משרד הביטחון מממן קורס בישול אסייתי למשוחררים

לפי המשרד, הקורס נועד לעודד השתלבות בתחום ובכך להפחית את מספר העובדים הזרים. המחיר: 4.5 מיליון שקלים

משרד הביטחון מממן לחיילים משוחררים קורס בישול אסייתי. הסיבה, לפי המשרד, היא רצון לשלב טבחים ישראלים בתחום, ולהפחית את מספר העובדים הזרים במסעדות האסייתיות.

התוכנית משותפת למשרד הביטחון, למשרד התעסוקה, המסחר והתעשייה (התמ"ת) ולקרן גרוס לקידום חיילים משוחררים. שלושת הגופים גם נושאים בנטל מימון הקורסים, שעלותם מוערכת בשנה הקרובה בכ-4.5 מיליון שקלים. על פי הערכות, משרד הביטחון לבדו יקצה לטובת העניין כמיליון שקלים.

על פי התוכנית שפרסמה היחידה להכוונת חיילים משוחררים במשרד הביטחון, הקורס יכלול סדנאות בישול ולימודים עיוניים, ובסופו ישולבו הבוגרים במסעדות ברחבי הארץ. לצד מימון שכר הלימוד במלואו, במקרים מסוימים אף יינתן למשתתפי הקורס סיוע במגורים ומלגות קיום לחודשים הראשונים. במשרד הביטחון הבהירו כי השנה צפויים להיפתח שישה קורסים בצפון, במרכז ובדרום, כאשר מספר המשתתפים המינימלי 25 חניכים. עלות הקורס מוערכת בכ-30 אלף שקל למשתתף. כל חייל משוחרר נדרש לשלם כ-1,800 שקל בעבור כלי עבודה וביגוד מתאים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"בקורס משתחררים מציגים לך את כל ההטבות והמלגות שמקבלים מהיחידה להכוונת משוחררים, בין היתר גם את הקורס הזה", סיפר בוגר אחת מסדנאות המשתחררים שהתקיימו בחודש האחרון. "אחת מהנוכחות בקורס שאלה: ‘למה משתלם למדינה לעשות את כל זה?', והנציג ממשרד הביטחון אמר בחצי מלה שמכיוון שבכל הסושיות עובדים עובדים זרים, אז המדינה מסבסדת את הלימודים כדי שבעתיד יאיישו את המסעדות עובדים ישראלים. זה נשמע לי קצת מצחיק, כי מדובר בלימודים בעשרות אלפי שקלים".

במשרד הביטחון הסבירו כי במסגרת שולחן עגול, המתקיים עם משרד התמ"ת והתאחדות התעשיינים, מועלים מדי פעם בפעם תחומים בשוק העבודה שבהם קיים מחסור בעובדים. לפי המשרד, מטרת הקורס היא לעודד שילוב של חיילים משוחררים בתחום הבישול בכלל, ובתחום הבישול האסייתי בפרט, וזאת במגמה להפחית את מספר העובדים הזרים בתחום, ולהכניס במקומם כוח עבודה ישראלי מיומן. "חסרות ידיים ישראליות בתחום הזה", אמרו במשרד, "ובגלל זה אנחנו בונים תוכנית שמאפשרת ללמוד, לקבל עבודה וגם המון צ'ופרים בדרך".

כחלק מפרסומי משרד הביטחון, וכפי שהוצג בסדנאות הנערכות לחיילים המשתחררים, למתמידים בקורס יינתן סיוע במציאת עבודה במסעדות האסייתיות, וכן מענק כספי גבוה למי שיעבוד במסעדות "שנת עבודה רצופה". הבטחת המענק עשויה להביא להגדלת המימון באלפי שקלים נוספים למשתתף. לשאלת "הארץ" בעניין, הגיבו במשרד הביטחון כי "את מענק ההתמדה יקבל כל תלמיד שיתמיד בעבודה במשך שנה ממשרד התמ"ת, בהתאם לנהלים. בנוסף, את מענק העבודה המועדפת יקבל כל זכאי על פי חוק".

read this article in english: Ex-IDF soldiers to get state funds to become sushi chefs
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 23
  סתם כתבה

  ואם הצבא לא היה מכין את המשוחררים לחיים שאחרי השירות הייתם תוקפים אותו על כך. אני מנחש שכל צבא נורמאלי בעולם דואג להכין את החיילים לחיי האזרחות. רעיון לכתבה: הצבא עוזר בשיעורי נהיגה שאחר כך תורמים לעליה במספר הנהגים ובהכרח לעליה במספר התאונות

 2. 22
  העניין היחיד המטריד את משרד הבטחון הוא שטבחים מיפאן מועסקים במסעדות סושי?

  ואת העובדים המקצועיים והמיומנים האלה הוא מבקש לסלק ולהחליף בחיילים משוחררים? לאחייני מימן משרד הבטחון כברירת מחדל קורס נהיגה על משאית. למותר לציין שאחייני אינו בדיוק הטיפוס המתאים לנהוג סמי טריילר וחבל על כל אגורה שהשקיע צה"ל בקורס המיותר הזה. אחייני סיים בינתיים לימודי תואר ראשון במהלכם לא עבד אפילו יום אחד כנהג.
  העיר מישהו כאן בצדק שאם מבקשים שחיילים משוחררים יהפכו את העובדים הזרים למיותרים אז מוטב להעניק להם קורסים לטיפול סיעודי, לבניין, לנקיון. הסיבה שישראלים אינם עוסקים בעבודות אלו היא התדמית המשפילה והשכר העלוב. מסיבה זו יובאו מהגרי עבודה לרוב מדינות המערב. איני מתה על אוכל אסייתי אך אם כבר אלך למסעדה שמתמחה בתחום אז רק למסעדה שמעסיקה מלוכסני עיניים.

 3. 21
  רעיון נהדר,לגלות מחסור בשוק ולממן הכשרת חיילים אליו

  תפסיקו לחפש לתקוף במקומות שלמעשה יש לשבח. אתם יודעים,שליליות גורמת לקמטים.

 4. 20
  תממנו להם קורס ניקוי רחובות, שטיפת כלים, החלפת חיתולים לזקנים, קטיפת בצלים
 5. 19
  זוטי זוטות

  תפקיד הצבא להכין את החיילים לאזרחות. אבל מה לצבא ולתחנת רדיו שעוסקת בפוליטיקה ועולה לנו 20 מיליון שקל? טוב, זו הברנז'ה שלכם. סליחה

 6. 18
  עוד 4.5 מיליון בתקציב המופרך

  תקציב משרד הביטחון רק גדל וגדל על חשבון רווחה וחינוך. על זה מבזבזים את הכסף?

 7. 17
  איך אני יודע שאני מתאים להיות שיף?
 8. 16
  למגיב מס׳ 2, גלעד.

  כן, המדינה תקבל מזה לא פחות מתואר במחשבים! עם כל הכבוד, לא כולם יכולים או רוצים לעבוד במחשבים והמשק גם לא צריך שכל העובדים יהיו מאותו שטנץ. מסעדה פעילה מייצרת לא מעט מקומות עבודה (בה ומסביבה) וכל אלה הם משלמי מיסים. צריך לאפשר גיוון תעסוקתי, וזהו מהלך יפה וראוי, די עם הציניות המטופשת!!!

 9. 15
  ברק מסדר לעצמו קייטרינג סיני תוצרת הארץ????
 10. 14
  אדיר!! לצד ההייטק ישראל היא מעצמת בישול.

  שחס וחלילה לא יכשירו אותם למקצועות מכניסים שישמשו אותם גם אחרי גיל 25. ממשלת ישראל משלימה עם סיטואציה קיימת שסטודנטים שעובדים במקום ללמוד, במקום לעקור אותה מהשורש.

 11. 13
  אז מה הסיפור?
 12. 12
  עדין יקחו זרים, הם זולים יותר

  או שיעסיקו ישראלים בתנאי עבדות

 13. 11
  מדהים לאילו שיאים חדשים של אבסורד מביאה אותנו שנאת הזרים המתפשטת כאן!
 14. 10
  מה הבעיה בדיוק

  בד״כ אני לא חסיד של הממשלה, ועוד פחות מזה משרד הבטחון. במקרה הזה , עם זאת, אני לא רואה כל בעיה. משרד הבטחון מתגמל צעירים שהשקיעו שנים בשירות הצבאי - מבורך! משרד הבטחון מזהה נישה בה חסר כח אדם מקומי- על אחת כמה וכמה. כל פעולה שתסייע למשוחררים למצוא עבודה בתחום שהם מוצאים בו ענין, היא בעיני מבורכת. ובעוד אני מתנגד לרדיפת העובדים הזרים, אין כל פסול בהכשרת כח אדם מקומי.

  1. מסכימה לגמרי. מדובר בהשקעה לגיטימית

   שמצד אחד תמנע אבטלה בקרב ישראלים בעתיד ומצד שני את מכלול הבעיות שנוצרות בגלל מהגרי העבודה, או ליתר דיוק בגלל היחס כלפיהם.

 15. 9
  הבעיה היא לא בהכשרה, אלא במשכורות שמשלמים בבתי העסק ובתנאי העבודה.
 16. 8
  שכר מינימום לשפים מתחילים ואיסור לעבוד במסעדה בלי תעודת שף יחסכו את הנוהג לגייס עובדים זרים ויתרום אלף סיבות לעובד מקומי להישתלב הענף וכל זה בלי הוצאות כספיות על חשבון הציבור
 17. 7
  מה השכר?

  בעלי המסעדות יעדיפו עובדים זרים בשכר נמוך שישראלים לא יסכימו לעבוד בו. שוב זורקים כספים ללא תועלת.

 18. 6
  מעניין - עולה כמו תואר במדעי המחשב

  המדינה תקבל מזה אותה תפוקה?

 19. 5
  לתת למי שנותן למדינה

  לפחות לחיילים משוחררים מגיעה משהו אחרי שלוש שנים שהם נתנו למדינה לאומת הדוסים שיושבים בישיבות ומקבלים סכומים הרבה יותר גבוהים
  זה לא בזבוז כסף ומה עם הנסיעות המוזלות שיש להם? והנחה בארנונה?
  ועוד ועוד אז תמצאו משהו יותר טוב לכתוב עליו
  ותתנו טיפה בחזרה למי שהולך לצה"ל ולא למי שיושב בבית!!!

 20. 4
  וואו! לא רק שיתוף ישראלים במעגל העבודה, גם צ'או מיין!!!
 21. 3
  כל הכבוד

  כל הכבוד למשרד הבטחון שפו

 22. 2
  שכחו לפתוח קורס להכנת אוכל יהודי לבוגרי צבא ארה"ב

  הפעם במימון משרד הקליטה והסוכנות. אלפי משוחררים ממלחמת עיראק יוכלו להשתלב בשוק המסעדות היהודיות בארצות הברית, שבו מועסקים רחנא לצלן בעיקר יהודים. אולי זה יעודד עליה לישראל. והעיקר שתדע כל אם עברייה שמפקדיה מספיק חכמים כדי להיפגש עם אנשי קרן גרוס ועסקנים אינטלגנטים אחרים כדי לדאוג לבנינו. ועכשיו חדש: אחרי כיבוש השטחים, צה"ל מגיש, כיבוש האזרחות.

 23. 1
  נראה לי סבבה לגמרי