קרע במשפחת הרב עובדיה יוסף מזעזע את ש"ס

בגיל 91, הרב רואה את משפחתו מתפוררת: בן אחד בסכנת חיים, באחר חושדים יתר האחים בכך שסיבך אותם בשערוריית ענק הגובלת בפלילים

הרב דוד יוסף, רב שכונת הר נוף בירושלים, נמנע בשבת ממנהגו הקבוע לבקר את אביו הרב עובדיה יוסף ולהתפלל עמו בבית הכנסת. על רקע הפרסום בסוף השבוע על "בן משפחה מדרגה ראשונה" של המנהיג הרוחני, שהלשין למבקר המדינה על צמרת ש"ס ובכלל זה כמעט על כל בני משפחתו, לא ברור מתי ייצא דוד יוסף מהמחתרת.

הרב יעקב יוסף, רב שכונת גבעת משה בירושלים, אמור לחרוג היום ממנהגו ולבקר את אביו, שלפני שנים הרחיק אותו מהבית בגלל דרכו העצמאית. הרב יעקב, בנו הבכור של הרב עובדיה, אמור לבוא ולבקש היום שתי ברכות מאביו - גם על בנו שהתארס אמש, וגם על עצמו, על יעקב חי בן מרגלית, שזקוק לרחמי שמיים. בגופו התגלתה מחלה סופנית, והשבוע הוא אמור להתחיל טיפול מסובך.

בגיל 91, הרב עובדיה יוסף רואה את משפחתו מתפוררת: בן אחד בסכנת חיים, אחר חשוד על ידי בני המשפחה כמי שסיבך את יתר האחים בשערוריית ענק הגובלת בפלילים, כך על פי הנטען. כעת, במקום להתאחד סביב האח הבכור החולה, משפחת יוסף נקרעת לגזרים ואין לדעת אם הזעזועים יישארו במשפחה לבדה. במערכת הקשרים והאינטרסים הפנים-ש"סיים, המהלכים האחרונים לא מוסיפים נקודות ליו"ר אלי ישי, וגם לא לאריה דרעי, הנושף בעורפו. בשבת דיברו בחוגי ש"ס על המחנאות המתעוררת מחדש, ומואצת בצל הסקנדל המשפחתי.

 

הרב עובדיה יוסף עם בנו הרב דוד יוסף, שנמנע ממנהגו הקבוע לבקר את אביו בשבתבחדרי חרדים

על פי המסמך שפורסם ביום שישי ב"ידיעות אחרונות", אותו בן משפחה עלום שם מסר לח"כ איתן כבל מסמך המפרט את "ניסיונות ראשי ש"ס להשתלט על מערכת הרבנות בישראל בדרכים בלתי כשרות הגובלות בפלילים". מדובר במהלכים הנמרצים של ש"ס לבצע שרשרת מינויים - למנות את הרב יצחק יוסף, אחד מבניו של הרב עובדיה, לרב הראשי לירושלים; את הרב בנימין אטיאס, אחיו של שר הבינוי והשיכון, לרב העיר פתח תקוה; את יעקב צ'יקוטאי, הנשוי לבת של הרב עובדיה, כרבה של מודיעין-מכבים-רעות ועוד.

עוצמת הסקנדל תלויה במידה רבה במבקר המדינה, ובשאלה אם יחליט לפתוח בחקירה, או להורות על הקפאת המינויים שש"ס כל כך חושקת בהם. אבל גם אם הטענות לא יובילו לשום הליך חקירתי, מטעם המבקר או כל גוף אחר, די במה שפורסם כדי לחולל סערה משפחתית ופוליטית. לכאורה, הבן שהלשין יצא בעיקר נגד הבן הצעיר - משה, האיש השולט בש"ס ובבית הרב - אבל למעשה הוא יצא חזיתית נגד אביו, הרב עובדיה. מדובר בדרמה בקנה מידה עצום, וגם בחבלה עצומה במה שהפך לציפור נפשו של הרב עובדיה בשנים האחרונות, מינוי רבנים ודיינים שיפסקו הלכה כדרכו, ובראשם בני משפחתו.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הרב דוד יוסף, ראש כולל "יחווה דעת", נחשד מיד כאותו בן משפחה. הוא היחיד המערער על הצגת מועמדותו של הרב יצחק יוסף כרבה הספרדי הראשי של ירושלים - המינוי הוא בעדיפות עליונה בסדר היום של השר לשירותי דת יעקב מרגי - והוא היחיד שחושק בתואר לעצמו חוץ מאחיו. הרב דוד יוסף הכחיש ביום שישי, עם נחיתתו מחו"ל, חלק גדול ומהותי מהפרטים שפורסמו בעיתון. בשיחות עם מקורביו הוא טען כי תפרו לו תיק, כי הוא לא כתב שום מסמך וכי מעולם לא נפגש עם ח"כ כבל. כעת יצטרך הרב דוד לעבוד קשה כדי להוכיח שצד שלישי כתב את המסמך בניגוד לרצונו.

בינתיים, בשבוע שעבר, נרשם רגע אחד של אחדות רגעית, כאשר גם אלי ישי וגם אריה דרעי, כל אחד בנפרד, עשו מאמצים למנוע את הפרסום ב"ידיעות אחרונות". לשני היריבים יש מה להפסיד מהפרסום. הרב דוד יוסף הוא חברו הקרוב של אריה דרעי, ולכאורה הפרסום מכתים גם אותו כ"מוסר". דרעי עלול להיקלע לקו האש, וחושש כי מערכת היחסים המשוקמת שבנה בשנה האחרונה עם הבן הצעיר, הרב משה יוסף, תרד לטמיון. לפני כשנה פרץ עימות קשה בין דוד יוסף לבין מזכירו האישי של הרב עובדיה, בטענה כי הוא מדיר את רגליו מהבית. דוד האשים כי הרקע לכך הוא קרבתו לדרעי, וכי הדבר נעשה בהוראה של אחיו הצעיר משה.

ישי, לעומת זאת, רואה את ש"ס מתפרקת לנגד עיניו: הסכסוך שלו עם אריאל אטיאס הגיע לשיאים חדשים בזמן האחרון, דבר שידרוש ממנו תמרונים פוליטיים מסובכים. האם זה מקרי שאתמול נערכה שיחה ממושכת בין אריאל אטיאס לדרעי בצאתם מבית הכנסת של הרב עובדיה?

לא פחות חשוב מכך: אחת המשימות החשובות שהוטלו על ישי, להשלים את מינוי הרבנים מבני משפחת יוסף, עלולה להתרחק ממנו. כשר הפנים, ישי מעורב אישית בסוגיית מינוי הרבנים, בהפעלת לחץ על ראשי ערים להסכים למינויים שש"ס חפצה ביקרם. כל זה קורה, כאשר ישי ממתין לדו"ח אחר של המבקר, על השריפה בכרמל, ובתוך כך מצליח לסבך את עצמו בהתבטאויות שנויות במחלוקת על התוצאות הקשות של מלחמת לבנון השנייה, שנגרמו לדבריו בגלל בעיות ביראת שמיים של חיילי צה"ל.

Read this article in English: Scandal in Rabbi Ovadia Yosef's family rocks Shas

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 55
  הכל בגלל שבמשפחה זו לא מתמידים לשיר משיח משיח אוי יו יו יו יו יוי
 2. 54
  שתיקת הכבשים של רשויות המס

  משפחת עובדיה שולטת על רכוש ונכסים בהיקף של מעל 100 מיליו בארץ ובחו"ל.

 3. 53
  הדת היהודית מפלגת ומסכסכת בין אחים. כעת המפלגים מתפלגים ומסתכסכים.
 4. 52
  להפריד את הדת מהמדינה

  כן למדינה חילונית-דמוקרטית

 5. 51
  ההתמודדות של דרעי

  אני מקוה שלא תהיה התפלגות בש"ס, ובראשה יעמוד הרב דרעי. לדעתי זה לטובת המפלגה,

 6. 50
  הכסף יעוור עני צדיקים. תאוות בצע זה אסון.
 7. 49
  מתי יש לכם זמן לתעסק בנו

  ולא קראתי את כל התגובות ונדהמתי לדעת שאתם כל כך שונאים אחד אתי השני כיהודים ואני מוחה על זה מתי יש לכם זמן לרדת עלינו הערבים אני אגיש בגץ על זה כי לא השארתם לנו שום סיבה לא לכעוס עליכם

 8. 48
  ודרעי המושחת חוזר לפוליטיקה בעידוד כמה עיתונאים בעלי זיכרון קצר
 9. 47
  מה בדיוק חדש בהשתלטות ש"ס על המנגנונים והעדפת קרובי משפחה של המחליטים?
 10. 46
  לא התפלל מספיק

  זו הסיבה.

 11. 45
  תענוג צרוף

  איזה יופי ! כגוי גמור וגאה, אני קורא בשקיקה את הכתבה ויותר מזה את התגובות ומתמוגג מאושר ! איך נאמר בתורה? אל תשמח בנפול אויביך. ודידי מנוסי כתב לפני שנים רבות: בעצם למה לא? הרי השמחה לאיד היא אחת המתוקות שבשמחות אם לא המתוקה שבהן. זה אותו עובדיה שאמר ופסק כ"כ הרבה גזענות ושיטנה נגדנו הערבים. אז אני שמח, שמח מאוד ! ולא רק זאת, אלא שמהגיבים הוציאו (ואולי עוד יוציאו יותר) לא מעט רפש מתוך כנופיות "הרבנות". מאפיה? לא ולא. המאפיה הרבה יותר נקיה.

 12. 44
  אלוהים לא גר אצלם מזמן
 13. 43
  וואו מתי כל זה קרה?
 14. 42
  פאליצ'י בתפאורת ימי הבינים.תענוג לראות ולשמוע את הקומדיה הזו.
 15. 41
  ממשלה? מדינה?

  קרקס!

 16. 40
  אלוהים לא סולח ולא יסלח על התמיכה שלו באוסלו
 17. 39
  איפה שיש כסף כח והשפעה תמיד יהיו מאבקים ופילוג

  ככה זה בני אדם כולל אצל הדתיים

 18. 38
  שייצאו בחוץ כולם!
 19. 37
  מאפיה. לפחות לאיטלקים יש סטייל. ואוכל טוב.
 20. 36
  הלוואי על כל עם ישראל

  הלוואי על כל עם ישראל שכל משפחותיו יהיו מפוררות כמו כמי המשפחה היפה הזאת שתרמה כל כך לעם היהודי.

 21. 35
  פגאנים עובדי אלילים.
 22. 34
  עובדיה יוסף---האיש שהמליך את משה קצב

  אין מה להוסיף

 23. 33
  הכל בגלל שלא הקפידו שם על צניעות ולא הגביהו עיניים לשמים
 24. 32
  כמו במפלגות אחרות בכנסת ובממשלות ישראל לדורותיה, כמו אצל חכים ושרים אחרים בממשלות ישראל לדורותיה, כמו אצל משפחת הרב לאו ומקורביו, כמו בבנקים, כמו בבתי חולים, כמו במוסדות אחרים במדינה, כמו בהסתדרות, כמו במערכות עיתונים ותקשורת אלקטרונית, כמו בנמלים, בבתי הזיקוק, בחברת החשמל, בעיריות, והיכן לא? בכל מקום כולם דואגים לקרוביהם ולמקורביהם. כולם מושחתים. גם אלה שמאפשרים זאת וגם אלה שמקורבים. כולם מרוויחים מהעניין. אפילו יהיר לפיד ואוני' בר אילן... תואר שלישי. על מה בדיוק? לבחור אין אפילו השכלה תיכונית. אז....... תרגיעו. זה לא מנהג חדש במדינת היהודים. זו שיטה ישנה וידועה וכמעט כל מי שנמצא בעמדת כוח במדינה הזאת דואג לקרוביו ולמקורביו ומקדם אותם ודואג שירוויחו הרבה כסף ויזכו למשרות בכירות, ולמשרות בכלל. עובדה!!!
 25. 31
  ממתי האיש הישר היחיד הוא "חשוד" בעיני עיתון הארץ?

  כמו שכל סופר או עיתונאי מתחיל יודע, אחד הדברים העיקריים בסיפור הוא נקודת ההשקפה ממנה נכתב.
  לכן כשהארץ כותב על אחד ממשפחת הרב שהוא "חשוד על ידי בני המשפחה כמי שסיבך את יתר האחים" במקום לשים את הפוקוס על המעשים הפליליים החמורים בהם חשודים בני המשפחה ועל האיש הישר היחיד שחשף אותם, הוא מאמץ את נקודת ההשקפה של החשודים בפלילים במקום את זו של הציבור. חבל.

 26. 30
  מה שבטוח זה שהרבה יראת שמיים אין שם, בושה וחרפה!
 27. 29
  מתי יש לאלי ישי, שר בישראל, להתעסק במשרדו?

  כשרוב הזמן הוא עסוק בלכבות שריפות מקושקשות על מינויי רבנים (נפוטיזם, דרך אגב) אין לו זמן להתעסק בכיבוי שריפות אמיתיות...

  1. עדיף שכך. אחרת היה גורם יותר נזק
 28. 28
  עובדיה יוסף

  אין בי טיפת רחמים על המשפחה הזו. למר עובדיה יוסף יש תמיד באורים על מצבנו. אולי סוף סוף נבאר אנו את מצבו והשפעותיו ושיצאו לנו מהחיים הוא,משפחתו מאמיניו וכל תומכיו.

 29. 27
  תחליפו את כל ה"יוסף" ב"קים"ותראו עם מי יש לנו עסק
 30. 26
  האח של דרעי "רב"העיר ב'ש ..משכורת לכל החיים ..מדוע ולמה ????
 31. 25
  אם יש אלוהים..הוא בוכה או צוחק על כל רפי השכל שמדברים בשמו
 32. 24
  חפשו את הכסף

  מי שזכה לראות את אורך מכונית ה BMW המפוארת של "הרב" משה יוסף, בנו של עובדיה, מבין שהכל זה כסף. סכומי עתק שסוחטים מחילונים ודתיים תמורת כשרות בית יוסף.
  דרך אגב: הרכב חונה מידי יום ברחוב בית הכרם 1 בירושלים בחנייה שמורה ומוגנת על ידי פקחי עיריית ירושלים ומשה יוסף הוא בחור בן 47 בריא וחייכן.

 33. 23
  ככה זה שהאב ומקורביו רבי ההשפעה מנסים להמליך את הבן... יצחק יוסף? מה פתאום? יאיר לפיד...
 34. 22
  נשמע כמו שופטי בג"צ שכל ילדיהם שלמדו משפטים, התמחו בדרך נס בבית המשפט העליון...
 35. 21
  שמאלנים יקרים

  אני שמח שאתם כל כך רודפי צדק, ובשל כך אני מבקש שעם אותו המרץ תבדקו כמה קרקעות וכמה כספים הקיבוצים קיבלו, ותבקשו גם ממבקר המדינה לבדוק זאת.

  1. התנועה הקיבוצית + ציונות במיטבה. כולנו חייבים לה את חיינו בגבולות בני הגנה.
  2. ימנים יקרים

   תבדקו מה עשה הנשיא קצב (שמאלני מוכר), הירשזון (שמאלני מוכר גם), אהוד אומרט (שמאלני בכל אבריו), דרעי, בנעיזרי, ושאר הצדיקים הימניים? ואם אתה מאשים את הקיבוצים תוסיף לרשימה גם את מתקני האופניים. הם גם שמאלנים הזוים.

  3. קרקעות שניתנו עבור עלייה גם תרבות ואדמת יתושים בדם ויזע בנו החלוצים מדינה מודרנית שנשדדת מידנו בשלבים

   לבניכם תספרו שנישלחנו מהאל לבנות לכם ארץ אבל דוקא חוסר התערבות האל היא שאיחדה אותנו לערבות הדדית שהניבה את הארץ וצהל.. כואב לראות.

  4. הם לא יבינו על מה את מדברת. זה דור של מגיע לי
  5. נגעת בהם בנקודה רגישה, עצבנת אותם.
 36. 20
  אוי ואבוי שזו מפלגה חזקה בישראל
 37. 19
  משפחה יפה..זה מה שקורה מפני שמפלגת ש"ס הפכה למפלגת גנבים הדואגים רק לעצמם, לבני משפחתם ולמקורבים שלהם. והכל בגלל שהזניחו את קהל הבוחרים העני והמסכן שעדיין מאמין בהם...!
 38. 18
  הזורעים רוח, יקצרו סופה.

  מפלגה שעסוקה כל היום בריב ומדון ושנאת אחים, סופה שתשמיד את עצמה.

 39. 17
  הבן שלו גוסס ממחלה סופנית בגלל שהוא לא התפלל מספיק.
 40. 16
  רבנות פתח תקווה וירושלים

  על מבקר המדינה לעצור מייד הליך מינויים של רבני ערים בפ"ת וי-ם רגע לפני שבג"ץ יורה כן.
  השר מרגי ניסים אלקסלסי והרשל"צ עמאר כולם שותפים במינויים.

 41. 15
  ל"הארץ"מה לכם ולמשפחת הרב. להתעסקות ברכילות פנים משפחתית
  1. השמאל בישראל מנסה להביא לכך שדרעי יעמוד בראש ש"ס וימשוך את כל קולות הימין של ש"ס לממשלת שמאל. זה הסיכוי האחרון של השמאל לשלוט במדינה
 42. 14
  מה לי ולכל בג׳מעה האלה?

  האם בשביל הפרצוף הזה של המדינה נתתי את התחת במלחמות ישראל: ששת הימים, ההתשה, כיפורים ועוד עשרות שנות מלואים? נקעה נפשי

  1. כשאתה מוליד ילד-אתה מקווה לטוב.

   אבל לא לילד הזה התפללנו

 43. 13
  מדוע על צדיק תלינו,גם ראשי ממשלה מינו את מקורביהם.
 44. 12
  לקרוא פרק תהילים לרפואת הרב יעקב חי יוסף בן מרגלית

  אם אתם אנשים הומאניים כמו שאתם אומרים תתפללו לרפואתו

  1. לקרוא אפילו שני פרקים...
  2. למה נראה לך שעד עכשיו זה עזר במשהו?
  3. למה נראה לך שעד עכשיו זה עזר במשהו? עובדי אלילים פתטיים.
 45. 11
  חצר בסגנון ימי הביניים, גועל נפש.
 46. 10
  עובדיה יוסף אינו צדיק שנראה כמוכתם על ידי אחרים

  זה האיש ששלט בש"ס במשך שנים והוא שקבע את עברייני ש"ס כעסקנים ורבנים. התוצאה היא חסרת תקדים בישראל - סיעה אחת בכנסת שמתוכה שבעה חברי כנסת שהורשעו בדין. עובדיה יוסף היה השליט בש"ס ואין שום דרך לחפש אנשים אחרים.

 47. 9
  עוד לא עברו ימי הבייניים בחצרות האפלות
 48. 8
  זה סופו של כל בלון
 49. 7
  צדיקים טהורים אחד אחד
  1. התגלגלנו על הריצפה מצחוק
 50. 6
  לרב יוסף יש בנים ואתם עושים עלהום...מה בקשר למשפחת לאו ששוטלת את בניה בכל רבנות עיר.. מה עם זה שהרב לאו בנו צבי וחתנו קירשטיין פלשו למרגולין 10 בתל אביב על מגרש של 3 דונם + בנין ענק.... ומאז פועלים לסלק את תושבי המקום מהמרכז הקהילתי .... שוברים מקללים יורקים על זקנות מונעים קיום ברית....בואו ותראו כוח מחץ בפעולה.....למה?.כי קדוש יותר מתושבי יד אליהו...הרי הוא בא מצפון תל אביב...ושם לא יעיז להתנהג כביריון וחבורתו.... למה לרב העיר מותר להסתולל...
  1. עכשיו גם פה דופקים אתכם? מה הבעייה? זו נבילה וזו טריפה!

   דווקא טוב שאתה ממשיך להוציא את הזבל החוצה - אצלכם הוא שולט מימין ומשמאל, מאשכנז ומספרד, מחסידים וסיקריקים, מציונים ואנטי-ציונים - השחיתות אצלכם היא דרך חיים.
   תקרא את הכתבה ותחשוב על זה רגע: מישהו מכל האנשים ה"מכובדים" האלה עבד פעם בחייו? כל הכתבה היא עסקונה אחת גדולה, ג'ובים, כספים וכוח.
   אנשים, לא מדובר פה בפוליטיקה או אפילו בעסק: אתם אמורים להתעסק ב*דת*!! האם זוהי דתכם? היא בוודאי לא דתי.

 51. 5
  האביב החרדי הגיע!

  ככה זה כשאין דמוקרטיה. נלחמים על מי יצק מים ומי ילחש באוזן, כי הזמן קצר.

 52. 4
  דרעי מינה את דוד יוסף לרב שכונה

  אם כן כל המינויים במדינה פסולים כולל בג"צ ונשיא מדינה.
  הכל נבחרו דרך הממסד הפוליטי והגופים הפוליטיים.
  אז מה שונה כעת מבעבר?

 53. 3
  ויש לו גם נכד אחד שחובר לנאצים מישראל ומחו"ל ומפיץ ריב ומדון בירושלים עירה"ק

  בעיקר באזור שכונת שיח' ג'ראח. הוא מפנה משפחות, נשים וטף, מבתיהם ומסית לאלימות כלפי שכנינו הערבים.

  הוא חומץ בן חומץ בן יין.

 54. 2
  מסתבר שיש חסיד אחד אמיתי במפלגה המושחתת הזו
 55. 1
  חבל שאת הצד האפל מוצאים לנכון לפרסם דווקא עכשו - הארץ, מתי תלמדו שלפעמים חוכמה שתיקה היא?
  1. תמיד מי שמוצאים אצלו זוהמה מוצא שזה בדיוק הרגע להתאחד!
  2. לפרסם, ועוד איך לפרסם. הכח, והממון עלה לש"ס לראש. פעם היה לנו משה בן מימון. היום יש לנו את הרב-ממון. כי הכסף והשוחד יסלף עיני צדיקים, ויעוור עיני "זכאים". רק שעיתון הארץ לא יאתרג את רבנו דרעי חובב ממון כח ושררה, בגלל שהוא לקקן וחנפן לשמאל בענין מסירת שטחי ארץ ישראל לאוייב הפלסטיני. צועה ברב כח רב-ממון.
  3. לא לפרסם? זה ממש מאפיה ואלי ישי מנסה להעלים את זה?
  4. מושחתים

   להתאחד? עם מי? עם המושחתים שבוזזים את קופת הציבור אבל מסרבים לשמוע קול אשה?

  5. "הזמן להתאחד"?! עם מי? עם פושעים וגנבים ?! היגזמתם !!