ההפגנה בבית שמש: קבוצת תמיכה למיואשי הכיבוש החרדי

אולי צריך לשמוח על היריקה שהפכה את נעמה לסמל לכל מה שקורה. השאלה היא כמה זמן ייקח לנו כדי לשכוח את העיר ולעזוב אותה למדרך רגלי החרדים

קשה להיות תושב בית שמש. ותיקי העיר שרואים את עירם - פעם עיר חילונית-מסורתית באמצע הדרך בין תל אביב לירושלים - משנה את צביונה לעיר הנתונה לאיומי החרדים הקיצוניים, מרגישים כבר זמן רב כאילו מישהו - הממשלה, התקשורת, שאר העם - שכח אותם שם, בתוך הנוף המרהיב הזה של עמק וגבעות וחורש טבעי. "הסיפור האמיתי הוא שנכבשנו על ידי החרדים בחסות ההסכם שעשה אתם ביבי נתניהו", אמרה מפגינה חילונית אחת בעצרת אתמול. היא, שנולדה בבית שמש ומגדלת בה ילדים חילונים, מתקשה בשנים האחרונות לזהות את העיר שגדלה בה.

פקקים איומים שילשו את זמן הנסיעה מתל אביב ומירושלים גרמו לאיחור בתחילת ההפגנה שנערכה בכיכר שמתחת לבית הספר "אורות בנות", אותו בית ספר שבדרכה ממנו הותקפה הילדה נעמה מרגוליס על ידי חרדים קיצונים. לזכות הילדה הזאת אפשר היה לזקוף את ההתעוררות המאוחרת מדי של תושבי בית שמש, חילוניים כדתיים, נגד הכיבוש החרדי המואץ. מהבחינה הזאת בלבד, יש אולי לשמוח על היריקה הזאת שהפכה את נעמה לסמל לכל מה שקורה בבית שמש ובעיקר ברמת בית שמש, שכונה ענקית שנבנתה מלכתחילה כשכונה חילונית, הפכה לשכונה מעורבת ואז, לפני כמה שנים, החלו להשתלט עליה חרדים קיצוניים.

"חלק מהם נזרקו ממאה שערים משום שהם בריונים ועבריינים", אמרה גילה פלוס, "דתיה-אורתודוכסית", המתגוררת בשכונת "נופי אביב", ממש מתחת לרמת בית שמש. גם על הבנים של גילה, הלומדים ב"אורות בנים", זרקו אבנים והפתרון שהיא מוצאת לבעיות הוא "להיות פעילה". וכך, הצטרפה גילה לסיירת ההורים שמטרתה להגן על ילדי בתי הספר הדתיים מפני היריקות ומטחי האבנים המופנים אליהם מהחרדים הקיצונים.

ההפגנה בבית שמש, אתמולמיכל פתאל

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מרבית המשתתפים בהפגנה היו תושבי בית שמש. אסתר ואהרון, זוג חרדים המתגוררים ברמת בית שמש ו"מרוצים מאוד", באו להפגנה משום ש"בעניין של האלימות צריך בכל זאת לטפל, כי אנחנו באנו לבית שמש כדי לחיות פה חיים ליברליים, על אף שאנחנו חרדים, ואם הדברים יימשכו כאן, בעוד עשר שנים גם אנחנו נעזוב", כפי שאומר אהרון. החרדים, צריך להדגיש, אינם מקשה אחת ובין המפגינים היה גם אשר גולד, יושב ראש אגודת הסטודנטים החרדים שבא "כדי לייצג את הציבור החרדי שרובו מתנגד מאוד לקיצוניים האלה". ואמנם, על שלט שנשאו שתי נשים חרדיות נכתב "אל תלבישו עלינו את הסטיות שלכם".

שתי נשים חילוניות עצרו אותי כדי לספר לי שכשהן יוצאות להליכה בערב הן לוקחות אתן אבן גדולה ולפעמים גם סכין, ליתר ביטחון. "זאת לא העיר שגדלתי בה", אמרה אחת מהן, שחזרה לעיר לאחר 30 שנה בתל אביב. "נהיה לי שחור בעיניים".

אם יש מישהו שתושבי בית שמש שבאו להפגנה רואים בו את האשם העיקרי, הרי הוא ראש העיר משה אבוטבול, שלדבריהם במשך שנים אינו שומע את תלונותיהם בענייני ההתחרדות. לדברי הפעילים החברתיים המקומיים הוא פועל באופן ישיר להגירתם של חילוניים ודתיים מתונים מבית שמש. אם לא די בכך, שיתוף הפעולה בין אבוטבול, שר הבינוי והשיכון החרדי אריאל אטיאס וראש הממשלה גורם לכך שמ-30 אלף יחידות הדיור העתידות להיבנות בקרוב בבית שמש רק אלפיים מיועדות לחילוניים ולדתיים לאומיים.

יוסי לפקוביץ', מקבוצת תיגר שהיתה בין מארגני ההפגנה, קרא מעל הבמה לאבוטבול להתפטר, אבל לאבוטבול אין כוונות כאלה. הכיוון, אם כך, ברור. "קודם בית שמש ובעוד שבוע-שבועיים גם אצלנו" אמרה לי מפגינה חילונית שבאה מאשדוד.

אבל עכשיו בית שמש בכותרות, והשאלה היא כמה זמן ייקח לנו כדי לשכוח את אותה ולעזוב שוב למדרך רגלם של חרדים קיצוניים ועירייה שמשתפת אתם פעולה, את החילונים והדתיים הלאומיים, שהם עדיין 65 אחוז מהאוכלוסייה, אך נתקפים בייאוש הולך וגובר.

יותר מכל היתה ההפגנה הזאת קבוצת תמיכה לאלה שעדיין לא החליטו לעזוב את בית שמש ולאלה שעדיין מניפים שלטים של "הצילו. בית שמש חיה תחת הכיבוש החרדי". את תחושת הייאוש ביטאה היטב נערה צעירה חילונית, שכשנודע לה שבאנו מתל אביב פרצה בשטף של תודות, כאילו ממש לא מובן מאליו שמישהו שלא נולד בעיר הזאת, ולכן נגזר עליו להתגורר בה, יעלה בדעתו לבוא ולפקוד אותה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 20
  14! בא נאמר שהחטא הקדמון התחיל בימי רבין. זו סיבה לחסל אותנו סופית עם עוד

  100000 חרדים. מזה כאן! אתר פינוי פסולת של מאה שערים?
  מזה אנחנו סוג של צ'ק אנושי לדרישות הקואליציה של החרדים?

 2. 19
  נו יש סיכוי לשלום! ביבי הוכיח שהוא מסוגל למסור את אדמת ישראל לעוכריה!
 3. 18
  הרמב"ם מתבייש מרוב החרדים!

  הרמב"ם, מגדולי היהודים אי-פעם, אומר שאנשים שלומדים תורה ולא עובדים, ושחיים על צדקה - כאילו חיללו את שם השם וביזו את התורה!

  אני מבקש להעביר!

 4. 17
  אולי תעשו סקר מי בעד תחבורה ציבורית בשבת? כך נלחם בכיבוש החרדי את המדינה
 5. 16
  הפגנות לא יעזרו כי השלטון הפשיסטי של ביבי מלקק לחראדים
 6. 15
  אם החילוניים והדתיים עדיין 65% מהאוכלוסיה בבית שמש, אס איך זה שראש העיר מש"ס? האם החילונים לא הצביעו בבחירות? ואיך זה שמפלגת העבודה בקואליציה?
 7. 14
  העיר "נכבשה" בתקופת ממשלת רבין שהתירה לאחים גולובנציץ להשתלט על מכרזי הבניה שיזם משרד השיכון, גם על אלו שהם לא זכו בהם בדין אלא באיום על הזוכים השכנים,, בשנות התשעים. המנהל, במקום להשיב לעצמו את הקרקעות עליהם "ויתרו" הקבלנים החילוניים לטובת המשפחה החרדית, עצם עין. כן, רבין, שוחט, חריש , ואפילו למרבה התדהמה - פרס. כולם היו בממשלה הנוראית ההיא. נתניהו, נזכירכם, בני מפלגת "אולפן שישי", עוד לא חלם להיות רוה"מ.
 8. 13
  תרדו לדרום תראו מה היחס לנשים

  בדרום בדואים חוטפים נערות ובנות בני 11 12 ומנצלים אותם מינית את זה בתקשורת לא מספרים לכם זה לא מעניין לא את ציפי לבני ולא כל יפי הנפש שעולים על גל ההסתה למטרות פוליטיות ,,,צבועים נמאסתם

  1. one wrong doesn't make another right

   להסיט את הנושא לא יעזור.

 9. 12
  ל5

  יש דוסים מטומטמים שכן הולכים לשרת וגם להם בכל ממרים את החיים מה שלא מעיזים לעשות לדרוזים עוד מעט גם יתחילו לבדוק איך זה שהם לא מתים מספיק בצבא... כך דרכה של שנאת חינם לא מוצאים מנוח בשום פתרון אלא אם הולכים לטיפול נכון!!!!

 10. 11
  כאשר הדת שולטת אנחנו דומים לטורקיה,ולאירן.

  רוב הציבור במדינה לא דתי.
  אנכנו מדינה דימוקרטית ואצלינו הרוב קובע.שום מיעוט לא יכול לתפוס את החוק לצידו ולעשות מה שבא לו.
  חייבים לרסן את הבריונות הדתית בארץ.

 11. 10
  אין כפיה דתית ! יש כניעה חילונית !
 12. 9
  נו ו ו. ועכשיו הם יעמדו בצפירה של יום הזכרון?

  הם יכבדו את הזולת? הם יכבדו את מוסדות המדינה? הם ישתנו? לא. הם יתרבו כמו צפרדעים ובעוד זמן לא רב ימשיכו במעלליהם עם יותר כח . היום זה בירושלים ובבית שמש, מחר זה באשדוד, בטבריה וברמת גן ומחרתיים זה גם יהיה בתל אביב. אם לא נגיב מיד על ידי ממשלת אחדות ללא חרדים, לא תשאר כאן מדינה.

 13. 8
  הם מתרבים כמו זבובים ו....

  צריכים לגור היכן שהוא אז הם פולשים וכובשים ערים חילוניות.. הבעיה היא שגברים חרדים מרוב שהם חרמנים הם עושים את האשה שוב מיד אחרי שחזרה מחדר הלידה ואז מגדלים עוד ועוד ילדים פארזיטים שלא יעבדו ויקבלו קצבאות מדינה למשך כל חייהם. הבעיה היא בחוקים המעווותים שמאפשרים את אורח החיים ההזוי הזה. הגיע הזמן לשנות או שלבסוף נהפך למדינה של חרדים והערבים סוף סוף ישמידו אותנו

 14. 7
  הליכוד ונתניהו אשמים נותנים להם מליארדים תמורת קואליציה

  מה אנו שונים ממדינות ערביות ששם השלטון רועד בגלל שחיתויות וגניבות!!!!
  הליכוד ונתניהו הם האחראים על הפיכתנו לשפוטים של החרדים. מקבלים עשרות מליארדים והם עשירים ואנחנו העניים!!!!!
  הם פשוט חומקים ממס הכנסה והסטטיסטיקות ומציגים עצמם כעניים!!!!!!!!!!!!!!!!!

 15. 6
  למארגני ההפגנות

  על מנת שהעניין לא יתמסמס (כפי שקרה ככל הנראה להפגנות החברתיות שהיו ברחבי הארץ בקיץ), עליכם להמשיך ולדרוש שמשה אבוטבול יסתלק.
  אל תפחדו להיות פוליטיים. תהיו אחושיליניג פוליטיים ותתעקשו על כךשנבחרי ציבור ישלמו בכיסאותיהם על המחדלים והשחיתויות שלהם. רק כך תתחיל המורא לחדור ללב נבחרינו. רק כך יש סיכוי שהם יתחילו לעשות את עבודתם: לשרת את הציבור ששלח אותם.
  שאפו על אמש!

 16. 5
  זוועה

  מה הדוסים - חרדים האלו חושבים לעצמם? מאמינים בה'?! הרי זה לא מה שהתנ"ך מלמד.. כל כך נמאס מהם. לא מספיק שלא מתגייסים לצבא, מזרימים ילדים נון סטופ וגם המדינה צריכה לממן אותם. ועכשיו הטריד החדש שלהם?? מה קרה, האישה הרי היא חפץ עבורם. צריך להחרים אותם!!!

  1. מיש חושב שאשה היא חפץ עבורם

   זה רק החילונים שחושבים כול היום על מין ואיך להשכיב כל בחורה שנייה שהם רואים כולל כל הפרסומות למינהם.
   אם לא תעמוד בחורה חצי עירומה ליד מכונית או כל דבר אחר לא יקנו. תהיי כנה עם עצמך מי יותר מזלזל בנשים חרדים או חילונים

 17. 4
  בית שמש

  מה אתם רוצים החילונים מגדלים חתולים וכלבים החרדים מגדלים ילדים הרוב בשטח קובע הפתרון של החילונים אחת משתים או לרדת מארץ מה שבמילאה רבים מהם עושים או לעשות שואה לחרדים תחליטו אין פתרון אחר

  1. חרד מתוק, מה תעשו כשתהיו הרוב? מי יתן לכם קצבאות? מי ישרת בצבא?

   בטוח שתהיה מאוד מאושר אז, בור ועם הארץ שכמותך, שלא ראוי להתקרא יהודי.

  2. בארץ הזו נבנתה כדמוקרטיה-מושג שלא למדת כנראה,ומעבר לרוב,יש עוד מושגים כמו שיוויון,כמו זכויות מיעוט וחירות. לך קרא את מגילת העצמאות שכתב בן גוריון.זו הארץ שלנו
  3. אני בעד לעשות שואה לחרדים,אפשר להתחיל במכות.
  4. או לעשות פיקוח ילודה!1

   בסין, שם צפיפות האוכלוסייה, אגב, נמוכה מישראל, העניין הזה עבד ועובד יופי

  5. געוואלד! מה עם סימני הפיסוק?

   גם הם טריפה?

 18. 3
  הדמוקרטיה זכאית להגן על עצמה מפני הפונדמנטליזם
  1. לא זכאית - חייבת !
 19. 2
  אפשר לחשוב

  גם תל אביב שלפני 30 שנה אינה ת״א של היום. שיגידו תודה לדוסים שבאו לגור שם העיר בסה״ כ התפתחה מעיר מפגרת לאחת הטובות. והמהתקפות השנאה שלכם רק יצא טוב. שכל החרדים ילמדו שכדאי להתרחק מכל שותפות עם הציונים הארורים

  1. "לאחת הטובות"? על מה אתה מדבר? אם כבר העיר התפתחה לטובה זה ממש לא בזכות הקבוצה הקיצונית הזאת
 20. 1
  הפגנות זה לא יעיל ולא עוזר. הדרך היחידה היא להילחם על כך שהם לא יקבלו תקציבים מהמדינה
  1. live in בית שמש !

   http://www.youtube.com/watch?v=zHjb29eEd4k

  2. הדרך היחידה היא להחליף את השלטון,את ביבי-אטיאס-ליברמן; אבוטבול=ביבי,זה הקשר שרבים ממצביעי הימין לא מוכנים לקבל. והכיבוש- אין הבדל בין כיבוש פלסטיני או כיבוש חרדי; זה הסרטן הגרורתי שרבים מבוחרי הימין לא מוכנים לראות, להבין. 30000 דירות לבנייה מתוכם 2000 לחילונים ודתיים לאומיים- הסכם של ביבי אטיאס אבוטבול,אומר הכול.בדיוק כמו הבנייה ביפו או בירושלים=המאפייה הימנית,בין אן היא דתית או חילונית
  3. אלה שיורקים נמנעים מקבלת תקציב מהמדינה
  4. באמת, בדקת?

   ונניח שהם נמנעים מקבלת תקציב מהמדינה, רק נניח (כי הרי הדירות שהם קונים בזול מסובסדות על ידי מי בדיוק, חוץ מהמדינה?), ומפרנסים את עצמם, האם הם לא נמנעים מתשלום מסים? או שהמנעות אחת גוררת המנעות אחרת...?