המדינה מתכננת לפנות כפר בדואי לטובת יער

עשרות תושבים שצפויים להיות מפונים לטובת היער מכפר אום עתיר, בו הם מתגוררים עשרות שנים, הציגו התנגדויות לוועדת התכנון והבנייה

עשרות מבני השבט אבו אלקיעאן, המתגוררים בכפר הלא מוכר אום עתיר שבנגב, הגישו בימים האחרונים התנגדות לתוכנית חדשה שיוזמת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה במחוז דרום וקק"ל, לפיה תושבי הכפר שמתגוררים במקום זה עשרות שנים יפונו והכפר ייהרס לטובת נטיעת יער.

בהתנגדות שהוגשה בשם 29 מבני השבט באמצעות עו"ד סוהאד בשארה מהמרכז המשפטי "עדאלה" וסזאר יהודקין, מתכנן ערים מעמותת "במקום", נטען כי התוכנית מעדיפה יער על פני זכויותיהם החוקתיות של התושבים ומבקשת לעקור כפר שלם על מאות תושביו על מנת לנטוע במקום עצים. "התוכנית בלתי סבירה באופן קיצוני, בלתי מידתית וגורפת משום שאיננה עושה הבחנה כלשהי על בסיס המצב הקיים בשטח, זכויות היסוד החוקתיות של תושבי האזור והצורך למצוא פתרון תכנוני הולם".

בהתנגדות הובא הרקע ההיסטורי של היישוב ובין היתר צוין בה שתושבי השבט כבר הועברו בעבר ממקום למקום בהוראת המדינה, ושבשנת 1956 התבקשו על ידי המושל הצבאי לעבור באופן סופי וקבוע לאזור יער יתיר. מתחם עתיר נמצא כ-7.5 ק"מ מצפון-מזרח לעיירה חורה, מדרום לכביש 316 העולה לכיוון יער יתיר. בני שבט אבו אלקיעאן התיישבו באזור והקימו את שני המתחמים שמרכיבים את הכפר עתיר/ אום אלחיראן. בני השבט השתקעו במקום ופיתחו את הכפר אשר משמש עבורם ביתם היחיד. בתחילת שנות השבעים, עם ההכרזה על תחילת הליכי הסדר קרקעות באזור שובל, הגישו בני השבט תזכירים עם תביעות בעלות על קרקעותיהם באזור שממנו התבקשו לצאת בשנת 1948. כיום כאמור חלק מהאדמות שנתבעות על ידי בני שבט אבו אלקיעאן מוקצות לקיבוץ שובל. כמו לגבי תביעות בעלות רבות אחרות, הליך הבירור טרם הסתיים.

נגד תושבי עתיר תלויים ועומדים כיום הליכים משפטיים לפינוי הכפר, שהגיעו עד לפתחו של בית המשפט העליון, וטרם התקבלה הכרעה בעניין.

יש לציין כי סוגיית הייעור אינה נוגעת אך ורק לכפר עתיר, ובכפרים הלא מוכרים בנגב מצביעים על כמה כפרים שנגדם עומדים צווי הריסה ופינוי לצורך נטיעת יער. מנהל שלוחת עדאלה בנגב, ד"ר תאבת אבו ראס, אומר כי שיטת הייעור הפכה להיות שיטה חדשה להשתלטות על הקרקע. "בשנות החמישים השתמשו בתירוץ הביטחוני ועכשיו משתמשים בשיטת הייעור באמצעות קק"ל, וזאת לאחר חילופי שטחים בין קק"ל למינהל". לדבריו, "גם כפרים כמו אל עראקיב וטואיל אבו ג'רואל מיועדים לפינוי למטרת ייעור, למרות שבנגב יש שטחים נרחבים שבהם ניתן לנטוע יערות".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות לפייסבוק

השבוע החלה הממשלה במה שהגדירה כ"תהליך ההקשבה" במסגרת חקיקת חוק הסדרת התיישבות הבדואים בנגב, המוכר כמתווה פראוור. השר הממונה על יישום התוכנית, בני בגין, אמר במסיבת עיתונאים שכינס שלשום כי במסגרת תהליך ההקשבה יבקר בשבועות הקרובים באופן תדיר בנגב ויקיים פגישות עם עשרות נציגים מהמגזר הבדואי. במקביל תקיים הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב עשרות מפגשי הסברה והקשבה באוהלים.

ממשרד הפנים נמסר כי הנושא יידון במסגרת ישיבת ועדת המשנה להתנגדויות שתדון בתוכנית זו, וכי כל מי שרואה עצמו נפגע מהתוכנית מוזמן להגיש התנגדות בהתאם לחוק.

מקק"ל נמסר כי מדובר בתוכנית שהופקדה כמקובל ולאחר תיאום עם כל הגורמים. בכל תוכנית שמופקדת יש התנגדויות שמוסדות התכנון דנים בהן ומקבלים החלטות לאחר שמיעת כל העמדות והדעות. יודגש כי אין בתוכנית של היער שינוי ייעוד קרקע, מקרקע של מגורים או פיתוח ליער, אלא רק שטחי יער ושטחים פתוחים כאלה ואחרים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  חדש

  יש לי שאלות ואין לי מענהה נתראה בקרוב עם ישראל חי חחחח אחלה מדינה בעולם

 2. 18
  תגובה חמה

  כנראה משעמם לכם . כל היום מדברים על הבדאוים חלסס תתפגרו אנחנחו נשאר עד סוף העולם זה לא יעזור לכם . הבדאוים הם הכי נאמנים שיש במדינה .חחח תשימו ביוטב זמרת בדאוית שיר חדש בלבלי אותו. היא שארה והיא רוכבת
  על גמל חחחחחחחחח סתם סתם תהנו

 3. 17
  העם מבקש לפנות את כל הממשלה הנוכחית למען ממשלה אחרת. בסדר?
 4. 16
  שיפנו את מיתר ועומר לטובת יער

  אם הם באמת מאמינים ב"שויון"

 5. 15
  מגיבים יקרים. האם יש לכם בעיה בהבנת הנקרא?

  "תושבי השבט כבר הועברו בעבר ממקום למקום בהוראת המדינה, ושבשנת 1956 התבקשו על ידי המושל הצבאי לעבור באופן סופי וקבוע לאזור יער יתיר". זו נשמעת לכם כמו השתלטות?

 6. 14
  טוב יער ירוק מכפר בדואי לא מוסדר
 7. 13
  לא רק שהבדואים צריכים להתפנות, הם גם צריכים לנטוע את העצים

  סתם מבזבזים כספי מדינה.

 8. 12
  קק"ל

  אולי תחליפו את ה ל' בראשי התיבות ל ק' ונסגור עניין?

 9. 11
  יש לפנות את כל ההתיישבות הבדואית הפראית במדינה

  אין דבר שכזה התיישבות פראית לא של יהודים ולא של ערבים.
  כל התיישבות פראית ללא קשר לזמן בו היא קיימת צריכה להיות מפונה.
  הדבר מתייחס למאחזים בגדה למאחזים בשטחי ישראל ולהתיישבות הפראית של הבדואים. עצם זה שלא פינו אותם עשרות בשנים לא הופכת את הפלישה שלהם לחוקית.

 10. 10
  הגיע הזמן להשקיע בבניית עיר חדשה לבדואים


  זה נכון שהבדואים פולשים ויש לפנות אותם מהאדמות שעליהם השתלטו. אבל צריך לתת להם חלופה טובה כי בכל זאת הם אזרחי המדינה. צריך להקים עיר חדשה שאליה ניתן יהיה לרכז בדואים מהכפרים הלא מוכרים. הרי הבדואים לא יעלמו, אז יש למצוא פתרונות שגם ישמרו על הנגב וגם יאפשרו לבדואים לההפך לאוכלוסיה תורמת.

  1. למה עיר? למה יהודי יכול לבחור אם לגור בעיר, קיבוץ, "ישוב קהילתי" או "חוות בודדים", אבל בדואי חייב לגור רק בעיירה?
  2. תבנה להם בתים במקום מגוריך,שמאלן צבוע ועוכר ישראל
 11. 9
  איזה הצגת עובדות מעוותת הם פולשים לאדמות מדינה לפנות אותם מיד !!!

  שיעברו לישובים מוסדרים ושירכשו את השטחים והבתים
  כמו כל האזרחים ההגונים

  1. מג'ב דרום

   משה . רואים שאתהה גזען גדול. תשאל את אבא שלך שהיה במרוקו . איך מת.ייחסים לבני אדם. אני מבקש שתסתום תפה .חלש אחת מפגר

 12. 8
  הגיע הזמן שהבדווים יגשו למכרזי "בנה ביתך" בישובים מוסדרים כמו כל אדם שמורא החוק חל עליו. תפישת קרקעות חינם בכוח הזרוע איננה עומדת במבחן הסבירות במדינה שבה זוג צעיר משלם מליון ש"ח לפיסת רכוש של 100 מטר רבוע.
  1. למה שהם יגשו למכרזים אם רה"מ "הימני" הסכים למסור לשודדים מחצית מגזילתם,ולשלם שוחד (פיצוי) עבור המחצית השניה?

   הבדואים,שאינם יהודים,לא פראיירים ואין סיבה שהם ישלמו למדינה עבור אדמה שהמדינה משלמת להם עבורה.

 13. 7
  מיליון וחצי בדואים בנגב תוך כ-50 שנה לפי מכפיל אוכלוסין של 13 שנה-בתמיכתן ובחסותן ה"אדיבה" של המפלגות הערביות והחרדיות

  ועל זה נאמר-"ובימים ההם אין מלך בישראל...". כל דאלים גבר,
  בחסות השילטונות וגם בעזרתה הדי-אדיבה של ש"ס וגם המפלגות החרדיות האחרות,נהפכה לידת ילדים למפעל חיים משגשג בעידוד השילטונות חסרי הבושה והאחריות.כשמוסיפים לכך השתלטות עצומת מימדים על אדמות מדינה,לא נראה שיש מוצא מהמצב בו הנגב יהיה מיושב בצפיפות באוכלוסיה בדואית-ללא תשתיות מספיקות-ללא תעסוקה-ללא חינוך-ועם בעיות חברתיות עצומות הנובעות ממספר חסר תקדים של ילדים וצעירים באוכלוסיה.
  זה יוביל בהכרח גם לרגשי זעם לאומניים שכן מהביצה הרעילה הבלתי ניתנת לפתרון,הזאת-עומדים להתפתח לאומנות דתית ושינאה למדינה עקב חוסר יכולת לפרנס אפילו במינימום את המאסה האנושית הזאת.רוב התושבים היהודים ינדדו צפונה אל גוש-דן הצפוף ממילא,החזקים יעזבו את הארץ,המימשל יהיה מושפע אלקטוראלית מהיחסים המספריים האתניים-מה שיוביל לכך שתהיה עוד תמיכה כלכלית בילודה והמעגל המטורף הזה ימשיך להסתחרר ולשאוב את כולנו.
  אני לא רואה שמץ של נסיון לפתור את הקטסטרופה הזאת.
  היו צריכים להתחיל בביטול מוחלט של קיצבאות ילדים וגם סוג של מס/קנס על לידת כל ילד.
  זה רק בתור התחלה-לעצור את הקרחון ההרסני העצום הזה .
  אבל החרדים לא יניחו לזה לקרות ולכן נידונים אנחנו להתפוררות הדרגתית -לאו דווקא איטית.
  קיראו את הטוקבק הזה בעוד 50 שנה-למי שיישאר כאן,ותגלו שהתחזיות בו שמרניות למדי,המציאות תהיה גרועה הרבה יותר.

 14. 6
  בדואים שפלשו לשטח לא להם מתנגדים לפינוים החוקי מהמקום
  1. לא פלשו. גורשו לשם ע"י המדינה, ועכשיו רוצים לגרש משם שוב.

   אבל אל תתם לעובדות לבלבל אותך.

 15. 5
  גם אני רוצה נדל"ן חינם!

  הבעיה שבארץ, אם אתה יהודי אסור לך לגנוב!
  וגם אם תגנוב - אף עיתון לא יבוא לעזרתך תוך פרסום מידע מגמתי!

  1. אוויל משריש אתה. היהודים הם הגנבים הגדולים ביותר. תסתכל על הממשלה שלך, על הטייקונים. אנשים גונבים חופשי ומשנים חוקים לטובתם האישית. אז יאללה די לקורבנות המסריחה.
 16. 4
  צריך לשתול יער בגוש דן על החלקות של מיליונים למטר רבוע.
 17. 3
  לשבט ולחברי באשר הם חזקו ואמצו כנגד עוולות משטר האוולת היהודי בארץ ישראל הציונית
 18. 2
  הדרת אלקיעאן כי הם לא יהודים במדינה הכי יהודית והכי ציונית שהיתה כאן מאז ומעולם ודי לכיבוש המביש כי עם צודק לא כובש
 19. 1
  מי אמר שהוא שלהם? כותרת מוטה ולא הגונה. אול זו אדמת מדינה?
  1. יער במקום כפר ובמקום אנשים - מורשת קולוניאליסטית של הציונות והקק"ל