מאבק הממשלה בהשמנה: ניכוי מס על ירקות והגבלת פרסום מוצרי עתירי קלוריות

תוכנית לקידום אורח חיים בריא, שתובא מחר לוועדת השרים לחקיקה, מציעה לבטל את הצורך באישור רופא למכון כושר ולאסור מכירת מזון עתיר שומן טראנס

ירקות מהונדסים, מלחמה בשומן הטראנס וביטול הצורך באישור רפואי למכון כושר - אלו הן חלק מההצעות בתוכנית הבין-משרדית שתוגש מחר לוועדת השרים לחקיקה, כחלק מהמאבק בתופעת ההשמנה בישראל. לפי נתוני משרד הבריאות, 37% מהמבוגרים בישראל סובלים מעודף משקל.

סקר שערכו העלה כי 35% בלבד מקרב בני 18 ומעלה עוסקים בפעילות גופנית קבועה, ולפי הערכות, עולה בעיית ההשמנה למשק הישראלי כ-5.8 מיליארד שקלים מדי שנה. במשרדי הבריאות, החינוך, התרבות והספורט והחקלאות ופיתוח הכפר גיבשו תוכנית חדשה לקידום אורח חיים בריא, שלצד עידוד פעילות גופנית ותזונה תקינה, כוללת גם כמה הצעות מהפכניות.

אחת מהן נוגעת למאבק בשומני הטראנס, כאשר משרר הבריאות יתבקש לאסור ייצור, ייבוא ומכירה של מזונות עשירים בשומני טראנס, כשהכוונה בעיקר למאפים המכילים מרגרינה. כחלק משינוי הרגלי האכילה, מציעה התוכנית אף לחייב סימון קלורי לצד כל מזון שמוגש במסעדות וברשתות המזון, זאת בדומה לחובה הנהוגה במדינות מסוימות בארה"ב להצגת ערכי קלוריות בתפריטי המסעדות.

לחצו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את מיטב הידיעות הישר אליכם

נתניהו וליצמןעמוס בן גרשום/לע"מ
עוד כתבות בנושא

בין הצעדים הנוספים לעידוד תזונה בריאה, הוחלט כי משרד החקלאות ופיתוח הכפר יפעל לפיתוח זני פירות וירקות בעלי ערכים תזונתיים משופרים, מעבר לערכם הקלורי, כך שיכילו כמויות גבוהות יותר של ויטמינים ומינרלים.

עידוד צריכת הירקות והפירות צפוי להגיע גם לחדרי הישיבות במשרדים, כאשר מגבשי התוכנית מבקשים לבחון שינוי מיסוי שיביא, כך הם מקווים, להחלפת הבורקס והעוגות בישיבות, המכילים כמויות גבוהות של שומן, במזון בריא יותר. לעידוד מהלך זה, יתבקשו באוצר לבחון את שינוי פקודת מס הכנסה, כדי לכלול ברשימת ההוצאות המשרדיות שמאפשרות ניכוי מס בגין "כיבוד קל" גם פירות וירקות.

1 מכל 5 נערים שמן

נכנסים לצלחת - עיקרי התוכנית
נכנסים לצלחת - עיקרי התוכנית

דגש מיוחד הושם בתוכנית על שינוי הרגלי האכילה בקרב בני הנוער והילדים בישראל, זאת בעקבות נתוני משרד הבריאות, שהצביעו כי בקרב הנוער 14% סובלים מעודף משקל ו-7% נוספים סובלים מהשמנת יתר. כך למשל, מציעה התוכנית כי משרד החינוך יפעל לאכיפת ההגבלה על מכירת מזון בעל ערך תזונתי נמוך במכונות ממכר וקפיטריות בבתי הספר. עוד כוללת ההצעה הגבלה על פרסום מוצרי מזון עתירי קלוריות בשעות צפיית טלוויזיה של ילדים, ועל הקמת צוות מיוחד לבחינת השימוש במכשירי הסברה להגברת מודעותם של צרכנים לצריכה נבונה של מוצרי מזון בעלי ערך תזונתי גבוה. כחלק מהתוכנית החדשה, אף נשקל מענק קדימות בדיוני ועדת סל הבריאות להכנסת טיפולים חדשים שעשויים לתרום לקידום בריאות האוכלוסייה במסגרת תהליך התעדוף שקיים כיום לתרופות חדשות בסל.

במקביל, מבקשת התוכנית לעודד פעילות גופנית. אחת ההצעות המהפכניות בנושא, נוגעת לשינוי חקיקה שתאפשר את הרחבת פעילותם של חדרי הכושר בישראל - בכך שתבטל את הדרישה להמצאת אישור רפואי כתנאי לקבלת לקוח חדש לחדר כושר, כפי שנקבע בחוק משנת 1994. לפי התוכנית, האישור הרפואי יוחלף בדרישה למילוי שאלון והצהרת בריאות אישית החתומה על ידי הלקוח בלבד. כן הוחלט לקדם את ביטול ההגבלות על אימון קטינים בגילים 14-18 בחדרי הכושר.

במסגרת עידוד הפעילות הגופנית, יפעל המשרד לתרבות וספורט גם לפתיחתם של מתקני הספורט המצויים במוסדות חינוך ובמבני הציבור, לרבות מגרשי משחקים ואולמות ספורט, לשימוש הציבור הרחב, בשעות שבהן המתקנים אינם בשימוש על ידי תלמידי בתי הספר. כמו כן יוקם צוות שיבחן בתוך ארבעה חודשים דרכים להעלאת מודעותם של מעסיקים לחשיבות ההשקעה בקידום בריאותם העובדים במקומות עבודה, למשל באמצעות פעילויות ספורט ופתיחת חדרי כושר.

התוכנית יוצאת הדופן תתוקצב בארבע השנים הקרובות בסכום כולל של 265 מיליון שקל, מהם 153.5 מיליון שקל של משרד הבריאות, והיתר מתקציבי משרדי התרבות והספורט החינוך והחקלאות ופיתוח הכפר. גיבושה כעת נובע בין היתר מהחלטת שרי הבריאות של ארגון המדינות המפותחות, OECD, מחודש אוקטובר 2010 בפאריס, שקראו לפעול לקידום הבריאות באוכלוסייה. השבוע ייערך בירושלים כנס בינלאומי בהשתתפות בכירים מארגון הבריאות העולמי ושרי בריאות מהעולם לקידום תוכנית בריאות עולמית לשנת 2020, שתכלול בין השאר הפעלת תוכניות מסוג זה במדינות העולם.

Read this article in English: Israel cabinet to propose NIS 265 million anti-obesity program

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 105
  מה עם הרוטבים מפוצצי הקלוריות והשומן... צריך להגביל אותם
 2. 104
  להוריד מחירי פירות וירקות! ומיד! להוריד מחירי מזונות מלאים! זו רפואה מונעת.
 3. 103
  הממשלה צודקת!!! אין כמו חתיכת שפונדרה מטוגנת בחמאה עם לחם שחור טרי וחם!!!!
 4. 102
  בבי"ס שלי כל הזמן אומרים שנת התזונה הבריאה ובפועל מחלקים ממתקים.תאכפו את זה, טיפשים
 5. 101
  והים. שפע של בריאות זמינה ! המתקנים שהושמו מצויינים הם צעד בכיוון הנכון אבל, לפתוח את החופים בחינם ויצירת עוד מתקנים יעודדו משפחות ולידיהם מגיל צעיר לפעילות גופנית מהנה שתייצר תרבות ספורטיבית . בהצלחה ! צעד מצוין !
 6. 100
  כמה משלמים לביבי על הפרסומת ה"סמויה" לתנובה?
 7. 99
  מוזר מאוד. חשבתי שרק דתיים אוכלים מרגרינה. ליצמן, עוד יכריחו אותך לאכול חמאה, השם ישמור.
 8. 98
  אם בכנות רוצה הממשלה להיאבק בהשמנה — שתתחיל במתנחלים עתירי ההקצבות — "הקלוריות" — והזרמות הכספים, ממיסינו

  הרי העולם דורש מזמן ל ה ר ז ו ת ולפנות את כל ההתנחלויות — כולן בלתי חוקיות.

 9. 97
  רק לפני 20-25 שנה עמדנו כל בוקר כל תלמידי הבית-ספר ועשינו התעמלות בוקר. כאן בישראל לא בצ' קוריאה או סין!
 10. 96
  ישראל צריכה ויכולה להיות מעצמה בתחום הירקות והפירות האורגנים

  צריך לעשות אדפטציה של החקלאות בישראל בחזרה מהכיוון התעשייתי לכיוון האורגני ולחנך את האוכלוסיה מגיל צעיר לתזונה בריאה של יותר ירקות ופירות.

 11. 95
  מצידי שבמזנונים של בתי הספר ימכרו אך ורק ירקות ופירות

  חינוך לתזונה נכונה ודלת קלוריות צריך להתחיל מגיל הילדות.

 12. 94
  ואף מילה על הפחתת אכילת בשר ומעבר לפיתות ופסטה שעשויים מקמח מלא?
 13. 93
  הדרך היחידה להלחם בהשמנת יתר היא חינוך מגיל הגן לתזונה בריאה ולפעילות גופנית

  אז על הליב"ה חייבים לוותר משיקולים קואליציוניים אך אסור לוותר על פעילות גופנית במוסדות החינוך החרדי לבנים ולבנות. שעורי שחייה והתעמלות ומודעות לצרכי הגוף הם חובה בכל בתי הספר במדינה. ואסור להרשות למדינה להכנס לנו לצלחת. שהילדים יביאו אתם מבית הספר את המודעות לבריאות וידרשו מהאם מזון בריא. זו הדרך.

  1. לפי המצב בבית - ספר שלי, אני בטוחה שהילדים לא יבואו מעצמם וידרשו מזון בריא
 14. 92
  לחם מקמח מלא בלבד גם חלות ולחמניות תחת פיקוח גם המחיר
 15. 91
  מכונות חטיפים בביה"ס

  נא להוציא במידית את המכונות לחטיפים ושתיה ממותקת מכל בתי הספר

 16. 90
  זה בדיוק מה שביבי רצה . אחרי המולקה והבולקה שליצמן עשה לו בבריאות

  הגו היחצנים, איך אפשר להסיט את הויכוח . מיד קופצים כמה טוקבקים , חסרי מעש ואחד אומר כך והשני מתנגד וביבי חוגג .
  האם אלה כל הבעיות של המדינה , שעבורם צריכה הממשלה לדון ? ביבי וברק פתרו כנראה את בעית המסתננים מאריתראה , הממלאים את הארץ בעשרות אלפים והוא מפחד שיואשם בכך .טוב יותר להגיע למו"מ עם הפלסטינים על זכות השיבה , ולפחות נדע מה נקבל . כאן אנו מקבלים את הזבל של אפריקה והנים.

 17. 89
  חוצפה, עכשיו גם לצלחות הם נכנסים לנו? אולי גם יעלו את המס על סוכר? אולי גם יכריחו אותי לאכול כשר?
 18. 88
  מה התוכנית תשנה משהו בחבר?

  בואו ניקח את אתהמצב הסופי וכולם נהיו בריאים יותר בעקבות התוכנית, האם עצם היותנו בריאים יביא יותר התחשבות אחד לשני, האם נתחיל לראות את החשיבות בשיתוף הפעולה בינינו כצורך קיומי, האם הרופאים יתחילו לחשוב גם על החד הוריות.
  במצב של היום כבר קימת קבוצה די גדולה של אנשים שעוסקים בספורט, כל קבוצות הכדורגל והכדורסל ועוד ועוד מיני תחומי ספורט, האם העיסוק בספורט נתן להם חיים יותר טובים? אני בספק.
  כלומר במידה והתכנית לא תהיה כחלק לחינך לערכים כדי לגרום לאדם לחשוב על חייו ועל חשיבות החברה כולה, זו תהיה עוד תוכנית פופוליסטית המשרתת בעיקר את היצרנים למיניהם ותנסה להראות את הממשלה באור חיובי יותר.
  התוכנית לא תשנה את התמונה של תסיסה חברתית, של משברים בחינוך, בכלכלה, ובעיקר במשבר ביחסים בין כולנו.
  אז בואו נגיד לממשלה, תודה אבל לא בצורה כזאת מחלקים את העוגה הכללית.

 19. 87
  השומן של מהדינה היא ההתנחלות הנפשעת. צריך לחתוך בבשר החי כדי לטהר את שרץ הכיבוש.
 20. 86
  צריך לאסור הקרנת "סירטי בורקס" עתירי שומן טראנס של שנאה לאשכנזים
 21. 85
  לא מספיק שהדתיים נכנסים לנו לצלחת, עכשיו גם "מומחי" הבריאות עם דעותיהם הסותרות וההפכפכות ייכנסו לנו לצלחת??
 22. 84
  עישון

  מה לגבי הגברת הסנקציות לגבי העישון? העישון כגורם סיכון לתחלואה עומד בשורה אחת עם ההשמנה. מדוע המדינה לא מפעילה תוכנית למניעת עישון?

 23. 83
  פרסומת סמויה לקוטג' תנובה

  כך נראה מהצילום. וזה מזכיר מה קורה עם המחאה? איך הוא מטפל במחירי בקוטג' והירקות (ראו בערוץ 10 כתבת תחקיר איך דופקים אותנו באוכל הבריא הזה. וחוץ מזה אפילו כולם יאכלו בריא וישמרו על כושר אם הוא לא יפתור את הבעיות הבוערות ללא ישנה מה ואיך נאכל.

 24. 82
  לאסור מכונות אוטומטיים בבתי ספר מתנסים וכו'
 25. 81
  מה עם להזהיר השפעות מייצבים תעשיתייפ על העורקים
 26. 80
  אני מציע: 300 אלף ש"ח קנס ושלילת אזרחות לכל זולל פחממות

  ונראה אותו עותר לבג"ץ

 27. 79
  הבעיה היא יותר רחבה מהשמנה

  שומן טרנס סותם עורקים והוא נמצא במוצרים רבים ולא רק במרגרינה ובעוגות

  ומה עושה המחוקק לגבי חומרים משמרים ותוספות כימיות אחרות שמוסיפים למזוננו ללא צורך וחומרי הדברה בחקלאות וזיהום האויר בבתים מרהיטים ושטיחים שמיוצרים אך ורק עם פורמאלדהיד והמרכיבים המסוכנים לבריאות במוצרי קוסמטיקה
  כל אלה גורמים גם הם למחלות רבות

  מענין להבחין שכל התוכניות לקידום אורח חיים בריא מתרכזות בעידוד פעילות גופנית כדי לא להסתבך עם התעשיה
  בשביל הליכה ריצה אופנים התערבות המחוקק לא נחוצה כמו שהיא נחוצה כדי להטיל הגבלות על התעשיה

  1. ושכחתי להזכיר את עידוד

   הדגנים המלאים
   חקלאות אורגנית
   תחבורה נקיה בערים בלי רעש ובלי זיהום
   צמצום הקרינה מפלפונים וטלפונים אלחוטיים

 28. 78
  לשפר את שרות יהבריאות והאישפוז הארץ - זו לא אופציה לדעת שני הליצנים האלה? מה עם שביתת הרופאים והמתמחים - כבר ]תרתם את הבעיה הקטנטנה הזאת?
 29. 77
  אני נבהלת כל פעם מחדש שהחנטרישיםם רודפי הכותרות האלה, ממונים על בריאות הציבור [ובטחונו, וכספו והפנסיות שלו ומה לא...]
 30. 76
  מה השטויות האלה ללא אישור רופא? רוצים להרוג או לגרום להרזיה? שיורידו עלות חדר כושר

  או שיפתחו חדרי כושר שכונתיים ממשלתיים.בתוך מקלטים למשל.זה יכול לעודד הרזיה .להוריד חובת אישור רפואי נשמע הזוי ומסוכן.

 31. 75
  שומן טראנס לא! וסיגריות? נמות רזים מסרטן.
 32. 74
  חינוך לתזונה בריאה מתחיל בגיל צעיר . אך משרד הבריאות מעדיף לתת לקבלנים מדי שנה שירות זה שהוכח ככישלון על משרד הבריאות לקחת שירות זה לאחריותו המלאה ללא דיחוי

  ראש הממשלה וחברו ליצמן ממשיכים עם ספינים במקום להעביר שירות חינוך לבריאות התלמיד לידי משרד הבריאת כאשר הוכח ששירת ע"י קבלנים נכשל .וחמור מזה שכל שנה וחצי מתחלף קבלן אין מעקב אחרי התפתחות התלמיד גובה . משקל BMI הכל לקבלנים מקורבים . הון ושילטון .

 33. 73
  זה שר הבריאות שלנו וסגנו שהגו את הרעיו המבריק שלא צריך אישור רופא למכון כושר? וכשמישהו יזיק לעצמו או בכלל יקבל התקף לב כי אסור היה ל ולעשות את המאמץ הזה - אתם תשלמו לו פיצויים?
 34. 72
  מה יהיה על הסוכר ?

  סוכר ופחמימו ריקות הוכחו כסיבה העיקרי להשמנה. מדוע לא להלחם בסוכר (מהפכת הגלוקוז. ספר שעליו אין עוררין) ?
  דבר שני: מדוע לא לחייב יצרני מזון לכתוב כמה סוכר מתחבא במזון כמו בארה"ב ?
  האם מישהו התייעץ עם תזונאי לפני ה"רפורמה" הזו ?

 35. 71
  כפי שאני מכיר את העם הוא יעדיף לשלם מס ולהמשיך לצרוך....כי זה בטבע שלו.
 36. 70
  להכניס לחם מחיטה מלאה לרשימת המוצרים המסובסדים

  יועיל ליותר אנשים מכל ההמצאות של המס.

 37. 69
  הנה עוד הצעה - סימון מוצרים משמינים

  על כל מוצר שמכיל מעל עשרים אחוז שומן תהיה מדבקה שמציינת את זה. אם הם לא מתביישים לייצר את זה, שיודיעו בגלוי כמה נזק זה עושה

 38. 68
  גם הרצת ה-"מחרדים" על הג'בלאות עם אפוד ונשק תסייע למאבק בהשמנה.
 39. 67
  יפה מאד

  הגיע הזמן שמודעות לספורט תקבל את המקום המגיע לו בארץ. עכשיו שיתחילו להציב כספים לספורטאים מקצועיים שיוכלו להתחרות בחו״ל לא על כספם הפרטי.

  1. ספורט לאלפים לא לאלופים.

   ספורט מקצועי זאת הצגה. חשוב ספורט עממי.

 40. 66
  התחלה לא רעה תהיה להפסיק בורקס ועוגות בכנסת
  1. צודק! הם צריכים לשמש דוגמה ומופת לעם
 41. 65
  סופסוף מחוקקים בנושאים שצריך לחוקק בהם
 42. 64
  בעיה כואבת

  יפה שהממשלה בחרה להתייחס לזה, ולא משנה מה המניע שלה

 43. 63
  סובלים מעודף משקל??? הלו, אנחנו נהנים. לא סובלים!

  מספיק כבר עם הסטיגמות והמחקרים המפוברקים. מספיק לקבוע לנו מהו המשקל הנכון, הצבע הנכון, החיים הנכונים. בריאותו של אדם איננה נקבעת על סמך משקלו (שהוא בעיקר גנטיקה). מה שחשוב הוא שאנשים יפסיקו, או ימעיטו, לצרוך זבל מתועש (כן, רבותי משוגעי הכושר, גם דגני בוקר זה זבל וגם טבעול ומוצרי חלב) וילמדו להכין אוכל מחומרי גלם אמיתים. לכן ירקות, פירות, בשר, קטניות וכד'- צריכים להיות נגישים לכולם ע"י סבסוד המדינה כך או אחרת. את כל המוצרים הארוזים צריך להעיף מהמדפים או לייקר אותם. ולגבי כושר- הליכה, ניקוי הבית, כביסה, גינון, בישול, טיול עם הכלב ו/או בן הזוג ישאירו אתכם בכושר מצויין. ישיבה מול הטלוויזיה (או במליאת הכנסת)תקצר את חייכם וגם תטמטם אתכם, שניים בכרטיס אחד.

  1. מסכים עם רב דברייך - יחי המזון הטבעי!

   היום מתייחסים לעליה במשקל בעיקר על סמך יחסי היקף מותן אל מול חזה וכן נטייה גנטית. השימוש באכיפה "קלורית" הוא שגוי מיסודו כאשר מבינים מהי קלוריה, תפקוד רכיבי המזון בגוף וכו'...
   איסור שומן טראנס מסונטז זה מעולה, אבל יש להגדיל שימוש במאכלים המכילים אומגה 3 ו-6, אוכל טבעי נקי מחומרים משמרים וצבעי מאכל ובעיקר - שינוי תפישה כללי לצריכת סוכר וקמח לבן.

  2. את חיה בסרט!

   אין לי ויכוח איתך, כי בתכלס כך אני חי (אוכל בריא..לא מתבטל מול הטמבלוויזיה וכו'). אבל מדוע שהמדינה תסבסד זאת?

   אבל אכילת אוכל "בריא" אינה ערובה לשמירה על משקל תקין, אם לא סוגרים את הלסת. כמשל, ראי את ההמלצות בנושא שמן זית ואגוזים לא קלויים. נכון שהם עדיפים על פני שמן צמחי ואגוזים קלויים. אבל צריכת יתר יכולה להזיק, כי בסופו של דבר, עדיין מדובר בצריכת שומן. אגב, אני מקווה שאינך אוכלת קוטג', כי מדובר באחד המוצרים עים אחוזי מלח בין הגבוהים ביותר!

  3. מהו משקל תקין?

   כל הגרפים וטבלאות שווים לת... משקל תקין משתנה מאדם לאדם בהתאם לגנטיקה שלו. אם הבדיקות הרפואיות מראות שהוא במצב טוב- המשקל אינו משנה. לגבי הסבסוד- אם מחירי הירקות והפירות יהיו זולים ומחירי הג'אנק יהיו יקרים אז אנשים יוכלו לקנות את המצרכים הנכונים. לשם כך צריכה להיות מדיניות ברורה של מיסוי ג'אנק וסבסוד אוכל בריא. אני רק לא בטוחה שהממשלה תחליט מהו בריא ומהו רעיל לפי התועלת לנו. אולי לפי התועלת לטייקונים.

 44. 62
  כיום יש פיקוח מחירים רק על לחם לבן ולא על לחם מקמח מלא

  הדבר גורם לכך שאוכלוסיה חלשה לא יכולה להרשות לעצמה לצרוך לחם בריא יותר ומסתפקת בלחם לבן, שבין השאר תורם להשמנה .

  למי שמעוניין יש קבוצת פייסבוק בנושא :
  http://www.facebook.com/group.php?gid=372971278961&v=wall

 45. 61
  גם הרצת ה- "מחרדים" על הג'בלאות עם אפוד ונשק תתרום למאבק בהשמנה.
 46. 60
  אני לא מאמין .... באמת דואגים פה לבריאות האזרחים ????

  איזו הפתעה נעימה על הבוקר : באמת מובילים פה שינוי ????
  מי אחראי לשינוי הזה ???? מגיע לו קרדיט.

  אנחנו וילדינו אוכלים זבל בצורת חטיפים ומאכלים מוכנים ואת המחיר תשלם המדינה עוד 30 שנה בעלויות בריאות ... אז אני מופתע שמישהו בממשלה התחיל לחשוב כל כך קדימה ....

 47. 59
  מה עם משקאות מוגזים? לקוקה קולה ולטמפו יש לובי חזק בממשלה

  אלה האויבים האמיתיים: מנפחים את הגוף מוסיפים לו כימיקלים הרסניים וחומרי טעם וצבע - אבל הממשלה לא תיגע במי שיש לו לובי חזק, וכנ'ל במוצרי הקמח הגרועים של אוסם ושות'. הכל יפה על הנייר עד שמגיע למעשים. מרס על ירקות ופירות.. חחח. ממש לא משמעותי, וכנ'ל האישור לחדר הכושר. מלים כמו חול אבל כשמגיע למעשים - שום דבר ממשי.

 48. 58
  מה כל כך קשה להתחיל לסבסד לחם מלא? למה שהוא יעלה פי שניים? למה הכתב לא שאל על זה? זה טריואלי בחייאת!
 49. 57
  יוזמה מבורכת

  צריך להשקיע בעיקר בתחום החינוך. להטמיע בתודעה שאוכל עלול להיות מסוכן, בניגוד למה שבלוטות הטעם משדרות למוח.

 50. 56
  תעבירו 265 מיליון שקל לעמותות אנונימוס ושב"י, ותקבלו שינוי אמתי בבריאות הציבור
 51. 55
  ממשלה של משוגעים - עוד מעט יאסרו בחוק על בורקס וג'חנון

  מה יאכלו הישראלים?
  פתאום יעלמו הפלאפל והשווארמה..
  דרך אגב, מהו הערך התזונתי של מן?

 52. 54
  כל הכבוד

  סוףסוף משהו אחד הממשלה עושה כמו שצריך!

  1. לדעתי

   כנראה שיהיה צורך לשפר את ההצעה כי מתייחסים כרגע רק לאלמנט אחד ,אם יוסיפו גם שיעור שבועי בבתי הספר על מהי תזונה נכונה וכלכלת בית ,זה יסגור גם מעגל חינוכי, כי הכל קשור, והכל מתחיל בחינוך, גם לנו הגדולים,

  2. וגם

   כנראה שיהיה צורך לשפר את ההצעה כי מתייחסים כרגע רק לאלמנט אחד ,אם יוסיפו גם שיעור שבועי בבתי הספר על מהי תזונה נכונה וכלכלת בית ,זה יסגור גם מעגל חינוכי, כי הכל קשור, והכל מתחיל בחינוך, גם לנו הגדולים,

 53. 53
  פיתוח זני פירות וירקות בעלי ערכים תזונתיים משופרים?

  מדאיג. ירקות ופירות אורגנים הכי מתאימים לגוף שלנו. כל שיפור יתאים במיוחד לכיס של המשפרים ולא לגוף שלנו.

 54. 52
  בדרך הנכונה, אבל -

  החלטות חשובות ביותר לבריאות ורווחת אזרחי המדינה כמו גם איזון ההוצאה הלאומית לבריאות. (הסגן שר הבריאות הזה מוצא חן בעיני מהרגע הראשון)

  אבל - מה עם עידוד פעילות גופנית? הצטרפות למכון כושר היא עדיין דבר די יקר עד בלתי ישיג עבור חלק גדול מהאוכלוסיה (מתאם בין בלתי ישיג להשמנת יתר מישהו בדק?). בסל ההחלטות יש לכלול גם סיבסוד עמוק של שימוש בחדרי כושר ובלבד שהמתאמן יוכיח שהגיע לפעילות באופן סדיר. אם ממקדים את הסובסידיה במתקני כושר וחוגים בסיסיים (ללא בריכה וחוגים "אופנתיים") ההוצאה אולי לא גבוהה כל כך.

 55. 51
  חבר שלי קרס ומת במכון כושר
 56. 50
  מעניין, זה אותו ניאו ליברליזם, שמתעקש שעובדים שיוצאים לשירותים יחתימו

  כרטיס.
  איזו נדיבות תרד פתאום על המעסיקים שהם יהיו מוכנים לוותר על זמן עבודה, למען בראיות הפולעים,
  הרי את אותו עובד אפשר להחליף בין רגע, כשהוא חס וחלילה חותף התקף לב, הרי זו גמישות תעסוקתית.
  זהו ספין, כביכול להראות כמה הממשלה הזו חברתית

 57. 49
  אישור רופא למכון כושר זה חובה

  הנושא חשוב והחקיקה מבורכת אך אל תשפכו את התינוק עם המים. אישור רופא למכון כושר זה חובה

 58. 48
  עוד יוזמה מסוכנת של הימין. אחרי כל החוקים שפוגעים פגיעה אנושה במערכת המשפט מגיעים חוקים חדשים שיהרסו את מערכת הבריאות.. עוד צעד לחיסול הדמוקרטיה ומניעת בחירה חופשית באוכל ושתייה. רק הימין מסוגל להתערב לאזרח הפשוט בצלחת. צריך לעשות הכול כדי לעצור את המזימה החדשה של הימין . זהו מדרון חלקלק של דיקטטורה ימנית קיצונית, ובמקום שמתערבים בצלחת יתערבו בספרים ובתרבות.
 59. 47
  ירקות ופירות כהוצאה משרדית? ירקות ופירות בלי מעמ!
 60. 46
  "משרר הבריאות יתבקש לאסור ייצור, ייבוא ומכירה..."

  משרר מלשון שררה? פרויד היה יהודי, אולי הוא גם ידע עברית!

 61. 45
  חשוב חשוב חשוב

  זה העתיד שלנו. עזבו אותנו מהתעסקות בפלשתינים, באירן ובחרדים. טפלו בבריאות שלנו. באיכות החיים שלנו. זה הכי חשוב. הגיע הזמן בריאות לישראל.

 62. 44
  ירקות מהונדסים??????????? תעודדו חקלאות אוגנית
 63. 43
  שעת כושר אחת ביום-במסגרת שעות הלמודים. חינוך לצריכה נבונה ובריאה במסגרת המקצועות השונים (אנגלית,מתמטיקה,אזרחות וכו')

  לא פתרונות הוקוס פוקוס,אלא חשיבה לטווח ארוך ומעמיק.

 64. 42
  עוד הצעה

  נא להעיף נבתי הספר את הקפטריות שמוכרות בורקסים וקראוסונים.

 65. 41
  יעני מה??? נצטרך לשלם מס על מלאווח??? למה מי מת?
  1. גם אם תשלם לי לא אוכל את הקמח+שומן הזה!
 66. 40
  עוד הצעה

  נא להעיף מבתי הספר את הקפטריות שלא מוכרות דבר מלבד בורקסים וקראסונים.

 67. 39
  במקום להוריד את הפיקוח הרפואי על חדרי כושר - שידאגו להורדת המחירים/

  בניית חדרי כושר ובריכות ציבוריות, שיהיו במחיר שווה לכל נפש, ולא רק לעשירונים העליונים...
  כמו שעשו, למשל, עם הספריות הציבוריות.
  שיהיה כמה מאות ש"ח בשנה, ולא אלפים...

 68. 38
  יש לפרסם את המשקל של שרי הממשלה ומי שסובל מעודף משקל שיעשה דיאטה

  שרי הממשלה חייבים לתת דוגמא אישית

  1. חחחח walla נכון
  2. וגם את משקל הגנרלים
 69. 37
  הממשלה צריכה לתת דוגמא אישית אבל שר התחבורה צריך דיאטה רצינית

  יש כמה שרים בממשחה שהם עם משקל עודף אני מציע שיפורסם כמה שוקל כל שר ומה המשקל המומלץ שלו ונראה את השרים עושים דיאטה

 70. 36
  טיוח נוסף מבית הביבי.מדינה ללא גבולות ברי הסכמה,כובשת,גוזלת,מושחתת=מדינה חולה בעליל.אנושות.שום אקמול כמו התוכנית ההזויה הזו-לא יסייע למדינה מסורטנת עם גרורות,פרי הכיבוש.
 71. 35
  לצערי אני כבר לא מאמין לשום דבר שיוצא מפיהם של "שר הבריאות" וסגנו

  מה עוד שביטול הצורך באישור רפואי לחדר הכושר הוא טפשי, האם כאשר אנשים ימותו בחדר הכושר מישהו יקום ויצעק?

 72. 34
  מי שאוהב יהודים שיגיד אני!

  אני אני אני!

 73. 33
  לפחות נלחמים בשומן ולא בטראנס...
 74. 32
  אם הממשלה רוצה להיאבק בהשמנה, שתפסיק לאלתר את הבאסת המגזר החרדי

  כשזה לא בא בחינם, אוכלים פחות!!

 75. 31
  אם תרזו - אין זו אגדה!
 76. 30
  יורידו או לא אין אמון בתויות

  על גבי המוצרים !
  אף אחד לא לוקח אחריות !!!

 77. 29
  השמנה מתחילה מגיל צעיר .אבל כאשר זה מנוהל ע"י קבלני שירות זה לא זה זה פגיעה בתלמידנו

  על הממשלה לקבל החלטה . להחזיר את בריאות התלמיד לידי . הממשלה קרי משרד הבריאות ומייד . מניעה התחלתית תמנע הוצאות בטוח הקרוב והרחוק . די לסיסמאות יש להחזיר שירות זה מייד למשרד הבריאות .למען בריאות טובה ליילדנו .

 78. 28
  האם צריך אישור רופא בשביל לעבוד עבודה פיזית או בשביל סתם לרוץ?
  1. בגיל מסוים רצוי מאוד. זכור את עוזי חיטמן שקרס באמצע ריצה.
 79. 27
  עידוד תחבורה ספורטיבית

  כגון הגעה לעבודה באופניים או בהליכה - הפעלת מקלחות, תמריצים כספיים, שיפור תשתיות. הרבה יותר אפקטיבי מלבטל את הצורך באישור רפואי בחד”כ.

 80. 26
  מוזר שאין התייחסות למשקאות קלים המכילים כמויות גדולות של סוכר

  יש לעודד שתיה של מים כי מי הברז בישראל מצויינים ושאניני הטעם עתירי הכסף ישתו מבקבוקים

  1. ועוד יותר "מוזר"

   שלא מוזכרים הנזקים של תזונה מן החי. ואולי בעצם לא מוזר, כי מדובר בשיקולים כלכליים...

  2. ההשמנה המסוכנת ביותר למדינת ישראל היא זו של "פרות הבשן השמנות" וה"וישמן ישורון ויבעט" - של המתנחלים ועושי דברם שיורידונו בקרוב חלילה ביגון שאולה!!!!
 81. 25
  הכותרת הראשית צריכה להיות מהדה-מרקר על דיכוי המחאה בארה"ב
 82. 24
  לפי הסדר הבעיה היא לא אוכל, אנשים ימותו בחדר הכושר. והממשלה תשמין מנחת

  השמנה לא נובעת מסוג האוכל אלה מכך שאנשים צורכים יותר אנרגיה ממה שהם מוציאים. מזון בריא-: אין דבר שכזה. זו המצאה של צמחונים וטבעונים.
  יש דבר שכזה תפריט בריא ,אך מזון בריא , זו המצאה. קחו את המזון אשר אותם מגדירים כבריא ביותר.
  תאכלו רק אותו ,אתם תקצרו את חייכם באופן חד וברור. הדרישה לאישור רופא בכדי להתאמן בחדר הכושר באה אחר מספר מיתות שהיו שם.
  האם רוצים לחזור על כך??????????????????

  1. זה יקצר גם תורים בבית חולים - ובתנאי שימותו בבת אחת ולגמרי ולא יתפסו אח"כ מיטות בטיפול לב נמרץ..
 83. 23
  ומה לגבי ציון אינדקס / ערך גליקמי של מוצרים.

  כל הדברים שציינתם חשובים, אבל חשוב לא פחות להחיל חובת סימון של האינדקס הגליקמי של מוצרי מזון (בדומה לערך קלורי ורגישות לאלרגנים) שכן, עבור אוכלוסיות הולכות וגדלות זהו אחד המדדים החשובים ביותר בבחירת מזונם. האילוץ לפרסם יסייע גם להעלות את הנושא למודעות הציבורית דוגמת ערך קלורי וערכי שומנים.

 84. 22
  מאבק הממשלה בשומן

  ההוצעה על מכון כושר עצומה, על כן רצוי להפוך את ההוצאה להוצאה מוכרת לפחות כלפי מס הכנסה ובכך לעודד רבים לעסוק בגופם, ושהדבר לא יחשב למותרות

 85. 21
  ביבי, תתחיל בחינוך

  היוזמה מבורכת, אבל חשוב ביותר - להתחיל בחינוך כבר בגיל צעיר (עם חלק ניכר מהמבוגרים זה כבר "אבוד", אבל על ילדיהם עדין ניתן להשפיע).
  למשל, הכנסת שיעורי חינוך גופני כחלק מהמערך היומי בביה"ס (כמו בארה"ב) - כל יום כשעה של שיעור ספורט (ורצוי שהמורה לא י/תזרוק כדור לילדים לשחק, אלא שיהיה מערך מובנה והדרגתי של פעילות ספורטיבית מתאימה).

  1. מי שמתחיל בחינוך הוא ההורים. רק ליברלים מוגבלים מאמינים שלכל יש תשובה של המדינה

   מספיק לשים אחריות על "אמא רוסיה" ולהתחיל לקחת אחריות אישית. הילדים בישראל נראים כהוריהם. והתמונה לא יפה במיוחד.

 86. 20
  אם זה לא היה עצוב היינו צוחקים.
 87. 19
  היום הוא גם משתיק פירסום. הביבי הזה...

  הבראיות במדינה הזו תשתפר ואז מה יהיה? מדובר כאן בתחילתה שת תוכנית להשתקת התקשורת, העצמת הדיקטטורה של הימין, והארכת תוחלת החיים שתרציך עוד ועוד שטחים.
  את הפשיסט הזה צריך להוריד מהר לפני שירקום לנו עוד מזימות .

 88. 18
  מה עושה הממשלה בקשר למחיר המיים והחשמל והדלק והבנקים, וכו'?
 89. 17
  צימחונות תעשה לבריאות ולכלכלה המון בריאות, רק אם מקבלי ההחלטות ישקלו ויחשבו לטובת הטווח הרחוק, מעבר לסוף הקדנציה של כהונתם.
 90. 16
  להפחית מ 7 מיליארד המועברים לדיוע לחרדים, בהעברות, פטורי מס, סבסוד הערים

  אלפי משרות מפוברקות ללא מכרז. הסכומים עולים משנה לשנה וכמו הנחות לאנונות למשפחות מרובות ילדים, זה מטיל עומס אדיר על הערים. סבסוד מלא של כל הישובים החרדים והעדר כל פיקוח על העמותות מהפוברקות ועל מקבלי השכר בהם ובערים שלהם.

 91. 15
  בנוסף: הורדת מכסים ו/או זיכוי מס על מכשירי כושר ביתיים, בניית מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות, ...
 92. 14
  עוד יוזמה ממשלתית לסתימת פיות....

  אבל הפעם אני בעד

  1. אתה גם בעד הצעת חוק לביטול הצורך לאישור רפואי למכון כושר? מה נפל עליהם? והחוק גם יהיה אחראי למקרי מוות עקב מצב בריאותי לא תקין?
  2. יוסי אתה גדול !!!☺☺☺
 93. 13
  לימדו אותך לשמש דוגמא
 94. 12
  יפה בלונדי - הגיע הזמן...
 95. 11
  הכוונה טובה, אבל...

  1. המלחמה בשומן הטראנס חיובית, אולם המלחמה בקלוריות ובשומנים בכלל אינה מועילה ואף יכולה להזיק. מחקרים עדכניים מצביעים על רמת הגלוקוז במזון כגורם העיקרי לבעיות השמנה וכולסטרול רע (LDL), בנוסף למיעוט הספורט (חילוף חומרים נמוך) ומיעוט הסיבים התזונתיים במזון. דוגמה להצעות בנושא: עידוד שתיית מים ע״ח משקאות ממותקים, חינוך תזונתי לילדים ולהורים, סימון ערך גלוקוז מתוך הפחממות במזון, וכו׳ 2. עידוד הפעילות הגופנית חשוב מאוד, אך ההצעות שמועלות נשמעות כמועילות דווקא לאלה שכבר עוסקים בפעילות ספורטיבית. ילדים היום נשארים בבית ומתעסקים במחשב ובטלוויזיה, בעוד המבוגרים מתעייפים בעבודה (משרדית בד״כ). הצעות: הוספת שעות חינוך גופני בבתי הספר ושיפור רמת השיעורים, חינוך הילדים וההורים לחשיבות הפעילות הגופנית (גם בקרב בנות) ועידוד מקומות עבודה לתת לעובדים מספר שעות הפסקה באמצע היום למטרות ספורט בלבד. 3. הצרכים הדייאטטים של אנשים אינו זהה. אולי רצוי לבצע בדיקות ולתת ייעוץ דיאטטי (דיאטה זה לאו דווקא הרזייה) בבתי הספר, בצבא ובמקומות העבודה.

 96. 10
  מזל שמנחיתים עלינו מאירופה תוכנית בריאות, אחרת מי היה שם על האזרח

  ברור שזו יוזמה שנכפתה על ישראל, אני לא יכול לדמיין את ליצמן על אופני כושר או בכלל מתאמץ. מה שלמעלה לא יודעים, שרפואה מונעת חוסכת מיליארדי שקלים וחיים של אזרחים. יש פה אינטרס שלאזרחים יהיה רע. שכל היום נחשוב על הגרעין האירני ונהיה משותקים. די חרא לחיות כאן. מתי שלטון החושך הזה ירד מאיתנו?

 97. 9
  ואולי להוסיף את מיקצוע של"ח לבגרות? חצי מתלמידי התיכון לא יוצאים למסעות

  ההשמנה מתחילה מהמוח, חצי מהתלמידים לא מגיעים לטיולי של"ח בחטיבות ובתיכון מטעמי עצלות וכד'
  כדי לדרבן תלמידים כן להגיע עושים לטובת מי שמגיע "הנחות" בהליכה,
  הגיע הזמן לחייב תלמידים להשתתף בצורה פעילה בספורט בשל"ח וכד'

 98. 8
  סןףסןף---
 99. 7
  לתשומת לה בידרמן/וולקובסקי

  אין יותר בורקסים בקריקטורות! הליצ'י הוא הבורקס החדש.

 100. 6
  ככה זה כשילדים אוכלים מילקי ודגני בוקר
 101. 5
  אידיאולוגיה מעוותת מציעה הנחת מס לתאגידים. למה לא להוזיל המזון המועדף בריאותית??? למה לא לאסור פרסומת של המשמין?. להכריז על שומן כאיום, טיפול כמו בעישון. אבל זה יפגע בטייקונים....
 102. 4
  מה עם להפוך הוצאה על מכון כושר למוכרת על יד

  ידי מס הכנסה? ‏

  1. זה ימנע מהממשלה כסף.
  2. לפי המצב בחדרי הכושר בתל-אביב זה יפתח דלת לנישואים חד-מיניים

   יותר מהר ממה שאתה חושב! :)

  3. מספיק שביטוח רפואי יוזל למי שמוכיח כי עושה כושר

   כך זה בארה"ב. לפי הוכחת שימוש בפועל במכון כושר זוכה אדם להנחה בעלויות הביטוח הרפואי.
   תמיד עדיף טיפול מונע מטיפול משקם, גם מבחינת העלויות.

 103. 3
  אולי ביבי יחלק לכולם סיגרים. כשמעשנים לא אוכלים
 104. 2
  כל הכבוד. צעד מבורך.
  1. תרשם להשתלת שכל.
 105. 1
  במדינת ישראל לעולם לא יהיה חינוך לספורט כל עוד החג הלאומי שלה הוא סביב המנגלים

  ואגב, נהנתניהו וליצמן, אם אתם כבר במכולת או מה שלא יהיה בתמונה ומחזיקים קוטזז ויוגורט, תעיפו מבט על המחירים.

  1. אני שם על המנגל ירקות. ...עדיף סטייק על פלפל