מתיחות בין קרובי הנספים בטקס שנה לאסון הכרמל

נתניהו למשפחות: רק מי שחווה את כאב השכול יודע את עומק ייסוריכן

שתי משפחות החרימו את האירוע בטענה שאיש לא נשא באחריות; המנחה דן כנר הציג את רה"מ כ"ראשון שהבין את גודל האירוע ודואג ללא לאות למשפחות"

הטקס לציון שנה לאסון הכרמל התקיים אחר הצהריים (שני) סמוך לעיקול שבו עלה אוטובוס הסוהרים באש, ליד קיבוץ בית אורן. במהלך האירוע נחנכה האנדרטה הכוללת מצבת אבן ועליה שמות 44 הנספים באסון. בטקס השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הפנים אלי ישי, יושב ראש הכנסת רובי ריבלין ויו"ר האופוזיציה ציפי לבני, וכן רוב משפחות הנספים.

שתי משפחות בחרו שלא להגיע לטקס כיוון שטרם פורסם דו"ח מבקר המדינה ואף גוף לא נשא באחריות לאסון - לטענתן. מספר נציגי משפחות ניגשו לדני רוזן, בעלה של קצינת המשטרה אהובה תומר שנספתה באסון, וביקשו ממנו שלא ידבר בשמן של המשפחות השכולות כי לדבריהן דעתו לא מייצגת את דעת כולם. בנוסף הגיעו לטקס עשרות כבאים ושוטרים, וביניהם מפקד המחוז הצפוני היום, ששימש בעת האסון כקצין מרחב חוף, ניצב רוני עטיה.

נתניהו עלה לשאת דברים והמנחה, דן כנר, הציג אותו כ"ראשון שהבין את גודל האירוע ודואג ללא לאות למשפחות". "אתן המשפחות עברתן שנה של ייסורים ויגון, ימים ולילות של כאב ואובדן", אמר ראש הממשלה. "כל העם ראה את הלהבות האדירות וכל העם כאב את כאבכן, ועם זאת, אני מרשה לעצמי לומר שרק מי שחווה את כאב השכול יודע את עומק ייסוריכן. אני מאמין שבמהלך הזמן תמצאו נחמה גם בחיים עצמם. החיים הם נהר רב עוצמה שסוחף אותנו קדימה ואחנו מוצאים דרכים לחיות עם השכול".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב החדשות והעדכונים לפייסבוק שלכם

"מאז האסון הגדול אנחנו עושים הכל כדי שנוכל להילחם טוב יותר בשריפות הענק. לפני שנה חגו מעל ההר הזה מטוסי כיבוי מ-12 מדינות זרות, היום מעל הארץ טסה טייסת כחול לבן, שכבר כיבתה שריפת ענק ביער ירושלים ובכך מנעה אסון כבד ועוד 150 שריפות במהלך השנה האחרונה", אמר ראש הממשלה בנאומו.

רותם ישראלי, אלמנתו של רמי ישראלי , צוער בקורס הסוהרים, נשאה דברים מעל הבמה: "כמונו יש 43 משפחות אשר קרסו באותו רגע ביום הנורא ההוא. בכולם נגע האסון הכבד. ביום הנורא ההוא נקטעו חייהם של יקירינו. ביום הנורא ההוא התהפכו חיינו ונותרנו כואבים. התוודעתי למשפחה חדשה, משפחת אסון הכרמל, היא המשפחה אשר יודעת לחזק ולסייע בכל רגע. למקום שאנו נמצאים היה נהוג לקרוא שוויצריה הקטנה, אנו נמצאים בעיקול המוות. אי אפשר לתאר באמת את הבהלה והייאוש שאחזו ביקירינו".

יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין אמר: "אין לנו מה להלין על איתני הטבע. הכרמל לא אשם, האש לא התרשלה במילוי תפקידה, אכן כבר 63 שנים שאנו נערכים לכל אויב, בצבא חזק, בטילים, במערכות מיגון, במטוסים ובלווינים, ואולם חזית אחת מסוכנת לא פחות הזנחנו במשך 63 שנים והפקרנו. כשלנו בהיערכות, ולו גם בסיסית לאיום מצד איתני הטבע. מדינת ישראל המנהלת סדר יום ביטחוני מורכב מאין כמותו בתושיה, באומץ ובחוכמה, מדינת ישראל הבטוחה בעצמתה, נתפסה כאן לפני שנה לא ערוכה, ללא מוכנה, היא נתפסה עם מערך כבאות לקוי, כזה הסובל מכבאיות מעטות ובמיעוט בתחנות כיבוי אש, היא נתפסה ללא תוכנית כיבוי להתמודדות עם אסון טבע".

בתחילה לא התכוון ראש הממשלה להגיע לאירוע וכך גם שר הפנים ישי, בטענה כי אין מדובר בטקס זיכרון ממלכתי. יתכן שהוא שינה את דעתו עקב הודעתה של יו"ר האופוזיציה ציפי לבני כי תגיע לטקס. "הפניות הרבות נגעו לליבי, אגיע לפגוש את המשפחות בטקס לזכר יקיריהן", אמר נתניהו.

בינואר גורש אלי ישי בבושת פנים מטקס האזכרה הממלכתי לנספי השריפה בכרמל, לאחר שמשפחות ההרוגים דרשו זאת וקטעו את נאומו של ראש הממשלה.

דני רוזן, בן זוגה של תנ"צ אהובה תומר, שנהרגה באסון, פנה במהלך הטקס הקודם לנתניהו ודרש כי ישי יעזוב את המקום ואיים כי אם לא יהיה כן, הוא יעזוב את המקום. בתום התייעצות עם הרבנים שלמה עמאר ויונה מצגר, עזב ישי את המקום אך המהומה לא שככה וחלק מבני משפחות ההרוגים הטיחו בנתניהו האשמות קשות על כך שלא קמה ועדת חקירה ממלכתית שתוציא את האמת לאור, כדבריהם. "ביבי לא רצה ועדת חקירה, הוא הסית את חברי הכנסת להצביע נגד ושילם להם שוחד", אמרה מירב, אלמנתו של צוער השב"ס ירון ברמי, "ירון מת בגלל פוליטיקה מסריחה".

Read this article in English: Netanyahu at Carmel blaze memorial: Only those who experienced loss can grasp your grief

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 18
  אני הראשון שהבין את גודל האסון כשנתניהו נבחר! יש להקים טייסת כיבוי צופים למענו.
  1. גדול, באמת גדול (ואני אחד שלא משתמש במילה "גדול")!
 2. 17
  תפסיק למסחר את מות אחיך יש בממשלה שר אחראי לאסון שלא פיטרת

  מה עשית חוץ מלדבר ולהזמין מטוס אחרי שהנספים כבר מתו

  אתה להטטן ולהגן שלא נושא בשום אחריות

 3. 16
  בכל מדינה מתוקנת אחרת הוא היה צריך להתפטר לפני שנה

  אבל מה לעשות,אנו מדינה של אספסוף ושל עדר כבשים,שהולך כמו עיוורים מאחורי יורד אמרקאי נביא שקר

 4. 15
  שיפסיק לרכב כבר על גבו של יוני ז״ל
 5. 14
  נראה שהשכול של ביבי עושה שעות נוספות...צבא..כבאות..לא קצת מוגזם....????
 6. 13
  מעניין מאוד מי כתב את הנאום המבחיל לדן כנר. עוד מעט יחברו שירים לתהילתו של ביבי
  1. יותר מעניין למה דן כנר, מהבודדים ברשות השידור שאינו שמאלן, הודר כל חייו מהגשה של תכנית אקטואליה.
  2. מי כתב?

   מישהו בלשכת ראש הממשלה, כמובן (לאחר שקיבל את הרמז המתאים.) צפון-קוראה זה כלבלב לעומת הפוליטיקה הפרימיטיבית כאן.

 7. 12
  כמה דמגוגיה וכמה שקרים מפוזרים בחלל הציבורי שלנו בהקשר לאסון הזה. אין שום קשר בין האסון לבין מצבה העלוב של מערכת הכבאות בישראל.האסון ארע עקב טעות בשיקול הדעת של מי ששלח את האוטובוס ללב השריפה,ללא שום צורך וללא שום סיכוי להגיע לכלא כדי חלץ את המחבלים הכלואים.

  גם אם היו לנו 100 מטוסי כיבוי, האסון הזה היה קורה.
  האסון אכן גדול,וכך גם הצער,אבל כשיו"ר הכנסת,המלקק את דרכו לנשיאות,דורש להכיר בהרוגים כחללי מערכת הבטחון,הוא מעורר בי בחילה ושאט נפש. האם אין גבול לצביעות,או לטימטום?!
  יש לזכור כי רוב הקרבנות היו צוערים של השב"ס ולא כבאים.
  ועל איזו "גבורה" בדיוק מדבר רה"מ הרופס והלקקן הזה,כשהוא מכריז כי:
  "האנדרטה הזאת תהיה עדות נצח לגבורתם"?!
  ועוד חרפה: טייסת הכבוי שהוקמה היא היחידה הצה"לית הראשונה שהופרטה,ואת זה,משום מה,מעלימים מאתנו.
  כמה חבל שאלי ישי השפיל את עצמו והסכים "להתפייס" עם דני רוזן השפל,שניסה לגזור קופון כלכלי ממותה של אהובה תומר.

 8. 11
  מוכר הרהיטים צבוע ומתחסד

  "עומק השכול" שלו קידם אותו ממוכר רהיטים כושל לראש ממשלה המתרועע עם שועי עולם והמחזיק מיליונים בחשבון הבנק.

  1. ליחזקאל

   מר מאוד. נוקב מאוד. בוטה מאוד. נכון מאוד.

  2. הלואי על כל מוכרי הרהיטים אבל למה אנחנו צריכים לסבול
 9. 10
  מזויף. בורחים מאחריות !
 10. 9
  האשמים באסון בכרמל הם הסוהרים והשוטרים שהחליטו לעלות להר נגד כיוון הרוח!

  א) לבית הסוהר דמון לא נשקפה שום סכנה - סביב בית הסוהר אין עצים. כל הנסיעה הייתה מיותרת. עובדה - אף אחד בבית הסוהר לא נפגע.
  ב) מה בדיוק יכלו לעשות 40 סוהרים אילו הגיעו לדמון? היו מפנים את האסירים באוטובוס אחד?
  חבל מאד שהיו כל כך הרבה קורבנות - מיותרים לגמרי! אבל האשמים שילמו בחייהם.

  1. ההרוגים לא אשמים,כי הם נשלחו לשם ע"י מפקדיהם.
 11. 8
  רק תחת הנהגתו של נתניהו נעשתה מהפכה בכיבוי האש...

  במשך כל השנים היתה הזנחה פושעת ואף אחד לא נתן את הדין..
  וכל השאר פוליטקה קטנטנה...

 12. 7
  ביבי אתה ענק אתה צודק אתה מלך ישראל ומשיח בן דויד

  אר אתה יכולת לעמוד על המרפסת ולהגיד לא ראיתי
  רק אתה יכול לכהן כממונה על השלטון ולהפוך אסון רשלני לנניצחןון פרטי


  הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם

 13. 6
  הוא שוב סוחט את הסיפור של אחיו.
 14. 5
  טיוח האסון גם ע:"י מי שאחראים לו-ביבי ישי ושטייניץ.וגם ע"י חלק מהמשפחות עצמן,כנראה ימניות,שלא מוכנות להתפכח ולראות מי האשם ולדרוש דין הולם.המבקר הוא גוף ללא שיניים.ביבי ידע יפה מאד למה לברוח מהקמת ועדת חקירה ממלכתית,שהייתה קרוב לוודאי מוצאת אותו אשם,גם בשריפה,וגם בניהולה-הזמנת הסופר טנקר על דעת עצמו-מה שלא היה תקין,בזמן שכבר לא צריך היה אותו,ובזבוז הכסף שהטיוח הזה עלה לנו מכיס משלם המיסים.לא מכיס הביבי. הוא אוהב רק ארוחות חינם.זו אחת המומחיות שלו; ביזיון של נאומים
 15. 4
  האוטובוס נשרף בגלל זחיחות הדעת הן של השוטר בכביש והן של מפקדת האוטובוס
 16. 3
  צודקות המשפחות הדורשות מיצוי דין עם האחראים.ביבי ישי ושטייניץ-ברחו מאחריות,כשנתנו למבקר ללא שיניים לבדוק,במקום להקים ועדת חקירה ממלכתית.שאר המשפחות שפנות ימניות שלא מעזות לפצות פה.כמה חבל.
 17. 2
  איך הוע מעיז לחזור למקום הפשע

  האחריות של נתניהו למחדש ברורה, מעולם לא לקח ארחיות עליה.
  פשוט מבחיל

 18. 1
  מדינה מזייפת - שום דבר לא הולך ישר