17
  ממש נם!! נ נשואים לנשים פולניות וגם מאריכי ימים!
 4. 16
  ממש נס!! נשואים לנשים פולניות --ובכל זאת מארכים חיים!
 5. 15
  בקיצור. בישראל תוחלת החיים גבוהה אך האם ניתן לקרוא להם חיים?

  עדיף לחיות חיים פחות ארוכים אך איכותיים לעומת החיים בזבל שמרבית הקשישים שלנו נידונים להם. שאלתם פעם קשיש איך זה להזדקן במדינת ישראל עם קיצבת זקנה של 500 דולר, עם התורים האינסופיים לבדיקות רפואיות ולטיפולים, עם התחבורה הציבורית המזוויעה שהושחתה עוד יותר בעקבות הרפורמה, עם היחס המזלזל והמתנשא שאדם קשיש זוכה לו בכל המוסדות? אם כבר קשיש אז עדיף בחברה שמכבדת את זקניה.

 6. 14
  שטייניץ = כישלון

  לידיעת שר האוצר הכושל שנמנע מלהגדיל את תקציבי הבריאות באופן מגמתי..!!

  1. ימותו יותר ישאר יותר כסף מה הבעיה?
 7. 13
  חיים הרבה, אבל רע...
 8. 12
  מיתות... חחח... ימותו עוד חולים, ויפה שעה אחת קודם

  אדרבה, ימותו כל החולים, וכך יפתרו כל תחלואי מערכת הבריאות. אולי נתחיל עם ה׳סמולנים׳, אפשר לפתור כך עוד כמה בעיות.

 9. 11
  מאמר פשטני

  ידיעה משמחת הופכת כלי לניגוח המערכת. איזו מניפולציה.
  הצעה לכותרת חלופית: "תוחלת חיים גבוהה בישראל למרות הרפואה הציבורית".
  לתוחלת הגבוהה בארצנו יש סיבות רבות. בין השאר סוציולוגיות: יחסית מעט צריכת אלכהול, רשת משפחתית וחברתית תומכת, נגישות לשרותי רפואה ועוד.
  כאשר הרפואה תופרט תעלה עוד יותר תוחלת החיים, לא יהיו שביתות ומחסורים. מישהוא שמע אי פעם על שביתת רופאים, מתמחים, סייעות וכו' ברפואת שיניים??

 10. 10
  אז אולי המצב לא כל כך גרוע כמו שמנסים למכור לנו?

  על מנת לשפר עוד את מערכת הרפואה צריך להוציא חלק גדול מהרפואה מבתי החולים. למשל - לעודד לידות בית, טיפול במחלות כרוניות בבית, וביקור רופא בבית במקום ביקור במיון במקרים לא אקוטיים.
  אפשר לחסוך ככה המון כסף למערכת, לשפר את השירות ולהעלות את שביעות הרצון של המטופלים.

 11. 9
  רפואה ציבורית יעילה מפרטית

  ומוסרית יותר

 12. 8
  כל הכבוד לביבי. תראו מה זה ראש ממשלה על הכייפאק !!!
 13. 7
  תוחלת חיים

  שימו לב, זה מידע מטעה, תוחלת החיים שנמדדה נכון להיום נשענת על
  השקעות ותשתיות העבר,
  ההתדרדרות הצפויה בגין התדרדרות בהשקעה בבריאות בשנים האחרונות וכיום תתבטא במדידות בשנים הבאות

 14. 6
  לאור זה שהורגים פה את הזקנים במעברי החציה, או פורצים לדירותיהם ומכים אותם למוות כדי לעשוק אותם מדמי הביטוח הלאומי, לאור כל אלה, הרי שההישג שלנו ממש מדהים! אילולא רצחנו את הקשישים, הם היו ממשיכים לחיות עוד 5, 10 שנים, והיינו מכים את הסטטיסטיקה!
 15. 5
  צריך להשקיע ביותר מיתות ותקנים- ולא בשכר מופרז למתמחים מתחילים מאזור המרכז
  1. במדינה הזאת למעשה כן משקיעים במיתות (משונות).
 16. 4
  לו הדוח היה מפלח את הקבוצות בישראל, היה מתברר שקבוצה מסוימת הינה המובילה
 17. 3
  go figure
  1. תיסלם על האנגלית
  2. פשוט, מערכת הבריאות "קורסת", לפי המתמחים המוחים, לכן חיים יותר.
 18. 2
  הכיבוש אשם!
 19. 1
  קורלציה מובהקת! אנשי מדעי החברה! אפשר לפרסם מאמר!

  ולמה לא לנסח אותו באופן קצת רשלני אבל סקסי כמו: "השקעה נמוכה בתשתיות נמצאה מקושרת לעלייה בתוחלת החיים". היאח, אולי כאן אפילו יהיה בזה מן האמת. כמאמר הפתגם - הטוב שברופאים - לגיהנום.

  1. אגב, נתון נוסף לאישוש התאוריה" בזמן שביתת נרופאים הקודמת בישראל, לפני עשר שנים, מתו פחות אנשים מאשר בתקופה המקבעלה שנה קודם

   אגב, נתון נוסף לאישוש התאוריה" בזמן שביתת הרופאים הקודמת בישראל, לפני כעשר שנים, מתו פחות אנשים מאשר בתקופה המקבילה שנה קודם.
   מחסור בבתי החולים, ורופאים נעדרים - מאריך חיים