באישור המדינה: תלמידים יסיירו בגדה עם "שוברים שתיקה"

מכיוון שמדובר בפעם הראשונה שיוזמה מסוג זו מאושרת, משרד החינוך יפקח על המהלך מקרוב. התלמידים יבקרו בחברון וייפגשו עם תושבים

משרד החינוך אישר לתלמידים לבקר בחברון במסגרת סיור של ארגון "שוברים שתיקה". תלמידי כיתה ח' בבית הספר "התיכון ליד האוניברסיטה" (ליד"ה) בירושלים, יבואו הבוקר לסיור בעיר וייפגשו עם אנשי הארגון, האוסף עדויות של חיילים ששירתו בגדה המערבית, ושם לו למטרה "להעלות את המודעות למציאות בשטחים ולמחיר המוסרי שבשליטה על אוכלוסייה אזרחית".

לאור העובדה שמדובר בפעם הראשונה שיוזמה מסוג זה, של בית ספר, מאושרת, החליטו במשרד החינוך לפקח על המהלך מקרוב. מלבד המורה לשל"ח, שיזם את הביקור, יתלוו לסיור גם מפקחת בית הספר וסגנית מנהל המחוז. התלמידים יבקרו במערת המכפלה, ייפגשו עם תושב פלסטיני ותושב קרית ארבע, יסיירו ברחובות ויקיימו דיון בבית הדסה.

מאז הודיע לפני שנה שר החינוך גדעון סער על תוכנית הסיורים לבתי ספר "ביקורים בארץ האבות", פקדו את חברון כ-1,000 תלמידים. בין היתר, מבקרים התלמידים במערת המכפלה ובמוזיאון בית הדסה. על פי משרד החינוך, "התוכנית עוסקת בסיפור האזור, בדגש על חיזוק המורשת היהודית בקרב בני הנוער במדינת ישראל, בהקניית ידע היסטורי והעמקתו, לימוד תוך כדי חוויה ומפגש מרגש עם ההיסטוריה של המקום - קברי אבות ועוד".

חברון שלשום, חלק מההורים ביקשו להיות מעורבים רויטרס

"כבר בשנה שעברה טענתי שתלמידים לא צריכים להיחשף רק לחלק של המורשת אלא גם לפרובלמטיקה", אמר גורם בבית הספר ליד"ה, "התלמידים למדו את הנושא לעומק והם באים עם הרבה ידע".

"תלמידינו חייבים להיחשף לפוליטיקה: חייבת להיות פוליטיקה בבית ספר כדי לגדל אזרחים מעורבים, כי הדאגה הכי גדולה היא שנגדל אזרחים שלאמתעניינים ושלאאכפת להם”. הגורם התייחס גם לגילם הצעיר של הנערים והנערות היוצאים לחברון: “אמנם יש היגיון בכך שהחשיפה לשאלות הקשות תבוא מאוחר יותר, אבל לצערי דווקא בכיתות הגבוהות המורים יותר בלחץ ובעומס מבחינות הבגרות, ולכן ימצאו פחות זמן פנוי להקדיש לנושאים האלה”.

הגורם בירך את משרד החינוך על פתיחותו לאפשרסיור מאוזן בחברון, וציין כי ישמח
מאוד “אם הפיילוט הזה יתרחב לשכבות אחרות, ושבעקבותיו יבואו גם אחרים”. אף על פי כן, בקרב ההורים יש גם מי שמותחים ביקורת על סיורי משרד החינוך בחברון. הורה לאחד התלמידים, שהעדיף שלא להזדהות בשמו, אמר ל”הארץ” כי “כל הסיפור טעון מאוד ולא נוח בהרבה מאוד מובנים. די ברור שמשרד החינוך מנסה לקדם קו פוליטי בסיורים שלו וזה
לא ראוי בהיותו גוף ממלכתי. בהינתן המציאות הזו, אני מעדיף שתהיה רמה מינימלית של איזון ואני חושב ששוברים שתיקה נותנים אותו”.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והידיעות ישירות אל הפייסבוק שלכם

ההורה הוסיף כי “למרות שאני חושב שכל ישראלי צריך להגיע לחברון ולראות מה נעשה שם בשמו, גיל 13 הוא גיל צעיר מדי בשביל המורכבות של הסיור. אני לא בטוח שזה הגיל ושזה צריך להיעשות במסגרת בית הספר. הסיור של שוברים שתיקה אמור היה להתקיים כבר לפני כחודש, אך נדחה בגלל תרעומת מצד חלק מההורים,שביקשו להיות מעורבים ולדעת במה מדובר.

באסיפת הורים שהתקיימה בבית הספר עלתה בין היתר הדרישה לאיזון ראוי ובית הספר עמד בזה בהגינות”. מנכ”לית שוברים שתיקה,דנה גולן: “הזמינו אותנו לדבר ולכן, כפי שאנחנו נוהגים עם כל קבוצה ישראלית שמזמינה אותנו לדבר בפניה, נגיע במטרה להראות את מציאות הכיבוש והשלכותיו בחברון”.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 32
  למען האמת

  יש וויכוח פוליטי ( פנים ישראלי) לאיזו מדינה חברון צריכה להשתייך
  בפועל, השטח (על תושביו) המתיימר להיות בוויכוח אם "להחזיר", למעשה לא סופח,
  מה שמאפשר מציאות ללא שיוויון וללא דמוקרטיה ואפילו לא מתיימר להיות.
  אם את זה המורים הולכים ללמד, כדאי שיחשבו היטב איזה מין חיילים הם מכינים.
  אם יפסיקו להכין חיילים, ויעדיפו להכין אזרחים חושבים, זה בהחלט ראוי.
  לעצם העניין - אפשר ללמוד את הסיפור גם בלי לדרוך על קבר אברהם אבינו.
  הביקור ביישוב היהודי ובקברי האבות, בחסות צה"ל, הוא חלק מהכניסה הלא רצויה של יהודים כובשים לשטח כבוש ולחייהם של אנשים שהכיבוש ממרר את חייהם יום- יום. זה לא רק יגביר את הידע, אלא גם את הקונפליקט; ויש פה בפירוש אמירה הצהרתית - זה שלנו! הצהרה שמדינת ישראל מתחמקת ממנה, כדי לא לשלם את מחירה במתן זכויות אזרח לתושבים הערבים.

 2. 31
  עיר האבות

  אפשר ורצוי ללמד על מורשת העם היהודי בחברון; וגם את זה הפלסטיני.
  אפשר ורצוי לספר את סיפורו של אברהם, ואת זה של הישוב היהודי טרם הקמת המדינה; את היחס של ערביי העיר והאיזור; את סיפור חלוקת השטחים ב 1947; 1948; 1967.
  אי אפשר שלא לספר את הסיפור כיום - את אירועי הדמים בעיר, את הנוכחות הצבאית בה, את עמדות האוכלוסיה (אני התוודעתי אל זו היהודית, בשירותי הצבאי, ולא ראיתי כמוה קיצונית; ואני מניח שגם זו הערבית לא תהיה נחמדה לאוזן יהודית). צריך להכיר את המציאות האידיאולוגית המאפיינת את מתנחלי העיר - בחברון חי ישוב יהודי קטן, בתוך עיר ערבית, על מנת למנוע פתרון של חלוקת הארץ, ומתוך תחושת שייכות דתית ולאומית. ציבור שברובו מאמין בפתרונות מיליטנטיים ביותר לסכסוך בכלל, ובעיר חברון בפרט. הישוב הזה כולל יהודים שהם אזרחי ישראל, החיים בשטח כבוש המוכר ככזה, ושאינו חלק ממדינת ישראל, עפ"י החוק הישראלי וממשלות ישראל למיניהן. עובדה זו מאפשרת למדינת ישראל להחזיק ברוב אוכלוסיית העיר, שהיא פלסטינית, כתושבים הכפופים לחוק הממשל הצבאי ולתקנות החירום שהוא אוכף; ובד בבד מאפשר, בניגו לחוק הבינ"ל, את מגורי המתנחלים, ואבטחת שלומם, גם על חשבון רווחתם של תושבי העיר הערבים. חוק זה אוכף למעשה מציאות מפלה, וגם עומד כקיר של ברזל כנגד החלטות האו"ם (242, 338) וכנגד שאיפתם של הפלסטינים לעצמאות מדינית.


 3. 30
  סיור בהסכמה

  חבל שאי אפשר לעשות סיורים בשיתוף של שני הגופים המנוגדים: שוברי שתיקה ונציגי המתיישבים, יארגנו סיור משותף. שני מדריכים לכל קבוצה ופנל משותף. זה לא ילך, מה?. חבל!

 4. 29
  מה אתם שמחים? רצו להביא נציג אחד של שוברים שתיקה מול פאנל שלם של אנשי חברון

  אחרי סיור של משרד החינוך במערת המכפלה (וגם הפאנל בוטל בסוף)

 5. 28
  וזה בממשלת "ימין".. מה אמרנו? אין ימין בישראל
 6. 27
  למה אתם לא רושמים את האמת? הסיור הוא לא של שוברים שתיקה אלא סיור במסגרת התכנית של סער

  לסיורים בחברון ובמערת המכפלה, בסופו של הסיור מתקיים פאנל עם נציגים של הישוב היהודי בחברון ובו הרשו לנציג אחד משוברים שתיקה לתת דעה נגדית

 7. 26
  במקום לדרוש מהם הוכחות לפירסומי השטנה בשם חיילים, תופעה שאינה עומדת בשום אמות מידה משפטיות, נותנים להם להדריך תלמידים, זה ביזוי כיבוד החוק, והגילוי הנאות.
 8. 25
  יוזמה מבורכת ליצירת אזרחים מעורבים

  יוזמה מבורכת ליצירת אזרחים מעורבים

 9. 24
  לתת לנשות "מחסום ווטש" להיכנס לכיתות ולתת את עדותויותיהן מהמחסומים, מהמת"קיים, מבתי המשפט הצבאיים.
 10. 23
  כל הכבוד ללידה ושוברים שתיקה
 11. 22
  שוברים שתיקה - ארגון עויין

  זהו ארגון שמסר את חיילי צהל לבית הדין הבינלאומי

 12. 21
  שוברים שתיקה הם האירגון היחיד שמציג את המציאות בצורה מורכבת ולא קורא לסרבנות!
 13. 20
  סוף סוף

  מלמדים את התלמידים לחשוב, להתמודד עם המציאות, להבין את המורכבות, במקום להאכיל אותם עם כפית נרטיב אחד. מזל שיש אירגונים כמו שוברים שתיקה שמציגים מציאות אחרת ובלי לקרוא לסירוב!

 14. 19
  היוזמה מבורכת. כך יוכלו התלמידים לחזות במו עיניהם באפרטהייד בחברון
 15. 18
  כל הכבוד לליד"ה רק שהלוואי והמהלך עם המדינה לא יסרס את הכל
 16. 17
  כל הכבוד למורה שיזם, כל הכבוד לביה"ס ליד"ה!
 17. 16
  לפטר את גדעון סער לאלתר - ביבי תתעורר
 18. 15
  כל הכבוד לליד-האוניברסיטה
 19. 14
  פשוט ביזיון!!

  למה להכניס לילדים את הזועמה הזאת בגיל צעיר?! איך הממשלה נותנת יד לדבר כזה?! במקום להגדיל הפיקוח על שוברים שתיקה, ארגון ארכי פאשיסטי, נותנים לו מתנה?

 20. 13
  חברון איננה ב"גדה".

  העצים והשיחים שלאורך שפת הירדן הם ב"גדה". חברון נמצאת בהרי יהודה, לא ב"גדה". מומלץ לחזור לשיעורי מולדת בבית הספר.

  1. חברון נמצאת ב"גדה המערבית"

   מויקיפדיה: יהודה ושומרון (בראשי תיבות: יו"ש) או הגדה המערבית (בערבית: الضـّفـّة الغربيـّة, בתעתיק מדויק: "אלצ'פה אלע'רביה") הם כינויים לשטח של 5,860 קמ"ר‏[1] , הנמצא ממערב לנהר הירדן וממזרח לקו הירוק...

  2. למה לא סוגרים את האתר ויקיפדיה, כמו שביקשתי?
 21. 12
  שירתתי שם כחייל - ולא צריך לקחת תלמידים בני 13

  למקום שהוא קודם כל מסוכן. יש שם הרבה קיצונים טעונים פוליטית ודתית. שנית, יש שם שנאה וייאוש ואובדן צלם אנוש. החוויה בתור נער בן 19 מטלטלת מספיק (כמובן שבגיל הזה אתה לא ממש תופס את מלוא החומרה) אז 13 זה בכלל נשמע סוג של שטיפת מח לילדים שלא תופסים את מורכבות העניין. מה גם שהם חשופים לכל מיני שטיפות מח מהתמהונים והפנאטים שחיים שם. נו, לא קשה לדעת מה הרושם שלי מחברון, ״עיר האבות״...

 22. 11
  תודה תודה תודה

  עכשיו יבואו כמה ימנים אלימים שאוהבים לסתום פיות ויביאו לחיסול היוזמה הזאת

 23. 10
  כשיולי תמיר היתה במשרד, רק הנרטיב הפלשתיני קיבל ביטוי. בתקופתה לא הייתם יכולים לראות תלמידי בית ספר מודרכים ע"י אנשי ימין קיצוני. בתקופת גדעון סער יש מקום לשמיעת כל הדעות - גם סיורים במערת המכפלה וגם סיורים שמודרכים ע"י אירגוני שמאל קיצוני. כל הכבוד!
 24. 9
  צעד נוסף אחרי ניכור עתונאים המגדירים את יהודה ושומרון גדה, השוואה בין יהודה ושומרון לאלג'יריה
 25. 8
  הטלוויזיה הקהילתית חברון

  לכל מי שמעוניין להעמיק את הבנתו במתרחש בחברון - ניתן לצפות באתר של מיכאל ז'ופרנר בתיעוד של המציאות המורכבת בעיר על כל גווניה - http://www.heb2.tv/guide/

 26. 7
  מקווה שיתחשבנו עם שר החינוך ה"ליכודניק" בפריימריס
 27. 6
  אני זוכרת את הסיורים האלה....

  איזה בית ספר מצוין מצמיח לוחמי חופש כמוני....תענוג

 28. 5
  סיור מטעם ארגון הממומן ע"י מדינות זרות עויינות בכדי שיפעל כנגד מדינת ישראל, אינו "מאוזן", יש כאן טרוף מערכות. מורשת היא כללית, פוליטיקה זה משהו אחר. מעניין שדווקא השמאל שמופעל ע"י מדינות זרות עויינות מנסה למנוע כל פוליטיקה במוסדות המדינה אך כשאר זה לטובתו, הוא בעד... מעניין איזה "הכנה" עשה המורה השמאלן שיזם את העניין,בטוח שלא הכנה של מורשת... והרי לא לכל סיור יצאו מפקחת ועוד, זה פשוט נסיון לפרוץ את המערכת.
 29. 4
  ועכשיו להוסיף ניאו נאצי למשלחות לפולין לצורך איזון
  1. או: להוסיף מתנחל למשלחות לסילוואן לצורך איזון
 30. 3
  סוף סוך חדשות משמחות!
 31. 2
  במימון ממשלות זרות? מטורפים על כל הראש.
 32. 1
  בשעה טובה- בדרך להיות מדינה דמוקרטית!

  ברכות לשר החינוך