תפקיד חדש לראש המוסד לשעבר: איתור הסבתא היהודייה

אפרים הלוי חושש שהעולים מבריה"מ לשעבר מודרים בגלל ההקצנה הדתית, אותה הוא מכנה "איום קיומי". כעת הוא מסייע להם להוכיח את יהדותם

מה עומד מאחורי האמירה החריפה של ראש המוסד לשעבר, אפרים הלוי, ש"הסכנה הקיומית המאיימת על ישראל - יותר מהגרעין האיראני - היא ההקצנה החרדית שהולכת ומחמירה"?. בנאום שנשא לפני ארבעה שבועות, בכנס בוגרי פנימיות צבאיות, הציג הלוי את השקפתו על התהליכים שעוברת החברה בישראל. ענייני דת ומדינה, הפרדה בין המינים בפרהסיה, התלהמות רבנים - כל אלה מדאיגים אותו מאוד; אבל מה שמדיר שינה מעיניו וגרם לו להתבטא בחריפות הוא היחס לאוכלוסיית העולים מברית המועצות לשעבר, המונה כ-1.1 מיליון נפש. כך אמר בשיחה ל"הארץ".

היעדר מנהיגות, הן בקרב הפוליטיקאים והן בקרב הרבנים האורתודוקסים, בעניין יהדותם של עולים מבריה"מ לשעבר, הוא בעיניו האיום על המשך קיומו של רוב יהודי במדינה. "זו סכנה קיומית שלנו כעם", פסק. "אנשים לא מבינים את המשמעות האסטרטגית הלאומית של מה שקורה כאן. בעיית הגיור היא לא בעיה דתית, אלא בעיה אסטרטגית של קיום העם היהודי בארצו. זה איום מבפנים".

מאזיניו של הלוי, שחלקם הזדעזעו מההשוואה לאיראן, לא העלו בדעתם שמאחורי דבריו עומדת תוכנית מבצעית שהוא נרתם אליה, הנחשפת כאן לראשונה. מדובר בפרויקט "שורשים", שנועד לסייע לישראלים יוצאי בריה"מ לשעבר להוכיח את יהדותם, המוטלת כמעט תמיד בספק בעיני הממסד הדתי.

טשקר עם מסמך סובייטי המזהה את אמו כיהודייה מוטי מילרוד

מרכז "שורשים" הוא מין משרד חקירות בינלאומי שבסיסו בירושלים. הוא מלווה מדי שנה מאות נשים וגברים לאורך מסלול עד ל"אישור יהדות" בבתי הדין הרבניים הרשמיים, שיושבים בהם לרוב דיינים חרדים. הארגון מבקש "לנקות" עולים רבים ככל האפשר מחזקת הספק שדבקה ביהדותם בכלים הלכתיים המקובלים בבתי הדין ובחסות ארגון רבני "צהר".

המרכז, שהוקם לפני שש שנים, רשם בשנה האחרונה כמה הישגים: שיא במספר התיקים שנפתחו (550) מתחילת 2011 ושיא באחוזי ההצלחה (90%), כלומר - באישורי היהדות שניתנו בבתי הדין, שפטרו את הפונים ומשפחותיהם מהליכי גיור מפרכים בעתיד. הגופים המסייעים למרכז (משרד ראש הממשלה ועמותת ידידות טורונטו) גם קיבלו תרומה כספית גדולה מקרן שהקים הרי טריגובוף, מעשירי אוסטרליה, שחי בעבר בבריה"מ.

אפרים הלוי, ממקורבי טריגובוף, בטוח שהנתונים הללו הם מומנטום חשוב לפרויקט, שיכול להיות אלטרנטיבה לגיור, המקובלת גם על הגורמים החרדיים. לדבריו, חובה לנטרל את "פצצת הזמן האסטרטגית" - הרחקת יוצאי בריה"מ מהתואר ההלכתי יהודים.

יוצאי בריה"מ לשעבר וצאצאיהם בישראל מחולקים לשתי קבוצות: כ-320 אלף הם אזרחים מתוקף חוק השבות, אבל אינם יהודים לפי ההלכה ("חסרי דת") וכ-750 אלף נרשמו כיהודים במרשם האוכלוסין. אבל גם רבים מהקבוצה "היהודית" מגלים בבואם להירשם לנישואין ברבנות שלא ייחשבו יהודים עד שיחזיקו פסק דין של "הוכחת יהדות" מבית דין רבני. מי שלא הוכיחו יהדות ייאלצו להתגייר, או לעבור גיור לחומרה.

הר-שלום. מנהל מרכז שורשים
הר-שלום. מנהל מרכז שורשיםאמיל סלמן

הוכחת יהדות רלוונטית בעיקר לצעירים לפני חתונה או בגיל הפריון. הרב שמעון הר-שלום, מנהל "שורשים", מעריך שבין העולים הרשומים כיהודים, מספר אלה שיידרשו במוקדם או במאוחר להוכיח את יהדותם הוא 150-200 אלף איש. להערכתו, עוד כ-20 אלף מהרשומים "חסרי דת" הם יהודים כשרים לפי ההלכה, שניתן להוכיח את יהדותם לבתי דין.

הר-שלום מטפל כעת בתיק כזה של בחורה ישראלית המבקשת הכרה כיהודייה. הוא סבור שמצא מסמך שיהיה פתרון - תעודת מעבר מרוסיה הצארית מ-1915, שניתנה לסבתא של הסבתא של אותה בחורה. הוא מראה את תעודת המעבר שנכתב בה שמה היהודי של אותה אשה, עם ההערה: "התעודה בתוקף רק במקומות שמותרים בהם מגורי יהודים" (הכוונה ל"תחום המושב").

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו אליכם את מיטב כתבות סוף השבוע

מאחורי הר-שלום אלפי תיקי חקירה שרובם המכריע הסתיימו באישור יהדות. יש לו ולחוקרים שלו רשת קשרים חובקת עולם. הם מקיימים ביקורים תכופים בארכיוני הצבא האדום והצלב האדום ומכירים אינטימית עם כל בתי הדין הרבניים בישראל. הוא הסביר כי ליהודי בריה"מ לשעבר יש קושי עצום להוכיח את יהדותם אחרי דורות של ניתוק מקהילות בגלל התבוללות והצורך להסתיר את יהדותם. "אנחנו מתמודדים עם תוצאות השואה", אמר.

יגאל טשקר, שנולד לפני 30 שנה בקייב וגדל בישראל מגיל שבע כיהודי, גילה באחרונה שעליו להוכיח את יהדותו כדי להירשם לנישואין. חוקרי "שורשים" שלחו אותו לבוידעם המשפחתי לחפש מסמכים, אבל הוא חזר בידיים ריקות. סבתו מצד אמו נולדה ב-1914 בלודז', פולין, ובמלחמת העולם הראשונה, בהיותה בת שנה, הוברחה לרוסיה. לא היו לה תעודות סובייטיות מלידה. הרב הר-שלום שטס למוסקווה איתר שם מסמכים ונפגש עם דודתו של טשקר, אחותה התאומה של אמו. היא מסרה לו מסמכים ונתונים משפחתיים שסייעו להוכיח את יהדותו של טשקר. לדברי טשקר, לצד התעודות הרשמיות, אחת ההוכחות ששכנעו את הדיינים היתה כתבה ישנה בעיתון רוסי שדיווחה על בנות משפחת טשקר, ובהן סבתו, שהשתתפו באירוע יהודי. טשקר ואשתו אירנה, שגם עברה בירור יהדות, התחתנו לפני שבועיים וחצי.

שלום נורמן, המנהל את פעילות קרן טריגובוף בישראל, אומר כי העבודה על תיק בירור יהדות ואיסוף ההוכחות בידי החוקרים של שורשים, יכולה לעלות בין 1,000 ל-10,000 שקלים. כמו במקרה של טשקר, יש מקרים שבהם נדרשת הטסה של אחד החוקרים לעיירה שבה התגוררה משפחה בימים עברו, כדי להשיג את ההוכחה הנדרשת.

"מה שאנחנו עושים פה זה אומנות האפשר, וזה מירוץ נגד הזמן. ככל שעובר הזמן, קשה יותר לאנשים למצוא את המסמכים המשפחתיים ולגבות עדות מהסבתא המזדקנת, וככל שעובר הזמן יש מקומות בברית המועצות שקשה יותר לעבוד מולם", אמר. הוא העריך כי בעבור רוב העולים שיהדותם מוטלת בספק – בעוד חמש שנים האופציה היחידה תהיה גיור. עד אז, אמר, להוכחת יהדות יש יתרון גדול על פני הגיור, גם בגלל שגורמים חרדיים מטילים ספק בגיורים הממלכתיים, וגם משום שהמתגייר "מציל" רק את עצמו ואת ילדיו העתידיים, ואילו הוכחת יהדות משליכה לרוב גם על אחים ועל בני דודים. "הוכחת יהדות", הוא אומר, "זה השולחן שכולנו יכולים לאכול ממנו, גם החרדים וגם החילונים".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 36
  נוצר כאן מצב פרדוקסלי והרבנים אפילו לא מבינים את זה

  למה כל כך קשה לרוסים להוכיח את יהדותם? כי ברוסיה רדפו אותם על היהדות שלהם. הם נאלצו לקחת את המסורות היהודיות וכל סממני הדת ולצניע אותם, לרדת למחתרת, לרשום בתעודות הרשמיות שהם לא יהודים כדי שלא יתנכלו להם, לא ימנעו מהם משרות מסויימות, לא ימנעו מהם קידום. ואז הם באים ארצה והרבנים שואלים אותם "אבל למה אין לכם מסמכים?" פשוט חלם.

 2. 35
  נוצר כאן מצב פרדוקסלי והרבנים פשוט לא מבינים את זה

  למה כל כך קשה לרוסים להוכיח כאן את יהדותם? כי ברוסיה רדפו אותם על היהדות שלהם. הם נאלצו לקחת את המסורות היהודיות וכל סממני הדת ולצניע אותם, לרדת למחתרת, לרשום בתעודות הרשמיות שהם לא יהודים כדי שלא יתנכלו להם, לא ימנעו מהם משרות מסויימות, לא ימנעו מהם קידום. ואז הם באים ארצה והרבנים שואלים אותם "אבל למה אין לכם מסמכים?" פשוט חלם.

  דווקא אותם אנשים בחברה שנאלצו לשלם מחיר על היהדות שלהם נרדפים כאן על "חוסר ראיות." מי מהרבנים האלה באמת מבין את המשמעות של רדיפה אנטישמית?

 3. 34
  אז את מי מחפשים? את הסבתא או את הסבתא של הסבתא מתקופת הצאר?
 4. 33
  תפסיקו לתת דין וחשבון - אתם לא חייבים הוכחה לאף אחד!

  אם אתם יהודים, תהיו יהודים כי זה מה שאתם. למה אתם רודפים אחרי איזה ממסד מיושן ומסכן כדי שיאשר לעצמכם מי אתם?!
  רוצים להתחתן? ארגון משפחה חדשה מצא פתרון אזרחי לנישואים בישראל, לא צריך לעבור ברבנות לא לפני החתונה ואם חס וחלילה נפרדים, גם לא בפרידה. במקום להילחם אפשר פשוט להתעלם ולחיות איך שאתם רוצים:
  http://www.newfamily.org.il/services/civil-union-card/

 5. 32
  מחלקות הזיופים במוסד ובסוכנות היהודית עובדות שעות נוספות בהכשרת מיליוני פראבוסלבים ואוקראינים מזי רעב כעתודה למיעוט הלבן העליון האשכנזי שעתודותיו התדלדלו כדי שהשלטון ישאר בידיים נכונות אוסטיודיות לבנבנות.
  1. בהמשך לארתור רופין----ובכך הם מוחקים את צביונה ואופייה של מדינת ישראל. בעוד מספר שנים לא נכיר בכלל את המדינה. זה יהיה קולחוז סובייטי אחד גדול, והשפה השלטת תהיה רוסית. גם כך אתה מגיע למקומות שונים בארץ, מוסדות כמו בתי חולים וכו, והינך תוהה לאיזו מדינה הגעת. זאת לא ישראל. במקום שהמהגרים יסתגלו לנורמות ולתרבות ולשפה של המדינה שאליה היגרו, הם הופכים אותה למולדת הישנה שלהם. כמוה עצוב וכמה פאתטי.

   וזה לא שהרופאים המומחויים שלהם אכן מומחים. רמתם המקצועית והאנושית בינונית ומטה. זה לא אשמתם. רמת הרפואה ברוסיה-עולם שלישי. זה כבר נאמר על ידי דר אידלמן בראיון לעיתון. הוא סיפר שאף שהיה רופא בכיר ברוסיה הוא החליט לעבור בארץ התמחות מלאה מחדש כי לדבריו הרפואה ברוסיה מפגרת. בעניין המדענים ושאר המומחויים שהגיעו מרוסיה נאמר שגם רמתם די בינונית. סוציולוגים, אנטרופולוגים והיסטוריונים עוד יחקרו את התופעה הזאת של קבוצת אוכלוסייה כזאת עם המנטליות והנורמות הקשות שלה מגיעה לארץ חדשה ומשתלטת עליה, יונקת את משאביה הכלכליים, ומוחקת את מה שהיה בה קודם. Wowwwww נשמע הזוי, אבל זהו שלא. הקבוצה הזאת מאורגת ומקבלת עידוד ומשאבים ללא סוף מהממשלות בלחץ שרנסקי בתחילה, ובהמשך בלחץ מולדוביה ביתם ושות'.

 6. 31
  שוב מנסים להכשיר את ה...........
 7. 30
  לא יהודים, מדברים רוסית, בטח

  טוב, קראתי את התגובות... מה אני אגיד לכם, העם היהודי שרד אלפי שנים בלי מדינת צברסים ודוסים, אז גם אנחנו איכשהו נמשיך לשרוד פה באמריקה, בקנדה, וכדומה. באמת טוב שירדתי מהארץ, לפחות באמריקה אני בתור יהודי פשוט יכול להיות עצמי בלי שאצטרך להוכיח את יהדותי לכל מיני פנאטים סתומים מימי הביניים. ממש צודק הלוי, הולכת להיות פה אירן, וכמו באירן תהיה לדוסים תמיכה גורפת של אוכלוסיה. התגובות כאן ממש מוכיחות את זה.

  סלאמת!

  1. ביי-ביי מותק ! :-}} *בוסה*! מואה !! קח מכאן עוד כמה, אם אפשר הרבה 3>
 8. 29
  מה חשיבותה של הסבתא היהודיה כשהנכד הפך לגוי שתיין עבריין,למה לקלוט את הבררה הזו?

  הגיע הזמן להפסיק עם החיטוט הזה בשורשים הנוסטלגיים שאין להם שום משמעות וחשיבות. ולקלוט פה לא לפי חוק השבות המסולף אלא לפי איכות המהגרים הרצויים למדינה הזו שהפכה לפח האשפה של רוסיה ושל העולם כולו.זה הורס אותנו מבפנים יותר מאשר תורם.חשוב לראות סוף סוף את הדברים באור נכון בלי סילופים אויליים. טוב פיליפיני אחד חרוץ מרוסי עלוקה שמוצץ לנו את הקופה.לאפשר הגירה רק לפי האיכות ולא לפי היחוס ההסטורי.

 9. 28
  בזבוז כוונות טובות ומשאבים לבטלה

  הפיתרון הוא בשינוי כללי המשחק, לא בלשחק לפיהם. הפיתרון הוא בשינוי ההגדרות והקריטריונים לרישום יהודי במדינת ישראל. המהלך הזה נוגע בשוליים זניחים של הבעיה. מוסיף ממון וכבוד לעוסקים בו, לא לפיתרון הבעיה.

 10. 27
  מפעל מבורך. אנו במשרד הגרמני לענייני יהודים ומישליקים נשמח להעמיד לרשותכם ארכיון עשיר ומסודר למופת.
 11. 26
  כוונתו טובה

  אך הצורך בקיום התהליך מוכיח עד כמה נוראית המעורבות של הכפיה הדתית-חרדית בחיינו! מתי תשמע הזעקה של מחצית מהעם הזה שרואנ בכך אסון?!
  הגיעה תורה של מהפכה האזרחית !

 12. 25
  "הוכחת יהדות רלוונטית בעיקר לצעירים לפני חתונה או בגיל הפריון."

  ענק.

  1. LOL. חחחחחח
 13. 24
  "אנחנו מתמודדים עם תוצאות השואה" - שגוי. אנחנו מתמודדים עם תוצאות המנטליות הרוסית :/
 14. 23
  בוז

  רבנים חשוכים בורים בעולם עתידי בזים לאנשים אצילי נפש יעילים אינטיליגנטים והעם שותק הבוז לו..........

 15. 22
  אותי מעניין מי מממן את שורשים.מאיזה תקציב ממשלתי אנשים טסים,מחפשים...השתגעתם?הכול כדי שמושחתי מולדובה ביתם ישבו בשלטון על חשבוננו ויהרסו את הארץ?ממתי זה האינטרס שלנו להכשיר יהודים?הימין איבד כל כיוון ופרופורציה בשחיתות ותאוות השלטון שלו.ושלא יאיימו עלינו עם דמוגרפיה.מי שלא משכיל לעשות שלום עם ערביי הארץ ועם השכנים שלנו-שום הכשר יהודי לא יעזור.העלייה הרוסית של שנות ה90 מנצלת אותנו מכל כיוון ואנחנו נותנים להם.זה הביזיון.שינצלו את פוטין לא אותנו.
 16. 21
  העולים מבריה״מ מקופחים

  בגלל האליטות השמאלניות שמסיתות נגדם. לכן הם ממודרים מהתקשורת, מהאקדמיה, ממוסדות התרבות. לבעיות היהדות שלהם אין לזה כל קשר.

  1. HAim אתה רציני? הם ממודרים? איפה אתה חי? איפה הם חיים? הם חיים בטלויזיה רוסית משלהם, עיתונות רוסית משלהם, תחנות רדיו ברוסית משלהם, מדברים רק רוסית, ולא מעוניינים בכלל לדבר עברית......... תזכרו, כאן לא רוסיה.
  2. גם תיאטרון ואופרה ברוסית, בתי ספר וגנים פרטיים רק לילדי הרוסים בשפה הרוסית, כיתות מיוחדות ללמודי בלט ומוזיקה וכו' רק לילדי הרוסים, והכול ממומן על ידי הציבור הוותיק!
 17. 20
  עוד טור שיביא מלא תגובות נגד הדת והדתיים ונגד ש"ס כאילו היא המגזר החרדי היחיד בישראל...
 18. 19
  בעניין יהדותם של העולים/מהגרים מרוסיה----מר הלוי הוא לא רק תמים, אלא הסבתא של התמימים......

  ולא אמרנו מאומה על התרבות הרוסית-סובייטית הכוחנית-אגרסיבית-אגואיסטית שרואה אך ורק את עצמה; אוכלוסייה שרובה חיה בתוך מדינת רוסיה משלה על כל המשתמע מכך, בתוך שטח ארץ ישראל; הגירה שהשכלתה בינונית, ורובה איכרים בורים לא יהודים; הגירה שנמלטה מחיי עוני ומחסור קשים, שרובה מבוגרים וקשישים הנסמכים על שולחן משרד השיכון, הרווחה, הביטוח הלאומי, הבריאות.... הגירה שנחתה בארץ בכל חלקה טובה, מוטטה אותה ולקחה אותה 30 שנים לאחור. כן לאחור! השטח נכבש באישורם של אלה שרצו לשנות את הדמוגרפיה, אבל גרמו לשינוי פניה של המדינה עד זרא וללא הכר, על ידי נורמות סובייטיות מיושנות, לא דמוקרטיות, נוגדות זכויות אדם, שמתפארות בלאומנות קיצונית ובשנאת האחר- בעיקר של ערבים ומזרחים. כיבוש הארץ, שינוי פניה ושנוי המשטר בה לימין הכי קיצוני--היא מטרתם של רוב בני העלייה הזו. תשאלו את 'אלכס מהכרמל' שכבר הצהיר על כך, והודיע ש"הם" יגרמו למהפכה כמו ברוסיה ב 1917. ליברמן כמובן יהיה ראש הממשלה שלהם, ו'ישראל ביתם' תהיה המפלגה הסובייטית השלטת. ברוכים הבאים לאמא רוסיה.

  בבקשה לא לצנזר. תודה!


 19. 18
  יש אנשים, שחוקרים שורשים , מעניקים תוארים ונותנחם הגדרות לאנשים אחרים, ותו לא . ויש אלוהים. או איננו..

  וכדי לראות אותו , באשר הוא , לכפור בקיומו , או לפנות אליו בנפשי , אינני זקוק למתווכים , אף לא לאחד.

 20. 17
  צודק לגמרי שיכנס לפוליטיקה עכשיו
 21. 16
  טמטום! צריך להפריד את הדת מהמדינה!
 22. 15
  מדינות בעולם קולטות אנשים מאומות ומדתות שונות

  אפשר להחליט על מכסות הגירה לאנשים מאומות ומדתות שונות כפי שעושות מדינות אמריקה שנבנו מהגירה מארצות העולם הישן. רק על מספר היהודים העולים לישראל לא תהיה הגבלה.

 23. 14
  אני תומך בתגובות, אולי נעשה גם משהו בנדון ?

  אתם כל כך צודקים, אבל השיטה המושחתת נותנת לחרדים כח ועוצמה שמבטלת את האינטרסים של הרוב החילוני והשפוי

 24. 13
  במקום לשתף פעולה עם הממסד הדתי

  צריך להילחם לביטולו ולביטול הקריטריונים שלו להגר לישראל, להתאזרח בה ולהיות בה אזרח שווה זכויות. את הקריטריונים מכוערים והמבישים של דת וגזע יש להחליף ביכולתם של המועמדים להיות אזרחים טובים והגונים ולהשתלב בכלכלה. רק כך תינצל ישראל מההיפכות לעוד מדינה מזרח-תיכונית מפגרת ומדכאת, תהליך שכבר החל ושאם לא ייבלם בקרוב, אי אפשר יהיה להיחלץ מתוצאותיו.

 25. 12
  בשביל להיות יהודי צריך סבתא, אבל להיות רב חרדי לא צריך שכל ו\או לב רחב.

  פעם נאמר שמפקד בלי שכל הוא איום לשולחיו מפקד ללא לב הוא איום לחייליו.
  כנראה שאצל הרבנים החרדים הכלל הזה לא ממש חשוב... מזה אני ממש נחרד !

 26. 11
  ניתן להוכיח צאצאות יהודית על ידי בדיקה גנטית של כרומוסומים מיטוכנדריאליים.

  דווקא צאצאות מצד נשים יהודיות עד שרה, רבקה, רחל, לאה, בלהה, זילפה או רות המואביה ניתן להוכיח על ידי בדיקת שישים הכרומוסומים המיטוכינדריאליים שעוברים דרך הביציות מאם לביתה ונעצרת בבנה שאינו יכול להעבירם הלאה. אגב מתברר שגנטית היהודים ברובם יש להם ארבע אימהות קדומות, דבר מתאים למקורות.

  1. נכון שהDNA המיטוכונדריאלי, שעובר מוטציות מהירות יכול לשמש בזיהוי וגם משתמשים בו למטרות פורנזיות

   אך עלי לתקן שיבושים בתגובתך. ה DNA של המיטוכונדריה בנוי מכרומוזום אחד שצורתו מעגלית ועליו 37 גנים בלבד, די למיטוכונדריה באלו לצורך תפקידה ביצור האנרגיה התאית. ההשערה הרווחת היום היא שהמיטוכונדריה היא מושבת חידקים שחדרו לפני מאות מיליוני שנים לתא האויקריוטי והתמקמו בו בציטופלזמה והם מקיימים סימביוזה עם התא, לכן ה DNA המיטוכונדרי הוא של יצור חד תאי במקורו. הDNA המיטוכונדריאלי עובר מהאם לצאצאיה דרך הציטופלזמה של הביצית, כך הצליחו האנתרופולגים לגלות את חווה המיטוכונדרית, שחיתה לפני 200000 שנים באפריקה. וארבע האמהות הן אגדת עם לא עובדה ביולוגית.

  2. יש שיטה מדוייקת ובדוקה לזיהוי האם היהודיה

   במוסד רב חשיבות שנוהל במזרח אירופה על ידי במדינה מערבית בעלת תרבות גבוהה (בטהובן למשל) נערך בשעתו מחקר וגינאלי מקיף על מאות אלפי גוויות של נשים יהודיות מומתות בגיל הפריון ומצאו סימן וגינאלי שמאפיין את בנות הגזע היהודי. אני מאמין שניתן לרכוש את הידע הזה בארכיונים המסודרים של אותה המדינה המערבית שכתבתה רשומה במערכת. (אל תצנזרו כי זה פחות גרוע מהאמת)

  3. יהדות אינה גזע והיהודים כמובן אינה קבוצה אתנית טהורה אלא תערובת
 27. 10
  מדינה שוקעת על עול הדת, הכפיה והבורות. חילונים התמרדו או השיגו דרכון מערבי.
 28. 9
  לבטל הדת לאלתר. ישראל תהיה מדינה ציונית ולא יהודית. לימוד חובה של פילוסופיה במקום דת.
 29. 8
  ומה עם הסבא שלי מתימן? האם יוכל למצוא אותו, או את קברו?

  אגב,שמו היה אהרון ימיני.

 30. 7
  כניעה טוטלית לדתיים. הרצל חלם מדינה פלורליסטית
 31. 6
  He is absolutely right
 32. 5
  אולי נשנה את המשחק. שהחרדים יוכיחו שהם יהודים נאמנים למדינת היהודים. מי שלא יעמוד בתנאים לא יהיה זכאי לאזרחות.
  1. מעולה!!
 33. 4
  צודק ב 100% אפרים הלוי. האייטולות היהודיות בישראל מסוכנות יותר מהאייתולות באיראן
  1. צודק? בהמהלך הזה ישנה הודאה שהגדרת היהדות אכן נמצאת בידי הרבנים שיוצרים את הבעייה. זהו בהחלט מהלך של כניעה והתרפסות.
 34. 3
  ולהביא לכאן רוסים בלי שום תרבות של דמוקרטיה לא הרס את ישראל? מה התרומה של המפלגה הרוסית לישראל מלבד הרס הדמוקרטיה? מושחתים בלי תרבות מהעולם השלישי זה לא מה שיציל אותנו - ההפך הגמור מזה.
  1. "להביא לכאן רוסים", ומי הביא אותך אם לא עולים רוסים שבנו את ישראל?

   נכון שיש בקהילה הרוסית בעיות ובערות לגבי ערכים דמוקרטיים.
   עם זאת, זאת קהילה עשירה שהיו לה השפעות רבות על מדינת ישראל - הן היהודים הרוסים שהקימו את המדינה והן היהודים הרוסים שעלו בשנות ה-90. אני חושב שרוב ההשפעות היו חיוביות במבחן התוצאה ובכל מקרה ההשתלחות שלך לא קשורה לכתבה.

  2. הרוסים שבאו-תרומה גדולה

   הבאת הרוסים לכאן היא תרומה אסטרטגית בתחום הדמוגרפיה
   וכן העשרה תרבותית ותוספת רופאים פיזיקאים ומדענים שמעלה את איכות החברה בישראל

  3. אלי ממש ממש אין מקום להשוואה בין הרוסים מהעלייה הנוכחית לבין אותם יהודים רוסים שהיו חלק ממי שהקימו את המדינה.
  4. גם אין מקום להשוואה עם העולים משנות השבעים שהתערו בחברה הישראלית ולא הסתגרו בגיטאות משלהם. מה גם שהם היו באמת יהודים.
  5. איזו בערות. הרוסים הם העליה הכי טובה שהיתה לנו

   איזו בערות. העליה הרוסית של שנות ה-90 היא מהדברים הכי טובים שקרו פה, עם כל הקשיים. עליה ענקית של מליון איש שבאו כמעט בחוסר כל למדינה קטנה וזרה. ומה הם עשו? הם הלכו לדרוש דמי אבטלה? הם התבוססו בדכאון של עצמם ולכלכו על המדינה? לא. הם הרימו ראש בגאון ולקחו כל עבודה שזרקו לעברם. אותם מהנדסים, מוסיקאים, אומנים, ורופאים ניקו רחובות, טיפלו בקשישים, הפכו לקופאים. מדובר באוכלוסיה עם מוסר עבודה פנומנלי, יכולת למידה מטורפת, וגאווה מעוררת השראה. הם החזיקו מעמד מספיק כדי להעמיד כאן דור חדש, דור המשך, שרוכש השכלה גבוהה (כמו הוריהם) ומצטיין בכל תחום אפשרי. הרוסים הפכו כיום לעמוד השדרה של המדינה הזאת וצריך להודות להם בכל רגע על שהחליטו להשקיע את ההון האנושי שלהם כאן ולא במקום אחר. ואתה עוד קורא לעצמך "קצת הגיון." הצחקת אותי.

  6. איזו בערות. זאת אחת העליות הכי טובות שהיו לנו.

   העליה הרוסית של שנות ה-90 היא אחת העליות הכי טובות שהיו לנו. מדובר באוכלוסיה שבאה מרקע כלכלי וחברתי קשה, עלתה לארץ כמעט בחוסר כל, ובנתה את עצמה ב-10 אצבעות. הם לא התלוננו על החום, על האפליה, על הקושי בשפה, על המצוקה התעסוקתית. אותם מהנדסים, מדענים, מוסיקאים, ורופאים לקחו בגאווה כל עבודה שזרקו לעברם ונהיו מנקי רחובות, קופאיות, מטפלים בקשישים, מאבטחים. מדובר באוכלוסיה עם כושר למידה והתאקלמות פנומנלי ומוסר עבודה מעורר קנאה. ועכשיו הם מעמידים דור המשך שלומד באוניברסיטה, מצטיין בכל תחום, ומהווה את עמוד השדרה של המדינה הזאת. במקום להתלהם, עליך לומר להם תודה שהם בחרו להשתקע כאן ולהעניק לנו את ההון האנושי המדהים שלהם במקום להמשיך למקום אחר.

 35. 2
  קשה לי להחליט מה מתועב יותר, הגנאולוגיה של הרבנים או המאבק נגדה?

  הכורח להמציא סבתא או סבתא רבתא יהודיה למאות אלפי עולים ממשטר שהפך את היהודים לחסרי דת (אנוסים של העת החדשה) כדי למנוע צורך בגיור או בנישואים אזרחיים בקפריסין, וגם ההתחקות אחרי שורשי המשפחה, בדיוק מה שעשו פקידי הרייך השלישי, כדי לחשוף את הסבתא היהודיה, למרות שהכוונה במקרה הישראלי היא דווקא טובה, הם נתעבים.
  הפתרון התלוי בחללנו אך כולנו מתעקשים להפנות את המבט לכיוונים אחרים הוא רק הפרדת הדת מהמדינה, חילון גמור של הממלכתיות הישראלית ומציאת תשובה חילונית לכל תחום בחיינו, כולל המעמד האישי, כן, נישואים אזרחיים בעלי תוקף מחייב.
  ההתנגדות לסקולריזציה של המדינה נובעת מהפחד שמא נאבד את יהדותנו, נתבולל בגויים ונאבד בסופו של תהליך את זכותנו על המדינה, שאפילו עמירה הס מייחסת אותה במאמרה השבוע לדת.

  1. פתרון יפה, עם בעיה אחת...

   איך תפריד בין יהודים לערבים? לפעמים, בעיקר במקרה של יהודים "מזרחים", הם נראים ממש דומים.

   מדינת ישראל מתקיימת על ההפרדה בין ערבים לבין...ובכן, יהודים מלאים, ספק יהודים, יהודים לשליש ולרביע, ובקיצור לא-ערבים.

 36. 1
  במקום להתאמץ להוכיח את יהדותם של אזרחים ישראלים נאמנים

  צריך להפקיע את משרד הפנים, את מרשם האוכלוסין ואת רישום הנישואים מידי החרדים ולהחזיר אותם למדינת ישראל החילונית הריבונית.

  1. כל מלה בסלע חקוקה
  2. להחזיר אותה לציונות,עוסקים בנושא דת, להחזיר אותה לציוני -הדתי
  3. מי שנתן את הכוח לש"ס הוא נתניהו. זכרו זאת ביום הבחירות
  4. לא הבנת כלום : זכות הויטו היא תמיד של היותר קיצוני

   אין בעיה לכאורה לקבל הצעתך. אבל אז עשויים להחרדים ליצור ספר יוחסין עם השלכות דמוגרפיות קשות .

  5. אין שום בעיה

   תמורת תשלום פעוט לאיזה דיין אפשר לארגן גיור לכל אחד. אדם שאני מכיר התגייר תמורת 10 אלפים דולר.

  6. Occupy the Ministry of Interior in Israel.