הימין מפעיל מכבש לחצים לקראת הדיון על "חוק מגרון"

לפי ההצעה שתידון מחר בוועדת השרים לחקיקה, המדינה תחויב להוכיח בעלות פלסטינית לפני הריסת בתים. שלום עכשיו: "ספין נבזי ושקרי"

הימין מפעיל מכבש לחצים על שרי הממשלה, בניסיון לאשר מחר (ראשון) את "חוק מגרון" למניעת פינוי מאחזים ללא קביעת בית משפט שמדובר בקרקע פלסטינית פרטית. את ההצעה, שתעלה בוועדת השרים לחקיקה, יזמו, בין היתר, יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, וחברי הכנסת יעקב כץ (כצל'ה) מהאיחוד הלאומי ודוד רותם (ישראל ביתנו).

ההצעה נולדה בעקבות היערכות המדינה לפינוי המבנים השנויים במחלוקת במאחז מגרון: הפרקליטות התחייבה על פינוי מבנים והריסתם בעקבות תביעת משפחות פלסטיניות, אלא שרק לאחר שההתחייבות ניתנה לבג"ץ התברר שאין באפשרות הפלסטינים להוכיח את בעלותם על הקרקע.

הרעיון העומד מאחורי החוק הוא הרצון לחייב את המדינה להציג ראיות וממצאים הנוגעים לבעלות פלסטינית על הקרקעות, לפני שמתקבלת ההחלטה להרוס מבנים יהודיים שהוקמו על אדמות אלה.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

יו״ר מועצת יש"ע, דני דיין, פנה הערב לחברי ועדת השרים לחקיקה וקרא להם לתמוך בהצעת החוק. "הצעת חוק זו אינה מפקיעה קרקע פרטית, ואינה מכשירה בדיעבד יישובים. היא בסך הכול קובעת שבית משפט יורה על הריסת בית רק לאחר שבחן את הראיות בתיק". לדברי דיין, "במצב הקיים היום, בית המשפט העליון, שכידוע אינו בוחן בעצמו ראיות, נסמך על החלטה של קצין במינהל האזרחי".

יוזמי החוק טענו כי ההצעה עלתה לאחר שפלסטינים לא הצליחו להציג הוכחות לבעלותם על קרקע במגרון, לאחר שבתי מתנחלים בה כבר נהרסו. עורך הדין מיכאל ספרד, שייצג את שלום עכשיו בעתירה בנושא לבית המשפט, טוען כי מדובר בספין של חברי הכנסת מן הימין, וכי המציאות הפוכה לחלוטין. לדבריו, בעלי הקרקעות הפלסטינים החליטו להקפיא את הדיון בערכאה נמוכה אחרי שבג"ץ ממילא הכריע בנושא.

לדברי ספרד, "הטענות הנשמעות כאילו הפלסטינים לא הוכיחו את בעלותם על קרקעות עליהן יושבת מגרון הן בגדר ספין נבזי ושקרי שנועד להכין את הקרקע להפרת פסק הדין של בג"ץ. גם המדינה וגם המתנחלים יודעים היטב מהן הראיות לבעלות הפלסטינית והם קיבלו עותקים המוכיחים את מסמכי הבעלות של לפחות חלק מהבעלים".

יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו, אמר בתגובה כי "הצעת החוק למניעת פינוי מאחזים משולה להצעת חוק האוסרת על המשטרה לתפוס את הגנבים ותיצור אנרכיה בשטחים. מטרת ההצעה היא לאפשר לכל נער גבעות להקים התנחלות קבע ולמנוע פינוי מיידי".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 8
  חלאות מעוררי תיעוב.
 2. 7
  המתנחלים הם ברוני פשע שמרגישים מכותרים

  וינקטו בכל האמצעים העומדים לרשותם. מכיוון שהם ברוני פשע בשירות מדינה כביכול לגיטמית, האפשרות שלהם להניע (או בעיקר לעכב) תהליכים, מאפשרת להם כושר תמרון גבוה יותר במרחב ובזמן. לפיכך, כל מי שאינו מתנחל חייב לנקוט עמדה ברורה נגד התנחלות בשטחים, אי המשכה בוודאי ואי קבלתה בדיעבד. כל עמדה אחרת, או פאסיבית, היא סוג של הכרה או לפחות החלשת תנועת שכנגד. אבל אין כאן תנועת נגד בעצם, אלא תנועת בעד שלטון החוק, ולכן ניצחונה היא רק שאלה של זמן - לא רב מדי כך נדמה בכפוף למצטרפים חדשים, מפעילים ועד תומכים של סוף שבוע. האחרונים חשובים לא פחות.

 3. 6
  למגיבים היקרים: מחר אני בונה בית על גבעת רם, ליד קרית הממשלה. להרוס אי אפשר, עד שתוכיחו שהקרקע פלסטינית.
 4. 5
  יריב אופנהיימר מדבר איתנו במשלים...
 5. 4
  אם האדמות באמת פלשתיניות,למה השמאל ההזוי מתנגד?

  הרי יש לכם עניין(אני מקוה) להוכיח את צדקתכם
  אז למה שגם אתם לא תתמכו בחוק?
  או שמא תגובה מס' אחת צודקת(למרות הציניות)

 6. 3
  דווקא נשמע חוק הגיוני, לא?

  למה לפנות אנשים מבתיהם אם אי אפשר להוכיח את בעלות הטוענים על הקרקע?

 7. 2
  דרישה בסיסית ומינימלית לברר בבימ"ש אם יש בעלים

  איך אפשר לטעון שהקרקע פרטית אם אין לה בעלים?

 8. 1
  באמת חוק מזעזע. לדרוש מהמדינה להציג ראיה שזאת קרקע פלסטינאית לפני שמחריבים וזורקים בן אדם מהבית שלו. פשוט נורא לאן המדינה הזאת מדרדרת. אני תוהה לאן עוד אפשר להגיע??!!
  1. למה הרשות הפלסטינית חייבת להציג בעלות פרטית על הקרקעות??? יש מה שנקרא קרקע בבעלות המדינה !! אין בישראל דבר כזה??