בעקבות החשיפה ב"הארץ"

המל"ג תבדוק קבלת לפיד לדוקטורט

אוני' בר אילן קיבלה את איש התקשורת לשעבר, שאין לו תואר ראשון, "על סמך הישגיו הספרותיים". המועצה להשכלה גבוהה דורשת הבהרות

המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) הודיעה כי פתחה בבדיקת קבלתו של יאיר לפיד לתוכנית לפרשנות ותרבות באוניברסיטת בר אילן, ללא עמידה בתנאי הסף של התוכנית. כפי שפורסם ב"הארץ", לפיד, איש התקשורת לשעבר שהודיע באחרונה על התמודדותו במערכת הבחירות הקרובה, התקבל ללימודי תואר שני ושלישי במוסד, לתוכנית המחייבת סיום תואר ראשון בהצטיינות, ללא תואר ראשון כלל.

האוניברסיטה מסרה בתגובה לפרסום, כי לפיד התקבל לתוכנית לתארים מתקדמים, הנחשבת לאחת מתוכניות הדגל של המוסד, על סמך "הישגיו הספרותיים והעיתונאיים". הערב הודיעה המל"ג כי "החלה בבדיקת העניין ופנתה לאוניברסיטת בר אילן בבקשה לקבל את התייחסותה".

בדרישות הסף של התוכנית נכתב בין היתר כי "המסלול מיועד לסטודנטים ולסטודנטיות שסיימו את לימודי התואר הראשון בהצטיינות ואשר מגלים יכולת ללימודים רחבי אופקים". עוד נכתב כי "המסלול מוצע לתלמידי תואר שני ושלישי בלבד, זאת בהתבסס על ההנחה שלימוד בין-תחומי יהיה משמעותי ואפקטיבי רק לסטודנט שלמד דיסציפלינה אחת או שתיים ביסודיות בלימודי תואר ראשון". חרף הדרישה להצטיינות בתואר, לפיד התקבל כשאין בידיו תואר ראשון.

יאיר לפיד
דוקטורנט. יאיר לפידניר קידר

בתגובה לפניית "הארץ", הבהירה המל"ג את עמדתה העקרונית בסוגייה וכתבה כי "ככלל, אין קבלה לתואר שני במוסדות להשכלה גבוהה ללא סיום תואר ראשון תחילה". יחד עם זאת, הבהירה כי ישנה "אפשרות ללמוד קורסים בודדים מהתואר השני, אף קודם לסיום התואר ראשון, זאת בתנאי שהסטודנט הינו בסטטוס של תלמיד שלא מן המניין, וזאת עד לקבלת התואר הראשון".

המועצה הדגישה כי במצב שכזה מעמד הסטודנט יהיה שלא מן המניין, עד לסיום התואר הראשון, ואפשרות זו מוגבלת למספר חודשים, לכל היותר שנה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הידיעות והפרשנויות לפייסבוק שלכם

בחודש יוני האחרון התקבל לפיד גם ללימודי תואר שלישי, עליהם נכתב כי "על מנת להתקבל...נדרשת השלמת שתי שנות לימוד בתואר השני במסלול". עוד על פי תנאי הקבלה, לאחר השלמת שנתיים אלו, "יגישו הסטודנטים המעוניינים בדוקטורט הצעה לדוקטורט ובעקבותיה ייעשו לתלמידים מן המניין לתואר שלישי". בהקשר זה, ציינה המל"ג כי "קבלה ללימודי דוקטורט שהם מחקריים במהותם היא אך ורק על בסיס הצגת תואר שני עם תזה (מסלול מחקרי), כתנאי קדם. במקרים מיוחדים, תהליך הקבלה לדוקטורט מתקיים במקביל לסיום עבודת המאסטר (תואר שני של הסטודנט)".

בתגובה לפרסום המקורי טענו בבר אילן כי "השנה התקבלו עוד שני סטודנטים למסלול זה, שניהם סופרים. נוהל הקבלה אושר על ידי הוועדה לתואר שני וגם בשנים עברו התקבלו סטודנטים במסלול הזה".

יאיר לפיד סירב להגיב לפרסום המקורי. טרם נמסרה תגובתה של אוניברסיטת בר אילן להודעת המל"ג.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 91
  דוקטורנט ללא בסיס אקדמי

  למרות היות יאיר לפיד מוכשר ככל שיהיה, "דילוגו" על לימודי תואר ראשון בדרכו לתארים מתקדמים מהווה דוגמא בוטא מאוד ל"חוצפה" הישראלית. בהיותו איש תקשורת המטיף לשיוויון הזדמנויות לכל, לעקרון של "חייה ותן לחיות", להגינות ושמירה על מינהל תקין ללא משוא פנים וללא העדפות מיוחדות- התנהגותו צורמת יותר מכפליים.
  אונ. בר אילן שאיפשרה "הסדר" זה לאור "הישגיו הספרותיים" - אף היא אינה נקייה כשאישרה מערכת לימודים זו. אוניברסיטה ככלל ומוסד אקדמי המכבד את עצמו בפרט, אסור לו להפלות בכל הנוגע לדרישות האקדמיות הנדרשות מהסטודנטים, יהא מעמדו אשר יהיה.

 2. 90
  בידקו אם הוא בכלל למד בתיכון ונבחן בבחינות בגרות.
 3. 89
  ראש הממשלה ד"ר יאיר לפיד ירשים בתוארו האקדמי את בני שיחו האירופים. חייבים לתת לו דוקטורט משיקולי טובת המדינה
 4. 88
  לא אבחר בלפיד אך מסע הדה לגיטימציה נגדו מעורר תעוב

  תחילה יזמו נבחרינו חוק אד הומינם שיקבע תקופת צינון ל..עתונאי שמשתוקק להכנס לבצה הפוליטית כדי למנוע הגשת מועמדותו של יאיר לפיד, שכל כך מאיימת עליהם. עתה נדמה שגילו גלגל הצלה חדש. ליאיר לפיד הלומד לתואר שלישי אין תעודת בגרות, אבוי.
  לי דווקא נדמה שהאוטונומיה של האוניברסיטה מאפשרת לה להגמיש נהלים ולאפשר גם לחסרי תעודת בגרות מעל גיל מסוים להתקבל ללימודי תואר ראשון, ולאנשים שהוכיחו כישורים ויכולת אקדמית לכתוב תיזה לדוקטורט ללא לימודים פורמליים. כל עוד הדוקטורט ייכתב בידי הסטודנט עצמו ויוכיח את סגולותיו ורצינותו בלימוד איני מוצאת כל רע בכך. את החסר לו לצורך המחקר ישלים בכוחות עצמו. לאחד מגדולי המדענים הבריטים, מייקל פרדיי, שביקשו למנותו לנשיא האקדמיה המלכותית למדעים והוא סירב בשל צניעותו, לא היתה שום השכלה פורמלית. הוא למד כשוליה להיות כורך ספרים. האם מישהו באמת מצפה שיאיר לפיד בן החמישים כמעט יחזור לגימנסיה להשלים "בגרויות"? גילוי נאות. לא אבחר בלפיד.

 5. 87
  טרכטנברג משתתף בציד המכשפות

  האיש רודף פרסום עם אג'נדות פוליטיות, לא בוחל באמצעים

 6. 86
  ראו מה כתוב באתר אוניברסיטת בר אילן, תנאי קבלה לתואר שלישי:

  מסמכים שיש לצרף לצורך הגשת מועמדות:
  1. תעודת תואר ראשון (בשני עותקים)
  2. גיליון ציונים לתואר ראשון (בשני עותקים)
  ...

  בהעדר המסמכים הנדרשים הבקשה לא תובא לדיון.

  המשפט האחרון מודגש שם ב-bold !!!

 7. 85
  רק אני למדתי כמו חמור

  למדתי לבגרות כמו חמור, אחר כך פסיכומטרי, אחר כך תואר ראשון, אחר כך תואר שני. בתחילת הדוקטורט עוד לא היה לי אישור על התזה של התואר השני ולכן קיבלתי מלגה מופחתת. לפוסט לא הסכימו לקבל אותי בלי אישור זכאות לדוקטורט. כל תואר הושג בעמל רב תוך השקעת רב הזמן מהבוקר ועד הלילה.
  לכל דבר היו כללים מאוד ברורים, תעודות, מבחנים ופרויקטים שצריך להגיש. והנה כשמדובר במישהו שיכול להביא לבר אילן אי אילו יתרונות בתיקשורת, יחסי ציבור, שכר לימוד ועוד דברים שלא קשורים למצוינות אקדמית, הופ קיצור דרך ואנחנו שם. דוקטורט בלי תואר שני, ראשון, בגרות או פסיכומטרי. מה יגידו כל אלה שלא התקבלו למסלול שלפיד רשום אליו וכנראה לא טורח אפילו להגיע.

 8. 84
  במקום לרדוף את שרי הממשלה האנאלפבתים של ביבי, הם רודפים אדם שרוצה להשכיל ... עיתונות עלובה....
 9. 83
  להחרים את בר אילן עד שיבטלו את האפליה הזו!!!!
 10. 82
  ביבי אתה לא שומע?? תיק תק תיק תק

  תתחיל לארוז..כבר לא נישאר לך מה למכור..תיק תק תיק תק

 11. 81
  מה פגום בהחלטת האוניברסיטה? אם הסטודנט אינו מתאים לתוכנית כזו הוא יפרוש ממנה ממילא

  האוטונומיה של האוניברסיטה מאפשרת לה להגמיש נהלים ולאפשר גם לחסרי תעודת בגרות מעל גיל מסוים להתקבל ללימודי תואר ראשון ולאנשים שהוכיחו כישורים ויכולת אקדמית לבצע עבודה לדוקטורט ללא לימודים פורמליים. כל עוד הדוקטורט ייכתב בידי הסטודנט עצמו ויוכיח את סגולותיו והשקעתו בלימוד איני מוצאת רע בכך. את החסר לו לצורך המחקר ישלים בכוחות עצמו. לאחד מגדולי המדענים הבריטים, מייקל פרדיי, שביקשו למנותו לנשיא האקדמיה המלכותית למדעים והוא סירב בשל צניעותו, לא היתה שום השכלה פורמלית. הוא למד כשוליה להיות כורך ספרים.

 12. 80
  איך ללפיד יהיה זמן גם לעשות דוקטורט וגם לנהל מדינה כה מסובכת כישראל ?
 13. 79
  מוכן להתערב על הכל שאם לפיד עושה פסיכומטרי

  הוא לא עובר את ה700 בחיים , אולי בעברית ילך לא סבבה אבל הוא לא ריאלי ואנגלית לא הצד החזק שלו. אבל מה זה משנה ? יש כסף הכל הולך. היום להיות ישר ואמין פשוט לא משתלם

 14. 78
  מוסד מושחת מדינה של קומבינות , שוק

  למה דוקטורט יש לפרופסורה מי צריך תואר 1 בשביל תואר 2 . המלג פשוט גוף מגוחך שאינו מכבד את עצמו. אני יגיש תביעה ייצוגית נגדו עם דבר שטותי כזה יאושר

 15. 77
  האם זו אותה מחלקה "שויתרה" על ד"ר אראלה אזולאי?

  באוניסרסיטה הפתוחה לא היו מכירים לו גם בנעץ. מעניין שבבר אילן מכירים בקורות חיים ובאוניסרסיטה הפתוחה אתה אפילו לא יכול להגיש אותם , אבל לא בדקתי מה קורה אם אתה סלב.

  1. אכן,

   אם כי 'טיהור' יתאים יותר במקרה של רלי. התנהלות המחלקה בפרשה הזו, ובמיוחד של העומד בראשה, פרופ' אבי שגיא, היתה מבזה ודמגוגית (בכלל זה, איום מפורש להפסיק לאלתר את לימודיו/ מלגותיו של כל סטודנט שיעיז למחות כנגד ההליך הזה, או נגד האופן בו התנהל).
   יחד עם זאת, האפשרות להתקבל ללימודים בתכנית ללא BA היתה קיימת לפני לפיד, וכולי תקווה שתשאר על כנה. יש משהו מרובע מאד, בירוקרטי מאד, בטענה שיש בכך פגם. לימודים לתואר מתקדם (ובפרט במדעי הרוח) מחייבים ידע ויכולות אנליטיות ברמה מסוימת, וישנם מקורות אחרים להשיגם מלבד התעודה הצהבהבה שניתנת בסוף התואר הראשון. כמי שישבה עם לפיד בכמה קורסים אוכל לומר בכל פה שהוא מתאים לתכנית -- הן לרמה האקדמית הגבוהה והן ליוהרה האויפיינית לה.
   תיקון קל -- לא קורות החיים אלא כמות הפרסומים ואיכותם הם שעומדים כקריטריונים (בדיוק כמו בשלבים מתקדמים יותר של המסלול האקדמי). על איכות הפרסומים של יאיר לפיד אשמח להתווכח, עם האוטוקרטיה של בר אילן או כל אחד אחר.

 16. 76
  המנעו מהשמצות

  הוא לא הראשון ולא היחיד.האקדמיה מלאה באנשים מבריקים שקבלו את תאריהם שלא דרך המסלול הרגיל.די להזכיר את פרופסור דב סדן.היו רבים אחרים.

 17. 75
  ל 62 לאמספיק להיות מוכשר אדם

  ראשון תחילה. אין קיצורי דרך 

 18. 74
  אתם רודפים את לפיד, לא ביבי! איך אתם לא מתבישים?
 19. 73
  לפי הסבר בר אירן שהבחורציק התקבל על סמך הישיגיו ראוי להגיש את מועמדותו לפרס נובל למדעי התחמנות והסדרי "מגיע לי"
 20. 72
  ללמוד יכול אבל תואר שני בלי הראשון לא.

  אז שילמד לא מזיק.

 21. 71
  לא בעד לפיד, אבל יחסית למעשי ומחדלי ח"כים אחרים - משקל הפרשה אפסי
 22. 70
  צריך לסגור אוניברסיטאות שמחלקות תארים ללא ביסוס אקדמי וסתם מתוך פרוטקציה לאשכנזים מקורבים.
 23. 69
  הנקודה האמיתית כאן היא

  שבר אילן רוצים להיות "סקסיים" ולא ברמה אקדמאית נאותה. היום זה סלבריטאי דה ג'ור ומחר שבן של תורם גדול לאוניברסיטה. דבר נוסף הוא שמספר המקומות בתכנית כזאת מוגבלת עקב תקצוב של המדינה ( מל"ג ות"ת) ואז השאלה על חשבון מי התקבל יאיר לפיד. אני לפחות מכיר סטודנטית אחת מאד מוכשרת שסיימה תאר שני מאוניברסיטה אחרת בארץ ולא התקבלה ללימודים כאלו בבר אילן.

 24. 68
  שיהיה בהצלחה. גם לסטיב ג׳ובס וביל גייטס אין תואר

  לא התואר עושה את האדם. למשל אני מנחש שלעיתונאית הלוחמנית טלילה נשר יש תואר ראשון, ולמרות זאת היא עושה לי רושם של אדם קטן וחסר דמיון.

  1. תגיד

   היית מקבל את לפיד לתואר שלישי במתמטיקה בלי שהוא יודע מה זה מספר רציונלי?

 25. 67
  הישגים ספרותיים ללפיד?

  איזה השגים? מה כל ההמצאות הללו? הוא עמוס עוז או אדם ברוך?

 26. 66
  בשביל כבוד צריך לעבוד

  אם התכנית ללימודי תרבות ופרשנות באוניברסיטת בר אילן היא כה נחשבת
  הכיצד הסכימה ועדת הקבלה לקבל מועמד שאין לו תעודת בגרות ואף לא תואר ראשון?
  יתר על כן, הכיצד יאיר לפיד נטש תכנית כה יוקרתית במקום להתמסר במשך שנים לכתיבת עבודת מסטר ולאחריה עבודת דוקטור?
  האם ייתכן שמר לפיד החליט ללכת לפוליטיקה לאחר שהבין כי כדי להשיג התארים הנחשקים מהאוניברסיטה לא די להיות קריין חדשות וגם לא כותב טורים בעיתון יומי.
  הפרשה הזו לא רק מלמדת מיהו האדם המתיימר להציל את עם ישראל בשעותיו הקשות, אלא גם פגעה קשה ברצינותה של אוניברסיטת בר אילן. ובמיוחד פגעה בסטודנטים אחרים הלומדים באוניברסיטה זו ומשקיעים מאמצים רבים כדי להשלים את חובותיהם לתארים מתקדמים.

 27. 65
  אנשי אשכולות

  ליאיר לפיד יש הישגים ספרותיים, שמעון פרס כותב שירים שמלחינים אותם ממש משק כנפי המוזות נשמע.

 28. 64
  בר-אילן אוניברסיטה עלאק....הצחקתם אותי אבל
 29. 63
  המל״ג והאינטריגות הפנימיות

  אם הייתם יודעים ולוא מקצת ממה שמתרחש במגדלי השן שכבר הצהיבו מרפש, הסיפור של לפיד היה נראה רק כבדיחה גרועה. המציאות שהמלג וכל האוניברסיטאות דואגות להסתיר היטב היטב היא עגומה בהרבה. הכל אינטריגות וקשרים. אם בבר אילן עשו את מה שעשו עם לפיד תארו לכם מה הם עושים עם פחות מפורסמים. וכך כל שאר האוניברסיטאות.

 30. 62
  סוף סוף משהו מתקבל לתוכנית על סמך השגים

  לפיד התקבל לתוכנית, שבוודאי אינה מכניסה סכום משמעותי לכיסו, עקב שנים של פעילות בתחום. החוג הרלוונטי מקבל אדם שהוכיח כבר את יכולתו ליצור, ולא רק לחקור יצירה של אחרים.
  אין זו העדפת מפורסמים אלה העדפת מפרסמים. לפיד הוא סופר מוכר בן לשני סופרים מוכרים! זה בדיוק סוג האנשים שאמורים לקבל העדפה בחוג לתרבות ובלשנות!

  1. גם הוריו לא היו מציאות במובן התרבותי
 31. 61
  תואר שלישי בעולם השלישי

  כמו שהיו אומרים אצלנו בבוקרשט: הכל תלוי בטיב המילוי - כשהכוונה לכיס. אגב באוניברסיטאות רבות בעולם לא בוררים באמצעים. ראו באיזו התחשבות טיפלו בבן של קדאפי, ד"ר סייף האיסלם בבית הספר הלונדוני לקלקלה.

  כאשר מדובר בכסף ובהשפעה הדלתות וגם הלבבות נפתחים באופן ספונטני.

 32. 60
  ברכותי לדוקטור לשם בזיון - יאיר לפיד.
 33. 59
  הירשזון, בניזרי, אולמרט, דרעי, ועכשיו לפיד - די! דורשים אנשים ישרים
 34. 58
  טוב שהשקר עלה. נמנע מצב של עוד מושחת אחד שהיה מגיע לפוליטיקה

  לא צריך עוד מושחתים בפוליטיקה

 35. 57
  אני יושב פה וטוחן תרגילים באלגברה בקורס פסיכומטרי שעולה 8000 שח רק בשביל הזכות ל-ה-ת-ק-ב-ל לתואר ראשון
  1. אולי אם היה לך שכל לא היית צריך לשלם ללימודים בקורס לפסיכומטרי
 36. 56
  this story is shafeful for this newspaper

  As a professor in the United States, I know that Universities take a liberal attitude with respect to admissions under special circumstances. A lot of things could be done to increase diversity of the student body as well as prestige. I think the student body in that program could possibly benefit from the interaction with Mr. Lapid. The most prestigious universities here in the US admit relatives of big donors and alumni. .

  1. not at all

   not everything that comes from the US should be adopted, to say the list

 37. 55
  השרות הצבאי של לפיד - פרוטקציה במיטבה

  כדאי וחשוב שהציבור ידע את האמת.  הצבא שלח את לפיד לשרות צבאי בנ״מ.  הבחור הגיע לבסיס הטירונים של הנ״מ בחולות פלמחים. באמצע הטירונות בא אביו באוטו גדול ולבן של רשות השידור וחילץ את בנו משם לשירות "קרבי" בעיתון למחנה.  משום מה יאיר לפיד לא טורח להזכיר את הפרק האפל הזה בעברו. 

 38. 54
  לאנשי "אם תרצו" - זו לא אוניברסיטת בן-גוריון, אז מה עושים? גם מאיימים?

  יותר מדי בחשנים בורים ועמי ארצות בהתנהלות האוניברסיטאות.

 39. 53
  ביום שבו

  סלבריטאות תחליף את המחקר והלימוד אפשר יהיה לסגור את האוניברסיטאות.

  גם היום תרבות הפייסבוק מעודדת את השטחי והחיצוני. צריך לעצור את הסחף. זה מקום טוב להתחיל ממנו

 40. 52
  למל"ג אין שום סמכות שהיא להתערב בשיקולים של אוניברסיטה לגבי תלמיד מסוים. כל אוניברסיטה רשאית להחליט, על דעת עצמה, את מי היא מקבלת לאיזה תכנית. הדבר מעוגן בצורה הברורה ביותר בחוק המועצה להשכלה גבוהה. שום פקיד של מל"ג או עיתונאית מלאה כוונות (רק טובות וטהורות) של "הארץ", אינם רשאים להתערב בשיקולי האוניברסיטה. יש להניח שאם אורי אבנרי היה מתקבל ללימודים ללא תואר קודם, לא היתה הגברת נשר מדווחת על כך בכותרת נאה.
  1. מלג יכולה לבטל תוכנית לתואר
 41. 51
  פשוט לא יאומן לפחות מישהו רוצה ללמוד פה בארץ וכולםםםםםםםםם מתנפלים עליו.......

  מה המהומה אף אחד לא ציין את הפאקטור הכי חשוב בכל העניין הבנאדם באמת ובתמים מעוניין להרחיב את אופקי הידע שלו בניגוד הרבה חברי כנסת ושרים שלא מועילים בטובתם ולמען טובת הציבור לפחות פעם בשנה לצאת לקורס אפילו קצרצר לצורך הרחבת ידע בנושאים בהם הם עוסקים האם לא תמוה יותר הנושא של חברי כנסת שעוסקים בנושאים בהם הם לגמרי לא בקיעים ולא מבינים עניין????? נראה מזעזע שכל יום מתקבלות החלטות שרירותיות ע"י אנשים שאין להם מושג בנושאים הנידנים בסדר היום ועוד יותר גרוע שההחלטות הם גורליות ומשפיעות על קהל רחב ואף אחד לא מתעניין בסוגיה הזאת .......

 42. 50
  לא מבין. הוא לומד לדוקטורט בלי

  תואר ראשון וגם שני!

  1. וגם ללא תעודת בגרות !
 43. 49
  הבן שלו בגלצ

  למה עיתון שמאמין בחקירות, לא מפרסם שיאיר לפיד הכניס את הבן שלו לגלצ

 44. 48
  מה שהוא שכח אתם לעולם לא תדעו. קטנוניים
 45. 47
  -

  Asi Nachum ומהן הישגיו הספרותיים אם מותר לשאול - הצגת יחיד ושות' . צר לי ספריו לא היו לנכסי צאן וברזל בתרבות הישראלית . זכורני כי ספריה של אימו שלומית לפיד , דוגמת גיא אוני , אכן נלמדים בבתי הספר במסגרת בגרות החובה בתחום הספרות , ספריו שלו לא !

 46. 46
  אני מעריך שבשלב כלשהו לפני הבחירות לפיד יבין שהוא הפסיק להיות המאמי של הדודות, ושעדיף להיות באולפן עם המעריצים ולא מכוסה בזפת ונוצות כדרכם של פוליטיקאים (לרוב בצדק) ויודיע, כמו מועמדים רפובליקאיים לא רלוונטיים, שהוא פורש מהמירוץ.
 47. 45
  כולם יודעים את הרמה הירודה של אוניברסיטת בר אילן
  1. הרמה במיוחד ירודה במחלקה לכלכלה של אוניברסיטת בר אילן
 48. 44
  יהיר, ברוכים הבאים למדינת הגמדים.
 49. 43
  למלג אין כל זכות לקבוע לאוניברסיטה מי יתקבל ללימודים.

  תגובתה של המלג לשאלת עיתון הארץ היא על גבול השקרית. תלמידים מתקבלים למסלול ישיר לדוקטורט או לתואר שני לפני סיום תואר ראשון כדבר שבשגרה. אמנם הקבלה על תנאי אבל התנאי נאכף לעיתים רחוקות. לאוניברסיטאות שיקולים שונים עבור קבלה וקבלתם של "סלבס" לתוכניות יוקרה מקובלת בכל האוניברסיטאות בעולם. כולל החשובות ביותר. אין לי ספק שידו של שר החינוך בתגובת המלג שמהווה פגיעה בחופש האקדמי של האוניברסיטה. במילים אחרות, תגובת המלג היא סיפור חמור בהרבה מסיפורו של לפיד.

  1. וואלה, איזה עיתון זה "הארץ", הא?! פרופסורים כותבים בו טוקבקים
  2. אתה אחד משלנו כנראה..
 50. 42
  ניצחתי ! זה לאחר כל הטוקבקים שלי בענין ביום ו'.היום נוכחו הציונים בעוצמתי
  1. תגובה 42 20:13 היא תגובה שבה זויפה חתימתי.
  2. גם בתגובה 42 22:57 זויפה חתימתי
  3. מונקל'ה,לפיד התקבל רק משום שהו אשכנזי.
 51. 41
  אבל האוניברסיטה מפרסת בידיעון שלה, כן, בידיעון שלה למועמדים, שקיימת אפשרות להתקבל לתואר מתקדם ללא תואר ראשון

  זה לא מסלול שהומצא במיוחד בשביל האדון הנכבד לפיד, אלא מסלול שקיים, אמנם לא פשוט לממש אותו, אבל הוא קיים והיה קיים גם בלי קשר ללפיד. ואכן כסטודנטית בתכנית הזו אני יכולה להעיד שלפיד הוא לא היחיד שהתקבל לשם בלי תואר ראשון. ישנם עוד כמה. ובוודאי ישנם עוד כאלה באוניבסיטה.
  ובלי קשר, זו תכנית שמציעה לימודים במסלול ישיר לדוקטורט. אם כבר טרחתם להיכנס לאתר של התכנית ולצטט שם משפטים בנוגע לזה שהיא מיודעת למצטיינים בתואר ראשון, יכולתם באותה מידה לצטט גם את המידע בנוגע לזה שהתכנית מאפשרת מסלול ישיר לדוקטורט, כלומר בלי תואר שני. אבל אז האייטם היה נראה אולי פחות משכנע.

  1. האם ניתן לקבל לינק לידיעון?
  2. מסלול ישיר לדוקטורט אכן פירושו מעבר ישיר מתואר ראשון לתואר שלישי אולם

   במקרה של לפיד אין תואר ראשון. מעולם לא שמעתי על מצב שבו מישהו חסר תואר ראשון התקבל לתואר שני. המל"ג באמת צריך לבדוק את העניין. לפיד הוא לא העניין כאן אלא אוניברסיטת בר-אילן. איזה ערך יש לתארים האקדמיים אם קיימת אפשרות להחליפם בפעילות אחרת, חשובה ככל שתהיה? תרומה כספית משמעותית למחלקת פגים בבית החולים אינה משמעותית ואיכותית פחות מפעילותו הספרותית של לפיד. אז נעניק גם לתורם פטור מתואר ראשון?

  3. "במקרים יוצאים מן הכלל, תוכל הוועדה לקבל כתלמיד מועמד שאין בידו תעודת הסמכה אוניברסיטאית, אם קיימות עדויות לבקיאותו ולפעילותו המקצועית ברמה שוות ערך להשכלה אקדמית של בעלי תואר ראשון. פנייה חריגה מעין זו נעשית רק באמצעות המחלקה הרלוונטית. החלטה על קבלתו טעונה הסכמה פה אחד של הנוכחים בישיבת הוועדה."

   וזה הלינק:
   http://www1.biu.ac.il/index.php?id=4408&pt=1&pid=490&level=4&cPath=490,4408

 52. 40
  למה זה מפורסם רק בהארץ?

  האם שאר העיתונים לא מאמינים בתקשורת חוקרת? או שהם מגמתיים? לאן הצדק נעלם

  1. כי ידיעות בעד לפיד

   ומעריב עדיין לא החליטו אם הם בעד או נגד לפיד.
   הארץ החליט, קו המערכת של הארץ הוא לתקוף את לפיד.

 53. 39
  לדעתי בר אילן ממש עשתה נכון. אני בטוח כי יאיר יחזור בתשובה.
 54. 38
  הצחקתם

  את מי הצחקתם? מלג? שמלג? זה גוף חלש ורופס.
  איך קמה לה מכללה נידחת באריאל וקוראת לעצמה "מרכז אוניברסיטאי".
  זו המצאה שצריכה להירשם אצל רשם הפטנטים. אבל המל"ג לא מסוגלת לעשות מאומה כי בימין החליטו שממציאים קטגוריות חדשות להשכלה הגבוהה ואין לזה אח וריע בשום מדינה מתוקנת בעולם. אז מה זה כבר לסדר דוקטורט למישהו? נו באמת....

 55. 37
  ממתי נקיון כפיים זה תנאי להבחר לכנסת?
 56. 36
  יאיר לפיד דוקטורט

  כל מי שטוען לרדיפה פוחד מהאמת.
  לפעמים נתקלים באמת אז מתכופפים ובורחים. זה מה שעושים כל מי שטוענים לרדיפה. עיתון הארץ פשוט פירסם עובדה שלא נעימה לתומכי לפיד. אבל היא מאד חשובה לציבור הבוחרים. כי לפיד מנסה לשדר יושר.
  להתקבל לתואר שלישי בקומבינה זה לא יושר. זה מלמד המון על הבחור.
  כל הכבוד לעיתון הארץ. תביאו לנו עוד נתונים. על כולם. אנחנו בסוף נבחר.  

 57. 35
  לא מגיע לא דוקטורט?הרי הוא הבן של אבא...
 58. 34
  אבל תתראיין לתקשורת

  תענה על שאלות קשות ותפסיק להתחבא מאחורי הפייסבוק

 59. 33
  העדפת סלבריטאים פוגעת בסטודנטים בבר אילן שעמלו קשות להשגת התואר. רצונה של האוניברסיטה באהדתם של עיתונאים ושאר בעלי קשרים לא מעניקה לגיטימציה לפרוטקציה.
 60. 32
  "על סמך הישגיו הספרותיים" אפשר לתת לו תואר דוקטור לשם כבוד

  אם הבחור משותקק להיות דוקטור, אפשר לוותר לו על תעודת בגרות (שאין לא עדיין), אבל שייסיים תואר ראשון שזה קריעת תחת לא קטנה גם במדעי הרוח והחברה, ימשיך לתואר שני אם לא יסיים בהצטיינות יתרה ויתאים למסלול ישיר לדוקטורט, ואז לדוקטורט. כמו כולם.
  בר אילן פשוט עושים צחוק מכל מי שעברו את המסלול האקדמי הארוך והמפרך הזה.

 61. 31
  זו העתונות במיטבה - חוקרת, לוחמת ומגינה על הדמוקרטיה.

  לפעמים צריך גם לתת מחמאה, ובעניין זה מגיעות מלוא המחמאות לעתון הארץ.

 62. 30
  צביעות של הארץ

  אחד העובדים הבכירים שלכם למד בתוכנית לתואר שני במנהל עסקים ללא תואר ראשון. הוא התקבל על סמך הישגיו העיתוניים.

  1. מה הקשר?

   השחיתות של אותו עובד מכשירה את השרץ של לפיד?

 63. 29
  מהרגע שהציג עצמו כמתמודד על קולו של הבוחר,אל לו להשתמש בזכות השתיקה!
 64. 28
  והנה רואים שלפיד הוא אותו מושחת ומגעיל
 65. 27
  דוקטורט-שמוקטורט

  מבין כתליה של אוניברסיטת בר אילן יצא רוצח ראש הממשלה. זהו אותו מוסד אקדמי שבו - מכל המוסדות האקדמיים בישראל - בחר ראש ממשלה אחר (שנבחר לאחר הרצח!) לשאת את דברו לאומה ולאומות העולם. ואתם מתעסקים עם איזה דוקטורט-שמוקטורט חסר חשיבות?

  1. ומאוניברסיטת חיפה יצא מחבל מתאבד

   ומבן גוריון יצא מרגל, ומאוניברסיטת תל-אביב יצא אדם שרצח את ילדיו.

   אז מה הקשר?

 66. 26
  בר אילן-תנו לו פרופסורה ו'סגרו עיניין... למה להתקמצן בדוקטוראט?!

  נשמע טוב פרופ' לפיד. לא? למה להתעסק בקטנות. תואר ראשון, שני...הצעת מחקר. דוקטורט...
  אמר כבר חכם מיימון: אם יש קשרים לא צריך כשרים.
  ואמרו רבותנו הגששים: " הכל כאילו..."

 67. 25
  הוא בטח הביא להם תורמים

  או לחלופין נאם בשבילם בכמה כנסי גיוס תרומות - הוא מעדיף באמריקה - ומכאן קצרה הדרך ל"קיצור הדרך" המתואר בתחקיר.

 68. 24
  צנזרתם. מעניין למה. הנה שוב: מחמאותי ללשכת נתניהו על הטיפול היעיל בשדרן-הקופץ-בראש. קודם כל, עצם הדיבורים על צינון הבהילו אותו החוצה ממאורתו המוגנת בערוץ 2. עוד לא יצא - והנה, הופ! שערוריית דוקטורט. איני יודע אם אתם מאחורי זה. טירונים בתחום פעילותם, כמו לפיד, מסוגלים לטבוע בשלוליות לגמרי לבד. אבל אם זה אתם, שאפו על המקצוענות, רבותי. מה - "הארץ" בכבודו ובעצמו עושה לכם את העבודה (: אגב, אני לא ציני בכלל. לפיד נראה לי תוספת מאוד דלוחה לביצה המקומית, שמסתיר אנטישמיות ארסית נוסח אביו ז"ל מאחורי ארשת ממלכתית למשעי. "השבט הלבן" מוזמן להצביע לו... אם לא אכפת לשבט, כמובן, מכל מיני שערוריות אקדמיות. שאפו כאמור.

  צנזרתם. מעניין למה. הנה שוב: מחמאותי ללשכת נתניהו על הטיפול היעיל בשדרן-הקופץ-בראש. קודם כל, עצם הדיבורים על צינון הבהילו אותו החוצה ממאורתו המוגנת בערוץ 2. עוד לא יצא - והנה, הופ! שערוריית דוקטורט. איני יודע אם אתם מאחורי זה. טירונים בתחום פעילותם, כמו לפיד, מסוגלים לטבוע בשלוליות לגמרי לבד. אבל אם זה אתם, שאפו על המקצוענות, רבותי. מה - "הארץ" בכבודו ובעצמו עושה לכם את העבודה (: אגב, אני לא ציני בכלל. לפיד נראה לי תוספת מאוד דלוחה לביצה המקומית, שמסתיר אנטישמיות ארסית נוסח אביו ז"ל מאחורי ארשת ממלכתית למשעי. "השבט הלבן" מוזמן להצביע לו... אם לא אכפת לשבט, כמובן, מכל מיני שערוריות אקדמיות. שאפו כאמור.

  1. מגיע למדינה הציונית שהמוח ''המבריק'' יאיר הלפיד ינהל אותה, הוא אדם מאד אחראי שהקדיש עצמו במשך עשרות שנים להקניית ידע ואמת לציבור הכבשים הטועות.וכעת כשהחונטה האשכנזית בצרות מנהיגותיות הלפיד לא יאכזב הוא יציל את המדינה ויביא הרבה ברכה ופיתוח מדעי . איך נחריב את הציונות האשכנזית בלי אנשים כמו יאיר הלפיד איך ???
 69. 23
  את ההבהרות צריכה לתת אונ' בר-אילן לבדה, מה לפיד אשם שאישרו את לימודיו?

  הוא רצה להכנס למסלול לימודים מתקדם, האוניברסיטה אישרה לפיה נוהליה שלה (מוצדקים או שלא, המועצה להשכלה גבוהה תקבע), אם נפל בכך פגם הרי שכולו רובץ על כתפי האונ' ולא על לפיד שכל חטאו שביקש ללמוד לימודים מתקדמים - זה לא שהוא ניגש להוציא תעודה לשם פרנסתו, הוא מרוויח מליונים בשנה כעיתונאי בעל שם, הוא ממש לא זקוק לתואר אקדמאי.

  1. ממתי פרס אחראי לאוסלו ? מה הוא אשם שהכנסת אישרה את הניסיון בבני אדם?
  2. לערן, אבל תודה שיש כאן טעם לפגם. לפיד הנמרץ והמלא התלהבות היה צריך להגיב ולשמור על שמו הטוב, שהולך ומצטמק.
 70. 22
  זו פשוט אוניברסיטה כזו, כמו בשטעטעל - רחב כבר אמרנו?
 71. 21
  המל"ג,תעודת עניות.

  מתברר שגם מוסד מכובד כמו המל"ג מכר את נשמתו לנתניהו.מדינה מגעילה.

 72. 20
  חבל-פגיעה בשם של האוניבסיטה ושל ההשכלה הגבוהה בארץ בכלל
 73. 19
  מל"ג שמל"ג

  בשעתו פניתי למל"ג בתלונה חריפה כנגד מנכ"ל אוניברסיטת בר-אילן, בטענה כי ניסה להתערב בשיקולים האקדמיים שלי, ולקדם תלמיד כושל באחד הקורסים שבו לימדתי - "מיוחס" שלו כנראה.
  יו"ר המל"ג דאז השיב לי בשלילה, ולבסוף גם שילמתי ביוקר על ההעזה שגיליתי כנגד מנכ"ל האוניברסיטה.
  בקיצור, שחיתויות לא חסרות גם פה גם שם, ולך תדע מה הולך כאן.

  1. בר אילן- אוניברסיטה ברמת גן!
 74. 18
  עולה הריח של הענקת תוארים תמורת שלמונים וללא קשר לעבודה אקדמית או מחקר
 75. 17
  יאללה, תכתשו אותו עד הבחירות
 76. 16
  ביבי עושה ללפיד DELAPIDATION
 77. 15
  בר אילן אינה שונאת מה שכולם אוהבים

  מוכנים להתחבק עם השטן ובלבד שיזכו למנת חשיפה מתאימה.

 78. 14
  לפיד, ברוך הבא לפוליטיקה. ניתן לשער שמגיבי קדימה בשכר עמלים קשות כדי למצוא דברים נוספים נגדך.

  מן הסתם זו בטח כתבה ראשונה בסדרה...

  1. ל-חחח, האם לא עולה על דעתך שהתגובות המאוכזבות לגבי לפיד הן דווקא של אלה ששמחו בכניסתו לפוליטיקה והתאכזבו כשהחלו לצאת מרצעים ולצוץ סימני שאלה? לרגע התעוררה תקוה קלה וברגע שאחריו היא כבתה.
 79. 13
  מסתבר שיש אנשים שעובדים ויש כאלו שעובדים עלינו

  אני קרעתי את עצמי במשך 5 שנים, בקושי עבדתי לא התחתנתי בזמן הזה. ומסתבר שהיו אנשים שחיו חיי תענוגות ונחשבים דוקטור! הייתי סותם את הפה, אך כשאדם מסוג זה רוצה להיות איש ציבור, ולא סתם, ראש ממשלה. אני לא אשתוק. וזה לא משנה אם אתה ימני או שמאלני או חרדי או קיבוצניק.

  1. הואאיתן או עוד לא דוקטור! קח וליום ותרגע.
 80. 12
  תנוחו

  לפני שהוא אדם שיקבל מנדטים מהשמאל, ומהמפלגות שהארץ כל כך אוהבת, הוא איש ספרות, משורר, תסריטאי, עיתונאי בכיר ועכשיו גם בדרך להיות פוליטיקאי. המדינה צריכה לתמוך באנשים נבחרים כאלו ולא לבייש אותם.

 81. 11
  אני מקווה שלאוניברסיטה יהיה נימוק משכנע.

  אחרת זה יהיה אות קלון על המוסד.

  1. זה בסדר, יש כבר אות קלון אחד...
 82. 10
  הרדיפה של הליכוד אחרי לפיד רק מחזקת את תמיכתי בו...!!!
  1. כן, הליכוד משתמש בעיתון הבית שלו "הארץ"
  2. נדמה לי שדווקא קדימה ולא הליכוד
  3. ואיך המל"ג קשורים לליכוד בדיוק?
  4. בראש המל"ג עומד שר החינוך - גדעון סער. קשור?
  5. אני יכול לספר דברים יותר מוזרים מזה
  6. המל"ג נשלט בידי חברי אקדמיה, המונים שני שליש מחבריו, ולא בידי שר חינוך מזדמן

   ובכלל, כניסת לפיד לפוליטיקה דווקא משרתת את האינטרסים של הליכוד בריסוק קדימה ובחיסול כל אפשרות לאלטרנטיבה שלטונית לימין

 83. 9
  שמבקר המדינה יבדוק את התנהלות המל"ג בנושא תשלומים לעובדיה
  1. בדיוק כך! ממתי הפך המל"ג לשלוחה של משרד ראש הממשלה ומועדון ומינויים הפוליטים של מר גדעון סער
  2. שנים הכל היה שם מינויים פוליטיים, עד שסער הפסיק את הבלאגן והחגיגה
 84. 8
  מה שקרה לאסתריקה-מותר לאחרים.....
 85. 7
  זה הנושא הבוער. את מי זה מענין???כנראה שהמדינה באמת ירדה מהפסים!!!
  1. חשוב ביותר מי נושא את הלפיד ולאיזה כיוון,לא?
 86. 6
  קטנוני ומיותר.
  1. אין ליאיר לפיד תעודת בגרות ! האם זה מיותר ?
  2. בכלל לא קטנוני

   סיימתי בהצטיינות תואר ראשון באוניברסיטת חיפה ורציתי ללמוד תקשורת לתואר שני בבר אילן. חוייבתי בשנתיים של לימודי השלמה לפני התואר השני ועמידה בתנאי סף של ממוצע 90 בלימודי ההשלמה. כאשר חזרתי לאוניברסיטת חיפה ללימודי דוקטורט גם שם נדרשתי לערוך מחקר מקדים לפני הכניסה לתואר השלישי. כיום אני בעיצומו של המחקר לתואר שלישי כאשר כמה שנים "בזבזתי" כביכול על השלמות ודרישות של המוסדות להשכלה גבוהה... עם כל הכבוד (ויש כבוד) ראוי שישלים את לימודי ה BA שלו, יעמוד בדרישות וימשיך בהצלחה (ואני בטוחה שיצליח) בהמשך הדרך באקדמיה. נ.ב. מי שאין לו תכניות להמשיך בקריירה אקדמית, לימודים לתואר שלישי לא ממש חשובים...

  3. תואר 3 בשרות המדינה=שכר בהרבה יותר גבוה
 87. 5
  ובאמת, מה הוא חושב לעצמו, לפיד? ומה הם חושבים לעצמם בבר אילן? והכי חשוב, מה אנחנו חושבים לעצמנו? שהפוליטיקאי הטרי עוד לא יצא לדרכו וכבר נדבק בו רפש. מעניין, למה הוא שותק? שיקום ויסביר.
  1. למה לפיד לא מגיב ? מי שיש לו חמאה על הראש לא יוצא לשמש !
 88. 4
  כל כך צפוי ! מקווה שביום הבוחר יעשה לכם בית ספר !!
  1. מסירות הנפש שלך למען יאיר לפיד די מוזרה, היתכן שמשלמים לך?
  2. ואולי משלמים לך ??
  3. ואולי משלמים לשלושתנו ?
  4. הבטיחו לאלפונסו שהוא אב משפחה מרובת ילדים משרה של מחלק התה במשרדיו המפוארים של ''התקוה הלבנה'' מר יהיר הלפיד .
 89. 3
  תעודת עניות

  ודי לחכימא ברמיזא

 90. 2
  איך התקבל ללימודי דוקטורט זה יותר טוב מאשר איך גנב כספים מטיולים לאוושויץ' או אישר תוכניות בנייה שערורתיות תמורת שוחד
  1. ואכן, הבעיה העיקרית של יאיר לפיד היא אהוד אולמרט מקורבו, ולא בר-אילן
  2. זו הנקודה בה יהיר לפיד הפסיד את המערכה. צריך להיות אידיוט פוליטי בשביל לקחת את אולמרט כיועץ

   בבקשה חסוך לנו את השטות שלך

  3. נכון - טיפש הלפיד שלא התנער מאולמרט, המושחת בפוליטיקאים העכשוויים
 91. 1
  בר איילן - שלח לחמך על פני המים...
  1. בר-איראן אולי
  2. מה הבעיה הרי ידוע שיאיר לפיד הוא גאון מגזע זוכי פרסי נובל ואכן יש יותר מניצוץ גאוניות בעובדה שנמוך מצח ''קולב להשכיר'' מצליח לסובב אוניברסיטה שלמה הידועה ברחבי העולם בשמה הטוב מאד ומשכנע אותה לקבלו ללימודי דוקטורט כשיש ספק אם בכלל יש לו תעודת בגרות. הארוע הזה יפתח תיבת פנדורה של תעשיית התוארים והתעודות שעשו המוסדות האקדמיים ב60 השנים האחרונות . ספק רב באם המל''ג הוא הגוף הראוי לביצוע החקירה שיש בה כדי לערער את אמינות המערכת האקדמאית כולה ולהציג את המל''ג עצמו כש''ג שנירדם בשמירה ובגד בתפקידו.
  3. בבקשה ממך אל תעליב את אירן למרות שזה בון-טון !
  4. אם מחלקים תארים לפי ניסיון אז קצב זכאי לתואר פרופסור לקרימינולוגיה