וינשטיין על האפליה בקרית מלאכי: לא נסבול גילויי השפלה בשל צבע עור

המשטרה החלה לחקור את התארגנות התושבים שקראה לא להשכיר דירות ליוצאי העדה - כך הודיע היועץ המשפטי לממשלה במכתב תשובה לשרה לבנת

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, התייחס היום (רביעי) לפרסומים הנוגעים להתארגנות קבוצת התושבים מקרית מלאכי שקראה שלא להשכיר דירות ליוצאי העדה האתיופית. במכתב ששלח היום לשרה לימור לבנת, שביקשה כי ייבדק ההיבט הפלילי של ההתארגנות, השיב וינשטיין כי לפני מספר ימים נפתחה חקירת משטרה בעקבות הפרסומים. עוד הוא ציין כי "חברה דמוקרטית איננה יכולה לסבול גילויי השפלה, איבה או עוינות הנגרמים בשל צבע עורו של אדם או השתייכותו למוצא מסויים".

הבוקר נערך בוועדת הקליטה והעלייה בכנסת דיון חירום בנושא, בהשתתפות ראש העיר קרית מלאכי, נציגי משרד הקליטה והשיכון, חברי כנסת ממפלגות השונות וארגוני עולים. במהלך הדיון, בתגובה לדברי גדי דסטה, צעיר בן העדה האתיופית שקרא למשתתפים "צבועים" וטען בפני חברי הכנסת כי "פתחתם פה אפרטהייד", אמרה השרת לקליטת עלייה, סופה לנדבר: "תגידו תודה על מה שקיבלתם".

בתגובה לדברי לנדבר אמרה יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני: "די לדיבור הפטרוני והמתנשא של הממשלה הזו על אזרחיה. זכותו של כל אזרח ישראל, תהא עדתו, צבע עורו או מינו אשר תהא, לחיות בכבוד ולקבל זכויותיו שוות ולא כטובה מהמדינה אלא כזכות מוקנית. אמירות בלתי ממלכתיות שכאלה מעוותות את הזכות המוקנית הזו שמעוגנת בחוק ובערכים של המדינה הזו. שרי הממשלה מתנהגים כאילו צריך להזכיר להם את זה והם גורמים לאזרחים להתבייש בה. כך מדינת ישראל צריכה להראות וכך נוודא שתנהג".

"הצבע הוא לא מה שקובע", המפגינים בקרית מלאכי, אתמול אילן אסייג

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר ישירות לפייסבוק

יו"ר סיעת מרצ, אילן גילאון (מרצ), אמר כי "בני העדה האתיופית אינם צריכים להודות לאיש. הם עלו מתוקף חוק הזכות ככל עלייה אחרת. אם כבר, ישראל צריכה להודות להם".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס מוקדם יותר היום לנושא ואמר כי "אנו מלאי הערכה לעולים מאתיופיה. מול מכשולים וקשיים הם עלו ארצה למשתלבים בחברה הישראלית, דבר שאנו מעודדים בכל דרך אפשרית. תופעות גזענות הן מקוממות ואין להם שום מקום בחברה הישראלית. קיבוץ הגלויות מאתיופיה ומכל מקום בעולם הוא חלק בלתי נפרד ממהותה של מדינת ישראל".

כאלפיים בני אדם השתתפו אתמול בעצרת מחאה על אפליית בני העדה האתיופית, שנערכה בצהריים ברחבת עיריית קרית מלאכי. המפגינים, שהחליטו להתכנס אחרי הפרסומים על בעלי בתים בעיר המסרבים להשכיר ולמכור דירות לבני העדה האתיופית, קראו "די לגזענות" ו"כולנו שווים". "להיות אתיופי בישראל זה להיות אחר, להיות מוחלש, להיות מנודה, להיות מוטל בספק כל הזמן. לכל הספקנים אני רוצה לומר שאנחנו פה ולא נזוז מכאן, ולכל הגזענים אני רוצה לומר שאנחנו גאים בצבע עורנו", אמר בעצרת רמי יעקב, קצין במילואים בן העדה. "אני פונה מעל במה זו לראש הממשלה, לנשיא המדינה ולכנסת - עליכם לנקוט עמדה ולהוקיע את תופעת הגזענות שפושה בארצנו".

בהפגנה נכחו מאות בני העדה האתיופית, ולצדם תושבים רבים מכל הארץ. "תופעת הגזענות מזיקה לכולנו ואי אפשר להפריד בין האפליה כלפי האתיופים בישראל לבין האפליה כלפי התושבים הערבים או דוברי הרוסית", אמר רביע אלסגיר, תושב שפרעם שבא להפגנה עם קומץ בני המגזר הערבי, ופעיל ב"מטה למאבק בגזענות", שארגן הסעות להפגנה מכמה מוקדים בארץ.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 34
  הגדענים נגד האתיופים הם אנשים ממוצא מזרחי שמצביעים ברובם המכריע לימין הגזעני
 2. 33
  אתיופים משתפים פעולה עם המפלים אותם

  הם עצמם משתמשים במילה שחורים. בכך, הם נופלים בפח של מילים שיוצרות מציאות. אנשים אשר לא יפלו בפח הזה ולא יכנו את עצמם שחורים יהיו מסוגלים לעמוד על זכויותיהם בנחישות וללא תחושות של מועקה זעם או תסכול. במציאות אין שחורים ולבנים. הצבעים הללו קיימים רק בדמיון שלנו. כולנו בגוונים של חום. ודרך אגב אני בגוון חום בינוני. מה איתכם?

 3. 32
  גזענות בצבע של מאה הקודמת?

  העם היהודי רובו ככולו תמיד טוען כי הוא סבל מאנטישמיות וגזענות והיום אנשים מתבלבלים ולא יודעים על מה כל המהומה? מדובר בגזענות פרופר.
  מדובר באנשים שחיים בישראל ומשלמים מיסים, מדובר באנשים שבאו לארץ בזכות, מדובר באנשים ששולחים ילדיהם לצבא, עובדים כמו כולם, מדובר באנשים לתמיד תחיוב לידים, מדובר באנשים שעוד תזילו דמעה בגלל אם דבר המצאותם בסביבה מפריעה לכם. יחד עם זאת היתי אומר כי הנושא גזענות אני חושב דבר מיותר ולא מתאים לעידן בו אנו נמצאים.הרי, ילדים נולדים, לומדים, חיים כאן ויחיו. האם גזענות מעין זה או אחר יחזיר אותם לאתיופיה?. אני חוזר ומדגיש כי הנושא הוא דברי גזענות שעל החברה כולה צריך להגיב ובחומרה ואף להעניש את אלו שמנסים להחיות גזענות שהיה לפני 50 ו-60 שנה.
  האם המדינה נראת כפי שנראת בגלל האתיופים? תסתכלו למרחקים ותחשבו לרגע על האמור בתורה "... ברא אלוקים את האדם בשלמו, בשלם אלוהים ברא אותם..."

 4. 31
  אתיופי מקבל פי 10 יותר תמיכה מרוסי

  מדובר בכמיליון ש"ח לכל אתיופי, בעיקר מענק לקנות דירה. בגלל שרוסים קצת יותר כשירים ורוצים לעבוד, המ מקבלים עשירית. אני עובד כל החיים, משלם מיסים גבוהים, שלוש שנים בקרבי. לא קיבלתי שקל מהמדינה, שילמתי במצטבר מעל מיליון ש״ח מיסים. בחמש עשרה השנים האחרונות, האתיופים שמגיעים לפה המ בעיקר נוצרים מאיזור גונדור (פלאשמורה). במקצועם הם ברובם רועים או חקלאים ובהשכלה הם ברובם נעדרי יכולת קריאה או כתיבה בשפה כלשהי, לרבות אמהרית. כמו בכל קבוצה אתנית, יש ביניהם אנשים מוכשרים מאוד. אך חוששני שרובם ישארו נתמכי סעד כל חייהם בישראל. יש קשר שתיקה בנושא, אבל בדומה למהגרים אחרים מאפריקה יש בקרב קבוצה אתנית זו בין 5% ל-10% שהם נשאי HIV, אי אפשר לדעת באמת מה האחוז האמיתי כי זה מחלה שרבים מהם מסתירים היטב מהסביבה הקרובה שלהם כדי להימנע מנידוי חברתי וניתוק מוחלט. במסגרת ״עלייתם ארצה״ הם גם מקבלים גיור ע״י המדינה. ילדיהם נשלחים רק לבתי ספר דתיים לחיזוק האמונה בבורא עולם. מישהו יכול להסביר את ההיגיון? אח״כ המ מעזים לבכות שזו מדינת אפרטהייד. כפויי טובה. אגב, שכניהם מאריתראה עוברים מסע תלאות אכזר עד שמגיעים לכאן רק כדי להיכנס לשלוש שנות מעצר מינהלי ללא משפט. מדינה נעדרת היגיון או רצון להתקיים בעתיד כמדינה השואפת למודל של מדינה מערבית.

  1. אתה לא רק לא תקין פוליטית, אתה גם אומר דברים לא נכונים ופוגעים. יוצאי אתיופיה לא, אבל ממש, לא מקבלים פי 10 מעולי רוסיה. כל הדיבור שלך על יוצאי אתיופיה, כמו במה הם עוסקים, השליטה בשפה כלשהי, ובעיקר הדיבור על נשאי HIV ושאר שטויות שחירבשת כאן מצביעים עליך כעל גזען חסר כל מודעות עצמית. יש לך מושג מה אחוז חולי הגוף והנפש והנכים מבין התפוצה שלך שעלו לישראל וזוכים לאשפוז בבתי חולים ולרפואה על חשבון משלם המיסים? לא אין לך מושג. כי אצלכם הכול יפה ובריא וחכם ומשכיל ו... ו... תבין, בכל קבוצת עלייה יש חוליות חזקות ויש גם חוליות חלשות, אבל זו לא סיבה לצאת נגדם. תחשוב על זה.
 5. 30
  נו ויני, אז מה תעשה לנו חוץ מאשר להרחיב פה ולדבר ולדבר ול...
 6. 29
  הגב" לנדבר שכחה מאיפה באה ואיך באה ארצה!!!
 7. 28
  כששרת הקליטה אומרת לאטיופי, תגיד תודה,,, ווינשטיין שותק,,, מה הוא שווה בכלל ?
 8. 27
  מה זה לא נסבול ? מה אתה מתיפיף ? תכנית עבודה יש לך ? כלי ענישה יש לך ?
 9. 26
  תושב קריית מלאכי

  אני צעיר ועובד בקרית מלאכי. בעבודתי אני עובד עם אנשי הקהילה האתיופית. מעולם לא ניתקלתי בגילויי גזענות. מעולם. המכתב הזה מזעזע אבל מכאן לבוא ולהציג את תושבי קריית מלאכי בכללם כגזענים זה מעליב וחבל שכך.

 10. 25
  העליה הזו בכיה לדורות!

  היהודים האמיתיים שונים לגמרי: חזותית, גנטית, מנטאלית ואינטלקטואלית , לשחורים האתיופים הממירים דתם. ליהדות אין כל קורלציה גנטית ליהודים או להפלוטייפים האתיופים.האתיופים השחורים לא יכולים להפוך ליהודים מן המניין, ללא קשר לדת שבה הם טוענים שהם מאמינים. הרבנים מתנהלים באיטיות בכל הנוגע לשינוי ההלכות. אדם שבקש לחיות ולסבול כמו כל שאר היהודים יתקבל בברכה כיהודי, אך מלכתחילה יש לאסור על כל אחד שטוען שהוא יהודי להגיע לישראל.ישראל לא צריכה את היהודים האתיופים או את קורבנות ההמרה הפלאשמורה. על המהגרים החדשים להיות רק חלוצים שברצונם ליישב את גבולותיה של ישראל, ביישובים.הם הובאו לישראל על פי השיטה היהודית השגויה ובהתאם לרצון הממשלה לאזרחים נוספים.

  1. ויהודים בלונדים ותכולי עינים דומים ליהודים המקורים?
 11. 24
  גזענות זה יסוד הדמוקרטיה

  חשבתי שגזענות זה יסוד חשוב מיסודות הדמוקרטיה במדינה ! מה עם גזענות לאומית ושנאה ? זה לגיטימי גם ? או שמחכים לפרשה הבאה כדי לגנות

 12. 23
  ואנחנו לא נסבול את המריחות של ליברמן ושלך את העמדתו לדין. די לסחבת המושחתת!
 13. 22
  עם כובש לא צודק והיחס לצבע העור הוא האור שלנו במדינה הכי יהודית והכי ציונית שהיתה כאן מאז ומעולם
 14. 21
  לא נסבול

  טוב מאוד, וינשטיין. אבל מה עם הצבע של הערבים שרצו דירות בצפת?

 15. 20
  Keep the Ruskis from the government
 16. 19
  הגזענות

  לעיטים אני אומר לעצמי ומשכנע דברים נאמרו ונעשו ע"י "עם הארץ" ומרגיש לעצמי כי צריך לסלוח להם- ידעו, יבינו, יעבור להם.
  עם זאת, כשדברים נאמרים בפיה של ח"כ שהיה עליה להיות לפה לנו מתוקף סמכותה אומר לעצמי טעיתי - עמך הוא בכל בית ולא משנה מה הוא יודע, מה תפקידו, ובאיזה מעמד הוא נמצא. אנשים חיים כאן בישראל בזכות כך שאין מקום לאמור תודה על, יש דור שלם שנולד בישראל משרט את המדינה בנאמנה, משלם מסים בכדי לח"כ סופה תקבל שכרה כראוי ואני מניח גם הרבה שחושבים כמוהה. לי ילדים שנולדו כאן אף משרט בצ"ל לישראל ואני אומר כי אוי לכם אנשים כי תגידו דברים כמעין זה ב-2012. זכור לכן את חזונו של "איש הענק" שאמר "I HAVE A DREA" זה כבר היה ונעשה. היתכן אתם חיים בתקופה של אז או משהו בחברה השתבש?

 17. 18
  אבל לא להשכיר דירות לערבים זה סבבה

  שמואל אליהו לא רק שלא הואשם בהסתה גזענית אלא אף קיבל פרס מידיו של שר המדע! ככה זה במדינת היהודים. 18. 17
  האם זה לא היה ביבי שתיקן בצורה מתנשאת את העיברית של ח"כ עולה מקדימה לא מזמן? למה הם מצפים ממנו?
 19. 16
  במדינה נורמלית היא הייתה צריכה להתפטר, פחות נורמלית ראש הממשלה היה צריך לפטר אותה אבל כאן...

  זה עומד על קצה הלשון אבל לא אגיד...

 20. 15
  "תגידו תודה על מה שקיבלתם"

  You see COLORS like you did with the Olim from North Africa.
  THIS IS OUR 'AMAZING' COUNTRY IN THE 21st CENTURY - I CALL TO ALL ISRAEL TO JOIN THE PROTEST - WAKE UP ALREADY!!!!!

 21. 14
  אדוני ראש הממשלה די לדיבורים ולסיסמאות. תוכיח לנו ולעולי אתיופיה שהם שווים בעיניי המדינה. בדיור, במקום מגורים, במשרות ועבודה, בבתי ספר, בגני ילדים, בממשלה, ובכל מקום בחברה. ויפה שעה אחת קודם. ותטפל בשרים הגזענים. מה זאת אומרת, "תגידו תודה על מה שקיבלתם" מי היא בכלל החצופה הזאת. אם תעבור על כל בשתיקה זאת תהיה לגיטימציה והסכמה למה שהשרה פלטה.
 22. 13
  כל כך כואב לי לראות את זה

  באמת ובתמים, כבוד רב יהא לי לגור עם משפחה אתיופית באותו הבניין. אני מתבייש.

 23. 12
  איפוא ש"ס כשצריכים אותם? אוי, זה אפליה ע"י ספרדים (וגם אשכנזים?)
 24. 11
  ובבית המישפט העליון נסבול אפליה
 25. 10
  אז אמרת.......

  האם אתה גם מתכוון לעשות משהו, מתישהו????????

 26. 9
  קריית מלאכי: אנסים כן, אתיופי לא!
 27. 8
  עולים ותיקים ובניהם, מפלים כיום את עולי אתיופיה וכהרגלם, תוך
 28. 7
  Why so serious?
 29. 6
  מה בנוגע לרבנים מצפת?
 30. 5
  Israel is regressing

  Israel is regressing to the fiftieth when the
  Ascenazim discriminated against the new
  immigrants from the orient.
  The Ethiopians are part of our country and they
  Should be treated as such. Any type of discrimination
  Should be treated as violation of the low and
  Should be treated accordingly
  THERE IS NO SUPIRIOR RACE IN ISRAEL. ALL CITIZENS
  HAVE EQUEL RIGHTS

 31. 4
  זה אותו היועץ המשפטי שלקח לו חודשים להחליט לא לחקור את אלו שקראו לא להשכיר לערבים

  ערבים מותר להפלות, אתיופים אסור.
  http://www.haaretz.co.il/news/law/1.1572542

 32. 3
  אתיופים בישראל

  המדינה הזאת היא הכי גזענית תיראו מי בממשלה כולם לבנים אין תימנים, ספרדים או אתיופים תתביישו לכם.

 33. 2
  disgraceful the way they are treated in Israel-it is high time they demonstrated -Israel is a racist country
 34. 1
  לבני, כשהיית בשלטון האתיופים כן יכלו לקנות דירות בכל מקום? מה עשית כדי למנוע את מה שקורה עכשיו?