פרס עוקץ את לנדבר: צריכים להגיד לאתיופים תודה

בשיחה עם תלמידים ממוצא אתיופי בירושלים אמר הנשיא שמעון פרס: "לא נסבול גזענות, על הגזענים להתבייש במעשיהם"

נשיא המדינה, שמעון פרס, התייחס היום (חמישי) לנושא הדרת יוצאי אתיופיה ולדבריה של השרת לקליטת עלייה אתמול, סופה לנדבר, לפיהם האתיופים צריכים להגיד תודה על מה שקיבלו, ואמר לתלמידים ממוצא אתיופי: "אנחנו, מדינת ישראל כולה צריכה לומר תודה לעולים יוצאי אתיופיה שעלו לישראל ולא להיפך. פרס הוסיף: "איננו רוצים גזענות אצלנו, או בכל מקום אחר".

בביקור בבית הספר "ראשית" בירושלים, אמר הנשיא כי "על הגזענים להתבייש במעשיהם ובדבריהם. אני יודע שיש התנהגויות לא יפות, אך לא אתם צריכים להתבייש – הגזענים צריכים להתבייש. לא אתם צריכים להגיד תודה – הם צריכים לומר תודה. גזענות או התנשאות הם תופעה נוראית." לדברי פרס, "כשהקמנו את המדינה החלום שלנו היה שיהודי אתיופיה יעלו לישראל וגם יהודי לוב ורוסיה, יהודים מכל העולם. לכולם היה קשה להיקלט, אך יש מי שלא יודע כיצד להתנהג כלפי העולים".

בדיון חירום שנערך אתמול בכנסת ועסק בהדרת אתיופים בחברה הישראלית, יום לאחר שאלפים הפגינו בקרית מלאכי, אמרה השרה לקליטת עלייה, סופה לנדבר לצעיר אתיופי כי "את התופעה של הגזענות כולנו מגנים. בשנת 2010 המשרד נתן מיליון שקלים לצורכי העדה האתיופית. אנו קידמנו את יוצאי אתיופיה בכלל, ובמוקדי התעסוקה בפרט. הפער בין יוצאי אתיופיה לשאר התושבים הוא פער של שנים, אך מדינת ישראל עשתה הכול כדי לקלוט אותם בצורה הטובה ביותר - תגידו תודה על מה שקיבלתם".

פרס בבית הספר בירושלים, היוםלע"מ

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בתגובה לדברי לנדבר אמרה יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני: "די לדיבור הפטרוני והמתנשא של הממשלה הזו על אזרחיה. זכותו של כל אזרח ישראל, תהא עדתו, צבע עורו או מינו אשר תהא, לחיות בכבוד ולקבל זכויותיו שוות ולא כטובה מהמדינה אלא כזכות מוקנית. אמירות בלתי ממלכתיות שכאלה מעוותות את הזכות המוקנית הזו שמעוגנת בחוק ובערכים של המדינה הזו. שרי הממשלה מתנהגים כאילו צריך להזכיר להם את זה והם גורמים לאזרחים להתבייש בה. כך מדינת ישראל צריכה להראות וכך נוודא שתנהג".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס אף הוא לנושא ואמר: "אנו מלאי הערכה לעולים מאתיופיה. מול מכשולים וקשיים הם עלו ארצה למשתלבים בחברה הישראלית, דבר שאנו מעודדים בכל דרך אפשרית. תופעות גזענות הן מקוממות ואין להם שום מקום בחברה הישראלית. קיבוץ הגלויות מאתיופיה ומכל מקום בעולם הוא חלק בלתי נפרד ממהותה של מדינת ישראל".

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, התייחס אתמול לפרסומים לפיהם תושבים מקרית מלאכי קראו שלא להשכיר דירות ליוצאי העדה האתיופית. במכתב ששלח לשרה לימור לבנת, שביקשה כי ייבדק ההיבט הפלילי של ההתארגנות, השיב וינשטיין כי לפני מספר ימים נפתחה חקירת משטרה בעקבות הפרסומים. עוד הוא ציין כי "חברה דמוקרטית איננה יכולה לסבול גילויי השפלה, איבה או עוינות הנגרמים בשל צבע עורו של אדם או השתייכותו למוצא מסויים".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 42
  אתמול כבר שאלתי איך זה שעבר יום ופרס לא בעיתון עם תמונות?
 2. 41
  גזענות

  שני דברים שאני שונא ולא יכול לסבול גזענות ואשכנזים'

 3. 40
  גזענים נמאסתם!

  אני מתביישת ומזועזעת כל פעם מחדש מאיפה לאנשים יש את החוצפה להיות כ"כ גזעניים?! אנחנו שעברנו פרעות על רקע גזעני לכל אורך ההיסטוריה?! שעברנו את השואה?!!! איך זה יכול להיות? איך אנשים לא מתביישים לחשוב אפילו על גזענות, שלא לדבר על לנקוט במעשים!

 4. 39
  חברי סיעת הליברמניה בכנסת מרימים את האף גבוהה מידי, מי אתם בכלל, אתם כמו כולם, הלוא גם אתם הייתם עולים חדשים, ואותי ואת בן זוגי אתם לא מייצגים יותר, בושה!!!

  טיפסתם רחוק מידי, תרדו למטה חזרה.

 5. 38
  להזכיר לפרס שבן גוריון מורו התנגד בחריפןת להביא אותם לארץ
 6. 37
  נראה לי שמר פרס אולי הוא היחיד שחושב כך
 7. 36
  למה אני לא מקבלת מה שהאתיופים מקבלים

  אני ילידת הארץ למה אני צריכה לשלם 2000 ש"ח למכון והם ישלמו 100 ש"ח למה אני לא יכולה לקבל דירת עמידר מסובסדת , למה יש יחידות לימוד אקדמאיות רק לאתיופים חינם , למה אנשים שזוקיקים ולא יכולים לעמוד בשכר הלימוד לא יכולים ללמד שם זו לא אפליה לטובת האתיופים אז למה הם בוכים לא קיבלו את כל הקופה , יש גם מקומות שלא נותנים לערבים לגור הם בוכים?

 8. 35
  קשה שלא לתמוה למה כל כך קשה למדינה ולחברה הישראלית לקלוט ולקבל פחות ממאה וחמישים אלף עולים מאתיופיה, אבל כל כך קל להם לקלוט ולקבל כמיליון וחצי עולים מרוסיה-אוקראינה-מולדובה, כשחלק לא קטן מהם לא יהודים, ולהשקיע בהם חמש מאות מיליארד שח?
 9. 34
  לאלה שטוענים נגד הפלשמורה והצלב המקועקע על מצחם-- מה ההבדל בין רוסי שהסבתא רבא שלו הייתה יהודיה, לבין פלאשמורה מאתיופיה שהסבתא רבא שלו הייתה יהודיה? רק צבע העור! אלה פלאשמורה מאתיופיה, ואלה פלאשמורה מרוסיה, שחלקם עונדים צלב זהב על חזם.
 10. 33
  בתגובה לצעיר ממוצא אתיופי שטען שהעולים מאתיופיה סובלים מיחס של אפרטהייד, ענתה לו השרה לנדבר כך, "הפער בין יוצאי אתיופיה לשאר התושבים הוא פער של שנים, אך מדינת ישראל עשתה הכול כדי לקלוט אותם בצורה הטובה ביותר - תגידו תודה על מה שקיבלתם." כל מי שעיניו בראשו מבין היטב את הנחת היסוד בדבריה של השרה שבעצם אומרת, שעולי אתיופיה הם אנשים מסוג נחות יותר; המדינה עשתה להם טובה שקיבלה אותם; הם לא צריכים להתלונן על האפליה ועל היחס הפוגעני בהם; ובכלל שיגידו תודה שהם חיים ונושמים כאן. וכאן מתעוררת שאלה חשובה, האם זה ראוי ששרת הקליטה עולה בעצמה מעלייה, שזוכה להטבות רבות מאוד מהמדינה, ושהיא תכפה את החלטותיה על עולים אחרים, בעיקר כאשר יחסה אליהם הוא מסוג מסוים?
 11. 32
  שהעולים מרוסיה יגידו תודה שהביאו אותם לפה
 12. 31
  פרסקי הצבוע הדליף לתשקורת על העלאת יהודי אתיופיה ב84 וכתוצאה מכך

  המבצע הופסק ונרצחו אלפי יהודי אתיופיה,אין צבוע ממר פרסקי בסוף כל פשעיו יתגלו ויש לו חתיכת תיבת פנדורה עוד מהיותו מנכל משרד הביטחון בשנות ה50 ויד ימינו של הפושע הגדול בן גוריון .

 13. 30
  עדה

  המרוקאים. נחשלים. בכול

 14. 29
  מר פרס, האם אתה מוכן שהבניין בו אתה גר יהיה מאוכלס עם אתיופים נניח ב - 30%?
 15. 28
  צריך להגיד לאתיופים תודה שהסכימו לעזב את ארץ מולדתם ולחבר אלינו

  מה היינו עושים בלעדיהם ובלעדיו? ישמרנו האל!

 16. 27
  מערכת הארץ נגועה בגזענות לפי אופן השימוש שהיא עושה בפררוגטיבה הצנזוראלית כלפי מגיבים שמגיבים באופן לא אשכנזי .
 17. 26
  סופה לנדבר, תעופי חזרה לרוסיה

  ואנחנו נגיד תודה רבה!

 18. 25
  שימי כל הכבוד גילינו שאתה גם חנפן רציני

  למרות גילו שימי יודע לאן נושבת הרוח ופועל ללא היסוס ומהר
  אזור אומץ וספר לעם מדוע אדם שעבדת איתו הרבה שנים ראש ממשלת ישראל מר דוד בן גוריון היתנגד לעלית האתיופים הכל מתועד ספר לעם את האמת אל תפחד

 19. 24
  אם כבר פרס ועקיצות, האם הוא כבר תפש את שורף המסגד בטובא-זנגריה?
 20. 23
  תודה לבני העדה האטיופית שכאלה הם אחינו ...!!

  לכן, דבריה המתחסדים של הגב' לנדבר מעל בימת הכנסת אינם מבטאים אל נכון את רחשי ליבם של בני העם והחברה הישראלים, שרובם ככולם חבים תודה וברכה לכל יהודי באשר הוא העולה לישראל, ללא כל הבדל ובעיקר ללא כל הבדל מאיין הוא עלה ובא אלינו להאדיר את כוחה והמשך קיומה של מדינת ישראל..!!

 21. 22
  ...כמוכן, אל נשכח את התרומה הגדולה של המרוקאים לתרבות בישראל!
 22. 21
  לפי חוק הנאצים המוצע פרס עשוי להישפט ל6 חודשי מאסר

  ו-100 אלף ש"ח קנס על השימוש במילה "היטלריזם" בהקשר זה, קרי לא במסגרת הרצאה או שיעור.

 23. 20
  אדוני הנשיא

  אדוני לא חייתה בגולה ולא סבלת מרדיפה כיהודי , ולכן דבריה של שרת הקליטה נשמעים לך צורמים - ובכן יקירי אני למעלה מ - 60 שנה בארץ אני מבוסס , כל ילדיי אקדמאים , כמובן שירתו בצה"ל ביחידות מובחרות , ובין השאר אני נכה צה"ל עם דרגת נכות גבוהה כל זה מביא אותי לפחות פעם בשבוע להודות לבורא עולם שיש לי מדינה משלי שאפשרה לי להגיע עד הלום.
  אז כבודו עולה אטיופיה לא צריכים הם חייבים להגיד תודה למדינה.
  נ,ב פעם היינו קוראים זה לזה חבר גם במפא"י וגם ברפ"י

  1. איזו בורות: שמעון פרס עלה לארץ מפולין. לך תספר לו על אנטישמיות...
  2. אדון מאיר- שמעון פרס היה ילד עולה חדש. מה השטויות שלך?
 24. 19
  ואוו מיליון שקל

  כל כך הרבה.... תגידו היא צוחקת?

 25. 18
  על מה בדיוק תודה? על הדחיפה האדירה שנתנו לכלכלה ולמדע בארץ?

  אין לי שום דבר נגדם, אבל החנפנות של פרס פשוט מצחיקה. הבן אדם לא מוציא מהפה שום דבר מלבד קלישאות שחוקות שהוא בעצמו כבר לא מאמין בהן.

  1. התבלבלת.מי הביא תרומה לכלכלה ולמדינה? לנדבר,ליברמן פאינה ושאר מושחתי מולדובה ביתם- במשרד התירות או ההסברה? או אולי אלקין שתורם מידי מישיבות ממשלה/וועדות כנסת לטרוריסטים של תג מחיר? אסון לדורות העליה של שנות ה90 מרוסיה
  2. אתה קטן אמונה, אלו ילדים, הם עוד יתרמו למדינה

   מייקל פראדיי "האיש שהמציא את החשמל", נשאל על ידי ראש ממשלת בריטניה על ההמצאות שלו, לשם מה זה טוב? תשובתו היתה "ולמה טוב ילד שזה עתה בא לעולם?"

  3. העולים מאתיופיה תרמו דבר חשוב בהרבה: שיעור באצילות נפש, בכבוד לזולתך, ברוח ההתנדבות.כל הדברים שנעלמים מהארץ הזאת...
 26. 17
  תודה !..עיינו:

  ללנדבר : יש גם דרך אחרת.אני אומר תודה למייסדי המדינה ולקב"ה שיש לנו את מדינת היהודים אשר גאלה אותנו מהגלות,מהרדיפות,העינויים והשואות.אני אומר תודה לקב"ה וליהודים שממשיכים להגיע למדינה ,לבנותה ולחזקה.אני אומר תודה לקב"ה שעמנו כה צבעוני,כה מגוון וכה יפה.אחים ואחיות - אל תתנו לאנשי ריב ומדון לקלקל זאת !

 27. 16
  ואף פוליטיקאי או איש רוח לא התייחס עדיין לדבריו הנקלים של הכלכלן שלמה מעוז על ה"לבנים" השולטים במדינה ושולטים במשק ומדירים את ה"שחורים"?

  האם ראוי שדברים בוטים וגסים, דמגוגיה מהסוג השפל ביותר בסגנון אנטישמי מובהק (די להחליף את הביטוי "לבנים" ב"יהודים"), שרק ההסבר שהדובר היה בגילופין, יכול לכפר עליהם במעט, וכוונתי לדברים שהשמיע כלכלן הצמרת שלמה מעוז בכנס ספיר, יעברו ללא תגובה? האם האשכנזים הם שק החבטות האולטימטיבי של כל המתוסכלים והסובלים מרגשי נחיתות, שהם במקרה של מר מעוז מוצדקים בהחלט, בחברה שלנו?
  הנה נזעק כבוד נשיא המדינה להתנצל בפני התלמידים האתיופים על השתלחותה חסרת הטעם של שרת הקליטה סופה לנדבר, שהוא זה שהביא אותה לפוליטיקה. מי יגן על כבודם הרמוס של מקימי המדינה, בוני הארץ, מגיניה ואלו שהעלו ארצה את שארית הפליטה ואת בני עדות המזרח? לו היה דובר אמת, ניחא, אך מרבית הדברים שהשמיע האיש שאמור להיות אמון על עובדות ומספרים, היו שקרים בוטים שקל מאד להפריכם, אך מי היום מעוניין לשמוע את האמת? אורכידאה

  1. דבריו של מעוז לא נקלים. כל דבריו אמת לאמיתה.
 28. 15
  המשרד נתן מיליון שקלים לצורכי העדה האתיופית! וואאוווו וואאוווו וואאוווו וואאוווו

  "שרת" הקליטה (הפליטה) צריכה להתבייש ולהתפטר מתפקידה לאור הממצאים העגומים שהביאה בגלוי

 29. 14
  שואת הארמנים שמעל'ה לא שמע עליה

  ומה אמר שמעון פרס על שואת הארמנים? מה דעתו עליה? נשמח לשמוע...

 30. 13
  מדינת ישראל אינה תצריכה להגיד תודה לאף אחד על כך שבא לגור כאן

  ובכלל מזה זמן המדינה היא זו שמביאה לכאן את המהגרים והם לא אלה שבאים. זה מנגנון שלם של עסקנים בהסתדרות הציונית ובמשרד הקליטה שמתפרנס יפה מההגירה המאורגנת הזו

  1. את/ה סותר/ת את עצמך בתגובתך. ישראל כולה נהנית מהעולים וגם מנצלת

   אותם- עוד לפני קום המדינה הם היוו בשר תותחים, את יהדות צפון אפריקה ומערב אסיה הפחידה הסוכנות בתכסיסים שונים כדי שיעלו לארץ ויעבו את הישוב היהודי, וכעת מביאים אותם לכאן מסיבות דמוגרפיות. ישראל אכן צריכה לומר תודה לכל העולים, באשר הם עולים.

  2. להבדיל, גם מהסכסוך עם הערבים, שאפשר לסיים, יש מי שנהנה
 31. 12
  הגזענות בארץ בלתי נסבלת להחמיר בחקיקה בנושא או לפעול בעברינות כלפי הגזענים.
 32. 11
  תודה לך מר פרס היקר

  שאתה מחזיר לאזרחי המדינה השפויים את הגאווה בזמנים חשוכים ואפלים שכאלה. מאחל לך בריאות ואריכות ימים.

 33. 10
  שמעון פרס נמאסת!!

  על הפשע? על ההורדת רמה תרבותית? על הונדליזם? על הסלי קליטה וההטבות שהילדים שלנו שנולדו פה לא יקבלו למה לא לעלות לארץ קצת שוודים או יפנים???

  1. היש לשבדים תרבות גבוהה משל האטיופים? גם אמרו שהמרוקאים חסרי תרבות. האשכנזים תמיד סלדו מתרבות המזרח. לא מתאים להם הריח של הכוס ברא, המוזיקה שלהם? תרבות הגיזענות היא התרבות הירודה ביותר. עכשיו לכי להכין מגעלטפיש לארוחת ערב.
 34. 9
  יופי שמעון. זה סופה של כל לנדבר .

  ינעל דרבון הרוסים האלה, כמו שאמר נסים אלוני מפי הגשש.

 35. 8
  יוצאי אתיופיה! תבינו ואל תצביעו לליברמן בבחירות

  יהודי אתיופיה היקרים. אם כולכם תתאחדו, יש לכם הרבה כח. כפי שיוצאי ברית המועצות מצביעים לליברמן, העמידו מישהו מכם ותתאחדו מאחוריו. הצלחתכם תהיה סטירת הלחי המצלצלת לגב סופה לנדבר שאולינלא תהיה יותר בכנסת אבל לצערי תוכל להגיד הרבה תודה על הפנסיה והתנאים שהיאהתזכה להם ושגם אתם יוצאי אתיופיה תממנו.

  1. תצביעו לחד"ש,או יותר טוב,לחמאס
 36. 7
  תודה על מה??????
 37. 6
  פרס החנפן . סופה צודקת . החנפן לא צודק. אף יהודי שהגיע לישראל מאז נוסדה לא עשה טובה חוץ מלעצמו.

  ראוי שיודה על כך לחברה בישראל . גם החנפן מבית הנשיא.

  1. חתיכת אדיוט, שני שליש מיהודי העולם חיים בחו''ל, מי שבא לחיות במדבר הזה ועוד להלחם בו נטח לא עושה טובה לעצמו

   באתי מארגנטינה והתקבלתי על ידי מטומטמים מתנשאים כמוך, בכל זאת נשארתי 25 שנה ובקרתי בכמה טרצות שענות במסגרת מלחמות ישראל. עכשיו אני חי בצרפת ובזה עשיתי טונה גדולה לעצמי, ואם זה לא מוצא חו בעיניך, תגיד לי איזה עלייה אתה עשית ולאן, על איזה חברים ןיתרת ועם איזה מטומטמים נפגשת שם.

  2. כל העולים עשו טובה רק לעצמם?היה לי חבר בצבא שעשה עליה מקנדה בגיל 25 כדי להתגייס לצה"ל ושירת 3 שנים שירות סדיר מלא ביחידה קרבית. מעניין איזו טובה הוא עשה לעצמו. אכל לוף מעורב בחול?טורטר עם כולם אינספור פעמים ע"י סמלים סדיסטים? ואולי בזה שירו עליו והוא כמעט נהרג הוא עשה טובה לעצמו?
  3. לו העולים היית אזרח סוג "ב" במדינה ערבית...
  4. זה שאתה בצרפת,זו גם טובה למדינה. באירופה,כבר ראינו,יודעים לטפל ביהודים.
 38. 5
  פשוט חשוכה- אין מילים.
 39. 4
  השומע וגם מבין

  ראיתי ושמעתי את דבריה של שרת הקליטה ולא היה בהם שום דבר פוגע היא אמרה שעל כל העולים כולל העולים מאתיופיה וגם מברית המועצות כולל היא עצמה צריכים להודות למדינת ישראל על מה שנעשה עבורם צריכים אם מר פרס והגברת צפורה לבני

  1. ראית ושמעת ולא הבנת. איפה היית כשחילקו ארטיקים?
 40. 3
  כבוד הנשיא, הישמר! כבר אסור להשתמש בשורש "ה.י.ט.ל.ר" על פי חוק!
  1. גם אסור לפרסם את הדעה כי השמאלנים הקיצוניים הם בוגדים במדינה
  2. וגם אסור לומר שהימניים הקנאים, משלי יחימוביץ' וימינה, הם בוגדים במדינה.
 41. 2
  וכמה יוצאי אתיופיה עובדים בבית הנשיא?

  וכמה יוצאי אתיופיה מקבלים שגרירים זרים בבית הנשיא או אורחים רמי דרג? ראיתי מפעם לפעם תמונות של עובדי בית הנשיא,,, לעולם לא ראיתי עובד ממוצא אתיופי

  1. גם לא ראיתי אתיופי מרצה באוניברסיטה

   האפריקנים שלנו יתקדמו בדיוק, ואפילו יותר מהר מהאפריקנים של ארה'ב.
   אנחנו עוד יכולים לראות אצלנו נשיא שחור. (בעצם היה כבר אחד...)
   אי אפשר לעשות מבן אדם מבקר המדינה רק בגלל שהעור שלו שחור. צריך גם ללמוד משהו.

 42. 1
  שמעון שכחת מי הביא אותה לפוליטיקה ?

  הסופה העילגת הזו היתה מורה לרוסית של כבוד הנשיא
  מעניין מה עוד היא לימדה אותו כדי שיכניס אותה לרשימת העבודה לכנסת
  משם היא כמובן ברחה לקדימה .

  1. טעות בידך

   סופה לנדבר היא שרה מטעם ישראל ביתנו.