סטודנטים מב"ש עתרו לעליון: אשר מחאה נגד נתניהו וליברמן

האגודה לזכויות האזרח ערערה לבית המשפט העליון בשם סטודנטים מאוניברסיטת בן גוריון, שהנהלת האוניברסיטה אסרה עליהם להניף בקמפוס כרזות מחאה נגד מדיניות הממשלה. הערעור הוגש לעליון לאחר שפנייתם של הסטודנטים לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נדחתה.

"במסגרת פעילותם ביקשו הסטודנטים להפיץ בקמפוס עלונים וכרזות, ובהם דיוקנם של ראש הממשלה ושר החוץ לצד שמה של הקבוצה (סולידריות נגד הפשיזם)", נכתב בערעור, "פרסומים אלה אושרו והופצו גם באוניברסיטה העברית. לאחר שקיבלו מהמשיבה (האוניברסיטה - ט"נ) אישור להפצת העלונים ופנו לקבל את אישורה להפצת הכרזות, חזרה בה המשיבה ואסרה את הפצתם של העלונים ושל הכרזות גם יחד. הנימוק שניתן להחלטה היה חשש שהפרסומים מהווים לשון הרע ושהכרזות עלולות להסית לאלימות נגד האישים המופיעים בהם".

בהחלטת בית המשפט המחוזי, שדחה את העתירה שבגינה הוגש הערעור, נכתב בין היתר: "המשיבה היא גוף דו-מהותי (ציבורי ופרטי - ט"נ), שרשאי לשקול את האינטרסים היותר מצומצמים שלו, בהיבט הקנייני ואף התדמיתי... בשל זיהוי עם המסרים שבכרזות, וחשש כי הפרסומים מהווים לשון הרע ויחשפו את המשיבה לסיכון משפטי".

לדברי עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח, "החלטת האוניברסיטה, אם תישאר על כנה, מהווה צנזורה חמורה שמרוקנת מתוכן חובה חוקית של כיבוד חופש הביטוי של הסטודנטים. היא לא הציגה קריטריונים ברורים שלפיהם החליטה הפעם לצנזר ולא ניתן ללמוד מכך מה תחליט בעתיד. לחופש הביטוי הפוליטי יש מעמד מיוחד, גם אם מדובר בהתבטאויות בוטות נגד נבחרי ציבור".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  אסור להערבב פוליטיקה עם לימודים בתוך האוניברסיטאות

  גם בארצות ערב לא היו נותנים ליהודים מקום לפתוח את הפה נגד המשטר שלהם. ? או כן ??

 2. 9
  כבר שנים שאוני' ב"ג נלחמת נגד חופש הביטוי של הסטודנטים שלה - מוסד שמחנך סטודנטים לפאסיביות פוליטית
 3. 8
  צריך לאסור על תגובות בעלות תוכן של טמטום
 4. 7
  צריך לאסור הפצת עלונים בעלי תוכן שמאלני
 5. 6
  הנה באה הרכבת הסטודנטים נא לשבת.
 6. 5
  חרפות על נתניהו וליברמן=חופש ביטוי. לפתוח פה על השמאל והערבים = הסתה פשיסטית
 7. 4
  כל הכבוד למוחים.די לסתימת הפיות.ובאותה נשימה-כנראה שנשיאת האוניברסיטה חלשה,ולכן נכנסים בה,כולל המל"ג -הפודל של אם תרצו
 8. 3
  חשבתי שרק לימין אסור לתקוף בצורה מכוערת ,
 9. 2
  אני בטוח שאם "אם תרצו" היו רוצים להפגין, בדרך נס כל האישורים היו נסללים בפניהם. הלאה הפאשיזם.
 10. 1
  concentrate on studying real sciences

  rather then specialized in political science which is nothing but rubbish. The student of Beer Sheba, no wonder, follow some of their stupid professors who are anti Israel. I recommend all those students who waste their time in politics, to do better on their lousy grades.