הממשלה אישרה: קיצוץ רוחבי של 2% למימון התוכנית למלחמה במסתננים

בין המהלכים המתוכננים: השלמת הגדר לאורך הגבול עם מצרים תוך שנה, בניית מתקן כליאה חדש; נתניהו: אבקר באפריקה כדי לבחון אפשרות להחזיר מסתננים לארצם

הממשלה אישרה היום (ראשון) פה אחד את תוכנית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למלחמה בהסתננות מגבול מצרים לישראל. על פי התוכנית, ייעשה קיצוץ רוחבי של 2% בכל משרדי הממשלה והתקציב יופנה לכמה צעדים למניעת הסתננות: השלמת הגדר לאורך גבול ישראל-מצרים בתוך כשנה; הרחבת מתקן הכליאה בסהרונים (כך שיכיל 5,000 שוהים לעומת 2,000 היום); ובניית מתקן הכליאה החדש בסמוך לקיים - שיאכלס 10,000 איש. עלות התוכנית עומדת על 630 מיליון שקלים, בנוסף ל-1.5 מיליארד שקלים שכבר הושקעו בנושא בשנים האחרונות. בחודש שעבר נרשם מספר שיא של כניסת מסתננים שעמד על 2,676 בני אדם ומתחילת השנה נכנסו כבר 13,581 מסתננים.

אחד מסעיפיה המרכזיים של תוכנית נתניהו עוסק בנושא האכיפה כלפי מעסיקים שהקנסות שיוטלו עליהם בגין העסקת מסתננים יוגדלו משמעותית. על פי הצעת החוק שתובא לאישור הכנסת ניתן יהיה לקנוס תאגידים שמעסיקים מסתנני עבודה בלתי חוקיים בסכומים של 75,000 ₪ ובמקרים מסוימים אף להביא לסגירת העסק. בנוסף ישונה החוק כך שיתאפשר להאריך את מעצר מסתנני העבודה הבלתי חוקיים מ-60 יום לשלוש שנים.

"אם צריך, נסגור עסקים כדי שהמפעל שנקרא מדינת ישראל לא ייסגר", אמר נתניהו. הוא הודיע גם כי בכוונתו לצאת בקרוב לביקור באפריקה, כדי לבחון את האפשרות להחזיר מסתננים לארצות מוצאם. הביקור יתקיים ככל הנראה בתחילת פברואר 2012. נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי תופעת המסתננים מסיני היא "מכת מדינה בכלכלה בחברה, בתשתיות, ברווחה ובביטחון הפנים".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

נתניהו הדגיש כי ללא התכנית לבלימת הסתננות מהגרי העבודה החסרי האשרות לישראל "נגיע ל-100 אלף מסננים בשנה". בישיבה הוצגו נתונים לפיהם יש בישראל היום 52 אלף מהגרי עבודה חסרי אשרות, כאשר קצב ההסתננות עומד על 30 אלף מהגרים בשנה. נתניהו הורה בישיבה להעלות את הקנס למעסיקי מסתננים בלתי חוקיים מ-5,000 שקל לעשרות אלפי שקלים. "צריך לכאוב בכיס למי שמעסיק מסתנני עבודה בלתי חוקיים", אמר נתניהו בישיבה.

לדברי נתניהו, רוב המסתננים הם מהגרי עבודה ולא פליטים. "אנו שומעים את הזעקות שעולות מערי ישראל", אמר. "נמשיך לטפל בפליטים אך מרכיבם בשיטפון האנושי הוא מזערי. אוכלוסיות שלמות מתחילות לנוע ואם לא נפעל לעצור את זה, אנחנו פשוט נשטף – אני רואה בכך צורך עליון".

עם פרסום דבר תוכניתו בשבוע שעבר אמר ראש הממשלה כי "מדובר באיום על הכלכלה, על הביטחון ועל המרקם הדמוגרפי העדין שעליו מבוססת מדינת ישראל. נחמיר משמעותית בקנסות למעסיקים - מי שיעסיק מסתננים בלתי חוקיים ייענש בהתאם". זאת, בשעה שמתקן הכליאה החדש - שתוכנן להיפתח במאי השנה - עדיין לא החל להיבנות. בינתיים ממשיך שר הפנים אלי ישי ללבות את האש ואמר לגל"צ כי איש מהמסתננים לא יישאר בישראל. "גם אם זה לא פופולרי, אפעל להשיב כל מסתנן לארצו. אי אפשר להיות יפי נפש - אמנם הם חיים במדינות עולם שלישי, אבל מדינת ישראל לא יכולה לתת מגורים לכולם".

"התכנית מיועדת לטיפול בתופעת מסתנני העבודה הבלתי חוקיים", אמרו בלשכת ראש הממשלה בשבוע שעבר. "הטיפול במי שיימצא כי הגיע לכאן כפליט יימשך כמו היום בהתאם לחוק".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 11
  בסכומים האלו היה אפשר לקלוט מאות אלפי מהגרי עבודה,לגיירם גיור למהדרין ,לבנות להם התנחלויות בשטחים הכבושים ועוד להשאר עם הרבה כסף.
 2. 10
  להתחיל כבר עכשו המצב אקוטי והמדינה בסכנה דמוגרפית וכלכלית
 3. 9
  מי שבונה גטו... שלא יתפלא שתמיד ימצאו מה לשים בו
 4. 8
  אבוי לנו

  בכל מדינה מתוקנת יש הליך פשוט מאוד של בירור טענותיו של מבקש המקלט. אם מתברר שהוא פליט - הוא מקבל מעמד של פליט ונשאר במדינה או עובר למדינה אחרת שמסכימה לקלוט פליטים. אם מתברר שלא - הוא נשלח אחר כבוד למדינת המקור שלו. משום מה, ישראל רוצה להיות מיוחדת ולהקים מחנה ריכוז כדי להחזיק את מבקשי המקלט שנים על גבי שנים מבלי לטפל בבקשתם. ואם נגמר המקום במחנה הריכוז - הם משוחררים, אך ללא אישור לעבוד וללא זכויות בסיסיות. אני לא יודע איזו אפשרות טובה יותר - שזה נובע מטפשות, או שזה נובע מרוע. אולי שילוב של השניים?

  1. הם לא פליטים

   כולם ללא יוצא מהכלל לא פליטים, היות והם באים ממצרים, לפי הדין הבינ"ל מצרים מחויבת לתת להם מעמד פליטים.
   ההתעקשות של המסתננים לעבור עוד מאות ק"מ לישראל (למרות שהם כבר יצאו מכלל סכנה) הופכת אותם למהגרי עבודה

 5. 7
  בשביל ממשלת נתניהו הקיצוץ הוא מטרה ולא אמצעי

  פשוט הצליחו לבחור את השעיר לעזאזל הכי נוח - הם שונים, הם שחורים, הם חסרי ישע וכוח פוליטי, אז למ לא להיעזר במסתננים/פליטים כדי לפגוע בחינוך, בבריאות, ברווחה ובתשתיות!

 6. 6
  "אם צריך, נסגור את המפעל שנקרא מדינת ישראל כדי ששלטון נתניהו לא ייסגר"

  הממשלה שעושה הכל כדי לסיים את המפעל הציוני: הפרטת קרקעות הלאום, התעמרות במעמד הביניים, בעניים ובחלשים, עידוד שנאה וגזענות, חיסול מערכות החינוך, הבריאות והרווחה ע"י חנק תקציבי, בידוד ישראל בעולם, חיסול המו"מ עם הפלסטינים ועוד רשימה ארוכה...

 7. 5
  עד שתתחילו אתם (ישראלים ויהודים) לעבוד בחלקאות, בניין, סיעוד ונקיון - אין לכם זכות להתלונן על "מהגרי עבודה"
 8. 4
  מתחת לאף של כולנו

  הרי ברור שלשם טיפול בתכניות המסתננים לא דרושים חצי מיליארד שקלים. מתחת לאף של כולנו קיצצו בתקציבים של כולנו. מה שהושג חלקית בכוח בטרכטנברג יושג במרמת תחתיות

 9. 3
  גם היהודים היו פליטי עבודה ב-39.

  הרבה יותר קל לעצום עיניים...

  1. ההשוואה לא במקומה

   למיליוני אפריקאים אין מה לחפש פה

  2. ההשוואה דווקא מאד במקום

   וכל הכבוד באמת לביבי על עוד מלחמה ....בפליטים..באנשים רעים שבורחים מהרוצחים ואנסים או מרעב או סתם כי אין להם מה לעשות בחיים ומנסים לרושש ולהרוס מדינת ישראל היהודית הנאורה!!!!. פשוט גאון!
   עוד 360 מיליון שקלים בשביל לבנות בתי סוהר.

  3. ידוע לכל שרוב רובם של "הפליטים" הם מחפשי עבודה ולא נירדפים. הכל אצלכם ביביפוביה !!
 10. 2
  למה לא לוקחים את הכסף מהעמותות שתמכו בהבאתם של ה"מסכנים" ?
 11. 1
  מתי נראה כבר תוצאות !!!!!