בניגוד לנהלים: המדינה מאפשרת לרבנות לפסול עלייה של גרים

הנוהל קובע כי הסוכנות היהודית היא שצריכה לאשר את תקינות הגיורים, אך ל"הארץ" נודע על שני מקרים בהם בקשות עולים נדחו בנימוק של סירוב הרבנות

משרד הפנים מתנה התאזרחות זרים שעברו גיור אורתודוקסי בחו"ל באישור הרבנות הראשית. זאת בניגוד לנוהל, שקובע כי הסוכנות היהודית היא שצריכה לאשר את תקינות הגיורים. ל"הארץ" נודע על שני מקרים בשבועות האחרונים, שבהם סורבו בקשות מתגיירים אזרחי ארה"ב לעלות לישראל לפי חוק השבות - בנימוק שהרבנות הראשית אינה מכירה במוסדות שגיירו אותם.

"הגענו לשפל חדש בהתייחסות לגרים", אמר הרב שאול פרבר, שמשמש מנכ"ל מכון עיתים, גוף אורתודוקסי המסייע לאזרחים בקבלת שירותי דת, שהפניות הגיעו אליו. "כמה פעמים צריך להילחם על אותו דבר?".

בהבדל מגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים בחו"ל - שמשרד הפנים מחויב להכיר בהם, לפי החלטת בג"ץ - קשיים מתעוררים דווקא בנוגע לגיורים אורתודוקסיים, ובמיוחד גיורים שנעשים בקהילות לא חרדיות. כך, שני המתגיירים שבקשותיהם לעלות סורבו הם אזרחי ארה"ב שעברו מסלולים תובעניים של גיור במסגרות אורתודוקסיות. שניהם חוששים להזדהות. אחת מהם הסכימה להתראיין בשם בדוי, "רות", ובטשטוש פרטים.

עמאר. "אין להתיר פתח פרוץ למתגיירים" אמיל סלמן

רות היא סטודנטית אמריקאית לתואר שלישי, שפגשה צעירים וצעירות ישראלים בטיולים בעולם. המפגש עורר לדבריה את סקרנותה בנוגע לדת היהודית והביא אותה לישראל לתקופות ארוכות, במסגרת לימודיה. לפני כמה שנים קשרה עצמה לקהילה ידועה במנהטן (שם הקהילה ידוע למשרד הפנים, וגם ל"הארץ") מהזרם האורתודוקסי-מודרני. בחסות רב הקהילה היא החלה ללמוד יהדות באופן מסודר. שנה שלמה למדה עד שבית הדין של הקהילה אישר זאת והיא טבלה במקווה כיהודייה. לפני כמה חודשים באה שוב לישראל, ללימודיה, אבל משרד הפנים סירב הפעם להאריך את אשרת הלימודים שלה, לדבריה, תוך המלצה להגיש בקשה לעלייה במסגרת חוק השבות. היא הגישה בקשה, וזו סורבה. בסוכנות היהודית אמרו ל"הארץ" שהתיק שלה הגיע אליהם, ושלאחר בדיקה הוחלט לאשר את גיורה, שנעשה "במקום מוכר מאוד" במנהטן. משרד הפנים, שהתייעץ עם הרבנות, הגיע למסקנות אחרות.

במכתב התשובה מ-1 בנובמבר נכתב שעליה לצאת מישראל בתוך שבועיים, עד 14 בנובמבר. לדברי רות, המכתב הגיע לידיה רק ב-16 בנובמבר. במישור העקרוני יותר, המכתב מסגיר לכאורה חריגה מהנוהל. "לפי בדיקה שנעשתה עם הרבנות הראשית מדובר בגיור שאינו מוכר לצורך קבלת מעמד בישראל", טען משרד הפנים. בבדיקה עם הסוכנות נאמר ל"הארץ", שהסוכנות עשתה בדיקה רצינית של הגיור שעברה רות, ואישרה אותו ללא סייג.

בפברואר השנה פרסם "הארץ" את סיפורו של תומס דולהן, קנדי הנשוי לישראלית שביקש להיכנס לישראל כזכאי עלייה לאחר שעבר גיור אורתודוקסי. בקשתו סורבה, בנימוק שהרבנות אינה מכירה בבית הדין שגייר אותו. דולהן ניהל מאבק, גם תקשורתי, שנשא פירות, ובסופו זכה בתעודת זהות ישראלית. אך סיפורו חשף תופעה נרחבת יותר: משרד הפנים מוסר לרבנות הראשית סמכות שמעולם לא היתה לה, לקבוע "מיהו יהודי" גם בחו"ל.

הגוף האמור לאשר שגיור בחו"ל נעשה כנדרש, ב"קהילה מוכרת" על ידי גורמים ישראליים, היה תמיד הסוכנות היהודית. הכנסת קיימה שני דיונים בעניין זה, ואחרי איום בעתירה לבג"ץ הושג הסכם בין משרד הפנים, הרבנות והסוכנות היהודית, שחידד את הנהלים.

הנוהל של רשות האוכלוסין, שנכתב ביוני האחרון וחתום עליו מנהל רשות האוכלוסין וההגירה אמנון בן עמי, קובע כי "ברובם המכריע של המקרים" הסמכות לאשר שקהילה שבה נעשה גיור היא "קהילה מוכרת" תינתן לסוכנות; היא האמורה להמליץ לקונסולים הישראלים במקומות השונים על זכאות לחוק השבות, כפי שהדבר נעשה עם יהודים מלידה.

שרנסקי, יושב ראש הסוכנות היהודית תומר אפלבאום

עם זאת, משרד הפנים יוכל להתייעץ עם הרבנות "במקרים הספורים בהם התעורר ספק בנוגע לזהות הרב המגייר ולהכרה בו", כאמור בנוהל. "ככל שיסתבר כי הרב הראשי אינו מכיר בגיור, תתבקש הסוכנות היהודית ליתן הבהרות בעניין הקהילה ומוסדותיה", וזאת קודם להחלטת רשות האוכלוסין. התנאים האלה לא התמלאו בשני מקרים שהגיעו למכון עיתים.

לדברי הרב פרבר, "למרות הנוהל החדש, הפקידים ברשות האוכלוסין ממשיכים לעשות כרצונם. אני לא יודע מי נותן להם את ההוראות: אם זה בא למעלה זו קטסטרופה. ואם זה נעשה באופן עצמאי, זו קטסטרופה הרבה יותר חמורה". הוא איים כי "אם משרד הפנים לא יאפשר לגרים אורתודוקסים לקבל מעמד, נצטרך להגיע לביהמ"ש לוודא שהם עומדים בהסכם".

"לא התגיירתי כדי לעשות עלייה", אמרה רות. "אני אוהבת את ישראל ואוהבת את היהדות, אבל ארה"ב מספיק טובה בשבילי". עוד אמרה, "אני יודעת שהפרוצדורה של עלייה היא לא רק דת, אלא גם פוליטיקה. אני יודעת שזה לא קל לאף אחד. מובן שאני מנסה להיות יהודייה טובה למרות סטירות הלחי האלה. אני קטנה בסיפור הזה ולא מבינה הכל, אני מכבדת את ישראל ואוהבת אותה אבל זה כואב לי".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "המקרה נבחן בימים אלו לפי כל הקריטריונים, והרשות תפעל לפי כל הסיכומים, בין היתר כמופיע במכתב שכתב ביוני אמנון בן עמי".

באופן פרדוקסלי, אלו בחרה רות במסלול גיור קונסרווטיבי או רפורמי בצפון אמריקה, היא היתה מוכרת מיד כעולים חדשים. ב-1988 שלל בג"ץ ממשרד הפנים את שיקול הדעת ביחס למעמד מי שעברו בחו"ל גיור רפורמי או קונסרווטיבי, וחייב את מרשם האוכלוסין להכיר בגרים כאלה כזכאים לעלייה. הפסיקה משאירה למשרד הפנים שיקול דעת דווקא בנוגע לגיורים הלכתיים-אורתודוקסיים בחו"ל.

בניגוד לתנועות הקונסרווטיבית והרפורמית, העולם האורתודוקסי מגוון ומפוצל ואינו כפוף לארגון גג אחד, כך שהמצב בו סבוך בהרבה. הרב הראשי לישראל שלמה עמאר הסביר בדיון ועדת הקליטה של הכנסת כי אין להותיר את הפתח פרוץ למתגיירים אורתודוקסים - במיוחד לאחר שהתגלה שרבנים גיירו אנשים שאינם יהודים, תמורת שוחד. הנפגעים העיקריים מהפיקוח הם האורתודוקסים המודרנים.

Read this article in English: Israel Interior Ministry still letting Chief Rabbinate decide 'who is a Jew'

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 22
  רות...

  א' - כשאין הפרדה, בין דת למדינה - מותנית האזרחות במדינה, בפסיקת כוהני-דת....כסעודיה היינו.

  ב' - רות המואביה, עברה את גיור-האינסטנט, המהיר ביותר, בדברי-ימי-היהדות - וזה הספיק לה, על-מנת להיות לאם שושלת מלכינו, מאז ולתמיד.

 2. 21
  איזה כישורים יש לפקידי הסוכנות לבדוק גיורים ???

  הסוכנות כארגון פקידותי שאבד עליו הכלח, מנסה בשארית כוחותיו לתת עילה ומעמד לפקידים עבשים , שמעלים לארץ, משפחות גויים בהם רק הסבא היה יהודי, ומכוח חוק השבות, הם הקובעים שכל המשפחה - יהודית !
  גיור הוא אקט דתי, ואסור לתת סמכות לפקידונים חילונים, להחליט בענין דתי !

 3. 20
  לכשיבין הציבור החילוני שאין להשאיר את היהדות לחרדים שאינם רגישים למחויבות של מדינה מודרנית אלא להעביר הסמכויות לציבור הדתי הציוני וכשיבין הציבור הדתי הציוני כי יש לעסוק ביוד אלה נושאים קטנים ובלתי חשובים כמו חינוך, גיור, ניואין וגירושין ולא רק במאחזים לא חוקיים - תהיה תקווה להנהגה דתית ראויה יותר
 4. 19
  שיר הלל לכפייה דתית

  "בישראל שללו דתיים קיצונים תחילה את זכויות הערבים (תג מחיר),
  אני לא הרמתי את קולי, כי לא הייתי ערבי,
  ואז הם הפלו את האתיופים היהודים,
  ואני לא הרמתי את קולי, כי לא הייתי אתיופי,
  ואז הם הפלו את בנות הגימנסיה הספרדיות,
  ואני לא הרמתי את קולי, כי לא הייתי ממוצא ספרדי,
  ואז הם הפלו את הנשים,
  ואני לא הרמתי את קולי, כי הייתי גבר,
  ואז הם הפלו אותי,
  אך באותה עת כבר לא נותר אף אחד שירים את קולו למעני."

 5. 18
  Hue is real Jewish ? the controling is lost,the door is wide open,mixture

  With the 1990 1milion Russians hue came,and the most of not Jews that time,we are mix with suche problems to knowing what is real Jew,in 20 years,will be so,that every person can buying the Israelian Pass,

 6. 17
  מתי יבטלו סופית את הסוכנות היהודית?
 7. 16
  "הרבנות השחורה הראשית" - גוף אנטי ציוני שיש למוחקו מעל המפה

  "הרבנות השחורה הראשית" פועלת מטעם הזרם החרדי האנטי-ציוני. היא נלחמת בנו - הציונים - ושונאת אותנו באותה עוצמה שאוייבנו במדינות ערב עושים זאת.

  כל ציוני בר דעת חייב לנתק את עצמו מהרבנות השחורה - בנישואים, בלידה ובקבורה - ולהילחם בה כי היא האוייב הגדול ביותר לקיום המדינה הציונית.

 8. 15
  לכ' הרבנות: יהודם שנוסעים למזרח הרחוק נוטשים את היהדות וחוז

  וחוזרים עם דת אחרת ואולי אתם לא רלוונטיים כי דת היהדות נקחדת בגללכם

 9. 14
  הצילום של המתכנה הרב הראשי מזכיר לי צילום של עלי חמינאי, המנהיג של איראן.
 10. 13
  לפרק את הסוכנות היהודית בלעת כספים ידועה !!!
 11. 12
  אם הייתה אוקראינית, ולא אמריקנית, לא הייתה צריכה אפילו להתגייר, היא כבר הייתה כאן בינינו. אבסורד

  הגרים המערביים - אלו שמדינות המוצא שלהם מאפשרות להם את חופש הבחירה, ושמניעי העלייה שלהם אינם הימלטות מארץ נחשלת כי אם שותפות רצונית עם העם שלנו - הם אלה שנתקלים בחסם האבסורדי מכל: אם הם רק היו, נאמר, מבלארוס או קזחסטן, במקום מקומות מפוקפקים כמו ניו יורק או קנדה, מיד בקלות היה נמצא נציג של הסוכנות היהודית שישדך אותם לסב יהודי מומצא, והם ובני משפחתם היו כבר מזמן בבת ים, נצרת עילית או אריאל. אתרע מזלם, והם מערביים. ממקומות דמוקרטיים, מבוססים, משכילים. כאלה שאינם רואים בישראל תחנת-ביניים שהיא מטרה קלה בדרך לשפע חומרי, כי אם אנשים שמבקשים להימנות עם האומה העברית ולומדים לשם כך ומתאמצים ועוברים המרה תרבותית מסוימת.
  כה חבל על רות. אם בועז יתעורר בזמן, אולי עוד יש סיכוי שמלכות דוד המודרנית תיפרע מהאנומליה שמאיימת עליה כבר עשרים שנה.

  1. מאות אלפי לא יהודים שהיגרו לישראל והם אפילו לא גרים!!! ז"א שהסיפור מורכב יותר מה שהוא נראה. אין להאשים רק את הרבנות, משרד הפנים או הנוהלים. חייבים חוקה מסודרת לכל דבר ועניין. או שמציפים את המדינה בהגירה של לא יהודים, [או פליטים, מהגרי עבודה ומסתננים] או שמתירים רק ליהודים ולאלה שהתגיירו לחיות בישראל.
 12. 11
  תבוטל הרבנות הראדית
 13. 10
  הפתרון הוא ביטול חוק השבות והפרדת הדת מהמדינה

  > החוצפה האמיתית היא שמי שזכאי לעלות מתוקף חוק השבות רשאי להביא את בן זוגו, גם אם הוא נוצרי, ואפילו שניהם נוצרים, אך לבן זוגו החוקי של אזרח ישראלי, אפילו אם האזרח יהודי כשר למהדרין, אין זכות להפוך לתושב קבע אם אינו יהודי כהלכה בעיני הרבנות הראשית (לדוגמה, הרב האורתודוקסי שגייר אותו אינו מוכר כרב אורתודוקסי מחמיר דיו על ידי הרבנות). עיוותי חוק השבות והעובדה שהוא מיותר היום מחייבים את ביטולו המוחלט. הגיעה העת לחוקי הגירה כבמתוקנות שבמדינות.

 14. 9
  אינני מחשיב עצמי יהודי

  תנו לי דרכון ואמצא לי מקום.

 15. 8
  המונופול של הרבנות הראשית חייב להישבר. לטובת כולנו

  גם הרבנות עצמה תתיעל ותשתפר. וגם לנו האזרחים תהיה אלטרנטיבה. לא עוד סחיטת תווי כשרות באיומים סטייל פרוטקשן. לא עוד מסע יסורים למי שרוצה להתחתן עם רוסיה. חייבת להיות להם אלטרנטיבה. לא חייבים להפריט את שירותי הדת. חייבים להקים גוף רפורמי. גוף אורתודוכסי מתון. גוף קונסרבטיבי. תחרות על ליבו של הצרכן.

 16. 7
  דיי להצפת ישראל באנשים קולוניאליסטים אנגלו-סקסים, זה כיבוש קולוניאליסטי

  תגידו תודה לחרדים*

 17. 6
  לחילונים׳

  איפה אתם חיים? באיזו מדינה מודרנית יש תנאים כאלו להגירה? אתם מסכניפ לחיות בחלום שהמצב יתייצב.

 18. 5
  Beezaayon!
 19. 4
  יש להפקיע את הגיור מהדת ולעשותו לאומי "ישראלי" כפי שהחתן אומר "כדת משה ו י ש ר א ל " ולא כדת משה ויהודי. אז מהיום אמור: אני ישראלי וזהו.
 20. 3
  New name to the country

  No more Israel now Isran

 21. 2
  יש לבטל את כל סמכויות הרבנות שהיא גוף אללי אנכרוניסטי שרק שואף לפגוע בישראל

  הרבנות שואפת להחזיר את ישראל לגולה
  בעיני הרבנות קיומה של מדינת ישראל לפני בוא המשיח שלעולם לא יבוא היא בניגוד להלכה ולכן עושה הרבנות כל לאל ידה כדי לפגוע במפעל הציוני שהוא חילוני בעיקרו והגדרתו

 22. 1
  העליה אינה צו השעה לעת הזו יותר חשוב ליהודים לחיות בשלום עם הסביבה ודלסיים את הכיבוש המביש כי עם צודק לא כובש