המאבק בהקצנה החרדית: החרדים המתונים בעד "מסע ההסתה החילוני"

הם נואשו מתחנות הרדיו ומהעיתונים החרדיים: בשכנות ל"סיקריקים" חיים חרדים המבקשים להגביר את הלחץ החילוני על הקיצונים של בית שמש וי-ם

בזה אחר זה פנו אלינו חרדים, חלקם אנונימיים, חלקם בשמם המלא. היה גם רב בכיר אחד שביקש כי שמו לא יוזכר. חלקם ניגשו אתמול ברחוב בבית שמש, חלקם התקשרו. הם מתחננים לעזרה, רוצים שיגבר הלחץ על "הסיקריקים", הקיצונים של בית שמש ושל ירושלים, רוצים ש"המשטרה תיכנס בהם", שהתקשורת החילונית תלחץ על הממשלה.

בריק הנוכחי שיצרו הרבנים, הפוליטיקאים והעיתונים החרדיים, רבים במחנה החרדי חושבים כי לתקשורת החילונית יש כעת תפקיד מכריע. הם אמרו נואש מהעיתונים החרדיים העצמאיים ומתחנות הרדיו החרדיות של הרשות השנייה, שבימים האחרונים אמנם החלו להתייחס לסערה הציבורית הגדולה סביב הציבור החרדי, אבל רובם ככולם הולכים בתלם שציוו ביטאוני המפלגות החרדיות. "יתד נאמן" הזהיר אתמול בכותרתו הראשית מפני "מסע הסתה מתוזמן נגד הציבור החרדי", שנועד קודם כל לפרק את השותפות הקואליציונית בין נתניהו לחרדים, ואז גם לפגוע בתהליכי ה"התקרבות של עוד ועוד אנשים לשמירת תורה ומצוות". מהצד שני, ב"מסע ההסתה" הזה שותפים כעת גם כותבים רבים באתרי האינטרנט החרדיים, הממשיכים במרץ לבקר את הקנאים, לתקוף, להכריז עליהם כאויבי המגזר החרדי, לא פחות.

תושבי בית שמש צופים במהומות, אתמול. חרדי תושב בית שמש: "לדעתי מי שאשם בהדרת הנשים כאן זו המדינה שלא עושה כלום מולם"אוליבייה פיטוסי

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אריה גולדהבר הוא פעיל מרכזי בתנועת "טוב", שמייצגת את החרדים המתונים במועצת הערים בית שמש וביתר עילית, ולפני כמה חודשים גם הכניסה נציג ללשכת עורכי הדין. "זה הזמן ליצור חיץ בינינו ובין הקיצונים", אמר. "אנשים, גם בציבור החילוני, מתחילים להבין שמי שמתפרע בבית שמש זו קבוצה קיצונית מטורפת שמטילה את חתתה על הרחוב, באמצעות מכות רצח, ונדליזם, אלימות. הציבור מפחד מהם, הרבנים מפחדים מהם. צריך לשים לזה סוף", אמר.

נציגי התנועה, שביקרו אתמול בבית הילדה נעמה מרגוליס, רואים בעצמם אלטרנטיבה ליהדות התורה ולש"ס, אבל מעבר לקריאה להכביד את היד על הסיקריקים הוא אמר כי זה הזמן לטפח מודל אחר של חרדיות.

שער "יתד נאמן", אתמול

גולדהבר עובד לפרנסתו, פועל למען טיפוח חרדים שקובעים עתים לתורה אבל גם עובדים. הוא סייע להקים בבית שמש ישיבה חרדית לגיל התיכון, "מתיבתא בית שמש", שהיא מהבודדות בישראל שבה ניגשים התלמידים לבחינות בגרות כדת וכדין. הוא טוען כי חרדים כמוהו נופלים בין הכיסאות. "במקום לסייע לנו", אמר, "הממסד מתעלם מאתנו או מקשה עלינו. אם לא נקבל לגיטימציה, גם מהציבור הכללי וגם מהציבור החרדי; אם לא נצליח להקים עוד ישיבות נורמליות שניגשים בהן לבגרות - אנחנו בדרך הבטוחה למלחמת אזרחים".

האם זהו רגע כה דרמטי כפי שעולה מדברי גולדהבר, או שהסוגיה כולה צפויה ללכת בדרך כל בשר ולהישכח בתוך ימים, כאשר עניין אחר יעלה לסדר היום? גולדהבר מסכים כי תחזיות השינוי שלו יושבות על קרקע טובענית, ובמיוחד משום ש"הציבור החרדי הקלאסי מזהה את מה שקורה כעת כמתקפה על החרדים, ומיישר קו".

תושב רמת בית שמש אחר, חרדי חסידי, אמר כי "המשטרה חייבת להיכנס בהם. הם אלימים, הם מאיימים עלינו, הם חונקים אותנו. הרבנים שלהם לא מעיזים לומר להם מלה, ולדעתי מי שאשם בהדרת הנשים כאן זו המדינה, המשטרה, שלא עושים כלום מולם. אולי תגיד לי למה כל הציבור החילוני טיפש, וממשיך לקנות מוצרים בהכשר 'בד"ץ העדה החרדית'? הם לא יודעים שהמוצרים האלה מממנים את הסיקריקים בבית שמש?".

Read this article in English: Ultra-Orthodox Jews ask Israeli media to help 'rid them of extremists'

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 70
  אם הוא לא היה חמור לא היה אומר את מה שאמר מלחמות היהודי מגרים אצל אויבנו לצאת עלינו למלחמה ,,אספניינוס הרומי התכוון לאסוף את כל חייליו מהמצור על ירושלים שראה דם ניגר מתחת לשערי העיר עשה אחורה פנה וניצח במחלמה השמיד והיגלה לגלות הארוכה עד עכשיו מרגישים בה ופרס מקרב את הקץ,,וזה מה שאמרו לי חברי עזוב אותם את השמאלני הם מקרבים את הקץ וזה מורגש!!!
 2. 69
  כשאח נגד אח המנצח תמיד מפסיד!

  תפסיקו לחפור בחסרונות של השני, זכרו: כשאח נגד אח המנצח תמיד מפסיד!

 3. 68
  זה מה שקיבלנו בגללכם מצביעי הליקוד

  ליקווידציה של המדינה בהנהלת הליקודניקים!!!
  חסרי אידאולוגיה פרט לישיבה על הכסאות וחלוקת טובות הנאה למקורבים
  טינופות מושחתים ובורים לרוב אלו מצבעי הליקוד!

 4. 67
  קחו דוגמא מהרב אמסלם

  הרב ח,,כ אמסלםהוא דמות חיובית ביותר .מי יתן וכל הרבנים מכל הזרמים ילכו בדרכו .ח ,,כ אמסלם מוביל דרך נורמלית ,הוא לא פחות חרד מהמושחתים של חברי הכנסת החרדיים ,מי יתן וילכו לאורו אזרחים רבים .

 5. 66
  הטייקונים בתקשורת ארגנו לכם הדרת נשים כדי שתשכחו מהמחאה
 6. 65
  צניעות או הדרת נשים

  הכתבה מדוייקת מאוד כל הכבוד לך יאיר אטינגר, החילונים יצילו את הרוב החרדי השפוי מהאליטות של הפנים חרדי.

 7. 64
  הדרת נשים או הדרת גברים - בהסברה נכונה אפשר להבין

  http://www.hidabroot.org/MediaDetail.asp?MediaID=13558

 8. 63
  צדיק בסדום, אריה גולדהבר
 9. 62
  להושיב בכלא את היורקין
 10. 61
  נעמה מרגוליס בעד הדרת נשים

  עוד מעט החילונים והעיתונאים יתחילו להתעורר ולשאול את עצמם: איך סיקרנו את הילדה נעמה מרגוליס מהציבור הדתי-לאומי שלומדת בבבית ספר נפרד לנות ושאמא שלה יושבת בעזרת נשים. אתם מחבקים ילדה ואמא שמקיימות בפועל "הדרת נשים", כדי לנגח את הציבור החרדי

  1. אכן המילה "הדרה" לא ממש מתאימה ליריקות וידוי אבנים. אז מדובר ביריקות ובידוי אבנים על נעמה מרגוליס. האם עכשיו זה מובן?
 11. 60
  WTF ? Israel hitharfena lgamry
 12. 59
  כל השפויים שרוצים חיים פרטיים כרצונם (זו דמוקרטיה) הצטרפו להפגנה היום
 13. 58
  החרדים- הכירות אישית

  גדלתי בחברה החרדית ואני אומר לכם בפה מלא- אין סיכוי למדינת ישראל להתקיים עוד 20 -30 שנה. החרדים מתרבים כמו שפנים, מחנכים לגזענות, לשנאה , לבטלה. מה יעזור שיש חרדים מתונים, הדבר היחיד שיכול לעזור שהוא בלתי אפשרי הוא למנוע מהם ילודה. כנסו לאתרי אינטרנט חרדיים (שלמי שלא מבין- הם המתונים! הקיצוניים לא יודעים מה זה אינטרנט) תראו כמה זבל ושנאה ושקר מלמדים שם. בורים!

  1. סוף לקצבאות, לסגור את בתי הספר, מחוסר ברירה ג'ינס, גילוח ולעבודה
 14. 57
  תופסק כל התמיכה. לגדוע את המוצצים מהפטמות !!!!

  עד שלא תופסק כליל התמיכה הכלכלית והפוליטית לא נוכל לסלק את הסרטן מהמדינה. יש להפסיק את כל הקצבאות, לא נדל"ן חינם, לא קצבאות ילדים מנופחות, לא "תורתם - אוננותם" , לא תמיכה בישיבות, רוצים כסף - לכו לעבוד !~!!לאיש אין זכות לחיות על חשבוננו ועוד לירוק לתוך הבאר !!! מלבד זאת חייבים לנתק את הדת מהמדינה, לאסור על מפלגות דתיות/עדתיות ולהקים ממשלות שתבוססנה על כוחן היחסי באוכלוסיה ולא על כניעה למציצת דם כוחנית מצד כוחות קיקיוניים . עד אז לא יהיה שקט במדינה, ולצערי נראה שנראה גם דם , ובקרוב!!!!

 15. 56
  נפלת בפח .מפלגת טוב לא קיבלו יותר מ 2 מנדטים

  והם לא מייצגים את רוב הציבור שכן תומך בנסיעות נפרדות

 16. 55
  החרדים הקיצוניים אינם מקבלים תמיכות מהממשלה - הם מקבלים אותה ישירות מאיתנו. משום מה הכשרי הבד"ץ כמעט על כל מוצר שאנו קונים בסופר הוא של הקבוצה הקיצונית הקטנה שנקראת העדה החרדית. אנחנו בכבודנו ובעצמנו מממנים את הפעילויות נגדנו ואת הטרור שהם משליטים עלינו ועל החרדים.
 17. 54
  גם רשימת טוב תומכת בכפיה החרדית

  הסיקרקים כופים גם על שאר החרדים, אולם גם שאר החרדים תומכים בכפיה חרדית גם במידה שהצרה עם סיקרקים תפתר שאר החרדים כולל רשימת טוב תתנגד לזכויות לקהילה ההומו לסבית, תתנגד לפתיחת מאכלים לא כשרים, תח"צ בשביעי, לא תאפשר נישואין וקבורה אזרחים וכדומה. נמאס לכם/ן מהכפיה החרדית חפשו את תנועת ישראל חופשית בפייסבוק.

 18. 53
  לפתרון הבעיה שני ראשים: 1. שמירה קפדנית על החוק 2. הבנה ששום זרם לא "ינצח" את האחרים. את החוק יש לאכוף ביד ברזל, ואת הלבבות יש לפתוח לדיאלוג מתמשך ורצוף להסדרת תנאי החיים כאן, בלי פרובוקטורים סיקריקיים משם ובלי לפידים אמביציוזים למינהם מכאן.
 19. 52
  באלות המשטרה ישקיט אותם.
 20. 51
  אין כזה דבר "חרדים מתונים". כולם חיים על חשבון החילונים, כולם לא משרתים בצבא.
 21. 50
  מוכרים אותנו: כמו עם טרכטנברג, ביבי מפזר הצהרות כדי למסמס את המחאה.
 22. 49
  התבדלות החרדים בכלל ובפרט המיעוט החרדי הקיצוני הובילו לשואה ורק עכשיו אתם פוקחים את עינכם?

  כתוצאה מההתבדלות היהירה והקיצונית הזו נספו 6 מליון איש בשואה.
  על דפי ההיסטוריה נכתב רבות בנוגע לרדיפות היהודים ברחבי אירופה ובמקומות אחרים בעולם. בכל אחד מהסיפורים הללו הצטייר היהודי כאדם הנרדף על לא עוול בכפו, סובל מרדיפות בלתי פוסקות ונידון בסופו של דבר להכחדה.
  "אין הנחתום מעיד על עיסתו"- הרי הגזענות במיעוט החרדי הקיצוני היא זו שגרמה לשנאת עמים כלפינו והיא זו הנוהגת לבטא גזענות כלפי נשים מאז ומעולם.
  טוב מאוחר מאשר אף פעם, אבל לקח הרבה זמן עד שאנשים במדינה הזו התעוררו נוכח תופעות אשר קיימות מאז ומעולם.
  קדימה להעצמה נשית, רק אל תגזימו הא?

 23. 48
  מאיפה יש לסיקריקים ולשאר הקיצוניים האלה כסף? למה שלא יפסיקו לקבל תמיכה ממשלתית ללימודי ישיבה ועשית עשרות ילדים? אז יצטרכו ללכת לעבוד ולא יהיה להם זמן להפגנות. כסף - זה מה ש"יגמור" אותם!
 24. 47
  עושים עוול לחרדים. מדובר בקבוצה קיקיונית פחות מאחוז. הכללה היא קסנפוביה במטיבה.

  אם חילוני היה יורק עלי, מישהו בעתונות היה יוצא עם כותרות נגד החילונים כמגזר?

  1. קשקשן! מי מיעוט?

   מה למדת בישיבה שלך? שספרדים הם נחותים, שחילונים יותר גרועים מגויים, שאשה נקנית ב3 דרכים! ועוד שלל טיפשויות . לכולם אותה מנטרה פחות או יותר. תאמין לי אני מכיר.

 25. 46
  אהבת חינם - ושנאת חינם

  צריך להזכיר לכולנו שבית המקדש בירושלים נחרב רק בגלל שנאת חינם. לא שיש באמת משהוא שמצדיק שנאת אדם בכלל אבל מה שמתרחש בשבועות האחרונים זה התפרצויות של שנאה חסרת הגיון ורסן. רק סולידריות ואחדות תציל אותנו מאויבינו מבית ומחוץ. אין ברירה אחרת, לא המשטרה ולא הצבא יוכלו להציב לקיצונים גבולות אמיתיים, רק הפגנות המוניות של אזרחי ישראל חילונים ודתיים יחד נגד כל סוג של אפליה מגדרית או דתית. זה אולי פחות נוח לכל אחד מאיתנו לקום ולנסוע להפגין אבל רק מאות אלפים של אזרחים יכולים לשים לזה באמת גבול, לאכוף את רצון הכלל, החוק וההגיון על מטורפים וקיצונים שללא מענה אמיתי אכן ימררו לכולנו את החיים וימשיכו לשלוט בנו ובכל אורח חיינו. זה הזמן לקום ולהפגין אחדות ואהבה לזולת, אנחנו בסופו של דבר עם אחד.

 26. 45
  היהדות הישראלית לגווניה פועלת על אותו דלק משיחי. צעירים, נוסו לנפשותיכם
 27. 44
  צודקים האורתודוקסים

  זוהי מדינה יהודית! מי שרוצה לחיות כמו הגויים, לא גר במדינה הנכונה. אנחנו ננצח! המספרים מדברים בעד עצמם, אנחנו תמיד נהיה יותר חזקים!

  1. and what about the day after the victory??

   and who exactly is going to stay here with you to celebrate? without all the sane people, who will no doubt leave the country, you will become an arab state in no time. Get it? there will never be a religious Jewish state, one way or another.

 28. 43
  המאמר על מעמד האשה בהלכה המצוי באתרנו מתמצת את ההלכות

  העיקריות הנוגעות למעמדה האמיתי של האשה ביהדות.אתם מוזמנים לקרוא,לשאול ולהגיב.תודה.

  1. בשמחה- אך היכן הקישור לאתר?
 29. 42
  תמשיכו להזרים כסף ציבורי לפרזיטים האילו.קרציות שחיות על חשבון משלם המיסים

  תסתכלו טוב טוב על התמונה הם נראים היום ,כמו שנראו היהודים בגולה,באירופה.אין כל שינוי.
  רק מדינת ישראל חייבת להיזהר,היום הם עוד לא כל כך מסוכנים,אבל יבוא יום אחד שהגולם יקום על יוצרו.

 30. 41
  חרדים

  אין דתי קיצוני ודתי מתון. אלוהים יש רק אחד.

 31. 40
  הבעיה הגדולה של החרדים היא האוננות
 32. 39
  מה שקרה עם המתנחלים קורה עם החרדים.
 33. 38
  הבטלה היא אם כל חטאת

  הם לא עובדים, הם לא משרתים בצבא, הם לא למדו לימודים כלליים ולכן הם נבערים מדעת. כל חייהם סובבים סביב חצרות הרבנים שלהם והישיבות הקיצוניות שבהן הם לומדים (אם הם לומדים). לכן מצ'עמם להם והם מחפשים אקשן.

  מי מהם שעובר על החוק יש להעמידו לדין ולאחר מכן לגייסו לצבא מאחר והוא אינו מקדיש את זמנו ללימוד תורה (תורתו-אומנותו) אלא מסתובב ברחובות ועוסק בבריונות (ביריונותו-אומנותו). לאחר גיוס כמה מהקוזאקים הללו התופעה של השתוללות החרדים הקיצוניים תפסק.

 34. 37
  "וכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ"

  רוב הציבור מבדיל בין מיעוט קיצוני לכלל החברה החרדית מכל ההסתה והבליץ התקשורתי נגד החברה החרדית כולה רק מחזק את הנחיצות להחליף את התקשורת השמאל קיצונית שמפלגת את העם וגורמת לשנאת חינם

 35. 36
  יש לסלק את הקשקוש "תורתם-אומנותם" מהלקסיקון ולהפסיק לתקצב "לימוד תורה"

  וגם יש לדאג לכך שכל הילדים בישראל ילמדו לפי תוכניות שמאושרות על ידי משרד החינוך. אם לא מטפחים את הגינה, צומח בה עשב שוטה

 36. 35
  הם לא לוקחים כסף מהמדינה

  זה חלק מהאידאולוגיה שלהם את הכסף שלהם הם מקבלים מתרומות מארצות ערב ומהאיחוד הארופי

 37. 34
  את הקשקוש "תורתם-אומנותם" יש לסלק מהלקסיקון לאלתר ולשלם קיצבאות
 38. 33
  הנקראים בפי העם רבנים נוהגים בפחדנות, בהתחמקות, בגלגול עיניים בפני התופעה המזויעה של הדרת נשים, סיקריקיות. בכך הם במו ידיהם מביאים עלינו את חורבן הבית. בבוא בעת איתם נתחשבן ולא עם שינאת חינם ושאר שטיות שהם מלעיטים אותנו. יתר על כן הם פוחדים לגלות שאין איש הולך איתם.
 39. 32
  למה יש אנטישמיות?
  1. כי היהודים רודפי בצע... מה שחשוב: טייקוני התקשורת ארגנו לכם את המחאה כדי שתשכחו מהמחאה החברתית
 40. 31
  נאמר האמת

  אני נגד הדרת נשים. עם זאת איני מתעלם שיש כאן עליהם תקשורתי. כאילו רק חיכו ברקע לרגע הנכון. כמו בהתנתקות. גרוש שלא יכל היה להתבצע ללא ההתנפלות כאמור

 41. 30
  מספיק עם הדמגוגיה של הסיקריקים. המיינסטרים, יתד והמודיע, מדיר נשים בצורה מזעזעת. באחד הפיגועים באינתיפאדה נהרגה אסתר לוי, וביתד והמודיע כתבו א' לוי ולא הזכירו את שמה הפרטי. בתמונה של הממשלה הדביקו כתם שחור על השרה לבנת. כך עשו גם להילרי קלינטון בתמונה של אובמה מסתכל בחיסולו של בן לאדן. זה מתחיל בהם, ממשיך בקוי מהדרין ונגמר בבית שמש. וכל זה לא לפי ההלכה!! שלא ירמות את הציבור החילוני, ולא יגלגלו עיניים החרדים. כולם השתגעו. לגמרי.
 42. 29
  מתי ההפגנה? למה לא מפרסמים ברור את ההפגנות?
 43. 28
  תפסיקו את הכסף לפרזיטים והם יחזרו למימדהם הטבעיים
  1. חרם על מוצרים עם הכשר בד"צ

   אנחנו כולנו אשמים... כולנו ממנים אותם ברכישת מוצרים עם הכשר בד"צ. דייייייי.

  2. תומך!
 44. 27
  גם ברחובות החרדים מציקים יורקים בשבת הולכים על הכבישים
 45. 26
  אפס סובלנות לאלימות!!!
 46. 25
  חרדים שלא משרתים בצבא הם לא מתונים
  1. שירות רק בתספורת צבאית, וביטול הרבנות הצבאית

   ביטלו לי הרבה ארוחות כי איזה דוס מצחין אמר שמשהו לא כשר.
   אני בקרוב בקליפורניה

 47. 24
  לא זה הדרך! יש להפסיק את כל, אבל כל, ההקצבות לחרדים, ההטבות, הנדל"ן חינם, הפטור מארנונה, ההשתמטות מהצבא, ההשתמטות מעבודה.

  לא עוד מימון 15 ילמידם המשפחה. זאת הדרך היחידה, ומי שלא ישכיל להבין זאת - יעוף מהכנסת!!!

 48. 23
  בינתיים הפרד ומשול > אחדות וקונצנזוס
 49. 22
  כמה הם מכוערים ומעוררים קבס!!
 50. 21
  צריך לפעול בשיטת אלטלנה

  לאחר 16 הרוגים היה שקט לעשרות שנים.

  1. אתה ברברי לא פחות מהחרדים .. עסקנוביץ
 51. 20
  לדעתי, צריך לתת להם 48 שעות לעבור לתחומי הרשות הפלסטינית

  לאחר מכן צריך לקחת את הקקות האלה ולהעביר אותם באטובוסים לשם.

  1. לשלול להם את האזרחות

   מי שלא רוצה- לא חייב להיות כאן אזרח.

 52. 19
  חוק העמותת צריך לחול עליהם..וגם להפסיק לתקצב אותם
 53. 18
  יהודי זכור ! בניך ונכדיך פליטים יהיו מארץ ישראל שנמכרה לחרדים !!
 54. 17
  זה לא התחיל מהיום. אבל זה מתפוצץ עכשיו

  מזה שנים יש תופעה של קיצונים חרדים שמצליחים באמצעות כח לכרסם בסטטוס קוו . זה כמובן התחיל בירושלים שבה אני מתגוררת. תושבי המרכז מתחילים להבין רק עכשיו את מה שהיה ברור לנו הירושלמים מזמן. החרדים עשו הפגנות אלימות והצליחו לחסום רחובות לנסיעה בשבת. כל פעם עוד רחוב ועוד רחוב. לאחר מכן הצליחו להעביר חוקים המגבילים את הרוב כגון אי מכירת חמץ בפסח. ישנו תרחיש ידוע מראש בהתנהלות הענינים. החרדים דורשים דרישות ואז מתפשרים על פחות וזה כאילו נגמר. לאחר כמה זמן יש דרישות חדשות ושוב פשרה על קצת פחות. נוכח הריבוי הטבעי שלהם וכוחם העולה הם כבר יצאו מירושלים והם נמצאים גם בהרבה מקומות חדשים ברחובות, באשדוד, הם משטלטים על חריש וקציר, הם השתלטו על יבנאל ועל טבריה ועוד הרבה ישובים. אם לא נתעורר עכשיו כל מה שקורה היום בבית שמש יזלוג ומהר לכל אותם מקומות נוספים ובסוף זה גם יגיע לתל אביב. לכן אני פונה אליכם תל אביבים שאננים , אתם לא חסינים וכדאי שתבינו זאת ומהר.

 55. 16
  אלימות מפלטם האחרון של האימפוטנטים
 56. 15
  באנו חושך לגרש

  כשיכבוש ההומו סאפיינס את המערה הניאנדרטלית ייגה אור התבונה על באי עולם.

  1. דווקא מקובל להניח שהאדם הניאנדרטלי היה הרבה יותר אינטלגנטי מההומו סאפיינס
  2. דנה

   דנה, מאיפה הבאת את ה-"חכמה" הזאת? האדם הנאנדרטלי כנראה לא היה יותר אינטלגנטי מההומו ספיאנס, ומשערים שיכולות התקשורת והתכנון שלו היו פחות טובות, מה שהוביל לדחיקתו והכחדתו עקב התפשטות ההומו ספיאנס.

 57. 14
  החלת חוקי מדינת ישראל, חינוך חובה וביטול הפטורים והקצבאות-הפתרון היחיד
 58. 13
  למה מחכים?
  1. הכשר בד"צ

   יגענו ולא מצאנו תוצרת כלשהי ללא כשרות בד"צ העדה החרדית. מיום ליום נוספים מצרכים הנושאים הכשר זה. החרדים מאורגנים כצבא ובעלי עוצמה כלכלית רבה. התוצאה: שמידל וחבר מרעיו עתירי ממון וזמן למעלליהם.

  2. לא כזה פשוט

   אני כבר הרבה זמן מנסה לא לקנות אותם אבל יש דברים שממש קשה. למשל סוכר או משחת שיניים. האלטרנטיבות הן אורגניות ומאוד יקרות ממה שראיתי. אבל בהחלט איפה שאפשר אני לא קונה

  3. אני לא קונה במבה בשנה האחרונה

   וגם חבריי לא.
   רצוי לכתוב מייל לשירות הצרכנים של אוסם ולהודיע על זה.
   קיבלתי תשובה ש'אמנם הם משרתים ציבור גדול של צרכנים ולכן הם חייבם להתחשב בהם (חרדים) אבל שהם מהעבירים את פנייתי למחלקת השיווק.'
   כתבו גם אתם, והחרימו את במבה.

  4. יש לך כתובת דוא"ל או קבוצה בפייסבוק?
  5. גם באיקאה כשר בד"ץ

   הייתם מאמינים? גם אותם צריך להחרים בגלל זה.
   הקפה שלהם עם חלב צמחי.

 59. 12
  כשהחרדים הציקו לנזירים מבית ג'מאל העדפנו כולנו לשתוק

  וזה כולל גם את המשטרה. מה הפלא שסברו שבית שמש הינה שטח הפקר בו מותר להם הכל?

 60. 11
  הקרב אבוד : החרדים יהפכו לרוב בתוך 20 שנה.... אם נרצה או לא
  1. הקרב לא אבוד אם תוקמנה ממשלות ללא חרדים וש"ס שיפסיקו לשפוך להם מיליארדים
 61. 10
  החראדים זקוקים לשנאתנו כדי להרגיש עם נבחר.
 62. 9
  ברחתי לחו"ל והתבוללתי
  1. גם אצלי עוברת המחשבה בימים האחרונים... אין לנו עתיד פה.
  2. לא ציני- שיקסעות טובות יותר (לא רק במיטה)

   בגובה העיניים,
   נשיות ועצמאיות
   חזקות,
   ומי שינסה להדיר אותן,
   ימצא עצמו עם רגל שבורה לפני שיספיק לומר
   הדרה הדרה או האדרה...

   ככה, קצת (הרבה) כוח,
   וגם הסירקיסים יהיו טאטאלאך

  3. הבנתי מזמן שזה הפתרון. אבל הרוב לא רצה להקשיב.

   אז הצעתי את השטות עם היודנשטאט בפלסטינה. היה ברור שזה ייכשל. יהודים נשארים יהודים, 66-70 לפנה"ס חוזרות שנית.

 63. 8
  נוצחנו כי ישראל ויתרה על החינוך .

  הם גודלים בבתי הספר החרדים.

  1. נראה כי ישראל ויתרה על החינוך לפני שיעורי הלשון שלך
 64. 7
  אם מותר לבנות ערים חרדיות, אז מותר גם לבנות ערים חילוניות?

  אם מותר לבנות ערים ושכונות לחרדים בלבד כמו חריש ואלעד, אז זה אומר שגם מותר לבנות ערים לחילונים בלבד, שמי שיתגורר בהן יוכל להיות בטוח שלא תהיה בהן כפיה דתית כמו איסור על תחבורה ציבורית בשבת ומכירת לחם בפסח ? 

  1. לצערנו לא כי יקראו לזה גזענות
  2. "השותפות הקואליציונית עם נתניהו" - מילות המפתח בכתבה.
  3. אסור לבנות!

   מותר רק לבנים.

  4. יש לך הרבה ישובים חילוניים למהדרין.ניסית בקיבוץ הקרוב?
  5. הצביעות של התקשורת כבר לא אפקטיבית. מזהים אותה מקילומטר.

   אם יש שוליים פורעי חוק בקרב החרדים, וישנם כאלו, יואילו נא רשויות האכיפה לטפל בהם ביד קשה.
   אבל, כמה לא מפתיע לגלות, הדבר האחרון שבאמת מעניין את "כלבי השמירה של הדמוקרטיה" ואת שאר הכלבים, הוא החוק במדינת ישראל.
   הרבה יותר מעניין זה להכפיש ציבור שלם, שרובו סובל מקרוב את אותן התופעות של אותם הקיצוניים במהלך היומיום.
   אבל זה בסדר, התרגלנו. תמשיכו לעשות את "מלאכתכם" נאמנה, לקדם את האינטרסים והאג'נדות שלכם ולעטות פרצוף של תקשורת אובייקטיבית. לנו זה כבר לא מפריע.

  6. גם בקיבוץ הקרוב יש כפיה דתית

   אין אליו תחבורה ציבורית בשבת למרות שלא מתגורר שדם אף אדם דתי.

  7. ומאידך גם בירושלים פתוחים אתרים בשבת למורת רוחם של החרדים

   זו טיבה של דמוקרטיה ודו קיום.
   המדינה כאן היא בעלת אופי מסוים.
   לא הגענו לכאן לפני 60 שנה לייבש ביצות, כי רצינו עוד קנדה או אנגליה.

 65. 6
  כל הציבור השפוי מימין ומשמאל כולל החרדים המתונים נאבק בסיקריקים ששום קיצוניות אינה טובה מספיק עבורם- עד כאן.
 66. 5
  haredim look like rats behave like rats stink like rats ah well

  they should be exterminated like rats !!! since they call the police nazis why dont we give them the real waffen ss and a big oven... hhaha
  cc to heinrich h in berlin

  1. הגבתי מוקדם יותר לתגובה זו וכפי שחששתי, לגזענות המתועבת בטוקבק זה אתם נותנים במה ודוקא את תגובתי בחרתם לצנזר, מתאים לכם.
 67. 4
  רק החילוניים יכולים

  יש תפקיד חשוב לחילוניים, לעזור לכל אלה שקשה להם לפתוח את הפה מפחד. צריך להמשיך ולשים על סדר היום את הקיצוניים הללו ולדאוג שהממשלה תעניש אותם. תפקיד החילונים לעזור גם לחלשים במגזר הערבי ולהיות לו לשופר בעיקר בקטע שחרור האשה מבית משפט המשפחה המתיר לרצוח כל בת כמו שה מובל לטבח על כל גילוי עצמאות מצידה. לחילונים יש תפקיד ומחוייבות. בואו נהיה אור לגויים . עיתון הארץ עושה עבודה נפלאה בחשיפת ליקויים ויש לו תפקיד להצית העיתונות החילונית האחרת שתלך בעקבותיו .

 68. 3
  למה היו פוגרומים?
 69. 2
  It's time like these...

  I love it. Sitting here in Vancouver reading about the stupid religious fighting the crazy religious. Then I go and look at my new Canadian passport.

  1. הוי יוני יוני

   זה בזמן כזה, כמו גם בזמנים אחרים, שאתה יושב לך בוונקובר, עם הפספורט הקנדי שלך, ומוסיף להתבונן באתרי אינטרנט ישראליים. מה אתה בדיוק מחפש כאן? למה אתה טורח בדיוק להגיב? הרי ברור שלו היית במאה אחוז שלם עם בחירתך לא היינו מעניינים אותך בכלל, אבל היות ובאיזה שהוא מקום זה אינו המצב אתה קורא ומגיב. קורא ומגיב -> משמע אכפתי => משמע אתה לא לגמרי שם, אתה עוד קצת כאן, ואתה גם מוצא לנכון להראות לנו אצבע משולשת, על מנת להצדיק את בחירתך. אותנו אולי תצליח לרמות לפעמים, אבל מה אתך?

 70. 1
  עדיף שאנשיי דת במהירות יפסיקו את שינאת/קינאת החינם הזו.יריקת בוז על, או ליד, חמורה כמו אגרוף שפגע

  אוטובוס ציבורי זה לא בית כנסת